Restauratie atelier Sterken BV armac Li! Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament Documenten W acht Brieven Archieven Boeken Banden Prenten Grafiek Kaarten Wandkaarten Charters Zegels Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.sterken.nl Conservation for Future Generation Preservation Microverfilming ,j Bibliotheken en archieven met een historische en/of culturele collectie V verdienen de bijzondere conserveringsmethodiek 'Preservation Microfilming' van Karmac Microfilm Systems. Hiermee worden boek- en krantenpagina's, tekeningen, muziekbladen en andere waardevolle documenten zodanig op microfilm vastgelegd, dat de werken gegarandeerd nog 500 jaar raadpleegbaar zijn. Boekscannine Karmac Microfilm Systems heeft voor u geïnvesteerd in de nieuwste generatie digitale boekscanners met boekenwip, waardoor uw boeken tijdens het scannen niet beschadigen. Wij digitaliseren uw boeken, kranten of registers in zwart/wit, grijswaarden of zelfs in kleur, t/m formaat Al. De bestanden kunnen aangeleverd worden op cd-rom en in verschillende bestandsformaten. Om het e.e.a. te onsluiten verzorgen wij een index volgens uw wensen. Karmac Microfilm Systems kan u tevens van dienst zijn bij: Document- en tekeningverfilming Dupliceren van alle formaten microfilm Microfilmscanning Opslag van microfilm en documenten Levering van Canon microfilmapparatuur en opbergmiddelen Wilt u een vrijblijvende afspraak maken en/of documentatie ontvangen B jm van onze diensten of producten. Aarzel dan niet, en bel met nummer 0320-286964 of mail naar: verkoop.kms@karmac.nl www. kmskarmacnl archieven en collecties Vervolg van pagina 13 Grootoosten der Nederlanden, die de internationaal geroemde Kloss-collectie omvat, voor het publiek via een database op internet toegankelijk.2 In Londen is de collectie van de Engelse Grootloge ondergebracht in een indrukwekkende bibliotheek annex museum, die regelma tig participeert in landelijke en plaatselij ke monumentendagen en erfgoed activiteiten.3 Maar niet alle esoterische organisaties beschikken over de middelen of kennis om op professioneel niveau voor hun historische collecties te zorgen. De Theosofische Vereniging in Nederland besloot in 2005 haar gehele historisch archief over te dragen aan het Gemeentearchief Amsterdam om behoud, ontsluiting en toegankelijkheid voor toekomstige generaties te waar borgen.4 Opmerkelijk is dat het Gemeentearchief Amsterdam binnenkort zal verhuizen naar het voormalige gebouw van de Nederlandsche Handel maatschappij, waarin architect en theo soof K.P.C. de Bazel in het begin van de twintigste eeuw een rijke esoterische symboliek aanbracht. Het archief van de Theosofische Vereniging wordt dan ook bestudeerd bij de voorbereidingen van een geschiedkundige publicatie over de nieuwe behuizing van het gemeentear chief in dit bijzondere pand, dat als een van Europa's belangrijkste theosofische monumenten geldt. Ondanks al deze positieve ontwikke lingen, is het voor studenten en onder zoekers met belangstelling voor de vrij metselarij nog steeds moeilijk om de weg te vinden naar relevante bronnen en col lecties. Er is geen overzicht van de vind plaatsen van achttiende-, negentiende- of twintigste-eeuwse archieven van Nederlandse vrijmetselaarsloges voor handen. De meeste archieven zijn nog altijd in particulier bezit van ordes en loges, die niet zijn opgenomen in regulie re archievengidsen of -wijzers. In diverse provinciale en gemeentelijke archieven in Nederland zijn de volledige archieven van plaatselijke vrijmetselaarsloges loges opgenomen. Zo is het archief van de loge L'Union Provincale (ï772-heden) opgeno men in de Groninger Archieven, dat van de loge Silentium (1801-heden) in het Gemeentearchief Delft en dat van de loge La Vertu (1756-heden) in het Gemeentearchief Leiden. Talloze andere relevante archiefstukken, zoals mapon- nieke diploma's, constitutiebrieven en logecorrespondentie, zijn 'verstopt' in familiearchieven. Zo bevinden zich in het familiearchief Snouck-Hurgonje in het Zeeuws Archief documenten van Cornells van Citters Aernoutszoon (directeur van Bengalen 1792-1795) die de rol van de vrijmetselarij binnen de VOC belichten. Dergelijke individuele documenten zijn doorgaans zeer sum mier beschreven, of eenvoudig niet als maponniek herkend en niet in de archief inventaris opgenomen. De gangbare ter minologie waarmee vrijmetselarij in de wetenschap wordt beschreven, is door gaans niet als trefwoord in de thesaurus van internetdatabases van archieven opgenomen. Dit alles maakt zeer belangrijke docu menten moeilijk vindbaar, en het beant woorden van elementaire onderzoeksvra gen soms onmogelijk. De stichting OVN heeft daarom het initiatief genomen tot een eerste inventarisatie van maconnieke archieven in openbare collecties om daarmee de publicatie van een gratis Archiefwijzer voor te bereiden. De OVN richt zich op het verstrek ken van onderzoeksbeurzen op het vak gebied aan studenten en onderzoekers. Daarnaast participeert ze in de totstand koming van congressen, publicaties en erfgoedprojecten. De OVN is niet ver bonden aan enige vrijmetselaarsorgani satie en heeft geen levensbeschouwelijk oogmerk; ze heeft een zuiver academi sche doelstelling. De OVN roept de beheerders en mede werkers van Nederlandse archieven op om mee te werken aan de inventarisatie van maqonnieke archieven in Nederland, door het daartoe bestemde enquêtefor mulier in te vullen. Dit formulier is te downloaden op de OVN-website en wordt meegezonden met dit nummer van het Archievenblad. De verkregen gege vens zullen een plaats krijgen in de Archiefwijzer 'magonnieke archieven in Nederlandse openbare collecties'. Deze bro chure zal begin 2007 kosteloos worden verspreid onder studenten, onderzoekers, bibliotheken en archieven. Daarnaast zal een digitale versie van de brochure wor den opgenomen in de website van de OVN, waar bezoekers informatie kunnen vinden over de geschiedenis van de vrij metselarij in Nederland, de huidige stand van academisch onderzoek, en de vind plaatsen van relevante collecties. Vanaf de site, die in het najaar van 2006 wordt gelanceerd, kunnen bezoekers doorklik ken naar de websites van participerende gemeentelijke en provinciale archieven. Met dit project hoopt de OVN bij te dra gen aan de ontwikkeling van een 'jong' vakgebied en de zichtbaarheid van bij het publiek onbekende archieven. Het project wordt mogelijk gemaakt door ondersteuning van het VSBfonds en de Stichting Levi Lassen. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de OVN, info@stichtingovn.nl (en vanaf najaar 2006: www.stichtingovn.nl). DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier Sterken BV en gericht op schade preventie. calomileitensorvice. zorg pi DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. isotron Gebrek aan overzicht Het initiatief van de OVN Andréa Kroon is als kunsthistoricus werkzaam voor Kroon Wagtberg Hansen en verricht daarnaast een promotieonderzoek naar de rol van de vrijmetselarij in de culturele uitwisseling met Azië in de achttiende en negentiende eeuw. Sinds 2001 is zij voorzitter van de stichting OVN. Noten 1 Zie onder meer: www.freemasonry.dept.shef.ac.uk en www.amsterdamhermetica.nl. 2 Zie www.vrijmetselarij.nl. De collectie is ondergebracht in het Cultureel Magonniek Centrum 'Prins Frederik', waarvan de bibliotheekcatalogus via deze site toegankelijk is. 3 Zie www.freemasonry.london.museum. 4 Een adressengids met de vindplaatsen van de belangrijkste esoterische archieven in Europa en Amerika is opgenomen in de congresbundel Masonic and Esoterie Heritage. A New Perspective for Art and Heritage Policies (Stichting OVN, Den Haag 2005, ISBN 908077782X). juli 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 7