[De@aak] KVAN nieuws n KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad De kosten van archiefdiensten Een van de veranderingen van de afgelo pen decennia is wel dat archivarissen zich steeds meer bewust geworden zijn van de kos ten van hun diensten. Was het in de jaren zeventig van de vorige eeuw nog heel normaal dat wetenschappers uitvoerige antwoorden kregen op iedere vraag die ze per brief aan een archiefdienst stelden, tegenwoordig is het heel normaal dat er betaald moet worden als een archivaris voor hem het onderzoek doet. Ook bij acquisitie van particuliere archieven spelen de financiën steeds vaker een belangrijke rol. Als het archief niet voldoet aan de eisen voor goede, geordende en toegankelijke staat, wordt overlegd over een bijdrage van de eige naar en in veel contracten van bewaargeving staan bepalingen over compensatie bij vroeg tijdig beëindigen van het contract. Er kunnen zich ook situaties voordoen waar uit blijkt dat het soms anders moet. Zoals onlangs in Hongarije. Na de Hongaarse opstand van 1956 is een koffertje met archief stukken over de vroege geschiedenis van Hongarije in Nederland verzeild geraakt. Na allerlei omzwervingen is dat in 1974 aangebo den aan het Algemeen Rijksarchief. Daar leid de het een vergeten bestaan te midden van de vele collecties van de toenmalige Tweede Afdeling (meer over dit archief is te lezen in het Magazine 2006/2 van het Nationaal Archief, p. 4-9). In het kader van de herden kingen van 50 jaar Hongaarse opstand herin nerde een oudere medewerker zich het bestaan van deze stukken. Er kwam een dis cussie op gang over teruggave aan Hongarije en uiteindelijk zijn de stukken afgelopen maand naar Budapest gebracht. Dat werd daar zeer gewaardeerd en trok de aandacht van de media. In een televisieprogramma kreeg de directeur van het Nationaal Archief de vraag: 'Waarom hebben jullie voor deze teruggave geen geld gevraagd?' Wat leidde tot de veront waardigde reactie: 'Wij zijn geen Russen!'. Helemaal correct naar de beroepscode: de archivaris dient er toe bij te dragen dat de archief bescheiden in de meest geëigende archiefbewaar plaatsen worden bewaard. De archivaris dient zich coöperatief op te stellen bij de teruggave van afgedwaalde archieven (art. 2). Even terzijde: Rusland heeft enkele jaren geleden voor terug gave van archieven, die na de Tweede Wereldoorlog uit Duitsland waren meegeno men, van Frankrijk en Nederland wel een ver goeding bedongen, en gekregen. Ook bij het vragen van geld voor onderzoek door archivarissen bestaat een dergelijke nuance. In principe wordt overal en voor elk soort onderzoek dat door een archivaris op verzoek van een gebruiker wordt uitgevoerd, een tarief berekend. Voorkeursbehandelingen en uitzonderingen voor wetenschappers beho ren al sinds decennia tot het verleden. Netjes in overeenstemming met de beroepscode (art. 6: de archivaris dient onpartijdig aan alle gebruikers diensten te verlenen). Maar bij onder zoek in archieven die beperkt openbaar zijn, kan zich een probleem voordoen. Sinds de verkorting van de overbrengingstermijn wor den er meer beperkt openbare archieven over gedragen. Soms is het mogelijk om een onder zoeker, onder voorwaarden, toestemming te verlenen om daaruit zelf bepaalde stukken in te zien. Maar dat kan niet altijd. Er zijn archie ven, die zulke privacygevoelige informatie bevatten, dat daarvoor geen ontheffing van de openbaarheidsbeperking kan worden gege ven. Dan is het de taak van de archivaris om die inlichtingen te verstrekken, die voorheen door de archiefvormer werden gegeven. Mag hij dan voor dat zoekwerk kosten berekenen? Expliciet staat dat nergens. De beroepscode houdt zich bezig met principes, niet met geld. In dit geval zou hooguit één bepaling van toe passing kunnen zijn: de archivaris dient onrede lijke beperkingen van de openbaarheid en het gebruik van archief te ontmoedigen (art.6). In een land waar het kosteloos raadplegen van over gebrachte archieven wettelijk is vastgelegd, kan het vragen van geld worden gezien als een onredelijke beperking van het gebruik van het archief. Het uitgangspunt zou dus moeten zijn, dat een archivaris geen geld mag vragen voor onderzoek, als de gebruiker dat niet zelf kosteloos kan doen. Netjes in overeenstem ming met artikel 14 van de archiefwet. 40 KVAN nieuws Eerbiedwaardige ouderdom. 115 Onze vereniging bestaat dit jaar 115 jaar. Om precies te zijn: op 17 juni 1891 kwamen in Haarlem veertig 'archiefambtenaren1 samen en richtten onze vereniging op. Enkele maanden later, op 29 september 1891, werd koninklijke goedkeuring verkregen. Eerste doel van de jonge vereniging was het "streven naar een regeling van het archiefwezen bij wet". Dat zou nog heel lang zo blijven; pas in 1918 kwam immers de eerste Archiefwet tot stand. Daarnaast zou men zich inzetten voor het houden van bijeenkomsten rond het vak, waarbij het bestuur nadrukke lijk erkende dat ook "gezellige kennis making en aanknoping van vriend schapsbanden" daarbij zeker een rol mochten spelen. Verder werd het Nederlandsch Archievenblad in het leven geroepen en zou men zich inzetten voor de verbetering van de positie van de archiefambtenaar. jaar vereniging van archivarissen Vele jaren zijn inmiddels verstreken, we mogen ons inmiddels zelfs 'Koninklijk' noemen, maar er blijft genoeg te doen. Belangenbehartiging en deskundig heidsbevordering zijn nog steeds onze terechte doelen en nu DIVA ophoudt te bestaan is de KVAN feitelijk de enige organisatie die zich exclusief voor de gehele beroepsgroep van archivarissen en het archiefveld inzet. Eén kwestie van het eerste uur is overi gens nooit opgelost, het probleem van de beeldvorming. Al in het eerste num mer van het Archievenblad riep het bestuur de leden op om ten strijde te trekken tegen het verkeerde beeld dat de buitenwereld had van archivarissen. Ten onrechte werden de leden van de beroepsgroep gezien als "merkwaardige wezens, die zich in oud papier, stof en schimmel het meest op hun gemak voe len". Er is gelukkig wel het een en ander veranderd, maar de relatie met oud papier en stof wordt helaas nog steeds gelegd. We moeten ons daar denk ik maar niet om bekreunen, maar gewoon voortgaan op de weg van virtuele infor matievoorziening en het bieden van historische sensatie, wellicht dat we zo als vanzelf het stof van ons afschudden! Ik maak van de gelegenheid gebruik om u namens het bestuur plezierige feest dagen toe te wensen en alle goeds voor 2007. Hollen en stilstaan: SNAAI in 2006 Het jaar 2006 was een vreemd jaar voor SNAAI. Onze sectie heeft een wat stille tijd achter de rug. Afstuderen, ver huizen, trouwen: allemaal beslomme ringen waarmee ons beleidsplan van tevoren geen rekening had gehouden. Weer iets geleerd... en zodoende alsnog aan een doelstelling van SNAAI vol daan! Onbewust hadden we die stille periode misschien al wel aangevoeld. Maar als ik nu terugblik, is het desondanks een heel actief jaar geweest voor SNAAI. Zo was de jaarlijkse scriptiemiddag in maart met ongeveer veertig deelnemers een groot succes. En in november namen ongeveer dertig personen deel aan de excursie naar de Tweede Kamer in Den Haag. Met een film, rondleidin gen en een lezing was het programma vol en interessant. In 2006 is SNAAI gegroeid. En dan heb ik het niet alleen over het ledenaantal, dat inmiddels zo tegen de negentig personen loopt. We waren ook herkenbaar present tijdens de studiedagen van de KVAN. SNAAI'ers hebben al dan niet namens de sectie een plaats in het bestuur van de KVAN, de actiewerkgroep die zich buigt over de toekomst van het archiefonderwijs en de redactie van het Archievenblad. Als dat nog niet genoeg is, zijn we ook nadrukkelijk betrokken bij het organiseren van stu diedagen, het voorlichten van studen ten over de opleidingen, bij het bestuur van de SAP en we geven gevraagd en ongevraagd onze mening en advies. We hebben het er maar druk mee... Tijd dus om zelfvoldaan achterover te leunen? Natuurlijk niet: we gaan er ook in 2007 weer hard tegenaan! Het archiefonder wijs mag blijven rekenen op onze voortdurende aandacht, we zullen weer leuke activiteiten organiseren, de websi- te en de weblog zullen intensiever moe ten worden gebruikt en zo meer. In 2006 bestond het bestuur van SNAAI, naast ondergetekende, uit Tamara Groot, Elena Magnée-Smirnova, Diana Oppelaar, Joost Salverda (tot 8 maart), Esmiralda Thieme en Jorien Weterings. Vanaf 16 september was bovendien Karei Engbers als aspirant bestuurslid actief. 41 kvan Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmel ding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u con tact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer verschillende achtergrond/opleiding daarin werkzaam zijn. Allen zijn wel kom als lid van de KVAN! De Ko ninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archief wezen te behartigen en de deskun digheid van archivarissen te bevorde ren. De vereniging organiseert onder meer studiedagen, internationale uit wisselingen en buitenlandse oriënta tiereizen. Leden van de KVAN ont vangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student-leden en begin nende beroepsbeoefenaars kunnen tevens lid worden van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Informatiespecialisten (SNAAI). De contributie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt 61,- per jaar (een hogere.bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 18,- per jaar. Yvonne Bos-Rops archievenblad december 2006 kan MIM.II'lrIJliHa Fred van Kan De KVAN organiseert op donderdag 25 januari 2007 een ALV. Deze vindt plaats van 14.00 tot 16.30 uur in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Noteer deze datum alvast in uw agen da! Stemmen over stellingen tijdens de scriptiemiddag van SNAAI (foto Elena Magnée-Smirnova/SNAAI). Christian van der Ven, voorzitter december 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 20