O Bijeenkomsten BINNEN- E (BUITENLANDSE evenementen Tentoonstellingen Precies 250 jaar geleden stelde Pieter Teyler van der Hulst (1702-1778) zijn testa ment op. Hierin bepaal de hij dat zijn vermo gen van twee miljoen gulden besteed moest worden aan de bevordering van kunst en wetenschappen. Onder meer werd Teylers Museum gebouwd, het oud ste museum van Nederland. Hoe leefde Pieter Teyler en hoe was hij eigenlijk zo rijk geworden en waarom was hij een man van grote idealen? De tentoonstel ling geeft een beeld van deze Pieter Teyler en zijn vrienden, wiens ideeën exempla risch zijn voor de tijd van de Verlichting. Bij hoge uitzondering kan tijdens de ten toonstelling op vastgestelde tijden ook het aan het museum grenzende Fundatiehuis, het woonhuis van Pieter Teyler met prachtige stijlkamers, bezocht worden. Sinds 2005 bewaart het Drents Archief het archief van voetbalclub Achilles '94. Mede op basis daarvan kon deze tentoonstelling, in het kader van Assen Sportjaar 2006, met historische foto's, documenten, voorwerpen en zelfs een film uit 1939, worden ingericht. Toen de club in 1894 werd opgericht, was voetbal nog geen populaire volkssport. In de eerste jaren was Achilles zelfs een eli teclub met een ballotagecommissie die elk nieuw lid keurde. Het elitaire karakter verdween geleidelijk aan het begin van de twintigste eeuw. Feestavonden en revues werden georganiseerd en in 1936 werd een supportersvereniging opgericht die binnen een paar jaar uitgroeide tot 500 fans. Een bijzondere film uit 1939 laat wedstrijden zien tegen Sneek en D.W.S in Amsterdam in stadion De Meer. De tentoonstelling brengt ook de naoor logse geschiedenis van de club in beeld. Drents archief, Brink 4, Assen Info: tel. (0592) 313 523 of www.drentsarchief.ni In de tentoonstelling staan de boek banden van de kunstboekbindster Elisabeth Menalda (1895-1997) centraal. Zij was de belangrijkste Nederlandse kunstboekbindster in de twintigste eeuw. Daarnaast worden boekbanden getoond van de hand van andere boekbindsters uit de periode 1900 tot nu. Elisabeth Menalda begon in 1924 haar praktijk als kunstboekbindster. Tot ongeveer 1975 heeft zij haar beroep uitgeoefend en zeer veel boeken voorzien van haar boek- bandontwerpen. Vanaf 1928 verschenen vele artikelen van en over haar in allerlei vaktijdschriften. Tot op hoge leeftijd heeft zij zich zeer betrokken gevoeld bij het kunstboekbindersvak. De tentoon stelling is mede mogelijk gemaakt door bruiklenen uit particuliere collecties, de Koninklijke Bibliotheek en Museum Meermanno Westreenianum. Rie Cramer was behalve kinderboe kenillustrator ook graficus, reclameteke naar, kostuum- en decorontwerper en schrijfster van kinderboeken, romans en toneelstukken. Ze bleef haar leven lang succesvol en bekend. Hoewel haar werk vaak in verband wordt gebracht met het woord 'zoet', blijkt op deze overzicht stentoonstelling, samengesteld uit de collectie van mr. Miriam A.B. Goldschmidt, hoe modern en baanbre kend zij zeker in het begin van haar loop baan was als vernieuwster van het Nederlandse kinderboek aan het begin van de twintigste eeuw. Originele aqua rellen, etsen en pentekeningen, ontwer pen voor toneeldecors en -kostuums, reclametekeningen en circa 200 prenten boeken, waaronder een groot aantal zeer bijzondere en tot nu toe onbekende en nog niet eerder geëxposeerde buitenland se uitgaven, geven een beeld van haar veelzijdige oeuvre. De tentoonstelling belicht de oor sprong en ontwikkeling van het buskruit; dit zo ontvlambare mengsel. Al in de tiende eeuw maakten Chinezen vuurpij len en vlammenwerpers om belagers van zich af te houden. Het lichtgevende effect hiervan resulteerde in het siervuurwerk, dat we nog steeds bij festiviteiten in de lucht schieten. In de loop van duizend jaar ontstonden wereldwijde toepassin gen op militair en industrieel gebied. Ook in de huidige technologische ont wikkeling wordt nog steeds gebruik gemaakt van op buskruit gebaseerde technieken. Wie zou enig verband ver moeden tussen een zeventiende-eeuwse veldslag, de negentiende-eeuwse stoom trein, een gillende keukenmeid en de air bag in onze auto? De expositie laat deze ontwikkelingen zien, horen en ruiken aan de hand van originele objecten uit internationale collecties, filmbeelden, historische afbeeldingen en teksten. Een spectaculair licht- en geluidsspel brengt het vuurwerk letterlijk over het voetlicht. Legermuseum, Korte Geer 1, Delft Info: tel. (015) 213 05 00 of www.legermuseum.nl agenda Cursussen De behoefte aan standaardisatie is behoorlijk toegenomen. Dit komt onder meer door de grotere vraag naar kwaliteit en veiligheid in allerlei vormen, maar ook door de opkomst van universele communicatienetwerken. GO opleidin gen speelt hierop in met een aantal normgerelateerde cursussen die elk ingaan op de dagelijkse praktische toe passing van één of meer specifieke nor men. De nieuwe cursussen komen uit het aanbod van NEN-Cursussen en zijn de volgende: Archiefmanagement volgens NEN-ISO 15489 Code voor informatiebeveiliging Interne auditing volgens ISO 19011 ISO 9001: opzetten en invoeren van een kwaliteitsmanagementsysteem Tijdens de cursussen leren de deelnemers in korte tijd de inhoud van een norm kennen, maken zij makkelijker de ver taalslag naar de praktijk en blijven ze op de hoogte van ontwikkelingen binnen hun vakgebied. SOD-Opleidingen is van mening dat juist de zomerperiode zeer geschikt is om oude kennis te verfrissen, nieuwe kennis op te doen of de vaardigheden te vergro ten. Daarom start deze zomer in het opleidingscentrum in Woerden de SOD Zomerschool. Deze zomerschool bestaat uit een aantal eendaagse trainingen, op verschillende niveaus, met actuele, rele vante en verfrissende onderwerpen die allemaal te maken hebben met de verder gaande digitalisering van de informatie voorziening. SOD-Opleidingen beoogt met deze zomercursussen het gat tussen de informatievoorziening en de ICT ver der te dichten. Uiteindelijk moeten de verbeterde competenties op het gebied van de, aan informatievoorziening gere lateerde, ICT realisatie van de 'andere overheid' dichterbij brengen. De trainin gen zijn onafhankelijk van elkaar te vol gen en staan elk in juli én augustus op de kalender. Informatie en aanmelding: tel. (0348) 485 151 of www.sod-opleidingen.nl Dit eendaagse praktijkseminar, geor ganiseerd door Elsevier Congressen, is bedoeld voor eenieder die verantwoorde lijk is voor het inrichten van het archief en richtlijnen/handvatten zoekt om het bestaande archief te reorganiseren of een digitaal archief op te zetten. Deelnamekosten: 449,00 (excl. BTW) per persoon Bent u beleidsmaker, projecten coördinator of communicatiemedewer ker in een cultureel erfgoedinstelling en zoekt u naar mogelijkheden om uw col lectie te digitaliseren of uw digitale dienstverlening uit te breiden? Deze workshop biedt de gelegenheid ideeën voor ICT-projecten voor te leggen aan vertegenwoordigers van diverse subsi diefondsen, zoals de Mondriaan Stichting, Prins Bernhard Cultuurfonds en Digitale Pioniers. Tevens zullen enke le erfgoedinstellingen, waaronder Teylers Museum, het Gemeentearchief Amsterdam en de Koninklijke Bibliot heek, presentaties geven over hun erva ringen met fondsenwerving en het belang van projectmatig werken. De workshop is een gezamenlijk initia tief van Digitaal Erfgoed Nederland, DIVA, FOBID, de Nederlandse Museum vereniging en de Taskforce Digitale Toegankelijkheid Archieven. Deelnamekosten: 25,00 Locatie: Louis Hartloopercomplex, Utrecht Informatie en aanmelding: www.den.nl/subsidieworkshop Studiemiddag, georganiseerd door het PPA (Platform Particuliere Archieven), over de talrijke problemen waar verwer vers van particuliere archieven tegen aan lopen. Zo hebben zij te maken met tekor ten aan tijd en menskracht, de vaak kari ge materiële verzorging van particuliere archieven of de onwetendheid over de wijze waarop met digitale bestanden in particuliere archieven moet worden omgegaan. Op deze studiemiddag zullen drie sprekers vertellen over de acquisitie praktijk van particuliere archieven. Aanvang 13.30 uur Studiedag, gewijd aan migrantenerf goed in erfgoedinstellingen, georganiseerd door DAAR en Stichting Erfgoed Nederland i.o. De collecties van de erfgoedinstellingen zijn nog geen afspiegeling van de Nederlandse samenleving, waarin het aan deel van niet-westerse allochtonen gestaag groeit. Hoe zorg je ervoor dat de geschiede nis van de nieuwkomers niet verloren gaat? Op deze studiedag komen vragen aan de orde als wat migrantenerfgoed eigenlijk is, hoe je collecties van migranten acquireert, hoe andere archieven contacten onderhou den met zelforganisaties en hoe je migrant enerfgoed verankert in de organisatie. Tijdens het ochtendprogramma spreken Charles Jeurgens en Alice van Diepen over het belang van het verwerven van migrant enerfgoed en de huidige aandacht voor migrantenerfgoed. In het middaggedeelte staan vier workshops op het programma. Deelnamekosten: 35,00 (incl. lunch en borrel) Informatie: www.divakoepel.nl 41 t/m 24 september De miljoenen van Pieter Teyler Teylers Museum, Spaarne 16, Haarlem Info: tel. (023) 531 90 10 of www.teylersrnuseum.nl I t/m 29 september Achilles 1894, Drenthe's oudste voetbalclub t/m 27 oktober Boekbanden van en om Elisabeth Menalda Tresoar, Boterhoek 1, Leeuwarden Info: tel. (058) 789 07 89 of www.tresoar.ni t/m 28 oktober 100 jaar Rie Cramer: feest van herkenning! Veluws Museum Nairac, Langstraat 13, Barneveld Info: tel. (0342) 415 666 of www.nairac.ni t/m 23 december Boem!!! 1000 jaar buskruit Normgerelateerde cursussen van GO opleidingen Informatie en aanmelding: tel. (070) 351 2380 of www.stgo.nl/NEN juli en augustus S0D Zomercursussen 14 september Digitaal archiveren en Documenten Structuurplan Locatie: SpectraFacility, Utrecht Informatie en aanmelding: www.elseviercongressen.nl 26 september Workshop 'Subsidies voor Digitaal Erfgoed' 29 september Een acquisitiebeleidsplan? En nu de praktijk! Locatie: Gemeentearchief Rotterdam, Hofdijk 651, Rotterdam Informatie: Mariëtte van der Ent: tel. (010) 243 46 29 Aanmelding: aanmelden@gar.rotterdam.nl met vermelding van naam, instelling en 'Studiemiddag PPA'. 5 oktober Migrantenerfgoed in archieven: DAAR-om Aanmelding: DIVA, Cruquiusweg 31, 1019 AT Amsterdam, tel. (020) 462 7722, fax (020) 462 77 20, e-mail: info@divakoepel.nl juli 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 20