noord-hollands archief AüTEJSTTij ke Stuk ke N oyer cLe AG T Stad Harden bekgh. Het Noord-Hollands Archief is hét historisch informatiecentrum voor Noord- Holland, Kennemerland en Haarlem. De organisatie is ruim een jaar geleden ontstaan uit een fusie tussen het Rijksarchief in Noord-Holland en de Archiefdienst voor Kennemerland. Het Noord-Hollands Archief functioneert als rijksarchief in de provincie Noord-Holland en als regionaal archief voor twaalf aangesloten gemeenten. De organisatie telt circa vijftig medewerkers en is gevestigd op twee historische locaties in Haarlem. Samen trekken deze locaties jaarlijks ongeveer 12.000 bezoekers. De locatie aan de Jansstraat in het stadscentrum omvat de veertiende-eeuwse Janskerk, die op dit moment ingrijpend wordt verbouwd tot nieuw publiekscentrum. De nieuwe kantoor- vleugel en depotkelder zijn al gereed. De locatie gelegen aan de Kleine Houtweg krijgt een beperkte studiezaal en wordt benut voor beheer- en behoudactiviteiten. Achter de schermen wordt hard gewerkt aan de integratie van archieven en collecties. Binnenkort wordt een nieuwe website in gebruik genomen: www.noord-hollandsarchief.nl. Het Noord-Hollands Archief is op zoek naar: 2 medewerkers dienstverlening (v/m) voor 36 uur per week Wat houdt de functie in: Het gaat om een brede functie die zelfstandige uitvoerende en coördinerende activiteiten bevat op vrijwel alle taakgebieden van het Noord-Hollands Archief', de verwerving en het toegankelijk maken van archieven, bibliotheek- en beeldmate riaal, de dienstverlening aan het publiek, zowel in de studiezaal als langs digitale weg, en educatie. De feitelijke activiteiten worden van jaar tot jaar in overleg bepaald. Voor deze functie ligt bij de invulling in eerste instantie het accent op de dienstverlening en educatie, waarbij digitalisering een belangrijke rol speelt. U bent samen met een aantal collega's verantwoordelijk voor de opvang en begeleiding van bezoekers in de studiezaal en de inhoudelijke informatieverstrekking langs schriftelijke weg en via de website. U participeert in de ontwikkeling en uitvoering van educatieve producten zoals cursussen, publicaties, rondleidingen en (web)tentoonstellingen. Wat verwachten wij: U hebt een HBO-werk- en denkniveau en beschikt over een diploma Archivistiek B of een vergelijkbaar diploma. U hebt een sterke affiniteit met de dienstverle ning en publieksgerichte activiteiten in het algemeen en met de inzet van ICT daarbij in het bijzonder. U bent in staat zelfstandig maar ook in teamverband te werken. U bezit een goede schriftelijke uitdrukkingsvaardigheid, uitstekende sociale en communicatieve vaardigheden en kennis van de inzet van ICT binnen archiefinstellingen. U bent bereid buiten kantooruren te werken. U bent enthousiast, initiatiefrijk, loyaal en integer. Wat bieden wij: Wij bieden u een afwisselende en uitdagende functie in een organisatie die volop in ontwikkeling is. Het salaris bedraagt, afhankelijk van ervaring, maximaal 2875, per maand bij een volledige betrekking van 36 uur per week (schaal 8). Het Noord-Hollands Archief kent uitstekende secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals kinderopvang, ouderschaps verlof, studiemogelijkheden, variabele werktijden en een reiskostenvergoeding op basis van het openbaar vervoer. Meer informatie: Voor meer informatie over deze functie kunt u contact opnemen met de directeur van het Noord-Hollands Archief, drs. Lieuwe Zoodsma, tel. (023) 511 33 20 of (023) 517 27 00. Wanneer u geïnteresseerd bent in deze functie, kunt u uw sollicitatie tot uiterlijk 27 juni richten aan het Noord-Hollands Archief, afdeling Personeel en Organisatie, t.a.v. Rob de Jong, postbus 511, 2003 PB Haarlem, onder vermelding van 'vacature dienstver lening', of mailen naar rmjong@haarlem.nl. De sollicitatiegesprekken zullen plaatsvinden op woensdag 5 en dinsdag 11 juli 2006. het archiefstuk Het begon met een mail van het bestuurssecretariaat. Er scheen een brief zoekgeraakt te zijn, afkomstig van een Franse dame. Er werd vermeld dat 'mevrouw' een bijzonder boek in haar bezit zou hebben, afkomstig van ene Van Barneveld. Er ging bij mij een belletje rinke len. Het geslacht Van Barneveld heeft in de negentiende eeuw veel betekend voor onze regio. Ik besloot te bellen met de 'dame' in kwestie. In correct Nederlands met een Franse tongval verklaar de ze verontwaardigd te zijn dat haar brief niet boven water was. Ze had verwacht dat de burge meester in hoogsteigen persoon contact met haar zou opnemen. Nu 'slechts' een ambtenaar haar benaderde, kostte het moeite om haar te overtuigen van^ onze goede wil. Uiteindelijk liet ze weten een boek te bezitten dat in 1878 was gemaakt bij het overlij den van haar overgrootvader Van Barneveld, destijds burgemeester van Avereest. Voor een op te rich ten grafmonument was geld inge zameld onder de burgerij. Van de gulle gevers was met sierlijke hand melding gemaakt in dit spe ciaal daarvoor aangelegd memori aalboek. Het boek werd ons aangeboden. Vanzelfsprekend wilde ik het graag met eigen ogen bekijken. Enkele dagen later ontving ik een brief van haar. Daarbij zat ook de zoekgeraakte brief met enveloppe: deze bleek naar een niet meer bestaand adres gestuurd te zijn. Geen wonder dat de brief, ruim twee jaar na de gemeentelijke herindeling, niet was aangekomen. Ik waagde er nog een internationaal tele foontje aan. Ze ging op mijn uitnodiging in en enkele weken later was het zover. Drie dames van vergevorderde leeftijd verschenen ten gemeentehuize. Na een korte rondleiding in het gemeentearchief zetelden we ons in de luxe oude stoelen van de kleine trouwzaal. Het memoriaal boek werd in een bijbehorende opberg doos overhandigd. Al met al waren we ruim een uur in 'bespreking', toen mijn oog viel op de naam Cornelis Johannes van Barneveld. Ik vertelde haar dat deze typische combi natie van voornamen waarschijnlijk afkomstig was van het geslacht Van Riemsdijk en ook dat het Hardenbergs Museum in 2004 een expositie hield over deze familie. Ze liet mij rustig uitpraten. Na mijn uitvoerig relaas vertelde ze dat de naam Van Riemsdijk haar inderdaad wel wat zei. De dames keken elkaar aan en na kort beraad werd de knoop doorge hakt. Uit een groezelig oud plastic tasje werd nog een boek tevoorschijn gehaald. Ze overhandigden het aan mij. Ik moet zeggen, toen ik het boek opende, gingen meteen de koude rillingen over mijn lijf. Met kippenvel op de armen bekeek ik het sierlijk handschrift. Ik herkende het uit duizenden. Dit in leer gebonden boek was geschre ven door 'onze' stadssecretaris, Jacobus van Riemsdijk; de titelpagina voorzien van een eigenhandig getekend wapen van de stad Hardenberg. Het was afkom stig van de man die in de achttiende eeuw kosten noch moeite spaarde om de geschiedenis van onze stad te boek te stellen. Dit boek is getiteld: 'Autentijke stukken over de Jagt van de Stad Hardenberg'. De kleine steden in Overijssel was in 1748 het recht ontnomen om te mogen jagen. Sindsdien had Hardenberg getracht dat eeuwen oude recht in ere te doen herstel len. Het boek geeft een samenvat ting van wet- en regelgeving omtrent jacht en jachtrecht. Het is een verzameling van gedrukte publicaties van de Ridderschap en Steden der Staten van Overijssel, afgewisseld met handgeschreven pagina's waarin de auteur probeert te bewijzen dat de burgers van Hardenberg het (stads)recht heb ben om vrij te mogen jagen. Met een glimlach op haar gezicht vroeg ze mij of we ook belang had den bij dit kleinood uit 1776. Het boek was familiebezit. Nu zij al enkele decennia in Frankrijk woon de, was het moment gekomen om er afstand van te doen. Ik bleek de 'test', zoals ze het later noemde, te hebben doorstaan. Wij mochten het boek toevoegen aan onze col lectie. Een prachtige aanwinst voor het stadsarchief. Gelders Archief "V-AAT UK Door Erwin Wolbink* Koude rillingen bij het aanschouwen van een oud boek, dat was me nog nooit over komen. Wel was ik af en toe enthousiast als ik een aardige ontdekking deed in een van de minder goed ontsloten archieven, maar koude rillingen, nee dat nooit. Tot dat ene moment in 2003. Die dag kreeg ons archief uit onverwachte hoek een bijzondere aan winst. juli 2006 Erwin Wolbink is werkzaam als archivist bij het Gemeentearchief Hardenberg. archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 1