riai Manitoba Archives Archives du Manitoba KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Vervolg van pagina 37 en zijzelf als kascommissie de financiële administratie over 2005 in Bavel hebben gecontroleerd en in orde hebben bevon den. Zij complimenten het bestuur met het financiële beleid, maar hebben daar naast enkele aanbevelingen gedaan. De vergadering verleent de penningmees ter decharge voor de Jaarrekening 2005 Charles Noordam deelt mee dat de aanbe velingen van de kascommissie door het bestuur worden overgenomen. Charles Noordam deelt mee dat de bestuursleden Annemieke van Bockxmeer en Iris Heidebrink aftreden. Nieuw te benoemen bestuursleden zijn Maarten Schenk, directeur van het Regionaal Archief Alkmaar, en Elena Magnée- Smirnova, werkzaam bij het Nationaal Archief. De aanwezigen gaan akkoord met de benoeming van beide bestuursleden. Charles Noordam vervolgt dat hij zelf sinds kort niet meer in het openbaar archiefwe zen werkzaam is. Het spijt hem om afscheid te nemen, maar hij vindt het niet goed om als buitenstaander voorzitter van de KVAN te blijven. Hij treedt daarom af. Als nieuwe voorzitter stelt hij Fred van Kan voor. Momenteel is hij directeur van het Archief Eemland, maar per 1 september а.s. wordt hij directeur van het Gelders Archief. Charles Noordam draagt het stok je graag over aan Fred van Kan. De aanwe zigen gaan akkoord met de benoeming van Fred van Kan als voorzitter van de KVAN. Fred van Kan bedankt Charles Noordam en merkt op dat door zijn initia tief de Studiedagen weer nieuw leven zijn ingeblazen en dat dankzij hem de KVAN een levendige vereniging is gebleven. Het is zijn intentie deze weg te blijven voort zetten en hij wil zich met name inzetten voor onderwijs en belangenbehartiging. Fred van Kan deelt mee dat het nu gevoerde beleid zal worden voortgezet. Anette de Lange meldt dat de voorzit ter van deze commissie, Frank Keverling Buisman, zelf niet aanwezig kon zijn om verslag te doen. De overige leden van deze commissie buiten hem en haarzelf zijn archievenblad Yvonne Bos-Rops, Janny Steenhuis, Corrie-Christine van der Woude, Bert Looper, Peter Horsman en Douwe de Graaf. De commissie buitenland wil dit najaar een reis naar Engeland organiseren met als speerpunt educatieve projecten. Anderen hebben het initiatief genomen voor een reis naar Engeland rond het thema digitali sering, die in dezelfde periode zal plaats vinden. Besloten is daarin samen te wer ken en de beide reizen te combineren. Annemieke van Bockxmeer vertelt dat het ontwerp klaar is. Het is een prachtig huis geworden waar de vereniging digitaal in kan wonen; de inrichting is echter nog niet klaar. De nieuwe website is ontworpen door het bedrijf Art Bytes. De verschillende KVAN-onderdelen hebben een eigen 'tab' gekregen. Er is nog plaats beschikbaar voor een tab 'actie'. Het volgende bestuur kan het digitale huis mooi in gaan richten. Yvonne Bos vertelt dat de commissie, bestaande uit Janny Steenhuis, Rolf Hage en zijzelf, bezig is de beroepscode bekend te maken en te promoten. De commissie werkt daarin samen met de sectie kwali teitszorg van DIVA. De commissie beroeps code geeft voorlichting, beantwoordt vra gen en heeft een vaste rubriek in het Archievenblad. Komt iemand problemen tegen, meldt ze dan aan de commissie. Wellicht is dat later in het Archievenblad terug te lezen. Betty Lutke Schipholt vertelt dat de commissie studiedagen ook dit keer weer geniet van de studiedagen en de grote belangstelling. Het lijkt erop dat de geko zen formule, een bijzondere locatie en een interessant programma, goed aanslaat. De commissie studiedagen gaat aan de slag voor volgend jaar. Roelof Braad vertelt dat het Archievenblad sinds dit jaar een nieuwe rubriekenindeling heeft. De acquisitie nu beter geregeld; de redactie werkt nu langer vooruit met het verwerven van kopijVoor het komende themanummer wordt samengewerkt met het IIAV. Hoe dat eruit gaat zien blijft nog een verrassing. Het beleid om mee te liften met kleurenadver- tenties wordt voortgezet en daardoor zal het Archievenblad steeds kleurrijker wor den. Er is onlangs een nieuwe redacteur voor het oosten des lands tot de redactie toegetreden. Het betreft Hans Berende, werkzaam bij Differs archiefprojecten. In het najaar vertrekt redacteur Harry Strijkers en dan is er een vacature voor een nieuwe redacteur. De redactie zoekt in ver band met het vertrek van Maarten Broek nog een eindredacteur. Hij heeft tot dus verre twee offertes binnengekregen, maar de inschrijving is nog open. Roelof Braad roept ten slotte de aanwezigen op om nieuws door te geven aan de redactieleden van het Archievenblad en hun vooral op de perslijst te zetten. De aanwezigen gaan akkoord met de benoeming van de nieuwe redacteur. Christian van der Ven bedankt Charles Noordam die als voorzitter van de KVAN ook voor SNAAI een goed klimaat heeft geschapen om te bestaan en hun alle ruimte heeft gegeven om te groeien. SNAAI heeft verschillende belangrijke acti viteiten gehad zoals een scriptiemiddag, een excursie, etc. Hoewel deze activiteiten belangrijk zijn, is zijn inziens van wezenlij ker belang dat SNAAI steeds meer betrok ken wordt om een mening te geven over allerlei zaken die spelen in het veld. Het is voor SNAAI heel belangrijk om zich verte genwoordigd te weten. Het afgelopen jaar zou hij kort willen samenvatten met de woorden dat SNAAI is gegroeid, graag zou hij zien dat SNAAI nog verder groeit. Bij dit agendapunt komt niets aan de orde. Dit agendapunt is komen te vervallen. Bij dit agendapunt komt niets aan de orde. 16. Sluiting De voorzitter sluit de vergadering om 15.00 uur. KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland SNAAI'er in beeld: Karei Engbers Karei Engbers (28) rondde medio 2004 zijn studie geschiedenis, specialisa tie Middeleeuwen, af aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij vervolg de zijn studie met de duale Master Archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam en is zeer recent afgestu deerd (mei 2006). Karei woont in Groningen en is momenteel op zoek naar een geschikte baan in het archiefwezen. SNAAI is voor mij een middel om kennis en ervaring uit te wisselen, maar dan in een gezellig jasje. Via SNAAI kom je in contact met medestudenten en recent afgestudeerden in het archiefwe zen. Je leert bij SNAAI niet alleen elkaar kennen, maar je leert ook het archiefwe zen kennen. Juist hierin ligt voor mij het grote pluspunt van SNAAI. De sectie biedt de mogelijkheid om bestaande ken nis, ervaringen en valkuilen van de nieuwkomer in het archiefveld onderling uit te wisselen. Gedurende mijn studie geschiedenis, specialisatie Middeleeuwen, aan de Rijksuniversiteit Groningen heb ik ruim vier maanden archiefonderzoek gedaan in het middeleeuwse gedeelte van het Deventer stadsarchief. Nadat ik ruim een maand de Deventer stadsrekeningen tot 1566 had doorgeworsteld op onder ande re het verlenen van bouwsubsidie door de Deventer magistraat aan de geestelijke instellingen, zag ik de subsidieverlening visueel voor mij. Zo kreeg in 1401 en 1402 het Buyskenshuis in totaal 17.000 tyghelstene (bakstenen) en 4.000 decste- ne (dakpannen) van het Deventer stads bestuur. Dezelfde dag liep ik terug naar de trein en kwam ik langs de plaats waar het Buyskenshuis had gestaan. Ineens zag ik metselaars bouwen aan een nieuwe kloosteruitbreiding. Vanaf dit moment wist ik dat ik mij wilde toeleggen op het conserveren van het verleden. Na afron ding van de studie geschiedenis was de duale master archiefwetenschap aan de 4" Ürtrance Universiteit van Amsterdam een logisch vervolg. Zeer recent ben ik afgestudeerd aan deze opleiding. In mijn masterscrip- tie heb ik onder zoek gedaan naar de mate waarin de drie noordelijke RHC's de archief- wettelijke ver plichting naleven betreffende de verwijdering van archiefbescheiden uit hun eigen archieven en dat van hun rechtsvoorgangers. Mijn conclusie is dat de wet maar deels wordt nageleefd, maar ach het huis van de schilder is tenslotte vaak het slechtst geschilderd. Een belangrijk onderdeel van de hui dige master archiefwetenschap is de duale fase, een leer-werk-traject van zes maanden. Deze fase heb ik bij het Historisch Centrum Overijssel (HCO) te Zwolle doorlopen in een zeer interessan te periode. Men was namelijk bezig met een interne verbouwing en de aanbouw van een nieuwe vleugel. Op een ochtend kwam ik op het werk en lag er op de bovenste kantooretage het nodige water. Het had die nacht flink geregend en de tijdelijke dakbedekking kon de hoeveel heid water niet aan, met als gevolg lekka ge. Gelukkig was er geen materiële scha de, maar ik moest mijn werkzaamheden voortzetten onder een dikke laag plastic. Ieder ging op zijn/haar eigen manier met de verbouwing om, maar voor mij had het een aantal pluspunten. Zo werd een van mijn taken het samenstellen en ver huizen van het centraal archief van het HCO. Juist in de duale fase heb ik een bij zonder goed overzicht van de werkzaam heden van een archivaris gekregen. De duale fase heb ik dan ook ervaren als een van de belangrijkste onderdelen van de opleiding tot archivaris. Zoals gezegd ben ik net afgestudeerd als archivaris, maar in tegenstelling tot mijn medestudenten studeerde ik vol tijds en was ik niet werkzaam in het archiefwezen. Een kortetermijndoel voor mij is het vinden van een baan in het openbare archiefwezen. Als beginnend archivaris heb ik niet echt een voorkeur voor een bepaald onderdeel van het vak. Als ik zou mogen kiezen, dan heeft ar chiefinspectie mijn voorkeur. Daarnaast hoop ik een bijdrage te kunnen leveren aan het voortbestaan van ons cultureel erfgoed. Buiten kijf staat voor mij dat de archivaris van de toekomst zich continu dient bij te scholen, zowel in de breedte als in de diepte. Werkzaam als projectmedewerker bij het Gemeentearchief Amsterdam Werkzaam als beschrijver beeldmateriaal bij het Gemeentearchief Amsterdam Werkzaam bij Ruud Veltmeijer Interim Management Werkzaam als archivaris bij de gemeente Sluis 39 kan 5. Bestuurssamenstelling Beleid gepensioneerde leden 7. Commissie buitenland 8. Nieuwe KVAN-website 9. Commissie beroepscode 10. Commissie Studiedagen 11. Archievenblad juli 2006 12. SNAAI 13. Stichting Archiefpublicaties (S@P) 14. Presentatie nieuwe publicaties 15. Rondvraag yan archivarissen Wat betekent de SNAAI voor jouw? Waarom heb je gekozen voor de opleiding archivistiek? ÉL Manitoba 200 Vaughan St. |^r®e h Vertel eens iets over je ervaringen tijdens je studie? Wat hoop je in de toekomst te bereiken? Nieuwe KVAN-leden De KVAN verwelkomt de volgende nieuwe leden: Mevrouw drs. N.M.H. van Asseldonk De heer drs. R.G. van Raaij De heer dr. R.L. Veltmeijer De heer W. de Vries juli 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 19