Van griezelverhalen tot modeshows Een impressie van de Landelijke Archievendag 2006 educatie en communicatie educatie en communicatie! Allereerst zakken we af naar het zui den. In het Regionaal Archief Tilburg konden de bezoekers genieten van een tentoonstelling over geloof en bijgeloof, van een film, een workshop 'Beeldonline' en een historisch proces over heksen, engelen en tovenarij dat op een theatrale manier tot leven kwam. Het hoogtepunt van de dag was de presentatie van de nieuwe website van het Regionaal Archief Tilburg voor jongeren tussen de 10 en 14 jaar: 'Agent 0013', een primeur in Nederland. Het is immers de eerste jongerenwebsite van een archief in ons land! De nieuwe website biedt voor het eerst de mogelijkheid voor jongeren om laagdrempelig en zelfstandig kennis te maken met de wereld van archiefstukken (zie www.regionaalarchieftilburg.nl/ agent 0013). Het Bossche Stadsarchief hield een suc cesvolle Open Dag die ruim 350 geïnte- resseerden trok. Niet vanuit het landelij ke, maar rond het lokale thema van de Stedelijke Historische Presentatie De Tijdreiziger, 'Feest! Brabant 900', was een expositie ingericht over de geschiedenis van feesten in 's-Hertogenbosch door de eeuwen heen. De rondleidingen door het depot, de boeken- en fotomarkt en de vertoning van historische feestfilms trok ken veel bekijks. Ook hier werd een web site ten doop gehouden, namelijk de ver nieuwde website van het Stadsarchief. Hierop zijn ruim 15.000 foto's en alle ruim 28.000 huwelijksakten sinds 1811 in beeld op te roepen (zie www.stadsar- chief.nl). Het Stadsarchief en Athenaeumbiliotheek Deventer organiseerde vier lezingen. Voor de eerste lezing, 'Lebuïnus, een gedreven missionaris', liep de zaal vol. Daarna volgde een lezing over de ontwik keling die de beweging van de revolutio naire wederdopers doormaakte en die uitmondde in de geloofsgroep van de vredelievende mennonieten of doopsge zinden. Verder was er een lezing over de ontwikkelingen in de protestantse wereld in de negentiende eeuw en één over boerderij en en bijgeloof. Tij dens de dag konden bezoekers ook een kijk je achter de schermen van het archief nemen. En verder kon het publiek terecht bij het altijd populaire spreek uur van genealogisch correspondent Mario Prudon. Op naar het hoge noorden, op naar Friesland. Daar werd een culturele boot tocht georganiseerd van Dokkum naar Leeuwarden en weer terug. Initiatief nemers waren het Historisch Centrum Leeuwarden, het Streekarchivariaat Noord-Oost Friesland, het Wetterskips- argyf Fryslan en de Provinciale Archief inspectie. De belangrijkste doelstelling van dit evenement was laten zien en horen dat archieven en ander erfgoed nuttig en leuk kunnen zijn. De voor naamste doelgroep bestond uit leden van lokaalhistorische werkgroepen. Zo'n 125 mensen konden genieten van een geva rieerd programma. Zo vertelde een histo ricus over de Elfstedentocht, een sociaal- geograaf over het landschap en een architect over (mislukte) ruimtelijke ordening. Bijzonder geslaagd was ook het optreden van een verhalenverteller met een aantal volksverhalen uit dit gebied. De 'M.S. Silverwind' voer over de Dokkumer Ee langs pittoreske plaatsjes als Burdaard en Bartlehiem. Behalve van de sprekers kon het publiek ook genieten van oude filmfragmenten en presentaties van de organiserende instellingen. De sprekers werden ingeleid door provin ciaal archiefinspecteur Jetze Dijkstra, zelf opgegroeid langs de route. Hij vertelde ook over de nieuwe archiefplannen van de Provincie Fryslan. Een van de belang rijkste doelstellingen is nog steeds de aanstelling van professionele archiva rissen in gemeenten zonder archivaris. Door de bijzondere mix van archief, museum en bibliotheek was CODA's programma voor de Archie vendag breder dan dat van de gemid delde archiefdienst. Dus behalve de traditionele rondleidingen, tentoon stelling en historische koffieochtenden met voorwerpen uit de museumcollectie, stonden dit jaar in Apeldoorn een bos wandeling op vrijdagavond de dertiende, de 'CODA Stentor Geschiedenisquiz' en een theatervoorstelling over witte wieven en de Gelderse draak op het pro gramma. Onverwacht succesnummer was de griezelverhalenwedstrijd over geloof en bijgeloof. Maar liefst 110 ama teur-schrijvers stuurden een verhaal op! De juryleden, onder wie bibliothecaris Chantel Gussekloo, waren er druk mee en beleefden griezelige momenten tijdens het lezen. Het Zeeuws Ar chief vertaalde het landelijke thema 'Geloof en bijge loof' in 'Opge licht. Praktijken van de Firma List Bedrog uit de Zeeuwse geschiede nis'. Oftewel, kun je mensen geloven of niet? Tijdens rondlei dingen door de depots maakten de bezoekers ken nis met diverse oplichters. Lees verder op pagina 15 *^U- Door Jac. Biemans, Roosanne Goudbeek, Klaas Zandberg, Alexandra Daniëls, Petra Groothuis en Maarten Broek Gelovigen, bijgelovigen en ongelovigen trokken op zaterdag 14 oktober 2006 mas saal op naar de vele archieven die Nederland rijk is. Niet zo verwonderlijk, want het thema van de Landelijke Archievendag, die dit jaar voor de derde keer werd georganiseerd, was 'Geloof en bijgeloof'. Maar niet alle archieven volgden dit landelijke thema. Verschillende diensten gaven de voorkeur aan een eigen lokaal programma. Hoe dan ook, met tal van aan sprekende activiteiten en evenementen lie ten de archieven het publiek zien dat hun depots vol verrassingen zitten. Een sfeerim pressie van een geslaagde dag. Het jongerenpanel bij de start van de nieuweTilburgse archiefwebsite Agent 0013, die speciaal voor jongeren tussen de 10 en 14 jaar is gemaakt (foto Regionaal Archief Tilburg). Deventer: lezingen en genealogisch spreekuur Oog in oog met het verleden. Een kijkje achter de schermen van het Stadsarchief en Athenaeum- bibliotheek Deventer (foto Jan Mark Koopmans) Varen in Friesland Gezicht vanaf de boot op het Friese dorp Burdaard (foto Klaas Zandberg). Presentaties op de boot: links provinciaal archiefinspec teur van Friesland Jetze Dijkstra, rechts streekarchivaris Tjeerd Jongsma (foto Klaas Zandberg). Mix in Apeldoorn De Apeldoornse bibliothecaris Chantel Gussekloo leest een griezelverhaal voor (foto Christa Balk). List en bedrog in Zeeland archievenblad november 2006 november 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 6