educatie en communicatie *0^ De inleidingen, boeken en artikelen van de archivarissen zullen immers, ook in dit zogenaamde digitale tijdperk, bij lange na niet bij alle geïnteresseerden terechtkomen. Het is nu eenmaal een feit dat de meeste mensen zich niet grondig in de literatuur verdiepen of moeite doen om gericht te zoeken naar de juiste web sites. Voor hen is wellicht de rondleiding door een archivaris of een andere 'diepte- gids', lijfelijk dan wel op papier of zelfs op 'podcast', een goed middel om de altijd boeiende verhalen van de karakte ristieke historische plaatsen te horen. Voetstoots kan worden aangenomen dat er veel (oud-)archivarissen zijn die zich een uitgebreide kennis van hun werkge bied hebben eigen gemaakt. In Zeeland - waar ik werkzaam ben - zijn collega's die hiermee al jaren letterlijk en figuurlijk de straat opgaan. Voor iedereen die niet per soonlijk door een vriendelijke archivaris wil worden rondgeleid en voor het geval zo'n functionaris ook zonder een taak als gids al genoeg te doen heeft, kan met www.dewoonomgeving.nl iets leuks wor den gemaakt: kadastrale minuutplans als wandelkaart. In ons land bestaan nog vele steden en bezienswaardige platte landsgebieden met een sinds de invoe ring van het kadaster (1832) niet of nau welijks aangepast wegenstelsel. Zónder te veel tijdrovende inspanningen en al te hoge kosten, en mét financiële steun van de provincie, gemeente, plaatselijke heemkundekring of een andere organisa tie, zouden de archivarissen hun gebied dankzij de minutieuze intekening van het minuutplan gedetailleerd kunnen ontsluiten, om op deze manier het zicht bare en het onzichtbare te benadrukken. Vele gebieden met oude, ongemoeid gelaten wegen kunnen geschikt zijn. Een wandelroute hoeft echt niet bezaaid te zijn met opvallende monumentale bij zonderheden, wil deze de aandacht van de deelnemers kunnen vasthouden. Een fraai, kleinschalig gebied met meerdere op enige afstand van elkaar gelegen 'eye catchers', en informatie over van alles wat er niet meer is, kan al interessant genoeg zijn. Het idee is reeds beproefd. Vorig jaar is mij door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) gevraagd of ik iets kon doen ter gelegenheid van het 'Jaar van het Kasteel (en de Historische Buitenplaats) 2005' in het buurtschap Schuddebeurs, een ruim belommerd vroegere gemeente en ambachtsheerlijk heid Noordgouwe op Schouwen- Duiveland, waartoe het buurtschap behoort, met haar lieflijke ronde dorps kern, buitenplaatsen, kasteelrestant en verdwenen kartuizerklooster verdient, vond ik toen en nog steeds, meer aan dacht: het is na een heel eiland als Walcheren, slechts een dorp dat qua belangrijkheid van het patricisch buiten leven in het Zeeuwse verleden op de tweede plaats staat! Al aan het eind van de zestiende eeuw verbleven er met vol doende middelen gezegende Zierikzeeënaars op voorname hoeven met herenkamer op de zanderige, kalkrij- ke kreekruggen waarin fruit- en andere overblijfsel van Noordgouwe als Zierikzees chique achtertuin. Maar wat graag heb ik toen gebruikge maakt van de mogelijkheid met het prachtige gebied in de digitale en gedruk te agenda's van zowel de SCEZ en als die van de jubilerende initiatiefneemster de Nederlandse Kastelenstichting te komen. En met een goede reden, denk ik. De bomen zo goed wilden groeien. Er lagen in Noordgouwe in de loop der eeuwen enkele tientallen hofsteden pour Ia plai- sance. Gedurende de zeventiende eeuw en vooral in de daaropvolgende eeuw veranderden de hoeven, de landsteden, in buitenplaatsen en werden nieuwe bui tens gesticht. Aan het voorname histori sche buitenleven herinneren in het veld van Schuddebeurs nog objecten als Mon Plaisir, Heesterlust en Bleykzigt, die de naam van lustplaats nog altijd waardig zijn. Maar er zijn ook nog herinneringen in de vorm van restanten variërend van parken waaruit tijdens de Tweede Wereldoorlog het landhuis werd wegge bombardeerd, tot landhuizen waarvan men het park heeft opgeruimd. Het lang ontbreken van meer diepgaande litera tuur over Noordgouwe als buitenplaatsen oord heeft in de jaren tachtig van de vorige eeuw, begrijpelijkerwijs, nog gemakkelijk kunnen leiden tot het in een straatnaam memoreren van een verdwe nen Noordgouwse buitenplaats die onder verschillende namen had bestaan. Tevens had de leemte toentertijd tot gevolg dat er in de nieuwbouwwijk ook buitens werden vernoemd waarvan een belangrijk onderdeel als de villa nog gewoon aanwezig was. Ik had langs voor een archivaris niet ongewone wegen enige kennis van de geschiedenis van het buitenplaatsenoord Noordgouwe opgedaan, namelijk via mijn betrokkenheid bij een project van de Stichting Kadastrale Atlas Zeeland, in de periode dat ik als adjunct-streekarchi varis werkzaam was bij het toenmalige Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland (en Sint-Philipsland). En aansluitend bij het Zeeuws Archief door middel van een ander project, dat opnieuw ruimschoots bruikbare gegevens fourneerde: de beschrijving van het grotendeels onbe werkte, oude weeskamerarchief van Zierikzee. De werkzaamheden aan dit archief zetten mij op het spoor van gege vens over de Noordgouwse én de elders op het eiland gelegen buitens. Hoewel de archiefbewerker niet veel tijd voor bestu dering van afzonderlijke stukken is gegund, ziet deze natuurlijk wel alles voorbijgaan. Menigmaal ben ik daarom in de vrije tijd, als onderzoeker, voor nadere bestudering op de werkplek terug gekeerd. De plaatselijke heemkundige kring, de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland, was bereid in nauwe samenwerking met de SCEZ de vervaardiging van de wandelkaart samen met rondleidingen in de zomermaand, als activiteiten in het kader van het the majaar te adopteren. Om de kosten van de vervaardiging van de kaart binnen de perken te houden, heb ik de benutting van de kadastrale minuutplans op de website van de WoonOmgeving voorge steld. Het gebruik van de plans behoorde tot de mogelijkheden, want dit gedeelte van Zeeland was na 1953 in tegenstelling tot het grootste gedeelte van de provin cie, nu eens niet een grondig herverka- veld gebied met wegomleggingen. Het tracé van de belangrijkste wegen in Noordgouwe is zelfs in vier eeuwen nage noeg ongewijzigd gebleven. Er hoefde dus geen nieuwe kaart te worden gete kend; de drukker kon van de website www.dewoonomgeving.nl de benodigde minuutplans downloaden en de gecarto- grafeerde secties naast elkaar leggen. De vroege getekende secties, zoals het woord uitdrukt onderdelen van een geheel, zul len zich doorgaans niet naadloos op elkaar laten aansluiten. Maar dit hoeft niet als een probleem te worden ervaren, want dankzij enige tussenruimte tussen de secties is het voor de wandelaar duide lijk dat het een bewerking betreft, een historische collage, geen reconstructie (zie hierbij). Op de gereproduceerde, gedetailleerd ingetekende minuutplans konden de locaties van verdwenen land steden en -huizen, en ten tijde van de plans nog aanwezige parken, boomgaar den en waterpartijen vrij nauwkeurig, in kleur worden aangegeven. De wandelkaart werd op 6 juli 2005 in de voormalige uitspanning in Schuddebeurs voorafgaande aan een maand rondleidin gen op de woensdagavond, aangeboden aan een oud-Kamerlid dat zelf een vroe ger buiten bewoonde. De rondleiders waren cultuurhistorisch gids Betty Blikman-Ruiterkamp en ikzelf. Omdat we allebei meerdere jaren hadden gegidst in het buurtschap, konden we vaststellen dat de belangstelling de laatste jaren alleen maar was gegroeid. De reacties van de meer dan 300 deelnemers gaven blijk van een aangewakkerde interesse, en zelfs van enthousiasme en verwondering. De wandelaars kregen aan het eind van de rondleiding een exemplaar van de wandelkaart mee, om later de niet- bezochte objecten nog te kunnen bekij ken. In de maand van de rondleidingen (met koffie en bolus in een koetshuis) werden ook nog meer dan vijftig exem plaren los verkocht. Verwante van meer dere vroeger in het Noordgouwse vertoe vende Zierikzeeënaars Marjan Berk - de schrijfster en columniste - liet zich ook rondleiden in juli. Zij schrijft voor de lezers van Margriet over de sensatie van het van dichtbij kunnen bekijken van imposante, vaak alleen vanaf de openba re weg zichtbare oude landhuizen in privé-bezit: 'Eigenlijk wil ik overal naar binnen om een kopje thee te drinken en te mijmeren over vroeger. Maar de gordij nen van Mon Plaisir bleven dicht'. Een deelnemend archeologe, inwoonster van een naburige kern, constateerde met veel genoegen op de buitenplaats Bleykzigt aan de kant van haar woonplaats dat het weidse uitzicht daar wel tijdloos leek. Zij had toen in het gezichtsveld een oude dijk, akkers, bomen en grasland, bij val lende schemering; bebouwing die de beschouwer weer met beide benen op eenentwintigste-eeuwse bodem kon zet ten, ontbrak volkomen. En er was bijna nooit bezwaar tegen het aanmerkelijk uitlopen van de tijdsduur, en dat terwijl een rondleiding zonder uit loop toch reeds twee uur in beslag nam. Met al dan niet gelaste kadastrale secties van de minuutplans van www.dewoonomgeving.nl, relatief goed koop als wandelkaart vormgegeven, kan zowel de passieve als de actieve liefheb ber van geschiedenis zijn weg vinden. Op een middag kan hij de weetjes van een mooi gebied al opdoen. Het is nu een maal zo dat niet iedere geïnteresseerde persoon de tijd of de lust heeft zich te begraven in historische literatuur. Deze groep passieve liefhebbers kan met een eventueel in koude thee gedompelde reproductie met wandelroute, onderweg op een aangename wijze in eigen tempo nader kennismaken met geschiedenis en schoonheid. I 11 archievenblad juli 2006 Door Sander den Haan* Moeten de in lokale geschiedenis gespecia liseerde archivarissen 's zomers de straat op, om daar zoals in de jaren tachtig een bekende jongerenomroep deed (potentiële) belangstellenden te bereiken? Misschien wel, want op de straat - uiteraard wel een eeuwenoude - kan die jarenlang bij tal van werkzaamheden opgeslagen informatie over Nederlandse steden en dorpen direct onder de aandacht worden gebracht. Bouwwerken en andere objecten in het straatbeeld kun nen daarbij als kapstokken fungeren. Beweegredenen Wandelkaart buitenplaatsengebied Noordgouwe vervaardigd ter gelegenheid van het'Jaar van het Kasteel (en de Historische Buitenplaats) 2005' (ontwerp route en beschrijving per object op basis van de'Kadastrale atlas Brouwershaven' en archiefonderzoek door Sander den Haan). Onder meer verkrijgbaar bij het Zeeuws Archief (info@zeeuwsarchief.nl). Ingrediënten Wandelkaart de Woonomgeving Nutsfactor Sander den Haan is medewerker van het Zeeuws Archief. juli 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 5