Als kwaliteit telt! V Talentprijs 2006 ttp: FILES FACILITIES [s U kunt ons inschakelen voor: C}.\* Ben jij het talent van 2006...? www. ttp. nl/talentprijs Zonneschijn na donkere dagen! I 27 Adviezen over Calamiteitenplan archieven Capaciteitsberekeningen archiefbewaarplaatsen - Documentair Structuurplan (DSP) Formatieberekeningen afd. DIV/Interne Zaken - Informatievoorziening Archiefbewerking Informatiebeleid Interimmanagement Training en begeleiding PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Postbus 18 1474ZG Oosthuizen http://www.doxsupport.nl Tel: 0299 - 40 21 30 Fax: 0299 - 40 21 31 E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van documentaire infor matievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voor namelijk binnen de lokale en rijks-overheid alsmede non-profit organisaties. voor de documentaire informatievoorziening en het archiefwezen I De jaarlijks terugkerende TTP Talentprijs is bedoeld om de verdergaande professionalisering binnen het vakgebied te stimuleren. De TTP Talentprijs 2006 wordt georganiseerd door organisaties die begaan zijn met het op de voorgrond zetten van het vakgebied: SOD, DIVA, KVAN, VNG, FMWEB en InterLAB. Zij zijn tevens betrokken bij de uiteindelijke jurering. ledereen kan meedingen naar de prijs, of men nu op operationeel, tactisch of strategisch niveau werkzaam is binnen het vakgebied. Kandidaten kunnen ook worden voorgedragen door managers of collega's van de afdeling. Voor de winnaars en hun organisaties worden bijzondere prijzen beschikbaar gesteld. Kijk voor meer informatie en voor een inschrijfformulier op: De Talentprijs 2006 wordt mede mogelijk gemaakt door: til O Orcte Software YJ-J Q Pallas Athena I33SC Pitney Bowes ■UITGEVERS Specialisten in Documentaire Informatie Voorziening Jeroen Boschstraat 16, 5025 NV Tilburg, 06-38033704 en b.g.g. 013-4685392 Archiefbewerking Wegwerken van achterstanden Detachering Interim management Archiefopslag (bewerking, inventarisatie, opvraagservice) Breng licht en overzicht in Uw archief, contact F F voor een vrijblijvend onderhoud Ook Internationaal actief: o.a. Curasao, Aruba, St. Maarten E-mail: r.steba@home.nl Adriatic Albania Vervolg van pagina 25 wigheid, een archief in volledigheid, want "[a]ls de wereldbol op een dag ver dwijnt, dus als de aarde in botsing komt met een komeet, als de aarde in rook opgaat of gewoon in de afgrond stort, als dan onze aardbol verdwijnt zonder een spoor achter te laten, zou het voldoende zijn als deze kelder, volgestopt met dos siers, overbleef om te begrijpen hoe deze wereld geweest is. Geen enkele geschiedenis, encyclopedie, heilig boek of alle andere boeken bij elkaar, geen enkele academie, universiteit of biblio theek kan nooit de waarheid over onze wereld zo gecomprimeerd verschaffen als dit Archief" [Dp 159]. Inhoud van het archief De verminkte papyri in het archief in De piramide bevat informatie over van alles en nog wat: de eerste graven, de mastaba's, waaruit ze waren voortge komen, de geschiedenis van de eerste, de tweede, de vijfde piramide, de opeenvol gende veranderingen, de vergroting van de basis en van de hoogte, de geheime formule voor het balsemen, de eerste pogingen tot grafroof, de plannen om die schendingen te voorkomen, allerlei getuigennissen in verband met het ver voer van de stenen, de granieten deuren, decreten die de bouwmeester in deze of gene waardigheid verhieven, resten van berekeningen, doodvonnissen, onbegrij pelijke schetsen, die misschien wel met opzet zó gemaakt waren dat niemand ze begrijpen kon, enzovoorts, enzovoorts." Maar uiteindelijk vindt men niet wat men zoekt, omdat het "hier en daar tevoorschijn kwam om zich meteen weer te verbergen, als een schorpioen die razendsnel wegschiet. [het] ontweek hen, verborg zich vooral in de uitgewiste papyrusfragmenten en lichtte, als zij ergens opdook, slechts een tipje van de sluier" [P 9], Voor verschillende doelstellingen wor den in het werk van Kadare archieven geraadpleegd. Onderzoek naar de scher mutselingen en de verdeling van Albanië in 1913 wordt genoemd in Het donkere jaar [Dj 28, 90, 134], Voor een lijst met alle Albanese gerechten, maar ook voor informatie over de betrekkingen die Albanese leiders onder hielden, alsmede hun conflicten, huwelijken, vijandschappen, bloedve- tes dan wel overzichten van nog aanwezige en verdwenen families in Albanië, maar ook het 'grootboek voor genodig den', dat overigens niet goed wordt bijgehouden, moet je bij het Nationaal Centraal Archief zijn [FC 136, 146, 157, 168). Slot Waar komt de fasci natie van Kadare voor archieven en archiefstuk ken vandaan? Is het wel een fascinatie? Is het toe val? in hoeverre is het Kaart van Albanië. archief allegorisch voor de rol en functie van het archief onder een totalitair regi me? In het werk van vóór 1977 komen archieven en dergelijke instelingen nage noeg niet voor. Is Kadare gepakt door het fenomeen archief toen hij, zo schrijft Piet de Moor, eind jaren 1960, begin jaren 1970 toestemming kreeg van de hoogste politieke leiding in Albanië om geheime archieven te raadplegen ten behoeve van een lofbetuiging in romanvorm op Enver Hoxhia?3 Antwoord op deze vraag kan alleen door Kadare zelf worden gegeven. Maar, voor zover ik weet, heeft tot nu toe niemand déze vraag aan de schrijver voorgelegd. Hoe het ook zij, archieven, archivarissen en archiefwerkzaamheden komen in het oeuvre van deze eerste Man Booker International Prize-winnaar opvallend vaak voor. Het zijn echter vooral de romans De Nis der Schande en Het Dromenpaleis waarin zij centraal staan. Ook al staan de diensten, het per soneel en de werkzaamheden soms ver weg van de binnen het vakgebied onder kende of veronderstelde taken, functies en werkzaamheden, de Kadareske beschrijvingen zijn fascinerend. Hans Waalwijk is als docent en onderzoeker verbon den aan de Archiefschool. Een langere versie van dit artikel wordt op verzoek toegezonden (h.waalwijk@archiefschool.nl). Noten In enkele Engelse, Franse en Duitse uitgaven is de naam geschreven overeenkomstig de uitspraak daarvan. Met dank aan llir Bici van AibaniaShop.com 2 Stand juni 2006: enkele verhalen en essays zijn gebundeld uitgegeven. 3 Vgl. Piet de Moor, Een masker voor de macht (uitgave 2005), 56-58. Het Skanderbegplein in Tirana, de hoofdstad van Albanië. november 2006 archievenblad I

Archievenblad | 2006 | | pagina 13