c e n s i e (ignalementen) IrWm Jan van den Broek (bew.), Het geheime dagboek van de Groninger stadssecretaris Johan lulsing 1589-1594. Groninger Bronnen Reeks 2 A. van Drunen, 's-Hertogenbosch van straet tot stroom Peter Sijnke, Nederpophelden, pioniers van de popmuziek in Nederland 1960-1970 Jan van den Broek, oud-gemeentear chivaris en -stadshistoricus van Gro ningen, is bezig met een uitgebreide stu die van de geschiedenis van het Stad en Lande van Groningen in de periode 1580-1594. In deze roerige fase van de Nederlandse Opstand heeft de stad Groningen in 1580 de zijde van de Spaanse koning gekozen, terwijl het merendeel van de leiders van de Ommelanden aan de Staatse kant gaan staan, de kant van de opstandelingen. Een van de door Van den Broek gebruikte bronnen is het geheime dagboek van de Groninger stadssecretaris Johan Julsing, beslaande de periode december 1589 tot 8 augustus 1594, vlak na de overgave van de stad aan de Staatse troepen op 23 juli van dat jaar. Julsing (geboren omstreeks 1545 en over leden in 1604) is als tweede stadssecreta ris een van de hoogste ambtelijke mede werkers van het Groninger stadsbestuur. De belangen van zijn stad Groningen staan bij hem voorop. Op godsdienstig gebied is hij een voorstander van het nieuwe, calvinistische geloof; naaste familieleden wonen over de oostgrens in het protestantse Ost-Friesland. Maar de troepen van de opstandelingen die de stad belagen worden door hem in zijn dagboek consequent 'de vijand' genoemd, de koningsgezinde troepen 'de onzen'. Het dagboek van Julsing geeft weer eens aan dat zeker voor de beginfase van de Nederlandse Opstand het zwart-wit den ken (calvinist voor de Opstand, katho liek voor de Spaanse koning als heer der Nederlanden) lang niet altijd opgaat. Het dorp, de stad, hooguit het gewest was de leefwereld, het 'vaderland' van de lokale bestuurders; de belangen van hun dorp of stad veiligstellen stond voor hen op de eerste plaats. De loyaliteit van Julsing aan de Groningse zaak zal ook de reden zijn geweest dat hij vanaf ca. 1570 tot zijn dood onder alle besturen heeft kunnen werken als stadssecretaris. Julsing heeft rechten gestudeerd in Orléans. Zijn dagboek laat zien dat hij een geletterd man is, die er plezier in had in vreemde talen te schrijven. Van de 86 pagina's zijn er 63 in het Latijn geschre ven, de overige in het Nederduits en in het Spaans. Citaten van Griekse schrij vers zet hij in het Grieks weg. De Hebreeuwse lettertekens gebruikt hij eveneens, maar dan als een andere spel ling voor Latijnse of Nederduitse woor den. Behalve over de politieke en oor logssituatie schrijft hij over zijn eigen familie, overpeinzingen over het lot van de (calvinistische) christenen en smeek beden tot God om vrede. Van den Broek geeft naast de feitelijke tekst van de bron een vertaling in modern Nederlands met toelich ting, een uit gebreide inleiding, een index op naam en een literatuurop gave. De inleiding en het notenapparaat zorgen voor de broodnodige achter grondinformatie om de tekst van de bron te kunnen begrijpen, anders zou veel onduidelijk blijven. In de inleiding wordt een helder beeld geschetst van de opbouw en waarde van de bron (deels al eens in 1866 uitgegeven door W.B.S. Boeles), van Julsings achter grond en van de bestuurlijke, kerkelijk- godsdienstige en krijgskundige situatie in de stad Groningen en de Ommelanden in de periode 1580-1594. Topografische kaarten en afbeeldingen van gebouwen, personen en archivalia verduidelijken en verlevendigen het boek. Een uitstekende uitgave van dit egodocu ment, een bron die anders ontoeganke lijk zou zijn voor het gros van de geïnte resseerden in de historie van Stad en Ommelanden, de Nederlandse Opstand en de cultuurhistorie van de tweede helft van de zestiende eeuw. Als bouwer heb ik dit fraai geïllus treerde en uitermate goed gedocumen teerde boek op een andere wijze gelezen en ervaren dan de beide inlei ders in hun woord vooraf. Beiden hebben het vanuit hun professie beoordeeld op het minutieus beschrijven van pan den met hun rijke bouwge schiedenis met uiteraard de argumenten waarom deze his- émmm ÉMWMË: I'" torische panden voor het nageslacht bewaard moe ten blijven. Ad van Drunen is in staat geweest de bouwgeschie denis van een grote verza meling van historische Bossche panden in dit boek samen te brengen door de zorgvuldige archi vering van deze objecten door de gemeente 's-Her- 34 togenbosch. Deze gemeente is terecht bijzonder 'zuinig' op de documenten over alles dat binnen de gemeentegren zen met bouwen van doen heeft. Een goede archivering van bouwdocumenten zal niet zelden een bijdrage leveren aan het behouden van oude panden en monumenten. De maatschappij veran dert in een hoog tempo en daarmee ook het functioneel gebruik van gebouwen. Ter illustratie noem ik kerken, kazernes, ziekenhuizen en loodsen. Het behoud van deze objecten heeft in hoge mate te maken met 'wat weet ik ervan en wat kan ik er mee en tegen welke prijs?'. In de dagelijkse praktijk van het bouwen ervaar ik helaas dat eigenaren en beheer- Aprilis (Zaltbommel 2006), ISBN-13 978 90 5994 139 7, 192 blz., 24,50. Over de vormingsjaren van de Nederlandse popmuziek zijn naar ver luidt weinig serieuze publicaties versche nen. Met het boek Nederpoplielden, pio niers van de popmuziek in Nederland 1960- 1970 probeert Peter Sijnke een historisch overzicht te geven van de 'Gouden Eeuw' in de popmuziek, zoals hij de periode 1960-1970 noemt. Aan de hand van 24 interviews met leden van verschillende bekende bands, zoals The Motions, The Golden Earrings en The Outsiders, wordt een spraakmakende periode belicht. De interviews, tussen 2003 en 2006 afgeno men door Sijnke zelf, zijn integraal opge nomen in het boek en worden aangevuld met illustraties en soms een klein achter grondverhaal. Wat we eigenlijk missen in het hele ver haal is de context. Jaap van Beusekom van het Nationaal Pop Instituut zegt in zijn voorwoord, dat sommige jongeren niet eens weten wie The Beatles zijn. En zo zijn er vermoedelijk genoeg mensen die nog nooit van deze bands gehoord hebben. Een achtergrondverhaal naast ders van gebouwen niet bijzonder zorg vuldig omspringen met bouwdocumen ten. U begrijpt uit mijn verhaal dat een goed gemeentelijk bouwarchief een belangrijke bijdrage levert om het herge bruik van deze objecten tot een bouw kundig, financieel en economisch succes te maken. Door het raadplegen van een archief kun nen waardevolle onderdelen behouden blijven die tevens het eindresultaat ten goede komen. Anderzijds zullen de gege vens ondersteunend zijn bij het herge bruik van een gebouw. De nieuwe bestemming vereist bijvoorbeeld een hogere vloerbelasting of verlangt extra vloerniveaus. Op deze eisen of verlangens de interviews zou dus verhelderend geweest zijn. De beatgeneratie - want om dat genre gaat het toch vooral in dit boek - zal smullen bij het boek en het feest van de herkenning. Maar die jongere generatie, die zich verder wil verdiepen en zich een beeld wil vormen van een stuk recente cultuurgeschiedenis, zonder het allemaal meegemaakt te hebben, hoe vindt die zijn weg in dit boek? Voor hen gaat deze 'oral history' alleen leven als het gestaafd kan worden met een feitelijk verhaal. De prachtige kleurrijke illustraties, groten deels afkomstig uit de collectie van de auteur, vullen de interviews verder aan. De bronvermelding van de illustraties blijft daarbij jammer genoeg veelal ach terwege. Nederpoplielden is een leesbaar boek, vol smakelijke avonturen van groot gewor den jongens die zonder het te weten de Nederlandse popmuziek veranderden. Hun muziek geniet nu wereldwijd aan zien onder de verzamelaars. Zoals Henk Smitskamp, bassist van The Motions, in zijn interview zegt: "Toch was het hele muziekgebeuren een soort vakantiever liefdheid: vier jongens in een busje voor vind ik, bijvoorbeeld in het Stadsarchief van 's-Hertogenbosch, in de bouwdossiers binnen een relatief kort tijdsbestek de benodigde informatie. Als bouwer wens je dat voor panden in het algemeen en in het bijzonder voor alle monumentale gebouwen in Nederland complete bouw dossiers aangelegd en raadpleegbaar zijn. Dergelijke dossiers verstrekken chronolo gisch gearchiveerde, relevante informatie over bouwprojecten vanuit het verleden naar het heden. Hiermee leg je, als bou wer, het fundament voor de her-, ver- en nieuwbouw van vele klein- en grootscha lige projecten. altijd op schoolreis." Nederpop in de periode 1960-1970, belicht vanuit de eenentwintigste eeuw. Toch is dit geen afgesloten hoofdstuk in de geschiedschrijving. De meeste betrok kenen uit die tijd zijn vandaag de dag nog actief bezig in de muziek. Tijdens de boekpresentatie op 25 oktober jongstle den in het Nationaal Pop Instituut te Amsterdam werd dit maar al te goed dui delijk: een van de in het boek voorko mende bands, The Zipp, speelde de tent plat alsof de jaren zestig nog steeds niet voorbij waren. Dit boek is een echt bronnenboek gewor den door de opgetekende herinneringen van een groot aantal vaderlandse pop pioniers. Het boek is dus geen naslagwerk voor historici, maar wel degelijk een eer ste aanzet tot een uitgebreidere publica- Lees verder op pagina 37 35 Het geheime dagboek van de Groninger stadssecretaris ]ohan )ulsing 1589-1594 Uitgeverij Van Gorcum (Assen 2006), ISBN 90 232 4234 3, 256 blz., 29,50. Harold Wessels Waanders Uitgevers (Zwolle 2006) Rijks dienst voor de Monumentenzorg (Zeist 2006), ISBN 90 400 8846 2, 516 blz., 49.95- I's-Hertogenbosch van straet tot stroom '~rf I J archievenblad december 2006 Ton Gijsbers, JVZ Ingenieurs Nijmegen december 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 17