Differs («F Op zoek naar een echte specialist? @11B idigitGroup *5 Jfm ■r* BECIS is uw partij voor: Archiefbewerking Advisering Interim- en Project management Detachering Opleiding Buggenum Brunssum Rotterdam tel: 045-5691584 fax: 045-5331995 e-mail: info@vanbilsenconsultancy.nl internet: www.vanbilsenconsultancy.nl Van Bilsen Consultancy is een onderdeel van de Samen sterk in Document Management literatuur Arend Pietersma, Stadsbelangen. Gids voor historisch onderzoek naar het gemeentebestuur van Utrecht in de 19de en 20ste eeuw. Trajecten door Utrecht 12 Dolly Verhoeven, Scholen en stichten. Gids voorhistorisch onderzoek naar het onderwijs in de provincie Utrecht. Trajecten door Utrecht 11 39 ARCHIEFPROJECTEN U heeft geen tijd om uw archieven te bewerken? Wij wel! Differs is een jong bedrijf en heeft zich gespecialiseerd in: de inventarisatie, selectie en vernietiging van (semi-)statische archieven; het opstellen van beschrijvende inventarissen; het opstellen van selectielijsten; het opstellen van beheersregels en Quick scans; het tijdelijk vervullen van archieffuncties. Differs heeft vakkundige en gedreven mede werkers in huis met Archivistiek B en WA. Zij zijn in staat om zelfstandig uw archieven met zorg te bewerken en een mooi project resultaat af te leveren. Bovendien geldt voor onze medewerkers dat ze ook veel kennis hebben van de hedendaagse digitale manieren van archiveren. Differs archiefprojecten Janny Sietses info@differs.nl 070-314 36 26 www.differs.nl Differs, een Dd Groep ondernemi ng. .Ti- II Interim Personeel; Interim- en project management; Advisering; Digitalisering; Archiefbewerking; Projecten Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147 www.becis.nl info@becis.nl van bitsen consultancy Het Utrechts Archief/Stichting Stichtse Geschiedenis (Utrecht 2005), ISBN 90- 76366-18-7, 63 blz., 4,50. De schoonheid van de nieuwe inven taris van het Utrechtse gemeentebestuur moge collega-archivarissen bekoren, de beginnende onderzoeker zal er eerder voor terugdeinzen wegens de overweldigende omvang en schijnbare complexiteit van het archief. Weliswaar wordt hem in de inleiding het nodige uitgelegd, maar meni ge starter wordt liever bij de hand geno men door een studiezaalmedewerker of ervaren onderzoeker. Het is daarom te prij zen dat de Stichting Stichtse Geschiedenis een aantal gidsjes heeft uitgegeven die deze onderzoekers helpen hun weg te vinden in dit enorme archief. Stadsbelangen is één daarvan en heeft betrekking op het stads bestuur in het algemeen. Deze onderzoeksgids biedt een overzicht van de historische ontwikkeling van het stadsbestuur, zijn takenpakket en organisa tie. De nadruk ligt op de gemeentesecreta rie, het college van B&W (en taakvoorgan- gers) en de gemeenteraad. Andere gemeen telijke diensten en bedrijven komen even eens aan bod. Maar vanzelfsprekend kan dit slechts een vluchtige behandeling zijn, gezien het grote aantal archiefvormers en de uitgestrektheid van hun takenpakket. Wie meer wil weten, kan terecht in de lite ratuurlijsten die aan het einde van elk hoofdstuk worden geboden. Uiteraard worden ook de succesieve orde ningsstelsels uitgelegd en worden aanwij zingen gegeven over het gebruik van de eigentijdse toegangen. Helaas blijft het verhaal nogal abstract, omdat concrete voorbeelden achterwege zijn gelaten. Foto's van een bladzijde uit een agenda, Stadsbelangen Utrecht in dc 19en 20- index of reperto rium hadden verhel derend kunnen werken. In plaats daarvan hebben de schrijvers echter geko zen tot meer tot de verbeelding sprekende illustraties als foto's van de inrichting van het raadhuis, oefeningen van de brand weer en bouwactiviteiten van Openbare Werken. Niettemin heeft de Stichting Stichtse Geschiedenis met deze onderzoeksgids een zeer nuttig werktuig aangereikt, dat als naslagwerk ook voor gevorderde onder zoekers kan worden aanbevolen. Gezien de grote overeenkomsten tussen het Utrechtse bestel en de andere gemeenten is deze gids ook voor onderzoek elders bruikbaar - al moet men natuurlijk bedacht zijn op lokale verschillen. Hanno de Vries Het Utrechts Archief/Stichting Stichtse Geschiedenis (Utrecht 2005), ISBN 90- 76366-19-5, 61 blz., 4,50. Een ander gidsje van de Stichting Stichtse Geschiedenis behandelt het onderwijs in de provincie Utrecht. Hoewel het onderwerp beperkter is dan dat van de hiervoor besproken onder zoeksgids, is het aantal besproken archie ven groter. Dat is een gevolg van de grote re tijdspanne (vanaf de Middeleeuwen tot nu) en het grotere geografische bereik (de provincie Utrecht). De opzet is in grote lijnen dezelfde. De gebruiker wordt eerst geattendeerd op gepubliceerde bronnen; vervolgens wor den de archieven besproken die hij op het Utrechts Archief en elders kan raadplegen. De laatste hoofdstukken schetsen de hoofdlijnen van de geschiedenis van het onderwijs, waaruit de context van de besproken archieven blijkt. Ook dit boek je is rijkelijk geïllustreerd met foto's, teke ningen en ander beeldmateriaal en enkele archiefstukken. Het belangrijkste verschil met de gids over het gemeentebestuur is dat hier de orde ningsstelsels van de besproken archieven niet worden uitgelegd. Enerzijds is deze keuze begrijpelijk: gelet op de enorme reikwijdte in tijd én ruimte van de gids zou een dergelijke bespreking al gauw ontaarden in een algemene cursus orde ningsstelsels in Nederland door de eeu wen heen. Anderzijds is het wel jammer dat de lezer wel wordt gewaarschuwd voor oud schrift, maar niet van tevoren aangemoedigd wordt zich te verdiepen in de eigentijdse ontsluiting van een archief, terwijl de praktijk toch leert dat veel onderzoekers juist daar stranden. Hoewel bedoeld voor onderzoek naar het Scholen stichten Gids voor historisch onderzoek onderwijs in de provinci onderwijs in Utrecht, kan deze gids ook een signalerende functie vervullen voor onderzoekers elders. Veel van de genoem de archiefvormers hebben hun equivalen ten in andere provincies en gemeenten, dikwijls zelfs onder een vrijwel identieke naam. Natuurlijk geldt ook hier de waar schuwing dat de lokale verschillen vrij groot kunnen zijn. Maar in zijn algemeen heid heeft de Stichting Stichtse Archieven een gids op de markt gebracht dat onder zoekers binnen en buiten de provincie kan inspireren. Hanno de Vries december 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 19