Meest opvallend aan de conferen tie was niet de conferentie zelf, maar de verslaglegging. Bijna direct na afloop verschenen verslagen van de conferentie op de blogs van Moqub (http://www.moqub.com/), Wowter (http://www.wowter.nl/blog/) en Jan Klerk (http://janmetdekorteachter- naam.blogspot.com/), die informatie professional van het jaar werd. Verder verschenen er binnen 24 uur meer dan honderd foto's op Flickr (http://www.flickr.com/search/? w=all&q=ocn2006&m=tags), waaron der ook foto's van slides uit de presen taties. Ondernemende bibliothecaris sen, die begrijpen hoe de informatie voorziening van tegenwoordig functioneert, helpen ons dus op een nieuwe manier aan onze informatie. Mocht de onderstaande selectie van lezingen en de weergave door uw Archievenblad- verslaggever u niet bevredigen, dan zijn er dus voldoende andere methoden voorhanden om u te informeren. Op de eerste dag stond Ben Tiggelaar op het programma. Wellicht kent u hem nog van het lijvige werk Internetstrategie, dat een paar jaar geleden tijdens de internethype ver scheen. Tiggelaar adviseert organisa ties bij strategische vraagstukken. Hij richt zich daarbij vooral op het veranderen van gedrag. Zo maakte hij ons op een leuke manier duidelijk dat het moeilijk is om gedrag te veran- sterk denken aan de mogelijkheid om archief vormers te beschrijven in de XML-standaard Encoded Archival Context (EAC), maar die rela tie werd niet gelegd. De tweede dag sloot meer aan bij de titel van het congres. Ik woonde op deze dag vijf lezingen bij, waarbij de veranderingen waar Ben Tiggelaar bij de opening op doelde van groot belang waren. Bas Savenije, directeur van de Universiteitsbibliotheek van de Universiteit Utrecht, hield een lezing over de Nederlandse kenniseconomie ondersteund met filmfragmen ten die hem de mogelijkheid gaven om ook anderen zelf aan het woord te laten over dit onderwerp. Er waren fragmenten van politici, academici en vakgenoten uit het informatieveld. Hij kwam tot de conclusie dat de Nederlandse kennissamenleving in zowel onderzoek, onder wijs als innovatie faalt, omdat er te weinig in wordt geïnvesteerd. Een interessante lezing werd gegeven door Daniel Beaupain, die schetste hoe de publieke omroepen door de bezuinigingen werden gedwongen tot samenwerking in het delen van de infrastructuur. Ook het verhaal van Hans van Hartevelt van het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT) werd gedomineerd door de veran deringen die werden afgedwongen door finan ciële prikkels van de overheid. De vaste subsidie werd afgeschaft en vervangen door een subsidie op output. Het bleek echter moeilijk de output van de bibliotheek te meten. Het KIT kon voor komen dat de bibliotheek werd afgerekend op het aantal uitleningen dat ze deed. De vaste las ten zouden dan in een slecht jaar niet meer kun nen worden opgebracht. Van de lezingen die ik bezocht sloot de lezing van Jan Vermassen het beste aan bij het thema van de conferentie. Hij is directeur van het Reproductiefonds in Vlaanderen en ver koopt reproducties van het Vlaamse Erfgoed. Daarvoor heeft hij een beeldbank ontwikkeld om hoge resolutiebeelden van belangrijke Vlaamse kunstwerken op te nemen. Via een website (www.lukasweb.be) is een reproductie te selecteren en te bestellen. Het is mogelijk het digitale bestand te gebruiken voor publicatie, maar ook reproducties voor een breed publiek, zoals een briefkaart, een puzzel of een mok, kun nen worden besteld. Het initiatief van de Vlaamse overheid moet binnen vijf jaar zichzelf kunnen bedrui pen. De conferentie werd afgesloten door een lezing van Kees van Twist, directeur van het Groninger Museum. Hij vertelde van het Groninger Forum, het samenwerkingsverband tussen het museum, de archiefdienst, de openbare bibliotheek en het filmhuis in Groningen. Zij wer ken samen om maatschappelij ke thema's te behandelen, in voorbereiding op een gezamen lijke huisvesting op de Markt in Groningen. Dit gebouw, dat moet openen in 2012, moet meer worden dan een bedrijvenverzamelge- bouw. De architect mag wat Van Twist betreft een gebouw ontwerpen dat nog spraakmakender is dan het Groninger Museum. Een intensieve samenwerking tussen elke deelnemer moet lei den tot het versterken van eikaars sterke punten. Van Twist daagde ons uit het project intensief te volgen en te bekritiseren om de plannen nog beter te kunnen maken. Met deze boodschap gingen we naar de borrel en vervolgens naar huis, geïnspireerd om gedurfder te ondernemen met onze informatie. deren, zowel van onszelf als van onze medewer kers. De vraag die door tijdgebrek onbeantwoord moest blijven was: "Zijn veranderingen alleen mogelijk door de noodzaak om te veranderen?" Enkele lezingen tijdens de conferentie gaven wel antwoord op deze vraag, zoals de verhalen over de financiële prikkels van de overheid die som mige organisaties tot drastische veranderingen dwingen (zie hierna). De eerste dag bezocht ik verder twee lezingen van hoogleraren informatica. Stef Joosten (Open Universiteit) vertelde over zijn visie dat software het beste kon worden ontwikkeld op basis van de bedrijfsregels. Hij behandelde het voorbeeld van een order-proces. Het was een interessante lezing, maar technisch georiënteerd en dus wel licht op de verkeerde plaats. Later op de dag sprak Theo Huibers, hoogleraar Information Retrieval aan de Technische Universiteit Twente, over de ontwikkeling van een zoekmachine voor kinderen. In zijn onderzoek richt hij zich op de manier waarop kinderen omgaan met taal en of een zoekmachine uit het zoekgedrag kan aflei den op welke niveau een zoekresultaat kan wor den geselecteerd. Een toegankelijk verhaal dat direct betrekking had op het vakgebied. Dezelfde dag presenteerde Henk Ellerman van de Universiteitsbibliotheek in Groningen een project waarin aan auteurs een unieke identifica tie wordt gegeven: de Digital Author Identifier (DAI), naar analogie van de Digital Object Identifier (DOI)). Het systeem beperkt zich tot academische auteurs zoals deze worden geregis treerd in de catalogus van de Nederlandse acade mische output: Metis. In het systeem wordt ook extra identificerende informatie vastgelegd, zoals geboortedatum en werkkring. Het doet digitalisering en informatisering Ondernemen met informatie op de Online Conferentie 2006 Deelnemers van de OCN-conferentie 2006 (foto R. van Dieen). Zoekmachine voor kin deren Door Ivo Zandhuis december 2006 archievenblad archievenblad december 2006 Falende kennissamenleving Informeel informeren in de wandelgangen van de OCN-conferentie (foto R. van Dieen). Reproductiefonds en Groninger Forum Ivo Zandhuis is redacteur van het Archievenblad en zelfstandig adviseur voor digitale ontsluiting van culturele informatie (www.zandhuis.nl). Op 7 en 8 november 2006 werd in de Amsterdamse RAI de tweejaarlijkse Online Conferentie (OCN 2006) gehouden. De titel was dit keer: 'Extreme make over: gedurfd ondernemen met informatie'. Deze conferentie was gecombineerd met de studiedag van de beroepvereniging voor bibliothecarissen, de NVB. Geprobeerd werd om in verschillende lezingen een beeld te geven van hoe in het bibliotheekveld - of beter op het terrein van de informatieprofession al - kan worden ingespeeld op de veranderingen in de informatievoorziening. De conferentie was in dat opzicht daarom ook heel relevant voor archiva rissen. Ferd van den Eerenbeemt en Rob Bruijnzeels, inleiders van de workshop 'De bibliotheken anders bekeken' (foto Moqub).

Archievenblad | 2006 | | pagina 11