Restauratieatelier 'De Tiendschuur' kwaliteit spreekt voor zich! eBOMEFA BI000 stationaire en verrijdbare archiefsystemen Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 design KVAN nieuws SNAAI'er in beeld: Marien Geelhoed Selectielijsten ter inzage 43 Legermuseum Bronbeek Papier restauratie Schilderij restauratie Kon. Wilhelminahaven ZZ19 3134 KG Vlaardingen Telefoon 0031(0)10-234029' Fax 0031(0)10-4603437 Calamiteiten 0031 (0)6 - 38 26 30 77 S-mail info@artanddocumentconservatlon.cc Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuui@diamant-groep.nl onderdeel van Diamant-Groep Tilburg www.bomefa.nl info@bomefa.nl "f uSSl! Archiefrestauratie 1 Wi Papierconservering m Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen Behandeling van brand-, roet- en waterschade calamiteitenservice Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Marien Geelhoed, geboren in 1959 in de omgeving van Borssele, is via een zijweg in de archiefwereld en het Archievenblad terechtgekomen. Na een opleiding voor onderwijzer belandde hij niet voor de klas, want in 1981 waren er meer opgeleide onderwijzers dan dat er banen voor hen voor waren. Na enige tijd kwam er een vakantiebaan als corrector vrij bij het Nederlands Dagblad, een landelijk christe lijk dagblad. Vanaf die tijd werkt hij in het grafische vak. Naast correctiewerk deed hij er grafisch opmaakwerk en nu is hij pro ductieleider en werkt hij daarnaast als informatiespecialist aan opdrachten van directie en hoofdredactie. Waarom heeft hij gekozen voor de opleiding archivistiek? Sinds 1997 is Marien geregeld in archieven te vinden om de genealogie van de familie Geelhoed uit te zoeken (zie ook www.geelhoed-genealogie.nl). Na enige tijd besloot hij dat het toch prachtig moet zijn om in depots en leeszalen bezig te zijn met vragen uit en naar het verleden. Zijn hobby leidt zo tot het uitzoeken van de mogelijk heden om een opleiding in de archiefwe reld te volgen. Als zijn werkgever in een gesprek aangeeft dat er ruimte is om een andere opleiding te volgen, aarzelt hij niet lang. Praktisch komt hij daarmee uit bij de MIM-opleiding van de Hogeschool van archivarissen Amsterdam. Deze school schrijft hem in 2004 in als deeltijdstudent in formatiemanager met ais specialisatie archivistiekvakken. Marien is wel te spreken over de inhoud van de opleiding, met name die van de archivistiek. "Je leert er een aantal zaken goed begrijpen en er is ook ruimte voor dis cussie over onderwerpen. Daarnaast moet je een aantal zaken praktisch doen en daar voor kun je terecht in het werkveld. Na de opleiding zal ik echter nog wel veel moe ten leren in de dagelijkse praktijk." Waarom die studie op zo'n laat moment opgepakt? "Ik heb jaren geleden besloten dat ik nog eens een nieuwe studie wilde oppakken en dat is me goed bevallen. Ik wilde mezelf ook testen op hoe ik in de maatschappij sta. Je leert sommige zaken moeilijker dan een voltijdstudent, maar hebt aan de andere kant wel met levens- en praktijkervaring een voorsprong. Erg leuk aspect is dat je in drie jaar tijd wildvreemde mensen ontmoet die je tot je vrienden kring gaat rekenen." Wat betekent SNAAI voor hem? Met het lidmaatschap van KVAN komt ook SNAAI in zicht. Deze netwerkgroep van studerende en pas afgestudeerde archi varissen organiseert van tijd tot tijd excur sies. Marien heeft er nog niet veel aan deel genomen, maar de laatste bijeen komst in het Nationaal Archief in Den Haag beviel hem goed. Het Nederlands Dagblad naast archiefwerk Marien werkt dus bij het Nederlands Dagblad. "Daar ben je veel met informatie bezig en minder met archieven, maar het is een bijzonder boeiend bedrijf. Elke dag gebeurt er iets onverwachts en je staat vaak met je neus vooraan op het nieuws te kij ken. Ook probeer ik iets van het geleerde op het MIM in de praktijk te brengen door met collega's samen te werken in het uitzoeken en presenteren van informatie. Die mix van twee taken bevalt me goed. De ene is stresse- rig, de andere heeft meer rust en duurzaam heid in zich." Marien doet daarnaast werker varing op in het gemeentearchief in Barneveld en hoopt daar iets te leren voor de praktijk van het archiefwerk. Binnenkort gaat hij - voor één dag in de week - aan het werk in het gemeentearchief in Ede om een archief te helpen inventariseren. De vraag naar de toekomst is een lastig te beantwoorden vraag. "Als ik straks afstu deer, ben ik erg blij en trots dat ik het heb gehaald. Ik zou wel in het archiefwezen aan het werk willen, maar tegelijk heb ik veel lol in mijn huidige baan. Daar biedt men mij ook steeds nieuwe kansen. Dus duw ik die vraag nog even naar de achtergrond tot ik mijn diploma op zak heb." Nog tot 13 november 2006 liggen de navol gende (ontwerp-)selectielijsten ter inzage: - Stimulering Midden- en Kleinbedrijf voor de neerslag van de handelingen van de minister van Economische Zaken over de periode vanaf 1945; - Kwaliteit van de Nederlandse wetgeving voor de neerslag van de handelingen van de minister van Justitie, de minister van Algemene Zaken, de minister van Bin nenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, de minister van Buitenlandse Zaken, de minister van Economische Zaken, de minister van Financiën, de minister van Landbouw Natuurbeheer en Voedselkwa liteit, de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en de minister van Verkeer en Waterstaat over de periode vanaf 1945. Samen met het bijbehorende rapport van het institutioneel onderzoek en het ver slag van het driehoeksoverleg worden de (ontwerp-)selectielijsten formeel ter inza ge gelegd: in de bibliotheken van de betrokken zorg dragers; de rijksarchiefbewaarplaatsen in de pro vincie/regionale historische centra; bij de informatiebalie in de studiezaal van het Nationaal Archief. Naast de formele terinzagelegging bij de hierboven genoemde instellingen worden de (ontwerp-)selectielijsten met het bijbeho rende rapport van het institutioneel onder zoek en het verslag van het driehoeksover leg als extra service ook op de website van het Nationaal Archief aangeboden: http://www.nationaalarchief.nl/archief- beheer/archiefzorg/selectie/selectielijsten/ default.asp. Aan deze pagina en de hier op genomen documenten kunnen geen rech ten worden ontleend. U kunt uw commen taar, aanvullingen en/of opmerkingen tot 13 november schriftelijk kenbaar maken aan: Mevrouw drs. B.J. Abels Hoofd Selectie, Postbus 90520 2509 LM Den Haag. november 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 21