Een enkeling ziet Digidiva nog steeds als een Amsterdamse website. Het onder zoek bewijst echter het landelijk karakter van de website. De respondenten komen uit heel Nederland. Van Tubbergen tot Texel. Van Zwolle tot Sittard. Alle provin cies zijn rijkelijk vertegenwoordigd. Aan de respondenten werd ook gevraagd te reageren op een vijftal stel lingen. In de tabel hieronder de resulta ten: Uiteraard is het voor ons als makers belangrijk om een idee te hebben waar bezoekers het meeste gebruik van maken. En welke onderdelen minder vaak bezocht worden. In de hoofdrubriek 'DIV nu en straks' voert de 'Elektronische Overheid' de lijst aan. 'Opleiding' is het minst in trek onder de groep responden ten. In de rubriek 'Handleidingen en Instrumenten' scoort het onderdeel 'Documentaire informatiesystemen' het hoogst. 'Normen en Standaarden voor Archiveringssysteem' worden als belang rijk beoordeeld. Deze rubriek wordt op de voet gevolgd door 'Metadata'. Vaak lagen antwoorden dicht bij elkaar, met één uit zondering: het onderdeel 'Portal organi saties'. De voorkeur gaat overduidelijk uit naar 'Nationaal' (238 tegen 47). Dat is een les voor een volgende aanpassing Het begon zoals zo veel websites: vier A4-tjes en een stevige portie enthousias me. Medio 2002 nam Carolien Schönfeld van het Gemeentearchief Amsterdam het initiatief voor Digidiv. Het waren - en zijn! - roerige tijden voor de div-mede- werker. Digitalisering nam een enorme vlucht. De omslag van papier naar digi taal vroeg om een nieuwe aanpak. Schönfeld signaleerde in haar omgeving een grote behoefte aan adequate infor matie. Digidiv werd een bescheiden naslagwerk voor de (in eerste instantie Amsterdamse) digidiv-ers. Al snel bleek Digidiv geen overbodige luxe. De statis tieken toonden een stijgende bezoekers- lijn. De site bleek in een landelijke behoefte te voorzien. Begin 2003 werd het een gezamenlijk project van het Gemeentearchief Amsterdam en DIVA: Digidiv werd Digidiva. Niet veel later slo ten het Gemeentearchief Rotterdam en de Archiefschool zich aan. Na ruim drie jaar was de website in 2005 toe aan een grondige opknapbeurt. De redactie heeft ieder hoekje van Digidiva kritisch beoordeeld. De infor matiestructuur van de website is aangepast en uitgebreid. Op advies van Roberto Bourgonjen (Toutatis), CMS-ontwikkelaar van Digidiva, zijn we van een hori zontale navigatie met de nodige beperkingen, overgestapt op een (flexibele) verticale navigatie. De zoekmogelijkheden van de websi te zijn sterk verbeterd. De site biedt nu ook rss-feeds. In juni vorig jaar was de eerste grote her structurering van de site een feit. Van verschillende kanten ontvin gen wij positieve reacties op de vernieuw de website. Heeft de website nog bestaansrecht? Is er een vaste groep die Digidiva bezoekt of wisselt onze doelgroep? Vragen waar wij als redactie anno 2006 geen sluitend antwoord op konden geven, maar waar we wel benieuwd naar waren. Het was tijd voor een gebruikersonderzoek. In de periode tussen 23 mei en 20 juni is een grote groep respondenten benaderd met een verzoek om een (digitale) vragenlijst in te vullen. Caspar Molmans (SOD) en Richard Hermans (DIVA) stelden hiervoor eenmalig adresbestanden ter beschikking. Meer dan driehonderd mensen namen tijd en moeite om onze vragen te beant woorden. Hieronder volgen de belang rijkste uitkomsten van het onderzoek. Verreweg de grootste groep responden ten gebruikt de website als handboek. Zij bezoekt Digidiva incidenteel. Dan is er een grote groep die Digidiva als een tijdschrift benadert, wanneer er dus een nieuwe 'aflevering' verschijnt. Een deel van de respondenten gebruikt Digidiva op beide manieren, als handboek én als tijdschrift. Bij iedere nieuwe aflevering wordt er een bericht op de Diva Discussielijst geplaatst om bezoekers hierop te attenderen. Het onderzoek laat zien dat dit bericht echter niet het gewenste effect heeft. De meeste respon denten zijn van mening dat Digidiva geschikt is voor zowel div'ers als archief- medewerkers, maar ook voor managers, ict'ers, bibliotheekmedewerkers, infor matiespecialisten en overige geïnteres seerden. De grafiek hieronder geeft een overzicht van de belangrijkste beroeps- groepen van de mensen die de vragenlijst hebben ingevuld. aan de website. De verschillende onder delen in de rubriek 'Wet en Regelgeving' worden evenredig belangrijk bevonden. Respondenten lijken een lichte voorkeur te hebben voor het onderdeel 'Alge meen'. Over het oprichten van een webfo rum is vaak gediscussieerd tijdens redac tievergaderingen. We kwamen er niet uit. Enerzijds wil Digidiva zoveel mogelijk faciliteren en de mogelijkheid bieden aan collega's om kennis en ervaring uit te wisselen. Maar een forum moet actief worden aangejaagd en beheerd. En daar hebben we nou net de capaciteit niet voor. Bovendien zijn er op dit gebied enkele drukbezochte forums. Denk aan de DIVA Discussielijst en het Archief forum van Erik Hennekam. Maar wat wil onze doelgroep? Jammer genoeg geeft het onderzoek geen uitsluitsel. "Denkt u dat u gebruik zou maken van een forum op Digidiva?" Deze vraag werd door 104 mensen met 'ja' beantwoord, 82 respon denten denken daar geen gebruik van te zullen maken en 109 hebben geen mening. "Als u Digidiva moet waarderen met een cijfer tussen de 1 en de 10?" Dan geeft de grootste groep de website een 7 (137), op de voet gevolgd door de respondenten die Digidiva een 8 geven (87). Uiteraard zijn dit soort beoordelingen betrekkelijk. Er zijn vast vele argumenten om dit cijfer te relativeren. Maar het bevestigt wel onze hoop dat Digidiva gebruikt en gewaardeerd wordt. Uiteraard is de redactie tevreden over (en trots op!) bovenstaande uitkom sten. Digidiva heeft bestaansrecht, zoveel is duidelijk. Het was de afgelopen jaren niet altijd gemakkelijk om de kwaliteit te waarborgen. Plannen en ideeën zijn er genoeg. Liefst zouden wij met alle betrokken partijen één landelijke kennis bank opzetten. Er is ambitie en enthou siasme voor een portal. Tijd en geld voor een kwartaaltijdschrift is er ook. Eén ding staat voorop: de website moet vooral niet het zoveelste wiel zijn dat wordt uitge vonden. Die zijn er al genoeg. Het moet een laagdrempelige website zijn. Een ieder die zijn of haar ervaringen of ken nis wil delen moet terecht kunnen op Digidiva. Voor de lezer die zich nu zorgen gaat maken: Digidiva wordt niet uit de lucht gehaald. Er zijn wel enkele ontwikkelin gen doorslaggevend voor de toekomst van Digidiva. Zoals u ongetwijfeld weet, zullen de landelijke koepelorganisaties voor archieven, monumenten en archeo logie (DIVA, NCM en SNA) hun krachten bundelen in één nieuwe organisatie: de Stichting Erfgoed Nederland. Erfgoed Actueel zal zich te zijner tijd aansluiten. Ook de Nederlandse Museumvereniging brengt haar museale besteltaken onder in de erfgoedbrede stichting. Als alles goed verloopt, gaat Erfgoed Nederland op 1 januari 2007 van start. Daarmee zal DIVA ophouden te bestaan als zelfstandi ge organisatie. Richard Hermans is direc teur van DIVA én voorzitter van de beheersraad van Digidiva. Carolien Schönfeld vertrekt bij het Gemeente archief Amsterdam en neemt na vier jaar afscheid als redactielid. Wat zijn de consequenties voor Digidiva? Redactie en beheersraad heb ben onlangs de opties eens op een rijtje gezet. Eigenlijk ligt het voor de hand: Digidiva zal deel gaan uitmaken van de website van Erfgoed Nederland. Net als de groep digidiv-ers, heeft de archiefsec tor behoefte aan goede informatie. Juist voor archiefprofessionals, werkzaam in de erfgoedbranche, is het uitwisselen van kennis en ervaringen onontbeerlijk. Hermans zal zo snel mogelijk met poten tiële partners in gesprek gaan. De hoop bestaat dat organisaties als WGA, KVAN, GO en LOPAI hun deur wijd open zetten voor Digidiva. Uiteraard heeft dit alles inhoudelijke gevolgen voor de website. Het zwaartepunt van Digidiva zal ver schuiven van de div-medewerker naar de archiefmedewerker. Erfgoed Nederland zal verder invulling gaan geven aan Digidiva in de nieuwe vorm. De organisa tie achter Digidiva zal opnieuw moeten worden bekeken en waar nodig versterkt en aangepast. Maar zover is het nog niet. Voorlopig staan er nog geen schokkende veranderingen op stapel. Zoals u van ons gewend bent, kunt u Digidiva zeker tot maart volgend jaar bezoeken voor informatie over Documentaire Informatie Vernieuwing. 23 Archef sector Ovecheid bndeljt Gemeentes (DM e.a o PrcMncies b Waterschappen b Organisaties (dveis) b Onderwp de inhoud van de website De frequentie van nieuwe 'afleveringen' op DD is te laag De stellingen Helemaal oneens De informatie op DD helpt mij bij het bijhouden van ontwikkelingen in mijn vakgebied Ik kan snel de informatie vinden die ik zoek op DD DD heeft haar nut bewezen in de afgelopen jaren De vormgeving van DD past bij Voorkeuren en informatisering Door Machteld Maris* Digidiva timmert aan de weg. Maar zijn de bezoekers tevreden over vorm en inhoud van deze website voor de wereld van de documentaire informatievernieuwing? Waar heeft de gebruiker behoefte aan? Om deze en andere vragen te beantwoorden is een gebruikersonderzoek gedaan. In dit artikel de belangrijkste uitkomsten. En wat beteke nen ze voor de toekomst van de website? De bezem erdoor Het onderzoek De werkomgeving van de respondenten. archievenblad november 2006 digitalisering en informatisering Forum en waardering Oneens Neutraal Eens Helemaal eens 9 82 159 42 18 97 151 26 11 135 121 25 46 192 12 6 110 121 54 Krachtenbundeling gestand Degerlen BeeW Favcneten Esb« Het) Qtortg» - toetan Faweten H 1 O' tttprtfdpdv.amstcnJaiiLrJfodu .ij.turt GocjjJc- C Zoetan - 0gebWtaeed Spe*»jronbxtam - Sjtfcbes DIGIDIV (Al J dlV T7~: Verschuiven van zwaartepunt De I D.sc*t.p«* gidiva website is nu bijna een half jaar m de lucht. We maanden vele positieve reacties ontvangen. De de nieuwe «formatiestructuur, wordt Honderd procent tevreden zijn we natuurlijk nooit. Daarom bhjven we benieuwd naar reacties van Qiqidiva. Wanneer u opmerkingen heeft, suggesties Ust, laat het ons vooral weten! flSS Feed (de XML knop onderaan de pageta) Via RSS wordt de inhoudsopgave van do website m een standaard XML formaat gepubliceerd. Hierdoor kan de inhoud van de site ook op andere manieren worden ontsloten dan met een normale webbrowser. bijvoorbeeld met een es- reader, <*e de functie van een nieuwsbrief kan overnemen. Maar in de toekomst zal RSS nog veel meer worden toegepast, onder andere door zoekmachines en nieuwe versies browsers. RSS is ideaal voor sites met een regelmatige artikelenstroom. Voor een documentenportal als Cvgichv volgende: Over DigicWa Machteld Maris is freelance eindredacteur van Digidiva. november 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 11