Alles loopt op rolletjes Restauratie atelier Sterken BV ...met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen. FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament DocumentenW acht bruynzeel ir y Eind ETarciyu Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels STERKEN ATELIERw column COLUMN Het afgelopen jaar zijn we verrijkt met een canon van de vaderlandse geschiedenis. In een moedige poging heeft een commissie een ultieme outline van onze vaderlandse geschiedenis gemaakt. In een mix van personen, voor werpen en voorvallen is gespreid over de eeuwen aangegeven wat iedere Neder lander geacht wordt te weten. Bij een dergelijk project zijn verschillen de kanttekeningen te plaatsen. Een inkoppertje is natuurlijk de (arbitraire) keuze zelf, maar veel wezenlijker is de achterliggende gedachte. Terecht is opge merkt dat de canon een schaamlap is om de marginalisering van het geschiedenis onderwijs te verbloemen. Het valt te vre zen dat heel andere initiatieven nodig zijn om het geschiedenisonderwijs weer aan de basis van kennisoverdracht te laten staan. Vaak zijn we geneigd om immigratie als hoofdoorzaak te zien. Dat is veel te kort door de bocht. Ook de vergrijzing, de welvaart en de globalisering van de com municatie spelen bijvoorbeeld een rol. omgevingsvariabelen. Je kunt individu alist, anarchist, socialist of fascist zijn, maar als de dijken het begeven heb je allemaal natte voeten. Werken aan gelij ke doelen schept uiteindelijk een geza- A1 in 2005 startten het Nationaal Archief en de Koninklijke Bibliotheek met het project De Verdieping van Nederland. In een permanente tentoonstelling worden topstukken uit de (cultuur)historie ge toond, naast een wisselende collectie stukken met een actueel onderwerp. De enige beperking vormen de collecties van beide instituten, maar gezien hun omvang is dat nauwelijks als een nadeel te zien. Een dergelijke project is genuan ceerder en heeft meer verbindende actu aliteitswaarde dan een canon ooit kan hebben. Helaas komt niet iedereen ermee in aanraking. Waarom moeten we nu zo nodig die ken nis verspreiden? Voor de eigen identiteit van groepen mensen zijn gemeenschap pelijke waarden noodzakelijk. Naarmate het moeilijker wordt om in de actualiteit daaraan te voldoen, moet de hulp van het verleden worden ingeroepen. Een (vermeende) gemeenschappelijke voor geschiedenis kan mensen verbinden, zo is al meermalen gebleken. Dat is goed, want mensen leven in groepen en kun nen alleen maar moeilijk overleven. De discussie gaat dan ook nooit over groepsvorming, maar altijd over de aard van de groep. Dat is ook de reden voor de zendingsdrift voor vaderlandse geschie denis. De 'groep' binnen de grenzen van Nederland is sterk aan het divergeren. Het lijkt mogelijk om in kleinere verban den te 'overleven' en individueler keuzes te kunnen maken. De democratie wordt ter discussie gesteld, hele bevolkingsgroe pen raken op drift en zijn het spoor bijster. Het nut van een nationale staat wordt schimmiger, Iaat staan dat van een hogere samenwerkingsvorm als de EU of de VN. Het zijn gouden tijden voor de geschie denis. Waar anders dan in het verleden zijn lessen te leren om de toekomst vorm te geven? Als daaruit blijkt dat een natio nale staat als Nederland een goede manier is om met de grote buitenwereld om te gaan, dan moeten we werken aan de samenhang van het land. Het verle den is een natuurlijke bondgenoot, omdat daar immers was gebleken dat onze natie een werkbare oplossing was. De uitdaging van Willem van Oranje was in wezen gelijk aan de onze: mensen overtuigen van hun gemeenschappelijke doelen. Als die niet in de sociale context zijn te vangen, dan misschien wel in de menlijke identiteit, een positief wij- gevoel. Het archief, en meer bijzonder de archi varis, is een sleutel in de kennisover dracht vanuit het verleden. Als geen ander heeft de archivaris toegang tot de bronnen waarin het verleden is vastge legd. Hij kan de vraag vanuit de samenle ving faciliteren en het verleden tastbaar maken. Naast alle andere argumenten is dat misschien wel het belangrijkste dat pleit voor een goed archiefwezen, zeker op lokaal niveau. Met een 'plaatselijke verdieping' of een lokale canon, nodig als aanzet voor nationaal draagvlak, kan de archivaris wel eens de redder der natie worden. 31 Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoeringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.bruynzeel.org of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen - Nederland Tel.: +31 (0)77 306 90 00 Fax: +31 (0)77 307 81 33 www.bruynzeel.org r\ calamiteitenservice, zorg en beheer DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. isotron Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E.info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op schade preventie. Door Dick Bunskoeke dick@bunskoeke.nl Tekening: Peter Vlot. december 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 15