Uw probleem, ons werk armac 'Laten we dus de herinnering herstellen' DisConsult beschikt over een volledig geïntegreerd pakket van activiteiten: -- Consultancy Detachering Archiefbewerking- en opslag Outsourcing -- DIOR-opleidingen Organisaties roepen de hulp van DisConsult in voor het aanbrengen van verbeteringen in document management. Dat kan op velerlei gebied zijn: van kleine verbeteringen in de procedure tot grootscheepse reorganisaties compleet met de invoering van nieuwe systemen en een volledig opleidingstraject. Ook het inzetten van adviseurs als interimhoofd DM of als stafmedewerker, het detacheren van vakbekwaam personeel voor de uitvoering van DM- werkzaamheden behoren tot het dagelijkse werk van DisConsult. Stadspoort, Boerhaavelaan 34, 2713 ttX Zoetermeer 1 079 - 342 95 09 f 079 - 342 59 46 www.disconsult.nl Email: into@disconsult.nl Conservation for Future Generation Boekscanning Karmac Microfilm Systems heeft voor u geïnvesteerd in de nieuwste generatie digitale boekscanners met boekenwip, waardoor uw boeken tijdens het scannen niet beschadigen. Wij digitaliseren uw boeken, kranten of registers in zwart/wit, grijswaarden of zelfs in kleur, t/m formaat Al. De bestanden kunnen aangeleverd Worden op cd-rom en in verschillende bestandsformaten. Om het e.e.a. te onsluiten verzorgen wij een index volgens uw wensen. Karmac Microfilm Systems kan u tevens van dienst zijn bij: Document- en tekeningverfilming Dupliceren van alle formaten microfilm Microfilmscanning Opslag van microfilm en documenten Levering van Canon microfilmapparatuur en opbergmiddelen Wilt u een vrijblijvende afspraak maken en/of documentatie ontvangen van onze diensten of producten. Aarzel dan niet, en bel met nummer j 0320-286964 of mail naar: verkoop.kms@karmac.nl www.kms.karmac.nl Preservation Microverfilming Bibliotheken en archieven met een historische en/of culturele collectie verdienen de bijzondere conserveringsmethodiek 'Preservation Microfilming' van Karmac Microfilm Systems. Hiermee worden boek- en krantenpagina's, tekeningen, muziekbladen en andere waardevolle documenten zodanig op microfilm vastgelegd, dat de werken gegarandeerd nog 500 jaar raadpleegbaar zijn. nieuws uit het veld zes wil maken en zijn weg wil vinden met gebruik van de moderne techniek? Wat dat aanbodgericht werken betreft lopen juist archiefdiensten momenteel voorop in de erfgoedsector. Is het niet een gege ven van onze tijd een virtuele variant te bedenken met als vertrekpunt de tijd waarin we nu leven, met zijn materiële en immateriële bronnen van cultuur en geschiedenis? Legène pleit voor een vorm die ieders herinneringen stimuleert en waardeert, en zo de creativiteit in de samenleving actiever zal aanspreken, want dat zal het cultureel erfgoed ten goede komen. Zoals gebruikelijk zal de Ketelaar-lezing weer als brochure verschijnen en op de volgende KVAN-studiedagen gepresen teerd worden. Misschien is dat een goede gelegenheid om alle voorbeelden te bestu deren, die ik in deze poging tot samenvat ting niet heb kunnen noemen en het betoog van Legène verduidelijken. Het leert om op een nieuwe manier naar de presentatie van ons gezamenlijk cultureel erfgoed te kijken. (Roelof Braad) Presentaties Subsidies voor Digitaal Erfgoednu online De presentaties over subsidies voor digitaal erfgoed die tijdens de workshop van 26 september 2006 zijn gehouden, kunt u nu downloaden van de website van Digitaal Erfgoed Nederladn (DEN). De workshop was een gezamenlijk initia tief van Digitaal Erfgoed Nederland, DIVA, FOBID, de Nederlandse Museum vereniging en de Taskforce Digitale Toegankelijkheid Archieven. U vindt de presentaties op www.den.nl/kennis/bij- eenkomsten. seert, er geen collectieve ambities meer lij ken te bestaan, verdwijnt ook steeds meer de gedeelde oriëntatie en verschijnt onze kerheid over de identiteit'. Hij sloot zijn betoog af met de oproep: 'Laten we dus de herinnering herstellen.' Legène stelt dat cultuur verbindt en verrijkt, en bij de mondelinge overleveringen van persoon lijke geschiedenissen voorwerpen een belangrijke rol spelen. Maar zij zet vraag tekens bij de vorming van een Nationaal Museum en of dit bijdraagt aan burger schapsvorming, gemeenschapszin en nationale identiteit - ook voor immigran ten -, hoewel de handen misschien wel op elkaar te krijgen zijn om voorwer pen aan dit nationale museum vanuit de verschil lende musea en archieven in bruikleen te geven. Want hoe krijgen we de individu alistische burger zover dat hij zich identificeert met het door de erfgoedsector samengestelde collectieve geheugen en de keuzes die daarin gemaakt worden? Ook als er bij de voorwer pen goede verhalen worden verteld? Valt de politieke keuze voor een nieuw na tionaal museum in een spectaculair gebouw nabij het Binnenhof in Den Haag wel te rijmen met het bevorderen van een natio naal samenbindend ge voel? Is de keuze voor objecten voor zo'n museum niet heel erg beperkt en subjectief en autoritair? Wordt niet voor bijgegaan aan het nieuwe aanbodgerichte werken dat inspeelt op een geïndividuali seerde samenleving, waarin men zelf keu- Een prachtige nazomermiddag in Den Haag, 12 oktober 2006. Velen togen naar de vierde Ketelaarlezing in Sociëteit 'De Witte'. Deze keer hield prof. dr. Susan Legène een boeiend betoog over het thema 'Laten we dus de herinnering herstel len'. Autoriteit en collectieve constructies van het eigene. Jan Marijnissen (SP) verklaarde rond de discussie in de Tweede Kamer over een Nationaal Historisch Museum dat histori sche kennis kan 'helpen om ons te herin- neren waarom bepaalde dingen zijn geworden zoals wij ze nu aantreffen In een tijd waarin de veranderingen steeds sneller gaan, de samenleving individuali- Reactie: 'belabberde werkomstandigheden'? Naar aanleiding van het artikel van Yvonne Bos-Rops over vrouwelijke archivarissen in het themanummer over vrouwen ("'Het begrip archivesse bestaat niet." De eerste vrouwelijke archivarissen in Nederland (1899-1919)', Archievenblad, septem ber 2006, nummer 7, blz. 16-19) wil ik reageren op haar opmer king over de Alkmaarse archivaris Bruining. De auteur sugge reert dat haar snelle vertrek in 1922 te maken zou hebben met 'belabberde' werkomstandigheden. De werkelijkheid is waarschijnlijk een andere. De gezondheidsproblemen van mevrouw Bruining zullen verband hebben gehouden met tbc. Na haar ontslag vertrok ze namelijk uit Alkmaar naar Davos, waarschijnlijk om daar te gaan kuren. Tja, en van belabberde werkomstandigheden krijg je niet meteen tbc! (Harry de Raad, Regionaal Archief Alkmaar). november 2006 11 Microfilm Systems Prof. dr. Susan Legène. archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 5