©0©0#©0©©90® Studiezaal Jansstraat van Noord-Hollands Archief tijdelijk dicht Poparchief Groningen presenteert zichzelf nieuws uit het veld De Universiteit van Amsterdam heeft op 26 oktober 2006 de eerste diplo ma's Master Archiefwetenschap uitge reikt aan Karei Engbers en Jorien Weterings. Beiden waren reeds doctoran dus in de geschiedenis. Beiden hebben ook het diploma Archivistiek A verwor ven. De masterscriptie van Karei Engbers, getiteld 'Dura lex, sed lex', behandelt de naleving van de archiefwettelijke ver plichtingen inzake overbrenging en selectie van het 'archief van het archief en wel van de RHC's in Groningen, Drenthe en Overijssel en hun voorgan gers. Door de bank genomen laat die naleving te wensen over. Dat is te betreu ren, niet alleen omdat archiefdiensten daarmee een weinig fraai voorbeeld aan andere overheidsorganen geven, maar ook gelet op het belang van de archieven voor de recht- en bewijszoekende burger (voor wie het onderscheid tussen wel en niet-overgebracht archief bepalend is voor de toepassing van de WOB danwel de Archiefwet 1995) en het historisch onderzoek. Jorien Weterings behandelt in haar mas terscriptie 'Substitutie van archiefbe scheiden' de randvoorwaarden voor sub stitutie door middel van digitalisering. Authenticiteit is - naast integriteit, betrouwbaarheid en bewijskracht - het belangrijkste kwaliteitsattribuut. Daarom besteedt de scriptie daaraan veel aan dacht. Het vastleggen van contextgege- vens (over bijvoorbeeld de archiefbe scheiden, de archiefvormende instantie, de relatie met andere documenten, de beveiliging van de toegang tot de archief bescheiden en het gebruik ervan) en het documenteren van het digitaliserings proces en andere relevante procedures is belangrijk. Weterings bespreekt een aan tal nationale en internationale onder zoeksprogramma's. De door het LOPAI geformuleerde beleidsregel is volgens haar te terughoudend als het gaat om digitalisering en lijkt daarom een weinig bruikbaar in strument in een tijd waar in de over heid steeds meer digitaal gaat werken. (Eric Ketelaar) Op 1 september heeft Mathilda van Geem afscheid genomen als bureausecretaresse van de KVAN en redactiesecretaresse van het Archievenblad. Die gecombineerde functie heeft zij 4,5 jaar vervuld. Zij heeft haar baan verruilt voor een functie bij de Hogeschool van Amsterdam. Als haar ver vangster is Petra Sep benoemd. Voor het Archievenblad draagt zij onder meer zorg voor het vergaren van de nieuws- en agen- daberichten (rubrieken 'Nieuws uit het veld' en 'Agenda'). Ook is zij als notulist aanwezig bij de redactievergaderingen. Zij is bereikbaar via psep@divakoepel.nl plaatsvervangend directeur van het Centraal Bureau voor Genealogie. Tot dan bekleedde hij de functie van hoofd collec tie en uitgeverij. In deze functie is hij opgevolgd door Ruud Straatman. De wijzi gingen zijn een uitvloeisel van de pensio nering van Nico Plomp als plaatsvervan gend directeur. Op 24 oktober 2006 is mr. William Downer overleden. Hij was van 1957 tot 1985 werkzaam bij het Leidse Gemeen tearchief, vanaf 1970 als gemeentearchi varis. Hij genoot binnen het Nederlandse archiefwezen grote bekendheid als docent aan de Rijksarchiefschool in het vak chro nologie. Hij heeft dat vanaf het schooljaar 1960/1961 gedoceerd aan alle klassen. Hij nam afscheid in 1985, toen hij 25 jaar docent was. In datzelfde jaar ver scheen van zijn hand de Inventaris van het Familiearchief Hubrecht. Met ingang van 1 januari is Alice van Diepen benoemd tot directeur van het Archief Eemland. Zij is werkzaam als hoofd Verwerving en Inspectie van het Gemeentearchief Amsterdam. Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. Rob van Drie is per 1 oktober 2006 benoemd tot hoofd publieksdiensten/ nieuws Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl De studiezaal van de locatie Jansstraat van het Noord-Hollands Archief in Haarlem is met ingang van woensdag 1 november 2006 voor een periode van vier maanden gesloten. Deze tijdelijke sluiting hangt samen met de ingrijpende verbouwing van de veertien- de-eeuwse Janskerk tot nieuw publieks- centrum en de verhuizing van ruim 6,5 kilometer archieven. Gedurende de maand februari 2007 gaat ook de studie zaal van de locatie Kleine Houtweg dicht. Op donderdag 1 maart 2007 gaan beide studiezalen weer open. Om de bezoekers zo veel mogelijk tege moet te komen, zullen de zogeheten zelf bedieningsbestanden (zoals de Burgelijke Stand, de Bevolkingsregisters, de Doop-, Trouw- en Begraafregisters en de diverse archieftoegangen) van de Jansstraat tijde lijk worden overgebracht naar de Kleine Houtweg. Dit geldt ook voor de bouw- dossiers van Haarlem en Schoten. Deze bronnen kunnen op de Kleine Houtweg worden geraadpleegd. Ook de raadple ging van de archieven uit de depots aan de Jansstraat blijft mogelijk. Een beperkt aantal archiefstukken kan op verzoek ter inzage worden gegeven op de Kleine Houtweg. Stukken die vóór 12.00 uur worden aangevraagd, zijn nog diezelfde dag 's middags vanaf 13.00 uur beschik baar. Stukken die tussen 12.00 en 16.00 uur worden aangevraagd, liggen de vol gende werkdag vanaf 9.00 uur klaar (dit betekent dat stukken die vrijdagmiddag worden aangevraagd, dinsdagochtend om 9.00 uur beschikbaar zijn). Archief stukken uit de depots aan de Jansstraat kunnen op de Kleine Houtweg worden aangevraagd, maar ook per e-mail via info@noord-hollandsarchief.nl. De ope ningstijden van de locatie Kleine Hout weg zijn: dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur. De locatie Jansstraat wordt het nieuwe publiekscentrum van het Noord- Hollands Archief. De locatie Kleine Houtweg krijgt straks een beperkte stu diezaal en zal voornamelijk worden benut voor beheer- en behoudactivitei- ten. Achter de schermen wordt hard gewerkt aan de integratie van archieven en collecties. Van de archieven in de depots op de Kleine Houtweg zal zo'n zes kilometer (een kwart van het totaal) naar de depots aan de Jansstraat worden ver huisd en omgekeerd gaat 700 meter archief van de Jansstraat naar de Kleine Houtweg. Het is de bedoeling dat 90 pro cent van het studiezaalbezoek gaat plaatsvinden aan de Jansstraat en dat daar dan ook de meest geraadpleegde archieven en collecties komen te staan. De meest actuele stand van zaken rond de verbouwing en verhuizing is te volgen op de nieuwe website van het Noord- Hollands Archief: www.noord-hollands- archief.nl. Groningen krijgt zijn poparchief. Op zaterdag opent Harry Rijnbergen, bekend als zanger van de legendarische Gro ninger band 'The Ro-d- Ys', tijdens de Groninger Poparchiefdag de nieu we website www.popar- chiefgroningen.nl. Dit zal plaatsvinden in het gebouw van het RHC Groninger Archieven. Partners in de organisa tie zijn GAVA (Gronings Audiovisueel Archief) en Dossier Popmuziek Gro ningen. Collecties van onder meer Vera, Sim- plon, Popburo en Koen eigen digitale 18 november onder meer van Krimpen, die al fysiek aanwezig zijn in de Groninger Archieven, vormen de basis voor de aveiinó website Poparchief Groningen. Het ma teriaal bestaat voor namelijk uit posters, flyers en audiovisueel materiaal. Er kan op de website niet alleen gezocht worden naar informatie over de muziekcultuur van vroeger, maar ook over hedendaagse muzikanten en pop podia uit stad en pro vincie Groningen. Er ligt nog veel pop materiaal over Gro ningen bij organisa ties en particulieren, waar het Poparchief Groningen in geïnte resseerd is. Op 18 no vember kan iedereen uniek popmateriaal meenemen, zoals foto's, geluidsdragers als elpees, cd's, video en filmmateriaal. Ter plekke wordt bekeken welk materiaal opgenomen kan worden in het Pop archief of gescand, indien de eigenaar het direct weer mee naar huis wil nemen. Bij wat moeilijker te bewerken materiaal wordt hierover een afspraak gemaakt. De website wordt een interactieve site. Naast het vinden van bepaalde informa tie kan men zelf ook reageren op geplaatste items door bijvoorbeeld eigen ervaringen toe te voegen over een band of periode waaraan iemand goede herin neringen heeft. Ook huidige bands kun nen gegevens aanleveren en uitwisselen met anderen. Naast de lancering van de website treden er tijdens de Groninger Poparchiefdag onder meer bands op, worden er diverse films vertoond en worden er exposities van popmateriaal gehouden. Ook worden de bezoekers uit gedaagd om deel te nemen aan de Groninger popquiz. NIEUWS uit Eerste Masters Archiefwetenschap Karei Engbers (r.) met tegenover hem de examinatoren van de Master Archiefwetenschap, Eric Ketelaar en Hans Waalwijk. archievenblad november 2006 het veld De Groningse popband The Javelins in 1966 (foto RHC Groninger Archieven). november 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 3