Agent 0 013 Nieuwe Tilburgse archief site voor de jeugd educatie en communicatie dragen van de gemeente Til burg. De gege ven informatie is echter zo breed, dat ook jongeren buiten Tilburg gebruik kunnen maken van de website, in de eerste plaats wordt op de website in een paar regels uitgelegd wat een archief precies is. Gere geld krijgen wij namelijk per e-mail of aan de balie de vraag wat een archief nu eigen lijk is. Meestal krijgt de jongere dan een betrekkelijk kort en technisch antwoord. Wij willen dit op de jongerenwebsite op een eenvoudige, maar goede manier uit leggen. De uitleg is in korte stukjes opge deeld, zodat er snel doorgeklikt kan wor den. Ook komt het voor dat jongeren een werkstuk of spreekbeurt moeten maken en het RA Tilburg krijgt dan de vraag of we 'informatie hebben over de geschiede nis van Tilburg'. Dit soort algemene vra gen zullen veel collega's wel herkennen. Door middel van de werkstukhelpdesk willen wij jongeren op weg helpen. Hoe je een onderzoek kunt uitvoeren, legt Agent 0013 stap voor stap uit. Middels een link naar de Tilburgse Tijdmachine wordt informatie in afgebakende onder werpen aangeboden. Er is een flink aan tal thema's beschikbaar die voldoende informatie bevatten voor een spreekbeurt of werkstuk. Naast de meer educatieve delen heeft de website ook drie onderdelen die vooral leuk zijn. De Quiz is verrassend door zijn vormgeving. In tien vragen kunnen jon geren hun kennis van de geschiedenis van Tilburg testen. De tien vragen wor den willekeurig uit zestig verschillende vragen gepresenteerd. De vragen variëren van makkelijk tot moeilijk, van leuk tot zeer serieus. Het jongerenpanel heeft flinke invloed gehad op het soort vragen. Het panel was van mening dat de vragen moeilijk moeten zijn, zodat ze ervan kunnen leren. Hier is terdege rekening mee gehouden bij het samenstellen van de vragen. Om echt te beseffen dat ieder een een archief heeft, bieden wij op de website ook de mogelijkheid een per soonlijk archief aan te maken. Jongeren kunnen foto's van vroeger personalise- ren, krantenberichten kiezen, geboorte kaartjes maken, etcetera. Allemaal voor beelden van documenten die ook archiefstukken - kunnen - zijn. Tot slot is er het Moordspel, gebaseerd op een waar gebeurd verhaal uit Tilburg. Het betreft de moord op Jan Maes in het Tilburg van 1736. Alle dossiers van deze zaak bevin den zich nog in het RA Tilburg. Ed Schilders heeft een scenario gemaakt dat is omgezet in het Moordspel. Het is een mooi geanimeerd geheel geworden, ondersteund met sfeervolle geluidseffec ten. Aan het einde van het spel word je beloond met een certificaat. Het RA Tilburg is zeer tevreden over het resultaat en hoopt dat dit initiatief navolging zal vinden, zowel binnen het werkgebied van het archief (de regioge meenten) maar ook daarbuiten. Het is belangrijk mensen bewust te maken van de geschiedenis en cultuur, jongeren voorop. En moderne communicatietech nieken zijn bij uitstek de middelen om deze archiefgebruikers van de toekomst te bereiken. nen tot de leeftijdscategorie 10 tot 15. Voor kinderen onder de 10 jaar schatten we in dat de materie wellicht te moeilijk is en vanaf 15 jaar komen jongeren al vaak in aanraking met archieven en de archiefdienst door middel van schoolop drachten en andere projecten. Het doel van de website Agent 0013 is jongeren de mogelijkheid te bieden om zelf op een leuke en leerzame manier kennis te maken met het RA Tilburg. Het is in eer ste instantie niet de opzet dat de website in een onderwijsomgeving gebruikt wordt. We nodigen jongeren uit al 'snuffelend' de website te doorlopen en zo informatie te krijgen over het archief. De vormgeving van de website moet de jongeren verleiden en uitnodigen om verder te klikken. Tijdens het proces veranderen ideeën. Oorspronkelijk waren er plannen om informatiepakketten voor werkstukken aan te bieden, de mogelijkheid te bieden om stamboomonderzoek te doen en eigen archiefmateriaal te uploaden. Om praktische redenen van tijd en geld en de bescherming van privacy komen onder delen te vervallen of worden aangepast. Op 14 oktober 2006 is Agent 0013 'beëdigd'. Met deze website richten we ons in eerste instantie op jongeren uit Tilburg, mede omdat het project tot stand is gekomen dankzij financiële bij archief in Tilburg. En dan stuiten zij op het probleem dat er weinig tot geen informatie voor hen beschikbaar is. Veel archiefmateriaal is immers moeilijk te ontsluiten en niet echt geschikt voor kin deren van 10 tot 15 jaar. Dit lijkt inhe rent aan de activiteiten van een archief dienst. Maar als je nieuwe doelgroepen wilt aanspreken, dan moet de informatie misschien wel anders worden aangebo den, zo is de gedachte. Daarom gaan we in juni en juli 2005 via Google op zoek naar jongerenwebsites binnen en buiten de archiefwereld. Zo komen we voorbeel den tegen van creatieve omgang met bronnenmateriaal. Maar we vinden geen enkel voorbeeld van een website over archieven en archiefdiensten speciaal voor jongeren, niet in Nederland en ook niet daarbuiten. moet gaan zien. Maar al snel blijkt dat er binnen het RA Tilburg onvoldoende ken nis aanwezig is van internettechnieken en ervaring met het visuele aspect van websites en de specifieke doelgroep. Daarom gaan we op zoek naar partners voor de ontwikkeling van de jongerenpa gina. Verschillende bedrijven presente ren zich en doen een voorstel op basis van het op dat moment bestaande plan van aanpak. De presentaties en offertes lopen zeer uiteen en uiteindelijk beslui ten we in zee te gaan met Dick van Lisdonk van Studio Maanzaad en Hanneke Treffers van Beblei. Een andere belangrijke stap is het formeren van een jongerenklankbordgroep. We vinden een groep jongeren tussen de 11 en 14 jaar die de verschillende stadia van de websi te Agent 0013 gaan testen. Het bepalen van de specifieke doel groep is niet eenvoudig. Om zo veel mogelijk jongeren van dienst te kunnen zijn, willen we de doelgroep in het begin zo breed mogelijk houden. Toch beslui ten wij al gauw de doelgroep af te bake- Medio 2005 wordt tijdens de ontwik keling van de nieuwe website van het Regionaal Archief Tilburg de vraag gesteld wat er ontbreekt in de bestaande website www.regionaalarchieftilburg.nl. Tijdens een brainstorm is een van de ant woorden: een jongerenpagina! Hoewel educatie en het bereiken van nieuwe doelgroepen belangrijke punten in het beleid zijn, is er op de website op dat moment nog niets te vinden voor een jonger publiek. Toch komen er wel met enige regelmaat jongeren naar het In september 2005 komt de ontwik keling van de jongerenpagina echt op gang. Samen met webmaster Luud de Brouwer en educatief medewerker Mirjam Heijs gaan we aan de slag. Er zijn veel ideeën over hoe de website er uit Door Brenda Cijffers-Rovers Navolging Brenda Cijffers-Rovers is als projectleider van de jon gerenwebsite Agent 0013 verbonden aan het Regio naal Archief Tilburg. De website is te bezoeken via www.regionaalarchieftilburg.nl/agentoo13. december 2006 archievenblad De homepage van de website Agent 0013. Quiz en Moordspel archievenblad december 2006 Snuffelen Hoe bereiken we jongeren? Dat is een vraag die vaak in archievenland wordt gesteld. Het Regionaal Archief Tilburg ging op zoek naar een eigentijds antwoord. Onlangs werd de website Agent 0013 gelanceerd. Deze website laat jongeren tussen de 10 en 15 jaar op allerlei interactieve manieren kennismaken met de verschillende facetten van het archief. Een primeur in Nederland en wellicht ook in de wereld. Klankbordgroep Rap van het jongerenpanel tijdens de presentatie van de Tilburgse website Agent 0013 op 14 oktober 2006 (foto Jan Stads).

Archievenblad | 2006 | | pagina 16