BINNEN- ENE UITENLANDS E EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen De tijd rond 1900: een geliefde periode in de kunst. Uit de vele stromin gen en opvattingen in die opwindende tijd rond de eeuwwisseling kiest het Noordbra bants Museum in 's-Hertogenbosch voor kunstenaars die voor zichzelf een bezielen de rol in de samenleving zagen weggelegd. Vol idealisme bouwden kunstenaars rond 1900 aan een betere wereld. Schilders, architecten en kunstnijveraars verenigden zich om kunst in het dagelijks leven te brengen en zo schoonheid en geluk voor iedereen bereikbaar maken. Gemeen schapskunstenaars als Derkinderen en Roland Holst probeerden dat ideaal gestal te te geven in wandschilderingen, affiches, glasdecoratie en boekkunst. Sierkunste naars als Van der Hoef, Eisenloeffel en Penaat werkten samen in de bevlogen fabriek Amstelhoek aan goede, betaalbare gebruikskunst voor een groot publiek. In de werkplaats voor binnenhuiskunst van Van Wisseling ontwierpen Dijsselhof en Lion Cachet complete interieurs. Machinale massaproductie moest plaats maken voor zuiver en ambachtelijk hand werk. De tentoonstelling 'Kunst rond 1900' getuigt met 250 kunstvoorwerpen van de resultaten van dit idealistisch streven van de kunstenaars van wat wel Nederlands Tweede Gouden Eeuw wordt genoemd. Noordbrabants Museum Info: (073) 687 78 77 www.noordbrabantsmuseum.nl Wie denkt aan steden met opmerkelij ke architectuur, zal in eerste instantie niet direct uitkomen bij Arnhem. Rotterdam ligt meer in de lijn, of Amsterdam en Den Haag. Toch heeft juist Arnhem een uitermate boeiende architectuur geschiedenis. Deze dankt de stad aan de hoge ambities en grote groei in het begin van de twintigste eeuw. Architecten en steden bouwkundigen hebben de stad bijzonder ver rijkt, niet alleen in het centrum maar vooral in de gebieden daarbui ten. Arnhem was aan het begin van de twintigste eeuw een Mekka voor liefhebbers van architectuur. De expositie 'Honderd jaar bouwen aan Arnhem' geeft een beeld van de opmerke lijke transformatie van Arnhem in de twin tigste eeuw. De tentoonstelling verbeeldt het hoge ambitieniveau dat Arnhem gedu rende een groot deel van de twintigste eeuw had op het terrein van architectuur en stedenbouw. Dit heeft geleid tot een voor een stad van deze omvang, opmerke lijk groot aantal bijzondere gebouwen en woonwijken. Ook laat de expositie zien wat de achterliggende gedachten zijn van de uiteenlopende architectuurstijlen van de twintigste eeuw. Bram van Velde (1895-1981) is voor Nederland geen onbe kende, al is zijn werk hier nog niet al te veel te zien geweest. Dit omdat zijn carrière zich voornamelijk in Frankrijk afspeelde. In 1922 vertrok Van Velde uit Nederland en hij is er sindsdien nauwelijks meer teruggekeerd. In Parijs (1924) vond hij uiteindelijk zijn plek. In zijn vroegere werk zijn invloeden van Picasso en Matisse te herkennen. In de tijd dat in Nederland de Cobra alom bekend was, werd Van Velde wel gere kend tot de 'École de Paris', hoewel hij net als de kunstenaars van Cobra meer bezig was met het proces dan met het eindresultaat; hij bleef dus min of meer een buitenbeentje vanwege zijn 'Nederlandse' inslag. In de tentoonstel ling worden werken getoond vanaf 1920. Naast de eerste periodes is de overgang te zien waarin hij geheel overging op het abstraheren van zijn onderwerpen. Dordrechts Museum Info: (078) 648 21 48 www.dordrecht.nl/museum Museum Willet-Holthuysen toont in de expositie 'Grootzilver 1800-1850' zil verwerk uit de winkels van Diederik Lodewijk Bennewitz en Adrianus Bonebakker. Amsterdam was van ouds her het grootste centrum van de Hollandse goud- en zilvernijverheid. Het Amsterdamse zilver uit de eerste helft van de negentiende eeuw was zelfs toon aangevend in heel Nederland. Tal van bekende zilversmeden leverden werk aan Bennewitz en Bonebakker. In de tentoon stelling is een keur aan zogeheten grootzilver te zien, een verzamelnaam voor gebruiksvoor werpen als thee serviezen, koffie- en chocoladekan nen, terrines, manden, kastanje vazen, kandelaars en ceremoniële objecten als eredegens en prijsbekers. Museum Willet-Holthuysen Info: (020) 523 18 22 www.willetholthuysen.nl In de tentoonstelling 'Pracht en Kraal' stelt het Tropenmuseum de kraal centraal. Een klein voorwerp dat wereld wijd al eeuwenlang geliefd wordt als sier en symbool. Vol glitter en glamour en 44 boeiende betekenis. Laat je verrassen door hoe men overal ter wereld met het zelfde medium, de nieti ge kraal, communiceert. 'Pracht en Kraal' is een tentoonstelling met puur kijkplezier: met kleurrijke kostuums van vorsten, vedetten en verre volken. Het Rijksmuseum organiseert de eer ste monografische tentoonstelling over Jan van der Heyden in Nederland sinds 1937. Van der Heyden (Gorinchem 1637- 1712 Amsterdam) behoort tot de belang rijkste zeventiende-eeuwse schilders van Nederlandse stadsgezichten. Daarnaast was hij bijzonder gefascineerd door brandbestrijding en is hij tot op de dag van vandaag bij velen bekend als de uitvinder van de brandslang. In de tentoonstelling in het Rijksmuseum WOrdt de veelzij- Brand aan de Elandsgracht digheid van Van in Amsterdam, 1679 (foto der Heyden, ook Rijksmuseum Amsterdam), wel de Neder landse Leonardo da Vinei genoemd, belicht. In het eerste deel is een hoogwaar dige selectie van zestien schilderijen te zien, afkomstig uit musea en particuliere verzamelingen in Europa en de Verenigde Staten. Het tweede deel van de tentoon stelling is gewijd aan zijn dramatische tekeningen en prenten van stadsbranden. Bovendien wordt zijn beroemde 'Slang- Brand-spuitenboek' uit 1690 tentoonge steld, samen met een vroeg exemplaar van de slangbrandspuit. De expositie is te zien in de Philipsvleugel van het Rijksmuseum en gemaakt in samenwerking met het Bruce Museum in Greenwich (VS). Rijksmuseum Amsterdam Info: (020) 674 70 00 www.rjjksmuseum.nl Cursussen In veel organisaties wordt pas echt nagedacht over het inrichten en het dage lijks gebruik van Document Management Software (DMS) op het moment dat die al wordt geïmplementeerd. Dat is niet goed. "Eerst organiseren, dan automatiseren" is een bekende spreuk, maar lang niet ieder een handelt daar ook naar. Daardoor duren implementaties vaak veel langer dan gepland, wordt het bijna altijd duurder dan begroot en ontstaat vaak irritatie bij klant én leverancier. Documentalisten, DIV-ers en informatieprofessionals kunnen van de veranderingen die bij de implementatie van een DMS in de organisatie plaatsvin den profiteren, mits ze goed voorbereid zijn op alles wat komen gaat. Daarom orga niseert Addocs een reeks workshops. Workshop in 2006: Inleiding op dinsdag 12 december 2006, terugkomdag op dinsdag 16 januari 2007. Workshop in 2007: Inleiding op dinsdag 9 januari 2007, terug komdag op dinsdag 6 februari 2007. Parallel met de groei van het belang van een doeltreffend informatiebeleid neemt de behoefte aan een betrouwbaar inzicht in de kwaliteit van de documen taire informatievoorziening steeds meer toe. Inmiddels is iedereen overtuigd van het belang van een kwalitatief goede informatievoorziening. Maar wat is eigenlijk kwaliteit en hoe meet je die? Welk kwaliteitsniveau is gewenst voor de organisatie? En hoe handhaaf je de gewenste kwaliteit? Kwaliteit heeft niet alleen een grote invloed op de dagelijkse bedrijfsvoering, maar bepaalt ook in hoge mate of de organisatie haar politie ke, cultureel-historische en servicegerich- te doelstellingen realiseert. Iedere organisatie krijgt steeds meer te maken met digitale informatie: informatie die digitaal wordt aangeleverd of informa tie die wordt gescand om beter te kunnen worden ontsloten. Klanten en ketenpart ners stellen steeds hogere eisen aan de kwaliteit en de snelheid van de informatie dienstverlening en verlangen dat de orga nisatie meegaat in de ontwikkelingen. Voor diegenen die werken in de informa tiedienstverlening betekent dit een omslag van een papieren naar een digitale situatie. Nieuwe vormen van informatie zorgen voor nieuwe procedures en werkwijzen; andere werkwijzen en hogere eisen aan kwaliteit vragen om een andere manier van werken. In deze cursus bespreken wij de veranderingen in het vakgebied en de gevolgen daarvan voor de uitvoering van de informatiedienstverlening. Gebaseerd op het kader uit de NEN-ISO 15489-1 norm voor informatie- en archiefmanage- ment worden alle aspecten van een moderne (veelal digitale) informatiehuis houding behandeld. De documentenstroom binnen bedrij ven en non-profit organisaties bestaat al lang niet alleen meer uit papieren docu menten, zoals brieven, vergaderverslagen en bestelformulieren. Digitale documen ten (van e-mailberichten tot administratie ve gegevens) vormen een steeds groter aandeel in het alsmaar groeiende docu- mentenverkeer. Bij de uitvoering van de bedrijfstaken is het van groot belang dat de informatie uit deze documenten en sys temen beschikbaar blijft voor raadpleging en hergebruik. Deskundig beheer van de archieven is in veel organisaties dan ook een voorwaarde om de kerntaken succes vol uit te kunnen voeren. I 45 sSSaeëÈSiSKsai BH t/m 7 januari 2007 Affiche van Chris Lebeau (1872-1945) voor het toneelstuk 'Hamlet' van Shakespeare, Chris Lebeau (foto Noord brabants Museum). Kunst rond 1900. Idealisme, schoonheid en geluk t/m 31 maart 2007 Honderd jaar bouwen aan Arnhem Tekening van de gevel van Theater Luxor in Arnhem. Ontwerp Willem Diehl (foto Luxortheater Arnhem). Historisch Museum Arnhem Info: (026) 442 69 00 www.hmarnhem.nl I t/m 21 januari 2007 Bram van Velde Geschilderd portret van de echtgenote van Bram van Velde (foto Dordrechts Museum). I t/m 9 april 2007 Grootzilver. Bennewitz en Bonebakker, 1800-1850 16 december 2006 -13 mei 2007 Pracht en Kraal. Van Madonna tot de Masaï I I tÜ Twee zilveren kastanjeva zen, firma Bennewitz Zonen, 1830 (foto Museum Willet-Holthuysen). archievenblad december 2006 Tropenmuseum Info: (020) 568 82 00 www.tropenmuseum.nl 12 februari 2007 - 30 april 2007 Brand! Jan van der Heyden, schilder en uitvinder 12 december 2006 en 9 januari 2007 Workshops DMS voorbereiding Locatie: Utrecht Info: (0345) 544 668 www.addocs.nl 30 januari, 19 en 28 februari, 9 maart 2007 Kwaliteitszorg DIV Locatie: Woerden Info: (0348) 48 51 51 info@sod-opleidingen.nl I 1, 8 en 15 februari 2007 Digitaal archiveren voor informatiebeheerders Locatie: Amersfoort Info: (070) 319 41 84 info@vhic.nl 1 Vanaf 1 februari 2007 Opleiding Bedrijfsarchivaris. Informatiedienstverlening 2 Locatie: Den Haag Info: (070) 351 23 80 www.stichting-go.nl december 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 22