vakbekwaam toegankelijk maken van uw collectie INGRESSUS De Appel schenkt affiches Jan Bons aan het Haags Gemeentearchief www.ingressus.nl F.J. Duparcprijs, herhaalde oproep voor archivarissen en studenten 14 OKTOBER: LANDELIJKE ARCHIEVENDAG A. Jacobsstraat 28 5142 PN Waalwijk 0416 - 348980 Ontsluiting fysieke collecties, Ontsluiting digitale collecties Kwaliteitszorg, Ondersteuning, Digitale diensten nieuws uit het veld Onlangs heeft Toneelgroep De Appel een grote collectie affiches, programma boekjes en Appelberichten overgedragen aan het Haags Gemeentearchief. De schenking omvat 127 verschillende affi ches uit de periode 1971-2000, allemaal van de hand van Jan Bons, programma boekjes over de periode 1989-1999, Appelberichten (1999-2005) en twee monografieën. Toneelgroep De Appel (in 1971 opgericht door Erik Vos) staat sinds 1996 onder artistieke leiding van Aus Greidanus. Vanaf 1978 worden de voorstelllingen gemaakt en gespeeld in het Appeltheater aan de Duinstraat in Scheveningen. Ooit de remise van de Haagse paardentram, door De Appel omgebouwd tot een flexi bel sfeervol theater. Geleid door een niet aflatende experimenteerzucht, is De Appel erin geslaagd steeds verrassende invalshoeken te vinden om veelal klas siek materiaal fris en levend voor het voetlicht te brengen. Behoedzaam manoeuvrerend tussen vernieuwing en traditie worden voorstellingen gemaakt, gebaseerd op thema's, teksten en ideeën van zowel moderne als klassieke schrij vers. Steeds op zoek naar een optimale relatie met diegenen zonder wie theater onmogelijk is: het publiek. Tussen 1971 en 2000 heeft Toneelgroep De Appel een bijzondere band gehad met Jan Bons, de grafisch vormgever die het theater naar het publiek communiceerde middels aankondigingsaffiches voor de te spelen stukken. Dit is zeldzaam. Het gebeurt niet vaak dat een kunstenaar en een instelling zo lang een verbinding met elkaar aangaan. Opvallend is ook dat het werk van Jan Bons perfect aansluit bij de eigentijdse manier van theater maken van Toneel groep De Appel. De affiches van Jan Bons zijn zeer her kenbaar. Tegelijkertijd zit er een eindeloze variatie in en is ieder affiche vol van spanning, vaak kleurrijk en altijd helder van opzet. De affiches van Jan Bons voor Toneelgroep De Appel zijn grafische juweeltjes en het Haags Gemeentearchief is blij met de schenking van deze bijzondere serie. De schenking van de affiches van Toneelgroep De Appel aan het Haags Gemeentearchief is tot stand gekomen dankzij de inspanningen van Bart Boumans, verzamelaar van Nederlandse culturele affiches. Hij heeft op het kan toor van het theater aan de Duinstraat in El N/ Scheveningen de bewaard gebleven affi ches uitgezocht en kort beschreven en er vervolgens voor gezorgd dat er van ieder verschillend affiche en van ieder formaat minstens twee exemplaren apart zijn gehouden voor het Haags Gemeen tearchief. De jury herinnert er nogmaals aan om een of meer werkstukken in te zen den voor mededinging naar de Duparc prijs. De F.J. Duparc-prijs wordt eens in de drie jaar uitgeloofd voor de waarde volste studie op het gebied van de archiefwetenschap of het archiefrecht die in die periode vervaardigd is. De prijs bedraagt 2000 euro. Een auteur kan meedingen naar de prijs indien hij niet langer dan tien jaar in het archiefvak werkzaam is of studeert aan een oplei ding op het gebied van de archivistiek. Belangstellenden kunnen het werk stu ren naar de secretaris van de jury: Adelheid Feryn, Archiefschool Keizers gracht 630, 1017 ER Amsterdam. Bij haar kunt u ook terecht voor verdere informa tie en het reglement, telefoon (020) 524 11 70 of per e-mail: a.m.j.l.feryn@archief- school.nl. Behalve eigen werk kunt u ook werk van anderen (studenten, medewer kers, collega's en anderen) voordragen voor beloning. De inzendtermijn sluit op 1 november 2006. 'Geloof en Bijgeloof' is het-thema van de derde Landelijke Archievendag op 14 oktober 2006. Archiefinstellingen LANDELIJKE ARCHIEVEN DAG door het hele land organiseren een keur van activiteiten rondom het thema. Zo is er in het Stadsarchief Almere de wel heel bijzondere tentoonstelling 'Geloof in Almere!'. Twee jonge Almeerse fotografen lichten de geloofsbeleving in newtown Almere uit, waarbij niet de gebouwen, maar de mensen centraal staan. In het Nationaal Archief draait alles om het bij geloof op zee in de tijd van de VOC. U ontmoet in en om het gebouw heksen en zeelieden die u meenemen naar het verleden en vertellen over hun geschie denis en De Vliegende Hollander. Daar naast starten ieder uur thematische rond leidingen door de depots en het restaura tieatelier. Jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar kunnen in het Nationaal Archief zelf 'oude' landkaarten uit de tijd van de VOC maken. In het Regionaal Archief Tilburg worden bezoekers in een spel rondgeleid door de tentoonstelling 'Geloof en bijgeloof'. Verhalenvertellers nemen u mee naar de wereld van gebeds genezing, duivels en engelen. Oude films over diverse protestantse en katholieke gebruiken maken de sfeer nog (bij)gelo- viger. Bezoek voor het programma bij alle archiefinstellingen de website www.archievendag.nl. 'Geloof en Bijge loof' is tevens het thema van de Week van de Geschiedenis, die wordt georgani seerd van 13 t/m 22 oktober 2006. documentbehandeling, training en service bo&hO J+rausr am yre/ix oktober 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 4