1 1 1 Groenendijk Microfilm- en Scanservice Signalementen Gedrul archiefafslankers rjP, www.gmsnl.nl info@gmsnl.nl A. Jacobsstraat 28 5I42 PN Waalwijk 0416 - 348980 literatuur Jellie van der Meulen, Inventaris Gemeentebestuur van Utrecht Henrieke Wubs en Frank Huysmans, Klik naar het ver leden. Een onderzoeknaar gebruikers van digitaal erf goed: hun profielen en zoek strategieën 37 DTB-boeken m^mwXtr i GMS heeft camera's in gebruik die uiterst geschikt zijn voor het digitaliseren van historisch kwetsbare originelen. Er wordt in kleur gescand en hierdoor zijn de bestanden een authentieke weergave van het origineel. Resultaat: mooier dan het was. Laat ons dit bewijzen en bel voor een gratis proef! Registers burgerlijke stand Notariële protocollen I Prentbriefkaarten I Tijdschriften I Kranten I Etc. Groenendijk Microfilm- en Scanservice B.V. Edisonweg 50D 2952 AD Alblasserdam Postbus 260 2950 AG Alblasserdam Tel. 078 - 6931300 Fax 078 - 6931123 Vervolg van pagina 35 tie, want het gedegen naslagwerk over deze belangrijke periode en over alle bands die in dit boek aan bod komen moet er natuurlijk wel komen. Met het volgende uit te brengen boek van Peter Sijnke laat hij deze onuitgesproken wens al doorschemeren. Een boek alleen gewijd aan de psychedelische nederpop- groep Dragonfly (met cd!). Hopelijk is dit nog slechts het begin. Want over alle pio niers van het boek Nederpophelclen, dus ook lokale helden als The Ro-d-ys, The Zipps en nog vele anderen die in dit boek niet eens aan bod komen, zou je boeken vol kunnen schrijven. Ron de Bruijn en Lisa Traarbach Het Utrechts Archief (Utrecht 2005), ISBN 90-76366-179, 1451 blz., 39,75. Vorig jaar verscheen de nieuwe inventaris van het archief van het gemeentebestuur van Utrecht over de periode 1813-1969. De toegang kan digi taal worden geraadpleegd op de website van het Utrechts Archief, maar is ook in gedrukte vorm verkrijgbaar. Het bestre ken tijdvak kenmerkt zich door een zich uitbreidende overheid, ook - of mis schien beter: juist - op gemeentelijk niveau. Sociale zorg, nutsvoorzieningen, openbaar vervoer, volksgezondheid, cul tuur en maatschappelijk werk kregen een prominentere plaats naast oude beleids terreinen als openbare orde en veiligheid en infrastructuur. Het lijdt dan ook geen twijfel dat menig onderzoeker die een onderwerp uit de negentiende of twin tigste eeuw onderzoekt, met dit archief in aanraking zal komen. Delen van het archief waren reeds eerder geïnventariseerd. De samenvoeging van deze delen was aanleiding voor een omvangrijke herinventarisatie. Wie het eindproduct beziet, realiseert zich wat voor duizelingwekkende onderneming dit geweest moet zijn. Het archief bestrijkt nu 1200 strekkende meter. Met inleiding en illustraties goed voor 1451 pagina's in vier kloeke delen. De inventarisatoren zijn erin geslaagd het archief in een heldere structuur vast te leggen. In het eerste deel worden, na een algemene inleiding, de stukken van algemene aard beschreven. De overige drie delen behandelen de stukken over afzonderlijke onderwerpen, al dan niet met classificatienummer. Zij worden direct voorafgegaan door aanwijzingen voor de gebruiker. Gehele conform de ISAD-norm die stelt dat informatie daar moet worden geplaatst waarop zij betrek king heeft, in plaats van alle aantekenin gen voorin in de inleiding te zetten. Hanno de Vries Sociaal Cultureel Planbureau (Den Haag 2006), ISBN 90 3770 279 1, 108 blz., 11,90 (of gratis via: www.scp.nl) Er is nog weinig bekend over de gebruikers van erfgoedwebsites. Dat was voor Wubs en Huysmans van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) reden onder zoek te doen naar het publiek van digi taal erfgoed. Onder digitaal erfgoed ver staan ze alle informatie die over histori sche gebouwen, voorwerpen en kunst wordt aangeboden, onder andere door archiefdiensten. Centrale vraag in het onderzoek is of het huidige aanbod en de huidige dienstver lening aansluiten op de wensen en inte resses van de erfgoed-geïnteresseerde? Ze onderscheiden daarbij vijf typen gebrui kers van digitaal erfgoed: allrounders, kunstminnaars, verenigingsleden, verza melaars en snuffelaars. Per groep is onderzocht wat zij met een digitaal bezoek beogen en welke zoekstrategieën ze hanteren. Daaruit blijkt dat veel bezoekers van erfgoedsites ook regelma tig een fysiek bezoek afleggen aan erf goedinstellingen. Eén reden van gebruik is dan ook de voorbereiding op een fysiek bezoek. Maar erfgoedsites worden juist ook veel gebruikt om inhoudelijke informatie te vinden. De gebruikers waarderen het grote informatieaanbod enorm. Ook de 24-uurs beschikbaarheid en de relatief lage kosten scoren goed. De bezoekers van erfgoedsites zijn min der tevreden over de overzichtelijkheid van het totaalaanbod en ze hebben soms twijfels over de betrouwbaarheid en de diepgang van de aangeboden informatie. Hans Berende december 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 18