Aruba werkt hard aan eigen buitenland komt dan meer te liggen op het beleidsmatig en wettelijk beheren van het overheidsarchief, door de taken van archiefbeheer en archiefinspectie te versterken. den deze opleidingen niet meer op de eilanden georganiseerd. VH1C en het Antilliaanse ProDocIT voorzien in deze leemte. Specifieke trainingen worden, zoals in het geval van Mentor, gevolgd in Nederland. "In tegenstelling tot Nederland zijn er bij ons in de regio niet veel samenwerkingsmogelijkheden. Wel is er gere geld overleg met collega's op Curasao. Een intensieve samenwerking met onze Nationale Bibliotheek is er nog niet, maar daarin moet zeker verandering komen." Aruba en de Nederlandse Antillen bezinnen zich op hoe zij gezamenlijk hun verleden in de digi tale wereld kunnen delen. Hierbij is ook een afspraak gemaakt om het concept 'Shared Memories of the Dutch Caribbean1 (zie kader) gestalte te geven. Uit Nederland komt techni sche bijstand, bijvoorbeeld bij de samenstelling van selectielijsten, het opstellen van beheersre- gels en de schoning van archieven. Aruba werkt momenteel hard aan de tot standkoming van een eigen archiefwetgeving, waarbij zowel de nieuwe Nederlandse Archiefwet van 1995 als de nieuwe conceptwet van de Nederlandse Antillen als voorbeeld die nen. De laatste jaren is al veel bereikt, hoewel de financiën schaars zijn. Momenteel telt het ANA 23 krachten verdeeld over acht afdelingen. Tegelijk met de invoering van een archiefwet zal het ANA worden gereorganiseerd. De nadruk Voor de zomervakantie van 2006 heeft Mentor met goed gevolg de oplei ding Collectiebeheerder Visuele Docu menten afgerond. Om ervaring op te doen liep hij stage bij de gemeentear chieven van Leiden en Rotterdam. Jacobs: "De verschillen tussen Nederland ook weer tot praktische oplossingen: "De huidige zuurvrije archiefdozen zijn gemaakt van twee vellen zuurvrij karton met daartussen geribbeld karton voor de stevigheid. De gaten tussen de ribbels vormen een ideale schuil- en broedplaats voor ongedierte, dat vervolgens onge stoord de waardevolle archiefbestanden in de depots kan vernietigen. Om dit in de toekomst te voorkomen heb ik samen met een collega-restaurateur van Natio naal Archief van de Nederlandse Antillen een alternatief bedacht zonder het gerib belde karton en dit voorgelegd aan Nederlandse leveranciers van archiefma terialen." Audiovisuele collectie De audiovisuele collectie bestaat uit een kleine honderd videobanden (U-matic, Betacam) en een kleine verza meling foto's. "Een deel van de U-matic video's is samen met de lokale tv-zender Tele Aruba en de audiovisuele afdeling van de Nationale Bibliotheek van Aruba omgezet naar Dvcam, een digitaal for maat. We beschikken nu alleen nog over materialen die we van overheidswege hebben ontvangen, waaronder een bij zondere verzameling met video's en foto's van Betico Croes, bekend politicus en voorvechter van autonomie." In de toekomst zal het ANA een inventa risatie maken van materialen die niet op Aruba aanwezig zijn, maar die specifiek over Aruba gaan of om andere redenen van belang zijn. Momenteel zijn hierover nog geen concrete afspraken gemaakt. Denkbaar is dat dergelijke materialen gedupliceerd worden, hoewel dat veel kosten met zich meebrengt. Voorlopig ligt de nadruk op het inventariseren van de materialen die het ANA in huis heeft of die zich bij de Nationale Bibliotheek en Tele Aruba bevinden. Daarnaast is de verwachting dat er zich vooral bij particulieren op het eiland en ook bijvoorbeeld in Nederland en Noord- Amerika nog de nodige 'schatten' bevin den. "Eén van de eerste zaken die ik daar om wil gaan oppakken is het acquisitie beleid. Daarnaast zal de nadruk naast eer dergenoemde inventarisatie liggen op het beschrijven van materialen en het overzetten van videobanden op digitale dragers. Hoewel er nog geen concrete digitaliseringprojecten zijn opgestart volg ik nu alvast een cursus digitalisering van culturele collecties. Momenteel vindt er overleg plaats om in de toekomst met een aantal overheidsdiensten (Arubaanse equivalent van onze Ministeries) een dergelijk project op te zetten." Het aantrekken van voldoende gekwalificeerd personeel is een pro bleem. Een aantal medewerkers heeft SOD-opleidingen gevolgd. Helaas wor- en Aruba zijn groot. Een aantal materia len waarmee ik tijdens de opleiding en mijn stage in aanraking kwam, zoals tekeningen, prenten en topografische atlassen, is in de collectie op Aruba niet terug te vinden. Het oudste document uit ons archief dateert uit 1816; de vroeg ste audiovisuele materialen dateren vanaf de tweede helft van de twintigste eeuw. De medewerkers in Nederland beschikken over meer expertise, hoewel wij met een inhaalslag bezig zijn." Tegelijkertijd met de wijzigingen in 2004 kreeg het ANA een nieuw onderko men. "Onze oude huisvesting was niet geschikt als archiefbewaarplaats. Helaas zijn daardoor veel materialen verloren gegaan. Het tropische klimaat in het Caribische gebied heeft aanzienlijke gevolgen voor het beheer en behoud van onze archiefstukken. We hebben hier niet alleen meer last van ongedierte, ook kli maatbeheersing blijft een lastige kwestie." Dergelijke specifieke problemen leiden Ron Wessels is PR- en marketingcoördinator bij GO opleidin gen. Speciale dank aan Raymond Hernandez, directeur van het Nationaal Archief van Aruba, voor zijn inhoudelijke bijdrage. Shared Memory of the Dutch Caribbean Op 16 januari 2006 werd op St. Maarten het 'Protocol van samenwer king op het gebied van cultuurhistorisch onder zoek' getekend tussen het Nationaal Archief van de Nederlandse Antillen, het Nationaal Archeologisch Antropologisch Museum (NAAM) en NINSee (Nederlands Instituut voor Slavernijverleden en Erfenis). Het protocol gaat gepaard met een lijst van prioriteiten van onder zoeksgebieden. Uiteindelijk dient het onderzoek te resulteren in een nieuw algemeen handboek van de geschiedenis van de Nederlandse Antillen en Aruba. Ook wordt met dit initiatief getracht belang rijke bronnen van het ver leden te behouden en vei lig te stellen. Met lokale partners van alle eilanden van de Nederlandse Antillen en Aruba is afge sproken een groep 'Shared Memory of the Dutch Caribbean' te vormen (zie www.nationalarchives. an/sharedmemorydc). Deze zullen het initiatief van het Nationaal Archief van de Nederlandse Antillen, NAAM en NINSee ondersteunen om de bron nen van het gedeelde ver leden te behouden, veilig te stellen en voor onder zoek open te stellen. Naast culturele instellingen van de Nederlandse Antillen en Aruba kunnen ook Neder landse en Surinaamse instituten zich aansluiten bij dit initiatief. december 2006 archievenblad Door Ron Wessels erfgoedcollectie Jubileumtentoonstelling 'Aruba, land in wording' ter gelegenheid van twintig jaar Status Aparte. Toekomstbeeld archievenblad Als direct gevolg van de Status Aparte voert Aruba een eigen archiefbeleid. In 2004 werd besloten de taken van het in 1994 ingestelde Nationaal Historisch Archief uit te breiden en de naam te wijzigen in Archivo Nacional di Aruba (ANA). Mentor Jacobs volgde verschillende cursussen bij GO opleidingen om de nieuwe audiovisuele afdeling professioneel vorm te gaan geven. Depot in de nieuwe huisvesting. Expertise en samenwerking december 2006 Mentor Jacobs tijdens de diploma-uitreiking van GO opleidingen op 5 oktober 2006. Klimaatbeheersing

Archievenblad | 2006 | | pagina 14