Alles loopt op rolletjes... lit Restauratie atelier Sterken BV Ontbladeren met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen. FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament A. bruynzeel liiino and r.i;rjff-rjc Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels STERKENg 5 Ij atelier W Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl column Bewindslieden Van der Laan en Pechtold deden het volk op de valreep nog enige gedachten geworden in de nota Informatie op orde. Vindbare en toe gankelijke overheidsinformatie. Deze nota, gepresenteerd als kabinetsvisie, is zelf ongewild een stille getuige van de nood- COLUMN Volgens de nota wil het niet vlotten met het op orde en in samenhang brengen van de digitale informatiehuishouding. Zeker, er is een en ander ondernomen op dat terrein, denk hier aan het programma Digitale Duurzaamheid, maar er blijven telkens vragen komen en de problemen te borgen en te handhaven is een gedeel de zorg en moet niet bij Cultuur liggen." Niet bij Cultuur? Wat betekent dat dan voor de gewenste samenwerking? Cultuur valt hier dus meteen door de mand: een ketenbenadering met Cultuur als zwakste schakel. "Wat wil het kabinet daar aan doen?": dat is de vraag die telkens terugkeert. Actie! Eén van de acht actielijnen die zijn geschetst, heeft de hoopvolle titel 'Sa menwerking en kennis'. De engeltjes zwie ren nog altijd door de lucht: 'gedeelde ver antwoordelijkheden' voor openbaarheid, integrale benadering (jazeker!), samen hang, standaarden, toezicht, een nieuwe aanpak van selectie, duurzaam behoud en beheer... Wie gaat dat laatste aanpakken, duurzaam behoud en beheer? "Hierover is nog geen besluit genomen", meldt de nota zonder gevoel voor urgentie. De overheid ontbladert. Voor het archief is de herfst aangebroken. Besluiteloos heid van de overheid doet de archivaris tot stof wederkeren. Het vak kan binnen kort worden bijgeschreven in de Almanak van Vergeten Beroepen. De laatste plannen van OCenW over herijking van het erf- goedselectiebeleid zeggen het niet met zoveel woorden, maar overdragen heeft z'n langste tijd gehad. Ook voor de Archiefwet ziet de toekomst er somber uit. I 33 zijn bij lange na niet opgelost. Dus nu moet er opnieuw een 'klein, tijdelijk pro gramma' komen om de chaos te bedwin gen en de overheid bij te staan in de ver nieuwingen van de documenthuishou ding. De gehele tekst is doorwasemd met een diep betreurd gebrek aan samenwerking tussen overheidsorganisaties: belangen tegenstellingen maken veel kapot, samenwerken is lastig of niet optimaal, werkwijzen lopen niet parallel. Het is kommer en kwel. Een integrale of ketenbe nadering - "een belangrijk onderdeel van onze visie" - van de informatiehuishou ding moet daar verbetering in gaan bren gen (p. 6). Een paar regels verder staat er vervolgens te lezen: "Het initiatief om de kwaliteit van de informatiehuishouding zaak dat de rijksoverheid haar informatie eindelijk eens op orde brengt. Alle over heidsinformatie uit het recente verleden over dezelfde onderwerpen als in de nota behandeld, was niet vindbaar en toegan kelijk toen de auteurs aan de slag gingen, zo blijkt maar weer eens. De knelpunten die hier op een rijtje staan, zijn namelijk al vaak beschreven en even zo vaak opzij geschoven. Het toch al tanende vertrouwen in de overheid wordt weer eens zwaar op de proef gesteld. Er staan vage voornemens in die een daadkrachtige aanpak moeten suggeren. Verantwoordelijkheden, die uiteraard gedeeld moeten worden, zwe ven losjes door de nota als engeltjes door het luchtruim. Wat gaat er zoal mis bij de rijksoverheid? Ik geef een voorbeeld. Slechts het oude papier blijft over en moet wervend aan de man gebracht. Exploiteren die handel: maak de stap van archivaris naar uitbater. Klop voor finan ciering van uw cultuurtempel niet langer aan bij ambtenaren; het is vergeefse moeite. Cultuur wil immers steeds min der betalen. Ga op zoek naar fondsen, stel een medewerker aan die geld lospeu tert bij vermogende particulieren. Stuur de medewerker direct naar een 'work shop' over fondsenwerving, liefst op kos ten van OCenW die zojuist een speciaal Programma Cultuurmecenaat is gestart. U leest het goed: de overheid stelt geld beschikbaar om cultuurinstellingen af te leren aan de overheid geld te vragen. Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire on werp^ Maar ook vanwege de diverse uitvoeringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt, edere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.bruynzeel.org of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panmngen - Nederland Tel.: +31 (0,77 306 90 00 Fax: +31 (0,77 307 81 33 www.bruynzeel.org DocumentenWacht is een schade preventie. service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op W ctCllt DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. ilamitGitenservice, zorg en I Door Sophie Devolder november 2006 archievenblad I sodevolder@wxs.nl Tekening: PeterVlot.

Archievenblad | 2006 | | pagina 16