m Historische beelden in nieuwe Film - en Fotobank Noord-Brabant H Nu eens stilstaand, dan weer bewegend. verboten. "H De Brabant-Collectie faciliteerde dus de techniek en de webruimte. Met deze foto bank kwam de Brabant-Collectie tege moet aan de groeiende behoefte van Brabantse heemkundekringen aan onder steuning in digitaal beheer en het toegan kelijk maken van fotocollecties. Ze was gebaseerd op de nieuwste digitale tech nieken en toepassingen. In eerste instan tie was de Brabant-Collectie de enige actieve deelnemer met circa 4500 foto's. Maar ondertussen hebben zich een veer tigtal heemkundekringen en andere instellingen aangesloten en zitten er een kleine 100.000 foto's in de fotobank. Gaandeweg is de filmdatabank be hoorlijk achterop geraakt in de vaart der beeldbanken. Niet zozeer vanwege de hierboven geschetste praktische handi cap, maar vanwege de snelheid waarmee de digitale techniek zich blijft ontwikke len. En daarom komt de Brabant- Collectie binnenkort met een nieuwe Film- en Fotobank Noord-Brabant. Deze databank combineert het goede van de filmdatabank - de mogelijkheid om recht streeks via internet historische films te bekijken - met die van de foto- bank - de directe link tussen de beheerders en het materiaal. Door voort te borduren op de succesformule van de Fotobank Noord-Brabant - de portaal functie - wordt de onvolko menheid van de oude filmdata bank grotendeels weggewerkt. Iedere beheerder van historisch Brabants film- en fotomateriaal krijgt straks gratis toegang tot de beheeromgeving. Daarin kan men via internet zelf de eigen film- en fotocollectie ont sluiten. Wat men (nog) niet geschikt acht voor het publiek wordt niet getoond. Dat materiaal is dan alleen zichtbaar in de beheeromgeving en slechts te bekijken door degenen die daartoe gemachtigd zijn, net zolang tot dat het filmmateriaal wordt vrijgegeven. Als extra aantrekkelijkheid komt daar nog de mogelijkheid bij om films ook op scèneniveau te ontsluiten. Vooral voor de grote hoeveelheid familieopnamen - doorgaans zonder kop of staart en van de hak op de tak springend, maar vanuit historisch oogpunt vaak uitermate boei end - biedt dit een uiterst praktisch hulp middel om de afzonderlijke fragmenten voor het brede publiek en andere belang stellenden toegankelijk te maken. Op zoek naar historische opnamen van bijvoorbeeld Kerst in huiselijke kring hoeft men voortaan dus niet meer eerst allerlei communiefeesten en zomerva kanties aan het oog voorbij te laten trek ken, al heeft het verrassingseffect van dit soort films zijn eigen charme. Het grote voordeel van deze nieuwe functie zal hopelijk een positief effect hebben op het enthousiasme van de beheerders om ook daadwerkelijk hun films op deze moderne manier voor anderen te ontslui ten. Want pas als het materiaal op scè neniveau ontsloten is zal het ook echt voor het publiek toegankelijk zijn. Er is dus nog volop werk aan de winkel. Preview De nieuwe Brabantse film- en foto bank beschikt over nog veel meer functies, zoals de mogelijkheid om een eigen film en fotobank ('Mijn selectie') aan te leggen en in te zoomen (ook op filmbeelden). Als het goed is wijst het meeste zich straks vrij snel vanzelf. Anders hebben we iets niet goed gedaan! De officiële start van de Film en Fotobank Noord-Brabant (www.filmen- fotobank-nb.nl) staat gepland voor medio december. Voor een preview (what's in a name?) kunt u echter nu al terecht op: www.mediabank-nb.pictura-dp.nl. archieven en collecties archieven en collecties maar niet de films zelf. Die liggen im mers elders opgeslagen. Op filmgebied heeft de Brabant-Collectie namelijk geen beheertaak en vormt zij geen eigen col lectie. Wel heeft zij een informerende taak (richting publiek), geeft zij advies en doet zij aan deskundigheidsbevordering (richting beheerders van dergelijk mate riaal, zoals archiefdiensten, heemkunde kringen, bedrijven en particulieren). Dat betekent dat op het moment dat een beheerder iets verandert ten aanzien van zijn films, dat niet automatisch wordt aangepast in de filmdatabank, waardoor deze dan dus niet meer up-to-date is. Ondertussen was de Brabant-Collec tie eind 2004 gestart met de Fotobank Noord-Brabant. In feite is deze fotobank niets anders dan een groot centraal digi taal fotodepot, inclusief een beheeromge ving en een publiekskant. Anders dan met de filmdatabank ging het dit keer niet om een volledig eigen databank van de Brabant-Collectie. Voor de program matuur werd Pictura Database Publishing in de arm genomen en de invulling van de fotobank lag verder in handen van de coliectiebeheerders. belangstelling van het oudere publiek richt zich ook op het historische beeld materiaal. Vele oude films en foto's lig gen opgeslagen in archieven en histori sche documentatiecentra, waar men staat te popelen om al die rijkdom aan het publiek te tonen. Het is duidelijk: de gouden eeuw van het digitale historische beeld ligt in het verschiet! Na een ondergeschoven en kwijnend bestaan is historisch beeldmateriaal momenteel zo 'hot' als een zinken dak in de zomerzon. Op internet wemelt het van de beeldbanken, de een nog prachti- een aanzienlijke hoeveelheid historisch filmmateriaal via internet toegankelijk te maken. Met Europese financiële steun en medewerking van de Universiteit van Tilburg, Omroep Brabant en de beheer ders en rechthebbenden van de beelden lukte het om zo'n 120 Brabantse films en alle 76 afleveringen van het regionale televisieprogramma Cinema Brabantia op internet te zetten; alles bij elkaar zo'n honderd uur historisch filmmateriaal! Het innovatieve van deze filmdatabank was dat de films niet alleen erin beschre ven werden, maar vooral dat deze in de meeste gevallen ook integraal via inter net bekeken konden worden, simpelweg door een paar keer op de muis te klikken. Inmiddels is het tonen van filmbeelden via internet een vanzelfsprekende zaak geworden, maar vijf jaar geleden stond de digitale techniek voor de consument op dit punt nog in de kinderschoenen en was het direct en gratis ter inzage geven van historisch filmmateriaal binnen de cultuurhistorische wereld alleszins ver nieuwend. Vanwege de beschikbare bandbreedte was de kwaliteit van de filmbeelden in de filmdatabank nog beperkt, maar het resultaat mocht er wezen. Alleen al de gedachte dat al die Brabanders die na de Tweede Wereldoorlog waren geëmigreerd nu aan de andere kant van de wereld de filmbeelden uit de '50 en '60 van hun geboortedorp konden bekijken, maakte veel goed van de digitale en andere onvolkomenheden. Een van die onvol komenheden was ook een organisato risch manco. De databank werd welis waar beheerd door de Brabant-Collectie, Waar je ook gaat of staat, overal zijn er beelden, stilstaand maar steeds vaker ook bewegend. Films, videoclips, com mercials, nieuwsitems... noem maar op. Het beeld is alomtegenwoordig. Hoe meer schermen, des te groter de behoefte aan beeldmateriaal waarmee die scher men gevuld kunnen worden. Gaat de aandacht van jongeren vooral uit naar nieuwe en hedendaagse beelden, de ger en omvangrijker dan de andere. De argeloze internetbe zoeker raakt al snel verzeild in een waar beeldenparadijs, nu eens stilstaand dan weer bewe gend, waaraan geen einde lijkt te komen. Tik een zoekterm in bij Google, klik op 'Afbeeldingen' en de plaatjes rollen over je scherm. De beeldbank van het Nationaal Archief bevat alleen al een half miljoen persfoto's en op de geschiedenissite van de publieke omroep zijn wekelijks 'nieuwe' historische documentaires te vinden. Dit najaar lanceert de Brabant-Collectie, die is ondergebracht bij de Universiteit van Tilburg, haar nieuwste aanwinst op het gebied van beeldbanken: de Film- en Fotobank Noord-Brabant (www.filmenfo- tobank-nb.nl). Deze beeldbank met his torisch Brabants film- en fotomateriaal borduurt voort op twee bestaande beeld banken: de filmdatabank van het Brabants Film Archief - enkele jaren gele den omgedoopt tot de afdeling Beeld en Geluid van de Brabant-Collectie - en de Fotobank Noord-Brabant (www.foto- bank-nb.nl). Met de start van de filmdatabank eind 2001 slaagde het Brabants Film Archief er als een van de eersten in om Het goede van beide banken gecombineerd J, J j -J on Film- en Fotobank Noord-Brabant Frank van der Maden is coördinator Beeld en Geluid van de Brabant-Collectie, Universiteit van Tilburg. Voor nadere informatie kunt u mailen naar: maden@uvt.nl. Zie ook www.brabantcollectie.nl. november 2006 archievenblad Door Frank van der Maden* archievenblad november 2006 Digitaal fotodepot Beeldenparadijs De kerk in het Brabantse Andel, anno 1897 (foto Brabant- Collectie, UvT). Poolse bevrijders in Alphen, Noord-Brabant, 27 oktober 1944 (foto Brabant-Collectie, UvT). De opmars van het digitale beeld in onze samenleving gaat onverminderd door. Na de werkplek, huis- en slaapkamer, mobiele telefoon en achterbank van de auto rukken de digitale beeldschermen ook op in het openbare leven. De Film- en Fotobank Noord-Brabant komt binnenkort met nieuwe oude inhoud voor al die schermen: de beeldcultuur van het verleden. Historische beelden, via internet opnieuw tot leven gewekt. Een afbeelding uit de Fotobank Noord-Brabant: waters nood in 's-Hertogenbosch, 1876. Foto van L. Stollenwerk (foto Brabant-Collectie, UvT). Vooroplopen en achterop raken

Archievenblad | 2006 | | pagina 8