Van staalkaart tot familiealbum TENTOONSTELLING OVER STORK II HCO educatie en communicatie De Machinefabriek Gebr. Stork Co. werd in 1868 opgericht in Hengelo. Aanvankelijk bouwde Stork industriële installaties in Neder- ging doen - een uitgebreid stelsel van voorzie ningen voor hun arbeiders, inclusief eigen medezeggenschapsorganen: een samenleving op zich. De industriële revolutie is een van de meest ingrijpende omwentelingen in de geschiedenis geweest. Bedrijfsfoto's geven een goed beeld van deze revolutie. De fotocollectie van de Machinefabriek Gebr. Stork Co te Hengelo laat zien hoe belangrijk de bedrijfsfotografie was voor de beeldvorming van het bedrijf. In de ten toonstelling wordt het ideologische en pragma tische gebruik van fotografie door een middel groot bedrijf in de machine-industrie breed uit gemeten. Er is werk te zien van anonieme bedrijfsfotografen, externe persfotografen, maar ook van amateur-fotografen, bijvoorbeeld de kleurenfoto's van de Stork-medewerker H. van de Vlugt, die in 1961 de opening van de suiker fabriek Haft Tapeh in Iran door sjah Mohammad Reza Pahlavi vastlegde. Daarnaast laat de fotocollectie ook de producten en het sociale leven in en om de fabriek zien. Dat is de inhoud van de serie bedrijfsfotoalbums 'In-en-om-de-fabriek', die het pièce de résistance van de collectie vormen. Verder zijn er vitrines met bedrijfsfotoalbums, het losbladig fotosys teem, reclamedrukwerk, jaarverslagen, huisorga nen en kalenders. Machines, motoren, pompen, ventilatoren, ketels, turbines, suiker- en slacht huisinstallaties zijn gemaakt voor utilitair gebruik. Ze worden dan ook niet primair als mooie dingen afgebeeld, veeleer als nuttig mate riaal, maar dan wel vaak op monumentale wijze in beeld gebracht. In digitale schermpresentaties gaat de aandacht uit naar de productpresentatie, bedrijfsgebou wen en bijzondere gebeurtenissen. In de laatste categorie vallen bijvoorbeeld groepsportretten. land, maar later werden haar activiteiten uitge breid tot vrijwel alle werelddelen. De oprichters en eerste directeuren Stork behoorden tot de 'verlichte ondernemers', die als patriarchen hun arbeiders door goede sociale voorzieningen tot betrokken medewerkers probeerden te ontwik- jongenstuinen voor de fabriek, 1912 kelen. Stork creëerde al vroeg - voordat de over- (coii. hco). heid dat in het kader van de verzorgingsstaat educatie en communicatie het kader van foto-opdrachten. In deze journalistieke foto's van bedrijfsbezettin gen en protestdemonstraties duiken voor het eerst buitenlandse werknemers in de machine-industrie op: Turken, Koerden en Marokkanen van middelbare leeftijd. Stork nam als een van de eerste bedrijven in Nederland buitenlandse werknemers in dienst. Lees verder op pagina 27 Deze zijn niet alleen gemaakt in de familiekring van directeuren en bazen, bij de ope ning van een nieu we stelplaats of gereedschapsafdeling, maar ook in de sociale sfeer zoals de opvoering van de gymnastiekvereniging of om een indruk te geven van het dagelijks leven in een naoorlogs jongenskamp in Laren. Frits Lambrechts documenteerde de geallieerde bombardementen op de pom- penfabriek in 1942. Het drieduizend man sterke personeel werd tijdens de bezet ting gedwongen voor de Duitsers te wer ken, onder meer aan scheepsmotoren voor de Kriegsmarine. Uit protest voerden de Stork-werknemers langzaam-aan- acties uit. Uiteindelijk legden de bank werkers als eersten het werk neer. De meest massale uiting van spontane bur gerlijke ongehoorzaamheid tijdens de Duitse bezetting van Nederland zou de geschiedenis ingaan als de april-meista- kingen van 1943. Een aantal politiek links georiënteerde fotografen, zoals Bert Nienhuis, Dolf Toussaint, Hans Singels en Bert Verhoeff, heeft vanaf eind jaren zeventig de gevol gen voor het bedrijf van de maatschappe- lijke veranderingen en de toenemende werkloosheid gedocumenteerd. Soms in Het concept van-grondstof-tot-eind product is het uitgangspunt van menig promotionele bedrijfsfilm in de loop van de twintigste eeuw, ook bij Stork. Zo pro duceerde Jan van der Hoeven in 1948 in opdracht van Forum Film een hoogwaar dige bedrijfsfilm met een dergelijke ver haallijn over de fabricage van de Stork Ricardo Dieselmotoren. De film opent met langzame shots van het weidse Nederlandse polderlandschap, naoorlog se jeugd en vooruitgangsoptimisme en brengt vervolgens in monumentale over zichten de gieterij en de verdere produc tie in beeld. In het verlengde hiervan ligt Tussen water en land Battling the water (1959), ook een film zonder geluid en gesproken tekst, maar met een narratieve Door Jeanine Otten Nog tot en met 7 januari 2007 is in de Geschiedenishal van het Historisch Centrum Overijssel (HCO) in Zwolle de tentoonstelling 'Fotocollectie Stork 1868-1983: van staalkaart tot familiealbum' te zien. Honderden foto's en een aan tal films van en over de machinefabriek Gebr. Stork Co in Hengelo geven een prachtig beeld van het leven in en om Stork. In-en-om-de-fabriek De grondleggers van machinefabriek Stork in Hengelo: links Coenraad Frederik Stork 1865-1934), midden Charles Theodorus Stork 1822-1895), rechts Dirk Willem Stork 1855-1929 (coll. Historisch Centrum Overijssel). archievenblad december 2006 Machinefabriek Gebr. Stork Co te Hengelo, 1920 (coll. HCO). Stork en de politiek Leerlingen van Stork (coll. HCO). Vervoer van een holle krukas (coll. HCO). Films met een verhaallijn archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 12