i De schouders eronder De lange weg van het Historisch Centrum Twente X Paraplu overeenkomst Als het goed geordend moet (R) Calamiteitenservice, zorg en beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: isotron voor: detachering/vervanging selectie en vernietiging inventarisatie advisering begeleiding projecten Hans Lievestro Tel. 0573 - 22 15 26 Mobiel 06 - 10 93 40 76 management Geschiedenis Het idee van clustering van archieven in Twente ontstond begin jaren zeventig. Het toenmalige Beraad van Acht deed een poging om tot een streekarchivariaat te komen. Het initiatief stierf een roemloze dood. Er was geen belangstelling vanuit de gemeenten. Archief werd gezien als niet meer dan een wettelijk uit te voeren overheidstaak, dat wel met zo min moge lijk middelen en personeel gedaan moest worden. Vergeleken met archiefdiensten in de rest van het land hebben de Twentse archieven dan ook lange tijd een achterge stelde positie gehad. Met de komst van goed opgeleid per soneel hebben de Twentse archieven zich daarna langzamerhand ontwikkeld tot een meer aanvaardbaar niveau. Archiva rissen, afgestudeerd aan de Rijksarchief- school of in bezit van een VVA-diploma, begonnen de archiefdiensten te verbete ren. Er kwamen studiezalen, betere ar- chiefkluizen en inventarissen. Ook bezoe kers van de archiefdiensten werden meer en meer serieus genomen. Belangrijker nog was dat het archiefwerk beter onder de aandacht van de gemeentebesturen werd gebracht. Gemeentesecretarissen - van oudsher verantwoordelijk voor het 'oud archief' - en colleges begonnen het belang van archieven in te zien. Archieven waren niet alleen van nut voor de ambte lijke en bestuurlijke organisatie, maar ze hadden ook cultuurhistorische waarde en droegen bij aan de historische identiteit van de gemeente en haar inwoners. Zodoende werd door de afzonderlijke archiefdiensten gewerkt aan een verbete- rings- en inhaalslag. De samenwerking tussen archiefdiensten werd door de direc teur van het Historisch Centrum Overijssel (HCO), Bert Looper, weer naar voren gebracht. Reeds in zijn eerste 'Beleidsplan HCO' (2001) opperde Looper de vestiging van een Historisch Centrum Twente (HCT). Looper heeft het HCO op de cultuurhistorische kaart gezet door aansprekende activiteiten, exposities en lezingen, heeft voor aanbouw van het HCO gezorgd en heeft de overlegstructuur tussen archiefdiensten verbeterd. Op die manier zijn de bestuurlijke geesten in Twente rijp gemaakt voor een cultuurhis torische aanwinst van formaat. Het HCT zou misschien het grootste streekarchief van het land worden, gehuisvest in een goed toegerust gebouw met alle voorzie ningen: met goede depots, studiezalen, expositieruimtes, educatiemogelijkheden en met deskundig personeel. De grote groep belangstellenden voor de historie van Twente zal zo fysiek maar ook via internet beter bediend kunnen worden. Het voorstel van Looper vond ai snel weerklank bij Netwerkstad Twente (sa menwerkingsverband van Enschede, Hengelo, Almelo en Borne) en later ook bij Regio Twente. Daardoor kregen de plannen steeds meer vaste vorm en status. Inmiddels is er een stuurgroep gevormd bestaande uit enkele Twentse cultuurwet houders, de directeur Overijsselse archieven van het HCO en de provinciaal archiefin specteur. Deze stuurgroep zal aan de Regio Twente en de Netwerkstad een zwaarwegend advies uitbrengen over de oprichting van een Historisch Centrum Twente. Dan nog is een lange weg te gaan: gemeenten zullen zich moeten uit spreken en zullen daarbij sterk op de financiële paragraaf letten. Wel is al een haalbaarheidsonderzoek opgestart dat naar verwachting eind 2006 is afgerond. Dit onderzoek zal een helder beeld moeten verschaffen over onder meer de financiële aspecten, de bestuurlijke structuur, de personele gevolgen en - last but not least - de mogelijke locatie van het Historisch Centrum Twente. Vooral dat laatstgenoemde onderdeel is een nogal heikel punt in Twente en haalt op voor hand al met enige regelmaat de regionale pers. Dat is jammer, omdat de discussie over de plaats van vestiging van secundair belang zou moeten zijn en het totstandko mingsproces niet zou mogen dwarsbo men. Niet de verschillen moeten centraal staan, maar het gevoel van binding met elkaar in een regio die al eeuwen als een historische en sociaal-culturele eenheid wordt beschouwd. Met een rijke historie, prachtige archieven en een bevolking met enorme historische belangstelling. Falen van het HCT zou een langgekoesterde droom definitief tot een einde brengen. Daarom moeten de schouders in Twente en in Zwolle er nog een keer goed onder. 29 DocumentenW acht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op schadepreventie Hst ERKEN ja 1ATELIERM DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nlwww.isotron.com Internet: www.archiefburo.nl E-mail: info©archiefburo.nl Hazendiekske 4 7245 TA Laren (Gld.) Zwartevenstraat 17 1911 TN Uitgeest tel: 06-51996435 e-mail: info@archiefbc.nl internet: www.archiefbc.nl Door Niels Bakker* Er is nog veel winst te behalen in het Twentse archievenland. Meer dan dertig jaar wordt er al gesproken over een samenwer kingsverband tussen overheidsarchieven in Twente. De laatste jaren zit er flink schot in de zaak. Binnenkort verschijnen de resulta ten van een haalbaarheidsonderzoek naar de oprichting van een Historisch Centrum Twente. Maar er is nog een lange weg te gaan. Professionalisering Rijpe tijden en rijpe geesten HCT op poten Twente, fragment van de kaart van Overijssel door Nicolaas ten Have, 1643 (coll. Historisch Centrum Overijssel). bij de Omslag van de gezamenlijke bezoekersmap van de Overijsselse archieven: voorschot op de toekomst in Twente? Niels Bakker is archivaris van de Gemeente Hengelo. november 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 14