kwaliteit spreekt voor zich! Op zoek naar een echte specialist? MEFA £«&v\«si£Yfc en wetensdnappeh/k«eüÉWIÉ afscheid ~jrank Kêw//^^//$MW Rest Restauratie Atelier Helmond bv Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Uw rechtstreekse partner voor gammastraling LET OP! Per i november 05 is I 24 uur bereikbaar op: +31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. BI000 stationaire en verrijdbare archiefsystemen I BECIS is uw partij voor: archieven en collecties In zijn openingswoord lichtte Maarten van Boven toe hoe de relatie tussen archivarissen en historisch onder zoek in de afgelopen eeuw is verschoven. Terwijl in de negentiende eeuw de voor naamste taak van de archivaris bestond uit het wetenschappelijk bewerken van de oude archieven ten behoeve van het historisch onderzoek, lijkt een eeuw later de zorg voor moderne archieven van de overheidsadministratie de overhand te nemen. Die verschuiving van weten schappelijk naar administratief belang van archieven heeft in de laatste decen nia aanleiding gegeven tot hevige discus sies onder archivarissen en historici. Tegenwoordig worden historici wel betrokken in het selectiebeleid. Maar, zoals Van Boven opmerkte, "in de relatie tussen het wetenschappelijk onderzoek en de archieven heerst geen echte rust." Aan de hand van zijn ervaringen als student geschiedenis in de jaren zeventig schetste de provinciaal historicus van Drenthe, Michiel Gerding, een beeld van de metamorfose die het Drentse rijksar chief had ondergaan, nadat de leiding van het archief was overgenomen door Frank Keverling Buisman. Was aanvanke lijk de bezoeker een ondergeschoven kindje, begin jaren tachtig ontstond er een klimaat waar de bezoeker welkom was, en waar historisch onderzoek steeds grotere belangstelling kreeg. Met name het werk aan de Geschiedenis van Drenthe (1985) is daarvan een tekenend voor beeld. Ook in een breder kader is in Drenthe de historische belangstelling gegroeid. Zo werd de Drentse Historische Vereniging opgericht, waarvan Keverling Buisman de eerste voorzitter was. Daarnaast zijn vele historische proef schriften verschenen over Drentse onder werpen, waarvoor zeer intensief bron nenonderzoek in - vaak moeilijk toegan kelijke - Drentse archieffondsen is ver richt. Gerding vroeg zich af of de archiefdien sten door die ontwikkelingen niet te ver zijn doorgeschoten in hun neiging om hun bestaansrecht te bewijzen en de samenleving te overtuigen van hun maatschappelijk nut. Zo worden archie ven vaak gepresenteerd als het 'geheugen van de samenleving'. Gerding ziet hierin juist de verdienste van de wetenschappe lijk onderzoekers, die met hun werk bete kenis geven aan het materiaal dat bewaard is gebleven. Zij worden daarbij wel geholpen door de steeds verder ont wikkelde faciliteiten die door archief diensten worden geboden, zoals het raadplegen van inventarissen op inter net. De studiezaal is veranderd van nood zakelijk kwaad in een 'ontmoetingsplaats voor onderzoekers en een marktplaats waar uitwisseling van onderzoekssugges- ties en andere tips plaatsvindt.' Bij het in kaart brengen van het verle den, speelt de archivaris een belangrijke rol als wegwijzer. Jeurgens: "Een archief ontsluiten en beschrijven is sinds Muller, Feith en Fruin niet langer gericht op het toegankelijk maken van de inhoud van de archiefstukken, maar op het wijzen van de weg naar de inhoud van dat archief." Inventariseren is het doorgron den van een bepaalde historische werke lijkheid, namelijk de werkelijkheid van de archiefvormer. Het blijft echter een gebrekkige manier van doorgronden, aangezien het vrijwel onmogelijk is om de absolute grenzen van een archief aan te duiden. We weten immers niet of het hele archief overgeleverd is en of alles wat tot een archief zou behoren ook daadwerkelijk in het archief terecht is gekomen. De moderne, functionele archiefwetenschap lijkt een oplossing voor dat probleem te willen bieden, door archief te koppelen aan werkprocessen als de documentaire neerslag van die werkprocessen. Maar dat is alleen van toepassing op recent gevormde archie ven. Bovendien lijkt de werkelijkheid "in toenemende mate aangepast te worden aan de vooraf gedefinieerde structuur", door de toepassing van allerlei communi- catie-formats waardoor de gebruiker min of meer gedwongen wordt om een proces op een bepaalde manier uit te voeren. Jeurgens: "Sommige dingen zijn niet wat ze op het eerste oog lijken te zijn. Dat simpele principe zou voor de archivaris nog steeds een belangrijk uitgangspunt moeten zijn. Bestaat het archief niet heel vaak uit de restanten van een verwoest labyrint waaruit de historicus zijn bouw materialen haalt? En is het niet juist de taak van de archivaris om door onder zoek te proberen te achterhalen welke gangen, doodlopende weggetjes en muren dit labyrint ooit heeft gekend, om daarmee de weg te wijzen?" Pim Kooij, hoogleraar agrarische geschiedenis in Wageningen en sociaal- economische geschiedenis in Groningen, Lees verder op pagina 20 Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+3i (0)492- 55 39 90 Fax: +31 (0)492 -55 2442 E-mail: infoó>restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Legermuseum Bronbeek Postbus 36079 11020 MB Amsterdam 020-4031147 www.BECIS.nl info@becis.nl Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Interim Personeel; Interim-en project management; Advisering; Digitalisering; Archiefbewerking; Projecten www.bomefa.nl info@bomefa.nl Door Jorien Weterings* Na bijna twintig jaar te zijn verbonden aan het Rijksarchief in Gelderland, en later het Gelders Archief, heeft Frank Keverling Buisman per 1 juni zijn functie als directeur neergelegd. Ter gelegenheid van zijn afscheid werd op 31 mei in Villa Sonsbeek te Arnhem het symposium 'Archieven en wetenschappelijk onderzoek' georganiseerd. Algemeen rijksarchivaris Maarten van Boven trad op als dagvoorzitter. De lezingen wer den verzorgd door Michiel Gerding, Charles jeurgens en Pim Kooij, die allen op even deskundige als anekdotische wijze hun visie gaven op de ambivalente verhouding tussen archieven en wetenschappelijk onderzoek. De dag kreeg een zeer bijzonde re afsluiting door de koninklijke onderschei ding die Keverling Buisman ontving van de Commissaris van de Koningin in Gelderland C.G.A. Cornielje. Marktplaats studiezaal Spoorzoeken in het verwoeste labyrint Charles Jeurgens, collega-archivaris en hoogleraar Archivistiek aan de Universiteit van Leiden, opende zijn betoog met een literaire excursie naar De vleespotten van Egypte. Een sotternij van Marnix Gijsen (1953)» waarin op een gegeven moment de geschiedschrijver wordt geportretteerd als parasiet die teert op het verleden. Hoewel dit uiteraard een vrij ongenuan ceerd beeld is, zal iedereen het erover eens zijn dat de historicus voor zijn mate riaal afhankelijk is van het archief. Jeurgens verwees naar The landscape of history: how historians map the past van de Amerikaanse historicus John Lewis Gaddis (2002), waarin het verleden als een historisch landschap wordt geschetst, dat de historicus in kaart probeert te brengen. Daarvoor moet hij zich noodge dwongen baseren op de sporen uit het verleden die zijn overgebleven. Dat beeld juli 2006 van het verleden wordt door allerlei facto ren vertroebeld, waardoor de geschiede nis nooit opnieuw afgespeeld maar slechts gemodelleerd kan worden. Zonder archief geen dissertatie archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 9