Lil Column Vaste rubrieken [36 KVAN Nieuws 140 Agenda Citaat van de maand Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofdredacteur), Mathilda van Geem,Tamara Groot, Peter Sijnke, Harry Strijkers, Patrick Timmermans/Verleden Tijd (eind redactie), Hanno de Vries, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, Else Laura Rademaker, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland 69,50 buitenland (binnen Europa) 81,50 buitenland (buiten Europa) 98,00 losse nummers 5,00 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11. Fax: (0229) 27 04 04. E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin november 2006. N H 0 U D 112 Tussen wens en werkelijkheid. Inrichting van publieksruimten in het Rijksarchief in Noord-Brabant, 1985-2005 Dienstverlening: Christian van derVen 114 Herindeling funest voor gemeentelijke archieven Management: Rian Beex 118 Drents Archief start archivale leerlijn met Operatie Sigismund Educatie en communicatie: Yolanthe van der Ree 119 De Tijdreiziger in 's-Hertogenbosch Educatie en communicatie: Rolf Hage |21 'Welcome to the Edge'. Een sfeerimpressie van het 31ste congres van de Association of Canadian Archivists Buitenland: Karei A.M. Engbers 124 Topkwaliteit, maar voor wie? Op bezoek bij archiefcollega's in Sjanghai Buitenland: Hans Visser en René Spork 127 Studiedag ISAAR(CPF) Archieven en collecties:Jeroen Poppe 130 Nederlandstalige archieven in Azië. Een nieuw opleidingsprogramma voor historici en archivarissen Onderwijs en onderzoek: Charles Jeurgens 3 De Archiefervaring Li Nieuws uit het veld [32 Literatuur 'Wie wat bewaart, beleeft wat'. Reclame-uiting van de niet meer bestaande firma Varenkamp BV langs de A9 (met dank aan Caspar van Heel voor dit citaat gepresenteerd op de DIVA-discussielijst op 14 november 2005). P G A V E Tussen wens en werkelijkheid. Inrichting van publieksruimten in het Rijksarchief in Noord-Brabant, 1985-2005 Drents Archief start archivale leerlijn met Operatie Sigismund TOT IK b 1 at bi t SI Door Christian van derVen Het ideale archiefgebouw: goed geoutilleerd, prettig in gebruik en vriendelijk voor het publiek. Christiaan van derVen onderzocht waarom dat ideaalbeeld niet altijd wordt gerealiseerd. Waarom is er in het Brabants Historisch Informatie Centrum in 's-Herto genbosch een loopbrug gekomen? 'Welcome to the Edge". Een sfeerimpressie van het 31ste congres van de Association of Canadian Archivists Door Yolanthe van der Ree Binnenkort wordt het Drents Archief overspoeld door schoolkinderen. Zij gaan daar op ontdekkingsreis langs eeuwenoude archiefstukken. Om zo de oplossing te vin den op een mysterieuze vraag: waar is het zegel van Sigismund van Heiden Reinestein gebleven? Een span nende kennismaking met het archief. Nederlandstalige archieven in Azië. Een nieuw opleidingsprogramma voor historici en archivarissen Door Karei A.M. Engbers Een tekort aan archivarissen en het moeizame archi veren van de cultuur van First Nations, groepen met een orale traditie: daar worstelen de archivarissen in Canada mee. Karei Engbers op zoek in St. John's naar het verschil tussen het Nederlandse en Canadese archiefwezen. Door Charles Jeurgens De Nederlandstalige archieven van deVOC: daarin ligt een aanzienlijk deel van de geschiedenis van Azië opge slagen. Om die geschiedenis toegankelijk te maken voor Aziatische onderzoekers is onlangs gestart met een bij zondere masteropleiding aan de Leidse Universiteit. Archief beleven Met de Landelijke Archieven dag en de Week van de Geschiedenis voor de deur valt er de komende tijd heel wat in archiefland te beleven, te snoepen, te voelen en te rui ken. Archiefbunkers gaan even open voor publiek, men mag even de meestal wat muffe lucht uit de depots snuiven. Maar gelukkig niet alleen dat. Tal van archieven organiseren activiteiten die het beleven van archieven aantrekkelijk maken. Lezingen, exposities, wandelingen, boottochten, workshops voor oud en vooral voor jong: men hoeft zich in de herfstvakantie niet te verve len. Wat het aanbod betreft is oktober misschien wel dé maand van de publiekshisto- rie. Daarnaast wordt ook aan permanente educatie gewerkt. Lees maar het bericht over 'Operatie Sigismund' van het Drents Archief, waar het archief beleven voor de schooljeugd echt spannend wordt gemaakt. Ook andere archiefinstellingen hebben of bedenken dergelijke projecten om met de beleving bij de jeugd een blijvende indruk achter te laten en behoefte te kweken om in hun latere leven zeker een bezoek je aan archieven of erfgoedin stellingen te brengen voor de informatievergaring, of gewoon omdat het leuk is. Archivarissen hebben wel eens genoeg van al die belevenis sen in huis en trekken de wijde wereld in, zo blijkt uit enkele verslagen uit dit num mer. Om archieven eens anders te beleven en van eikaars expertise te leren? Uiteraard! Veel leesplezier, ook met dit nummer dat voor het eerst is samengesteld door onze nieuwe eindredacteur, Patrick Timmermans. En namens de redactie en gastredacteur van het themanummer over 'Vrouwen en Archieven': dank voor alle complimenten! Roelof Braad archievenblad oktober 2006 oktober 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 2