0 Bijeenkomsten B 1 1 SI N E N - EN BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda Tentoonstellingen Dit jaar neemt de Sint gedurende zijn verblijf in Ter Apel zijn intrek in het Klooster. Naast tal van activiteiten voor kin deren is er in de Priorkamer een expositie ingericht over het Sinterklaasfeest. Het is een tentoon stelling die voor velen een feest van her kenning zal zijn! 18 november 2006 - 9 september 2007 Driehonderd jaar lang lagen dertig zeventiende-eeuwse zeekaarten opgebor gen in de biblio theek van het Cor pus Christi College in Oxford. Vrijwel niemand wist van hun bestaan af. Kortgeleden kwamen de 21 VOC-kaarten en 9 Engelse kaarten boven water. Met 2,4 miljoen euro deed het Maritiem Museum Rotterdam de grootste maritieme museale aankoop ooit. De kaar ten zijn van onschatbare cultuurhistori sche waarde. De aanwinst betreft zoge noemde manuscriptkaarten, waarvan veertien op perkament en zestien op papier. Van de papieren kaarten zijn er zeven gemaakt door Nederlandse carto grafen, de overige negen zijn van Engelse makelij. De perkamenten kaarten zijn het meest bijzonder: acht kaarten zijn gete kend door de meestercartograaf van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, Joan Blaeu. De mogelijkheid om de 'Schat van Corpus Christi' in zijn geheel te bewonderen, is eenmalig. In 2006 is het twee honderd jaar geleden dat Lodewijk Napoleon (1778-1846), broer van keizer Napoleon, ko ning van Holland werd. In Paleis Het Loo wordt Lodewijk Napo leon herdacht met een tentoonstelling, waarin zijn betekenis voor ons land en de Franse allure van het hofleven aan Lodewijk Napoleon liet bod komen, verschillende Oranjepaleizen en andere monumentale gebouwen inrichten als residentie. Zo bewoonde hij Huis ten Bosch en het Binnenhof in Den Haag en het tot paleis verbouwde stadhuis van Amsterdam. Zijn paleizen werden met de grootste zorg ver bouwd en ingericht in de stijl van het Franse keizerrijk, het Empire. De kostbare stoffen en papierbehangsels, mahonie houten meubelen, spiegels, verguld bron zen pendules en kroonluchters maakten grote indruk op tijdgenoten. Onder zijn buitenplaatsen nemen het Paviljoen in Haarlem en Paleis Het Loo een belangrijke plaats in. Van al zijn paleizen was koning Lodewijk het meest verknocht aan Het Loo. Om die reden is dit paleis, tweehon derd jaar later, de aangewezen locatie voor deze omvangrijke tentoonstelling. De objecten in de tentoonstelling, zoals por tretten, verguld bronzen pendules en tafelstukken, kostbaarheden uit de koninklijke kapel en decoraties uit de troonzaal van Lodewijk Napoleon in het Paleis op de Dam, geven een beeld van het hof van onze eerste koning. De achttiende eeuw staat bekend als minder welvarend dan de voorgaande Gouden Eeuw. Toch ontbrak het de in de achttiende eeuw een rijke bovenlaag niet aan welvaart. Welvaart die zich uitte in prachtige kunstvoorwerpen en interieurs. De Groningse elite liet zich portretteren door de Groningse society-schilder Jan Abel Wassenbergh (1686-1750). Verschillende wer ken van Wassen bergh, zijn twee schilderende kinde ren en hun tijdgeno ten worden getoond. De schilderijen wor den afgewisseld met achttiende-eeuwse Groningse meubels en zilverwerk. De tentoongestelde werken komen uit de eigen collectie van het Groninger Museum. Cursussen Vanwege de grote belangstelling voor de workshop op 19 oktober wordt op 15 november een extra workshop 'Invoering Handvest Dienstverlening' georganiseerd. De workshop is bestemd voor iedereen die ervaringen wil uitwis selen over het invoeren en actueel hou den van een Handvest Dienstverlening. Voor alle archiefinstellingen die nog geen handvest hanteren, is er de moge lijkheid om een invoeringsplan te formu leren. De workshop is gratis voor leden. DIVA heeft minimumnormen vastgesteld voor de dienstverlening van archiefbehe- rende instellingen. Uitgaande van deze normen, formuleren instellingen een eigen handvest waarin de dienstverle ning helder wordt geformuleerd. Tijdens deze cursus wordt specifieke materiaalkennis aangereikt voor de regis tratie en inhoudelijke ontsluiting van ansichtkaarten, tekeningen, prenten en foto's. Doelgroepen voor deze cursus zijn: registratoren die hun collectie 2d- objecten beter toegankelijk willen maken en geïnteresseerden in ontsluiting van beeldmateriaal. In het digitale tijdperk ontkom je niet aan digitale dossiervorming. Veel organisaties kiezen ervoor om documen ten wel te registreren in een geautomati seerd postregistratiesysteem, maar vor men dan nog wel analoge dossiers. Dit terwijl het voorhanden hebben van een digitale versie veel voordelen oplevert. Deze tweedaagse cursus gaat in op prakti sche wijze in op Digitale Dossiervorming. Tijdens de cursus gaat een theoretische uiteenzetting vooraf aan praktisch oefe nen. Deze praktische oefeningen nemen de helft van de cursustijd in beslag. De SOD stelt de deelnemers in staat om met verschillende DMS-pakketten te oefenen. Locatie: Woerden Informatie: SOD (0348) 48 51 51 www.sod-opleidingen.nl De cursist leert wat goede omstandig heden zijn voor het bewaren van objec ten. Allerlei aspecten spelen daarbij een rol, zoals de verzorging en inrichting van depots, de toepassing van richtlijnen voor licht, lucht en klimaat, het herkennen en beperken van schade aan objecten, het voorkomen van diefstal en verlies aan col- lectiegegevens. De behoudsmedewerker leert samenwerken met de restaurator, de conservator, de bibliothecaris of de archi varis. Hij assisteert bij het behoud en beheer van de collectie, signaleert onge wenste situaties en kan hierover commu niceren met collega's en gebruikers van de instelling waarvoor hij werkzaam is. Locatie: Koninklijke Bibliotheek en Nationaal Archief, Den Haag en ICN collecties, Rijswijk Info: M. de Louwere, (020) 305 46 57 www.icn.nl Symposium over de positie van de provincies in Nederland. Hebben we behoefte aan een middenbestuur? En, zo ja, hoe kan dat middenbestuur optimaal functioneren? De partijprogramma's voor de komende parlementsverkiezin gen besteden veel aandacht aan deze vraagstelling. Maar de discussie daarover is door de eeuwen heen altijd al gevoerd. En dat heeft in verschillende tijden onder diverse omstandigheden tot afwij kende oplossingen geleid. Gastsprekers zijn prof. mr. Hans Engels, universitair hoofddocent staatsrecht aan de Rijks universiteit Groningen, bekleder van de Thorbecke-leerstoel aan de Universiteit Leiden en lid van de Eerste Kamer, en dr. Marcel Boogers, universitair docent rechtsgeleerdheid aan de Tilburgse school voor politiek en bestuur van de Universiteit van Tilburg. Na afloop is er een afscheidsreceptie voor mr. Caspar van Heel, sinds 1974 provinciaal archief inspecteur in Overijssel. 1 6 december Syposium ter gelegenheid van het uitkomen van de Wegwijzer over juridische aspecten van digitale beschikbaarstelling van archief- en museumcollecties. Primair bedoeld voor medewerkers, werkzaam in de archief- en museumsector. Jaarlijkse studiedag van DIVA, dit keer over de plaats van de kwaliteitszorg binnen de nieuwe erfgoedkopel Erfgoed Nederland en de plannen van de Sectie Kwaliteitszorg voor 2007. Daarna discus sie over de vraag of archieven klaar zijn voor het grote publiek. Na de lunch drie workshops over de mogelijkheden om kwaliteit te toetsen bij archieven. Digitaal Erfgoed Nederland (DEN) organiseert voor de derde maal de confe rentie over trends en technieken voor het cultureel erfgoed. Het thema is 'De Digitaal Erfgoedconferentie 2006: Erfgoed interactief', met onder meer lezingen, workshops, kennisuitwisseling en debat. Centraal staat de digitale dienstverlening van erfgoedorganisaties. Het hedendaagse publiek wil interactie. Discussiëren, uit wisselen, spelen, kennis delen. Wat bete kent dit voor de erfgoedinstellingen? Hoe kunnen ze samenwerken om het publiek te blijven bedienen? Wat doet web 2.0 voor erfgoedinstellingen? Hoe kunnen de instellingen hun digitale diensten voor de toekomst waarborgen? 44 november 2006 45 IJ t/m 10 december Sint-Nicolaas (foto KloosterTer Apel). Oh, kom er eens kijken... Klooster Ter Apel Info: (0599) 58 13 70 www. klooste rte ra pel.nl De Schat van Corpus Christi. VOC-kaarten boven water Maritiem Museum Rotterdam Info: (010) 413 26 80 www.maritiemmuseum.nl Detail van een van de aangekochte VOC-kaar ten (foto Maritiem Museum Rotterdam). t/m 21 januari 2007 Aan het hof van koning Lodewijk Napoleon yv. Miniatuurportret van Lodewijk Napoleon op een tabaksdoos uit de Collectie Fondation Napoléon te Parijs (foto Paleis Het Loo). Paleis Het Loo Info: (055) 577 24 00 www.paleishetloo.nl I t/m 18 maart 2007 De Zilveren Eeuw in Groningen Groninger Museum Info: (050) 366 65 55 www.groningermuseum.nl Jan Abel Wassenbergh (Groningen 1689 Groningen 1750). Allegorie op het goede bestuur, 1729. Olie op doek (coll. Stadhuis Groningen). 15 november Extra workshop Invoering Handvest Dienstverlening Locatie: Gemeentearchief Rotterdam Info: DIVA (020) 462 77 22 www.divakoepel.nl 123 november Cursus Ontsluiting van beeldmateriaal Locatie: Ingressus, Rotterdam Info: Saskia Rutten, telefoon (010) 2060260 www. ingressus.nl/mairmo^.asp 5 en 19 december Digitale Dossiervorming 15 januari t/m 10 december 2007 Eenjarige cursus behoudsmedewerker archieven 30 november Symposium 'Regie in de regio' Locatie: Schouwburg Odeon, Zwolle Info: archiefinspectie@overiissel.nl Symposium Juridische Aspecten Digitale Beschikbaarstelling van Archief- en Museumcollecties Info: taskforce@taskforce-archieven.nl 7 december Studiedag 'Toetsing kwaliteit van archieven' Locatie: Louis Hartlooper Complex, Utrecht Info: Herman Oost, DIVA, telefoon (020) 462 77 22 www.divakoepel.nl 1 12 en 13 december Digitaal Erfgoedconferentie 2006 Locatie: De Doelen, Rotterdam Info: DEN (070) 314 03 43 www.den.nl archievenblad november 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 22