uithet veld O O O 0 O O O O O O O Erfgoedkoepels bundelen krachten in Erfgoed Nederland Amsterdamse archiefdoos verbeterd flrcliieven.nl-prijs Inwoners vertellen zelf 'Het Verhaal van Lelystad' L1 DE conferentie ZOOê nieuws uit het veld nieuws uit het veld wh\£\: Studiedag DAAR en Stichting Erfgoed Nederland i.o.: migrantenerfgoed in archieven NIEUWS Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl DIVA, NCM en SNA, de landelijke koepelorganisaties voor archieven, monumenten en archeologie, gaan samen verder in één nieuwe organisatie onder de naam Erfgoed Nederland. Erfgoed Nederland gaat zich inzetten voor de versterking van de maatschappe lijke positie, het belang en de betekenis van het cultureel erfgoed als geheel (inclusief erfgoededucatie) en van de deelsectoren (archeologie, archieven, monumenten en musea). De fusie komt voort uit het besluit van staatssecretaris Medy van der Laan (Cultuur) om de ondersteuningsstructuur in de cultuur sector te herzien. De stichting wil een platform zijn voor organisaties in de erf goedsector en innovatieve ontwikkelin gen aanjagen. Ook zal Erfgoed Nederland een onafhankelijke adviesrol vervullen naar het ministerie van OCW en andere organisaties. De stichting Erfgoed Actueel maakt eveneens deel uit van de nieuwe organisatie. Ook de Nederlandse Museumvereniging brengt haar museale besteltaken onder in de erfgoedbrede stichting. Het is de bedoeling dat de nieuwe organisatie op 1 januari 2007 van start gaat. In de komende maanden gaan verschillende werkgroepen, in overleg met het brede erfgoedveld, zich buigen over de relatie met dat veld en de produc ten en diensten van de nieuwe organisa tie. Naar verwachting zal dit na de zomer leiden tot een definitief besluit over de nieuwe organisatie. In het Gemeentearchief Amsterdam wordt een archiefdoos gebruikt, die in de jaren tachtig is ontwikkeld door de res tauratoren van het GAA in samenwer king met Janssen, Wijsmuller en Beuns, een groothandel in boekbinders-, restau ratie- en conservatiematerialen. De doos is sinds de lancering bijzonder populair bij archiefinstellingen vanwege zijn goede eigenschappen en betaalbare prijs. Toch ontstond in de loop der jaren bij het GAA de wens om de doos te verbete ren. Hij voldoet namelijk aan kwaliteits eis nummer 4 van het Instituut Collectie Nederland (ICN) en is daarmee alleen in combinatie met speciale omslagen geschikt voor permanente bewaring. Daarnaast voldoet hij niet aan de eisen die worden gesteld aan de conservering van fotografische materialen. Opnieuw in samenwerking met Jansen, Wijsmuller en Beuns is een verbeterde versie ontwik keld. Deze doos voldoet aan kwaliteitseis nummer 3 van het ICN en is daarmee geschikt voor permanente bewaring. Bovendien is de doos PAT (Photographic Activity Test) goedgekeurd, dat wil zeg gen dat er nu ook voor de verpakking van fotografische materialen een ideale en betaalbare doos op de markt is. Het uiterlijk van de doos is eveneens veran derd: waren de eerste dozen bruin, de nieuwe hebben een blauwe kleur. De ont wikkeling van de nieuwe doos betekent niet dat al het archiefmateriaal dat in bruine dozen is verpakt, moet worden omgepakt in de nieuwe doos, zolang de archiefstukken maar in zuurvrije omsla gen zijn verpakt. De archiefstukken die nog verpakt moeten worden, zijn echter beter af in de nieuwe blauwe dozen. DE REE archiefsystemen heeft de archieven.nl-prijs in het leven geroepen voor de 'beste historische website van Nederland'. Voor meer informatie en aanmelding zie: www. archievennl/pri j s2006 DEN organiseert voor de derde keer de Digitaal Erfgoedconferentie 2006. Deze editie van de jaarlijkse Digitaal Erfgoedconferentie is een vervolg op eer dere congressen in 2004 en 2005. DE conferentie vindt dit jaar plaats in Rotterdam op dinsdag 12 en woensdag 13 december. Zie voor meer informatie www.den.nl. Met ingang van april 2006 is Paul Huismans als medewerker relatiebeheer en acquisitie in dienst getreden bij het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) in 's- Hertogenbosch. Hiervoor was hij onder andere hoofd externe dienstverlening bij het Regionaal Archief Rivierenland in Tiel. Ing. Willem-|an van de Laar is onlangs toegetreden tot het bestuur van de Genealogische Computer Vereniging. Hij ver vult de functie van eerste secretaris en heeft daarmee mr. Willem van Winterswijk opge volgd. De laatste kan het secretariaatschap niet meer combineren met zijn politieke werkzaamheden. Als tweede secretaris blijft hij voor de vereniging beschikbaar voor juri dische zaken. Van de Laar was van 1997 tot en met 2003 secretaris van de afdeling Computergenealogie van de NGV. In het dagelijks leven werkt hij als veiligheidskun dige bij een landelijke arbodienst. Lelystad is een jonge stad met inwoners uit meer dan tachtig verschillende landen. Ondanks hun verscheidenheid hebben zij ook een bijzondere overeenkomst: bijna alle maal hebben ze een keer hun vertrouwde omgeving verlaten om een nieuwe start te maken in deze stad. Door middel van het project 'Het Verhaal van Lelystad' wil de Bibliotheek Lelystad in samenwerking met het Nieuw Land Erfgoedcentrum en enkele andere organisaties de kennis over de eigen stad en over haar bewoners vergroten. De gedeelde ervaring van veertig jaar Lelystad wordt door de inwoners zelf vastgelegd in hun eigen verhalen. Niet alleen ontstaat zo een uniek beeld van een bijzondere stad, ook het onderlinge begrip zal toenemen en men sen zullen dichter bij elkaar worden gebracht. Het project begint in de wijken, bij mensen thuis, of op andere vertelplekken. In septem ber en oktober is er een vertelkaravaan die veel wijken aandoet. Dan zijn er ook wat gro tere voorstellingen, bijvoorbeeld in biblio theek of buurthuis. Op 28 oktober wordt het project afgesloten met een groot vertelfestival in de bibliotheek, met voorstellingen zowel 's middags als 's avonds. Er wordt nauw samen gewerkt met scholen, organisaties, kerken, moskeeën en buurthuizen. De verhalen zullen op allerlei manieren beschikbaar komen: op een website, in kleine vertelvoorstellingen, op een tentoonstelling, op een dvd, in een boek. Als een verteller dat goed vindt, zal zij of hij al vertellend wor den gefilmd en gefoto grafeerd. Het is de bedoeling dat de websi te met 'Het Verhaal van Lelystad' actueel wordt gehouden en steeds verder wordt uitge bouwd en geactuali seerd. Het project is tot stand gekomen dankzij bij dragen van het ministerie van OCW en de gemeente Lelystad. Vette* «men De samenstelling van de Nederlandse bevolking verandert. Uit de Regionale bevol- kings- en allochtonenprognose 2005-2025, een recente publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Ruimtelijk Planbureau (RPB), komt naar voren dat het aantal niet-westerse allochtonen in heel Nederland blijft toenemen, van 1,7 miljoen nu naar 2,2 miljoen in 2025. Ook het aantal westerse allochtonen groeit, volgens de prog nose van 1,4 naar 1,7 miljoen. Op dit moment vormen de collecties van erfgoedin stellingen nog geen afspiegeling van de Nederlandse samenleving. Hoe zorg je ervoor dat de geschiedenis van de nieuwkomers niet verloren gaat? Op 5 oktober vindt er een bij zondere studiedag in Den Haag plaats over migrantenerfgoed in erfgoedinstellingen. Vorig jaar, tijdens de Verhalenestafette in Imagine IC (i.s.m. Netwerk CS, 2005) ont moetten Alice van Diepen (Gemeentearchief Amsterdam), Jantje Steenhuis (Gemeentearchief Rotterdam), Renate Stapelbroek (Stadsarchief Dordrecht) en Marjolein Kaarsemaker en Else Gootjes (Gelders Archief) elkaar. De archiefinstellin gen uit Dordrecht, Amsterdam, Arnhem en Rotterdam (DAAR) hebben veel ervaring opgedaan met het opsporen, inventariseren en het bewaren van erfgoed van migranten. Wie kent niet de succesvolle projecten 'Turkse Dordtenaren - Generaties Later' (Stadsarchief Dordrecht) en de website 'Sporen van Migratie in Rotterdam' (Gemeentearchief Rotterdam). Er was behoef te om onderling ervaringen uit te wisselen, maar ook om de kennis te delen met andere erfgoedinstellingen. Het idee voor een inspi rerend programma voor een studiedag over migrantenerfgoed was geboren. Wat is eigen lijk migrantenerfgoed? Hoe acquireer je col lecties van migranten? Hoe onderhouden andere archieven contacten met zelforganisa ties? Hoe veranker je migrantenerfgoed in de organisatie? Dit soort vragen leven uiteraard niet alleen bij archieven, maar ook bij musea en andere erfgoedinstellingen. Daarom is gekozen voor een erfgoedbrede aanpak.Het programma van de studiedag bestaat uit twee delen, 's Ochtends spreken Charles Jeurgens en Alice van Diepen over het belang van het verwerven van migrantenerfgoed en de hui dige aandacht voor migrantenerfgoed. Maar is ook tijd voor korte intermezzo's. (Spaanse gedichten en een korte film over Slovenen in Limburg). In het middaggedeelte staan vier workshops op het programma. Het initiatief kwam precies op het juiste moment, want het was (te) lang stil rond het thema Cultureel Erfgoed Minderheden. In 2003 organiseerde DIVA nog de succesvolle Praktijkcursus Cultureel Erfgoed Migranten - Eigentijds verzamelen (i.s.m. het Centrum voor de Geschiedenis van Migranten en de Nederlandse Museumvereniging). Vooruit lopend op de nieuwe bestelorganisatie Stichting Erfgoed Nederland, die op 1 januari 2007 van start zal gaan, begint nu alvast het project Interculturalisatie Erfgoed. De erf goedkoepels (Stichting voor de Nederlandse Archeologie (SNA), Nationaal Contact Monumenten (NCM) en de Vereniging voor de Documentaire Informatieverzorging en het Archiefwezen (DIVA)) en Erfgoed Actueel pleiten hiermee voor structurele aandacht voor interculturalisatie en culturele diversiteit in de erfgoedsector. Doel van het project is het zorgdragen voor continuïteit door initia tieven op het gebied van culturele diversiteit te verbinden (netwerkvorming), de zichtbaar heid van de initiatieven te vergroten (podi um) en deskundigheid op dit gebied te bevor deren (innovatie). Om de versplintering van verschillende initiatieven tegen te gaan en een groter draagvlak te creëren, willen de erf goedkoepels en Erfgoed Actueel het maat schappelijke debat over interculturaliteit in de erfgoedsector bevorderen. Het initiatief van DAAR past uitstekend binnen dit erf goedbrede project. Stichting Erfgoed Nederland i.o. wil dergelijke studiedagen van harte faciliteren. U kunt zich inschrijven voor de studiedag op 5 oktober in Den Haag door contact op te nemen met DIVA, tel. (020) 462 77 22. De kosten voor deze studiedag bedra gen 35,00 (incl. lunch en borrel). Op de website www.divakoepel.nl vindt u de laatste informatie over het programma en de route beschrijving. archievenblad juli 2006 juli 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 3