Vakgebied bundelt krachten met TTP Talentprijs Websitearchivering tijdens 0CN200B Akademiebibliotheek weer toegankelijk Kaartencollectie KIT gedigitaliseerd ttp; MÉ »p!tn.eyBowes EB— nieuws uit het veld J Talentprijs 006 De TTP-Talentprijs 2006 wordt gesponsord door: Sinds december 2005 is de historische kaartencollectie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT) gedigitali seerd en via internet te bezichtigen. Onlangs zijn aan deze website twee nieu we functionaliteiten toegevoegd: een bestel- of downloadfunctie en een koppe ling met Google Earth en Nasa Worldwind. Het KIT bezit een uitgebreide collectie historische kaarten van de voor malige Nederlandse koloniën uit de perio de 1850-1950. De collectie omvat onder meer land- en zeekaarten, stadplattegron- den en thematische kaarten (bijvoorbeeld spoorwegkaarten) en is van belang voor onderzoekers én het algemene publiek. Naast reeds vertrouwde functionaliteiten, zoals in- en uitzoomen, beschikte de vie wer waarmee de digitale kaarten kunnen worden bekeken ook al over unieke func tionaliteiten, zoals het navigeren door seriekaarten en het zoeken op geografi sche locatie. Recentelijk zijn daar nog eens twee nieuwe functionaliteiten bij geko men. Van de gewenste digitale kaart kan nu tegen betaling een print op ware groot te worden besteld (wordt zowel binnen als buiten Europa toegezonden) of een j peg bestand worden gedownload. Ronduit spectaculair is de koppeling met Google Earth en Nasa Worldwind, waardoor het mogelijk is om van een locatie op een his torische kaart de satellietversie in Google Earth of Nasa Worldwind te bekijken en vice versa. Daarvoor is het wel noodzake lijk om de gratis versie van Google Earth en/of Nasa Worldwind op de eigen com puter te installeren. Meer uitleg over de nieuwe functionaliteiten is te vinden in de bijbehorende helpschermen. De home page van de kaartensite is te bereiken op www.kit.nl/kaarten (Nederlandse versie) of www.kit.nl/maps (Engelse versie). Enquête Kennis Informatie Systeem zaam is binnen het vakgebied. Kan didaten kunnen ook worden opgegeven door managers of collega's van de afde ling. De TTP Talentprijs is in 2005 in het leven geroepen. De jaarlijks terugkerende prijs heeft als doel de verregaande professio nalisering binnen het vakgebied te bevorderen. Dit jaar wordt opnieuw gezocht naar veelbelovend talent binnen het vakgebied DIV en het archiefwezen. De TTP Talentprijs 2006 wordt georgani seerd door vakverenigingen die begaan zijn met het op de voorgrond plaatsen van het vakgebied: SOD, DIVA Koepel, KVAN, VNG, FMWEB en Interlab. Zij zijn tevens betrokken bij het formuleren van de inschrijfcriteria en de uiteindelijke jurering. De TTP Talentprijs 2006 wordt mede mogelijk gemaakt door de spon soren; zij stellen mooie prijzen beschik- Wie wordt er dit jaar uitverkoren als het grootste DIV/Archieven-talent? Met de TTP Talentprijs worden talenten bin nen het vakgebied documentaire infor matievoorziening en het archiefwezen baar voor de winnaars en de organisaties waar zij werkzaam zijn. F. van Kan, voor zitter van het bestuur van de KVAN, over de TTP Talentprijs 2006: "Het vakgebied van archief en documentaire informatie is in voortdurende beweging en vraagt om een professionele inzet van medewer kers. De KVAN is dan ook enthousiast over de TTP Talentprijs, die een prima uitdaging vormt om te werken aan kwali teit en innovatie en die terecht de aan dacht vestigt op de volle breedte van de informatiehuishouding." Sluitingsdatum voor deelname is 31 december 2006. Kijk voor meer infor matie of voor een inschrijfformulier op www.ttp.nl/talentprijs. aangemoedigd om te laten zien wat zij in hun mars hebben en gestimuleerd om zich verder te ontwikkelen. De prijs heeft als doel om de verregaande professionali sering binnen het vakgebied te bevorde ren. Iedereen kan meedingen naar de TTP Talentprijs, of men nu op operatio neel, tactisch of strategisch niveau werk- meuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl De Nederlandse archiefwetgeving geldt niet alleen voor papier, maar ook voor websites. Toch worden websites door overheidsorganisaties niet of nau welijks bewaard. Voor de organisatie van OCN2006 - dat op 7 en 8 november plaatsvindt in de RAI - was dat een extra reden om dit onderwerp op de agenda te zetten. Steeds meer overheidsorganisaties onder kennen dat websites een steeds belangrij kere rol gaan spelen in de communicatie met hun burgers. Websites krijgen van daag de dag niet alleen een functie bin nen de voorlichtingsprocessen, maar ook binnen de uitvoerende en beleidsproces sen. Dit maakt dat deze websites ook vol gens de regels van de archiefwet bewaard zullen moeten worden. Tot voor kort was er geen beproefde methode voor het maken van duurzame, betrouwbare en volledige archiefversies van websites. Dat daar nu verandering in is gekomen, zullen Frans-Willem Duijnhouwer van Capsis BV, gespecialiseerd in websitear chivering, Hans Goutier van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, en Erika Hokke van de Archiefschool aantonen tijdens OCN2006 in hun presentatie 'Webarchivering naar het Volgende niveau'. In deze presentatie besteden zij aandacht aan het wat, waarom en hoe van websitearchivering, maar ook aan kwaliteitscriteria en tegenwoordige oplossingen. Bovendien schetsen zij een beeld van de toekomst. OCN2006 is de elfde editie van de groot ste Nederlandse conferentie van profes sionals vóór professionals: informatie werkers, bibliothecarissen, intermediairs, dienstverleners, documentaire informa tiespecialisten, kennismanagers en ande re vakgenoten. Dit jaar is het thema 'Extreme makeover: gedurfd onderne men met informatie'. De organisatie van OCN2006 is in handen van de Nederlandse Vereniging voor Beroeps beoefenaren in de bibliotheek-, informa tie- en kennissector (NVB). De Akademiebibliotheek (200.000 banden) is weer toegankelijk. De Bijzon dere Collecties van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen (KNAW) die in juli 2005 werden overge dragen aan het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG) - een instituut van de Akademie - zijn inmid dels in de magazijnen geplaatst en er heeft een uitgebreide conserveringsoperatie plaatsgevonden. De catalogus, vroeger alleen als kaartcatalogus beschikbaar, is nu via het internet raadpleegbaar als inte graal onderdeel van de online catalogus van het IISG: http://www.iisg.nl/opc- nl.php. Op het internet is een uitgebreide webgids van de Akademiebibliotheek gepubliceerd: http://www.iisg.nl/collec- tions/akademiebibliotheek/index-nl.php. Met de oprichting van het Koninklijk Instituut van Wetenschappen, Letter kunde en Schoone Kunsten door koning Lodewijk Napoleon in 1808 ontstond tevens een bibliotheek. Deze beschikte al in een vroeg stadium over een respec tabele collectie boeken dankzij een gift van koning Lodewijk Napoleon zelf. Hij schonk een collectie dubbeltallen uit de Bibliothèque Nationale in Parijs. Ook leden van het Koninklijk Instituut schonken delen van hun boekenbezit. Ook van buiten de kring van vorstenhuis en Instituutsleden kreeg de bibliotheek schenkingen en legaten. Sinds 1851 maakt de bibliotheek deel uit van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, de opvolger van het Koninklijk Instituut. De bibliotheek omvat alle terreinen van wetenschap. Onder de verzamelingen vinden we onder meer de privébiblio- theek van admiraal Jan Hendrik van Kinsbergen (1735-1819), een collectie handschriften van Constantijn Huygens (1596-1687) en Christiaan Huygens (1629-1695) en het vrijwel complete werk van Willem Bilderdijk (1756-1831) en Jacob van Lennep (1802- 1868). De Akademiebiblio theek bevat naast ongeveer 700 vroege drukken uit de periode 1480 tot 1600 aan zienlijke series tijdschriften van wetenschappelijke genootschappen, reis- en expeditieverslagen, handschrif ten en pamfletten. Enkele onderdelen zijn in duurzame bruikleen afgestaan aan andere instellingen; het grootste deel van de Akademiebibliotheek huist nu echter in het gebouw van het IISG in Am sterdam. De Akademiebibliotheek vormt een be langrijke bron voor onderzoek naar de geschiedenis van de wetenschappen in Nederland en, door de vele waardevolle schenkingen en legaten, een schatkamer van zeldzame, soms unieke objecten. oktober 2006 NIEUW) r de documentaire informatievoorziening en het archiefwezen 111 VH C Palia^thena In september heeft Diva de KlS-enquê- te verspreid naar alle archiefinstellingen in Nederland. Met het Kennis Informatie Systeem (KIS) bouwt Diva voort op het lang lopend onderzoek door het CBS (1980- 2000) naar het archiefwezen. Wanneer archiefinstellingen de zes vragen invullen, kunnen zij de gegevens vervolgens vergelij ken met de landelijke gemiddelden. De informatie is zeer gevarieerd. Te denken valt aan het aantal inwoners binnen het werkge bied, de planklengte of het aantal bezoekers aan het archief. De individuele gegevens van de instellingen worden beheerd door Diva en zijn voor andere instellingen niet beschikbaar. De privacy is hiermee strikt gewaarborgd. Kijk voor meer informatie op www.divakoepel.nlonder de button 'statis tiek en onderzoek'. archievenblad oktober 2006 De finalisten van de TTP Talentprijs 2005. Foto: Mark van Bruxvoort. het veld Afbeelding van de Slag bij Nieuwpoort uit Henricus Hondius, Korte beschryvinge ende afbeeldinge van de generale regelen der Fortificatie (Den Haag 1642). Collectie Akademiebibliotheek. archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 3