Ebomefa kwaliteit spreekt voor zich! atie Atelier Helmond bv Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. BI000 stationaire en verrijdbare archiefsystemen D E S I q (yj info@bomefa.nl Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I -facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken D I -facilities Documentair Informatiemanagement Arthur van Schendelplein 75 2624 CM DELFT Telefoon 06-53524853 E-mail info@DI-facilities.nl www. Dl-facilities. nl KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Voor het voetlicht: Caspar van Heel, oud-archiefinspecteur Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl, verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling 24 uur bereikbaar op+31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren+31 (0)492 - 55 39 90 Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel. +31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoó)restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl www.bomefa.nl Legermuseum Bronbeek kvan Hij heeft op 30 november 2006 afscheid genomen met een seminar met als titel: 'Regie in de regio. Middenbestuur in histo risch perspectief.' We hebben het over Caspar van Heel, die als provinciaal archiefinspecteur van Overijssel een "rijk en ongeordend archiefleven" heeft geleid. Reden voor een portret. Casparus Johannes van Heel is geboren in Groningen op 20 december 1943. Caspar volgde in zijn woonplaats de gereformeerde lagere school en toog in 1957 naar de christelijke HBS. Vijf jaar later had hij zijn diploma op zak en ging hij rechten studeren aan de rijks universiteit in Groningen. Hij studeerde in 1970 af in de rechtsgeschiedenis. Daarna kreeg hij een baan als charter meester bij het Rijksarchief in Zeeland te Middelburg. Al eerder had hij aan archieven gesnuffeld: in 1965-1966 was hij als werkstudent hiermee in aanra king gekomen in het archief in Groningen. De studieboeken werden weer ter hand genomen met als resultaat het diploma hoger archiefambtenaar in maart 1973. Van augustus 1970 tot juni 1974 was Caspar aan het Rijksarchief in Zeeland werkzaam als hoofd externe dienstverlening, speciaal belast met edu catieve taken zoals archieftentoonstel lingen en het begeleiden van werkgroe pen van middelbare scholieren. In juli 1974 begon hij in Overijssel als provinciaal archiefinspecteur belast met het toezicht van gedeputeerde staten op de archiefzorg van de gemeente- en waterschapsbesturen. Van 1986 tot 1991 was hij ook in de nieuw gevormde pro vincie Flevoland als provinciaal archief inspecteur werkzaam. Dit was voorna melijk als voorbereiding op een eigen archiefvoorziening in Flevoland. Als voorzitter van het Inspecteursberaad participeerde hij van 1985 tot 1992 in het zogeheten Topoverleg. Besturen Ook buiten zijn werkkring heeft Caspar van Heel altijd een druk sociaal- cultureel leven gehad. Van 1977 tot 1981 was hij bestuurslid en secretaris van de Vereniging van Archi varissen in Nederland (VAN). Zowel in Zeeland als in Overijssel was hij bestuurslid van de historische sectie van de provinciale culturele raad, in Overijssel laatstelijk als voorzitter. In Zeeland was hij bestuurslid van het Konink lijk Genootschap der Weten schappen. In Overijssel was hij van van 1975 tot de op heffing in 1995 tevens be stuurslid van het Provinciaal Overijssels Museum. Korte tijd was Van Heel be stuurslid van de beheersstichting Stede lijk Museum Zwolle, de stichting die ver antwoordelijk was voor de nieuwbouw van dit museum. Ook was hij enige jaren bestuurslid van het streekmuseum in zijn huidige woonplaats Hattem. Van 1989 tot 1995 was hij voorzitter van het beraad van historische organisaties in Overijssel, een periodiek overleg van alle bovenlokale historische instellingen, waaronder het rijksarchief, de IJsselaka- demie, de Twente-akademie en de Veree- niging tot Beoefening van Overijsselsch Regt en Geschiedenis. Korte tijd was hij lid van de raad van bestuur van Radio Oost en langere tijd redactielid van het Overijssels - historisch - contactbericht. Sinds 1974 participeerde hij in de Overijsselse veldnamencommissie, die echter inmiddels is opgeheven. Kerk en genealogie In zijn vrije tijd was Van Heel vele jaren archiefconsulent voor de ring Vollenhove van de Nederlandse Her vormde Kerk en sinds 1986 is hij archi- varis-deputaat van de archieven van de Christelijke Gereformeerde Kerk in Nederland. Namens dit deputaatschap participeert hij in de interkerkelijke commissie tot registratie van de prote stantse kerkelijke en semi-kerkelijke archieven. Van deze commissie is hij sinds 1988 voorzitter. De lijst is nog niet af, want van 1991 tot 1996 was hij scriba van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Hattem en in 1995-1996 en opnieuw in 2001 afgevaardigde naar de generale synode van die kerken. Ook was hij lid van het voorlopige bestuur van de sec tie archivarissen van kerkelijke en religieuze instellin gen van de Inter nationale Archief- raad, welke sectie in september 1996 opgericht werd tij dens het XHIe internationale archief congres in Peking. Sinds 1984 was Van Heel corresponde rend en van 1988 tot 1996 gewoon lid van het internationale zegelcomité van de Internationale Archiefraad. Op gene alogisch terrein was Caspar enige jaren redacteur van het tijdschrift Nederlandse Leeuw en was hij van 1990 tot 2002 bestuurslid van het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag. In 1989 werd hij benoemd tot lid van de archief examencommissie voor de vakken pale ografie en chronologie. Van 1993 tot aan de opheffing was hij ondervoorzit ter van deze examencommissie. En of het nog niet genoeg was, is hij dit jaar bestuurslid geworden van de stichting Archivariaat Bentinck Schoonheten. Toch heeft hij tijd genomen voor zijn hobby's, zoals kerkgeschiedenis, rechts geschiedenis, genealogie, streekgeschie denis en het liefst de combinatie van deze vier aandachtsgebieden. Dat heeft geresulteerd in vele publicaties op vak- en historisch gebied, bijvoor beeld: Nieuwe Walcherse arcadia, 'Wie bouwde het koor van de Bergkerk' in het Liber Amicorum voor Bernard Woelde- rink, 400 jaar gedeputeerde staten van Overijssel, Vroegste kerkgeschiedenis van Hattem en zo kan er nog wel even wor den doorgegaan. Want op de vraag of er onderwerpen waren die nog niet zijn genoemd, kregen we als antwoord: "Zoveel!" Tot slot: Caspar van Heel is gehuwd, hij heeft twee kinderen en op dit moment bijna vier kleinkinderen. Harry Strijkers december 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 21