De aak] KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Over hebben en krijgen Het verwerven van particuliere archieven draait om hebben en krijgen. Er zijn mensen of instellingen die stuk ken hebben en archiefdiensten die deze willen verkrijgen. En daarbij kunnen zich allerlei bijzondere situaties voor doen. In 1960 is er zelfs een ontwerp- archiefwet in de Eerste Kamer gesneu veld op hebben en krijgen. Dat ging toen over particulieren die overheidsar chief in bezit hadden en overheidsar chiefdiensten die dat terug wilden krij gen. Maar dat bleek niet zo gemakkelijk te regelen. De Kamer oordeelde dat een wetsartikel op grond waarvan particulie re bezitters van overheidsarchief ver plicht waren dit af te staan aan de over heid in strijd was met de bepalingen over onteigening uit de Grondwet en verwierp de wet. Daarop bevatte de Archiefwet 1962 de bepaling dat ieder een die dergelijke stukken onder zich heeft verplicht is deze voor een maand af te staan aan de archiefdienst waar de stukken horen, zodat er reproducties van gemaakt kunnen worden. Na een maand moeten de stukken worden teruggegeven 'ook al kan de overheid uit anderen hoofde rechten doen gelden'. Dit is overgenomen in de Archiefwet 1995 als artikel 11, met nog een strafbe paling bij weigering - het feit is een overtreding waarop een geldboete staat (art. 42). In een vorige Zaak is dit artikel 11 genoemd als 'de enige mogelijkheid die de archiefwet biedt' in een geval waarbij overheidsarchief uit de achttien de eeuw in particulier bezit op een vei ling te koop werd aangeboden. Daar was niet iedereen het mee eens. Het archief had beslag moeten laten leggen en de zaak zeer grondig moeten laten uitzoe ken door bijvoorbeeld de rijksadvocaat. Mocht onverhoopt blijken dat de archiefstukken rechtmatig bezit en dus eigendom van de aanbieder waren, dan konden ze nog altijd worden 'teruggege ven'. Reden om eens dieper in deze spe cifieke Zaak te duiken. Wat was er aan de hand? Vier achttiende-eeuwse kaartboe ken werden, samen met andere boeken uit een familiebibliotheek, aangeboden bij een veilinghuis. De kaartboeken had den behoord tot een rentmeestersarchief uit de achttiende eeuw. Degene die de boeken ter veiling had aanboden, bleek werkzaam te zijn geweest bij de rechts opvolger van de achttiende-eeuwse organisatie. Zijn deze gegevens voor de archivaris van de dienst waar de stukken thuishoren voldoende reden om naar de politie te stappen met het verzoek de stukken in beslag te nemen? Of om de landsadvocaat in te schakelen? Wat kan die archivaris dan aanvoeren? Want zijn de kaartboeken bewust achtergehouden of hebben ze altijd al tussen de boeken gestaan? Wanneer zijn ze uit het ver band van het archief geraakt? Is degene die de boeken aanbiedt met het afdwa len van de kaartboeken in verband te brengen? Vermoedens, wellicht aan zekerheid grenzende vermoedens, maar geen spoor van bewijs. De archivaris kan mogelijk gelijk hebben, maar zal op deze basis zeker geen gelijk krijgen. De archi varis deed het enige wat hij volgens de archiefwet kon doen. Met de wet in de hand de boeken lenen bij de veilinghou der en laten fotograferen. Op deze manier is in ieder geval de informatie voor de onderzoekers beschikbaar in een openbare archiefbewaarplaats. Want de mogelijkheid om dergelijke stukken op te eisen is in 1960 gesneuveld. En bij een zaak zonder bewijs of een onterechte beschuldiging van particuliere archief- bezitters bestaat er een aanzienlijk afbreukrisico voor de archiefdienst en voor archivarissen in het algemeen. Jammer genoeg maakt het feit dat de kaartboeken een aanzienlijke financiële waarde hebben, een oplossing in de vorm van onderhandelen over bewaar geving of schenking vrijwel onmogelijk. En dat leidt tot de conclusie uit een eer dere Zaak: het is verstandig om niet, althans zo weinig mogelijk te kopen en om het ontstaan van een echte markt voor archiefstukken tegen te gaan. 36 I KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland Notulen Algemene Ledenvergadering KVAN op woensdag 7 juni 2006 in het Scheepvaart- en Transportcollege te Rotterdam. De voorzitter opent de vergadering om 14.10 uur. Hij stelt voor de agenda op de volgende punten te wijzigen: Onder agendapunt 3 Mededelingen het onderwerp archiefonderwijs toevoegen als agendapunt 3a. Het agendapunt 5 Financiën onmiddellijk daarna te behandelen als agendapunt 4. Het onderwerp bestuurssamenstelling wordt agendapunt 5. Het agendapunt 14 Presentatie nieuwe publicaties wordt geschrapt omdat dit op andere momenten tijdens deze studiedagen aan de orde komt. De aanwezigen stemmen in met de voorgestelde agendawijzigingen. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Er zijn geen mededelingen. Charles Noordam geeft ter verhelde ring een kort overzicht van de ontwikke lingen op dit punt. In 2003 kwamen gelui den uit het veld dat het niet goed ging met het archiefonderwijs. De Archiefschool heeft dat jaar als reactie op deze onvrede twee commissies opgericht; er is een onderzoek gepresenteerd en er zijn bijeen komsten georganiseerd. Begin 2005 heeft de Staatssecretaris naar aanleiding van het advies van de Raad voor Cultuur, de alge meen rijksarchivaris opdracht gegeven om, met inspraak van het archiefveld, te komen tot een voorstel voor vernieuwing van het archiefonderwijs. Deze heeft een werkgroep ingesteld met daarin vertegen woordigers van DIVA, KVAN, de Archiefschool en het ministerie. Halverwege dit traject heeft de Raad van Toezicht van de Archiefschool aangeboden terug te treden. Hoewel hierop door de betrokkenen positief is gereageerd, had dit geen gevolgen. Uiteindelijk heeft het hele traject geen enkel resultaat gehad. Naar zijn eigen waarneming is het ministerie van plan om de archiefopleiding in te bed den in het reguliere onderwijs, maar weet men nog niet op welke wijze dat moet gebeuren. De vraag is natuurlijk welke houding de KVAN daarbij moet aannemen. Hij geeft daarbij zelf het advies om niet dwars te gaan liggen, maar zich constructief op te stellen. Dat geeft de meeste garantie om nog enige invloed op het proces te kunnen uitoefenen. Eric Ketelaar merkt op dat inbedding van het archiefonderwijs in het reguliere onderwijs al sinds 1994 aan de orde is. Het ministerie bestendigt hiermee in feite de huidige situatie. Maar de bedoeling daar achter is beëindiging van de financiering van de de Stichting Archiefschool. Daarmee wordt een uniek instituut, zijnde een onderwijs-, kennis- en onderzoekscen trum voor het archiefveld, beëindigd. Daarbij is het onbekend waar de staatsse cretaris de besparing die dit zal opleveren, aan gaat besteden. Als het veld niets onderneemt, kan het met ingang van 1 december 2008 niet meer profiteren van de Stichting Archiefschool. Een ander probleem is het voornemen de certificering af te schaffen. Er zijn plannen om het archiefbesluit op dit punt te wijzi gen. Het tijdelijk besluit loopt op 31 augus tus a.s. af en er is nog geen nieuwe regeling getroffen. Studenten die na die datum afstuderen hebben dan een ongeldig diplo ma. Het is daarom belangrijk dat er tijde lijk een overgangsmaatregel wordt getrof fen, zodat geen vacuüm ontstaat. Els van der Bent ondersteunt het verhaal van Eric Ketelaar en vindt dat er actie moet komen. Zij stelt voor een actiegroep op te richten die een actieplan gaat opstellen. Charles Noordam vat samen dat er een actiegroep wordt ingesteld die op korte ter mijn met een plan komt om op te komen voor behoud van een goede infrastructuur voor kennis en onderwijs, een blijvende adequate opleiding die certificeert voor archivaris en een overgangsregeling tussen het voorlopige archiefbesluit en het uitein delijke gewijzigde besluit. Els van der Bent voegt toe dat artikel 22 uit de archiefwet zal worden geschrapt. Zij blijft erbij dat ten aanzien van de benoe- mingseisen de uitvoerders van het archief besluit aan de diploma-eisen moeten blij ven voldoen. Eric Ketelaar vult aan dat sinds de invoe ring van de KVAN in 1892 er geen certifice- ringswet tot stand is gekomen of gewijzigd zonder dat de KVAN daarbij betrokken was. Als de KVAN zich hier niet mee gaat bemoeien, is er straks geen goede archief opleiding meer. Karei Engbers vraagt zich af of het niet raadzaam is om ook (zojuist afgestudeerde) archiefstudenten bij de actiegroep te betrekken. De aanwezigen stemmen in met de vor ming van een actiegroep die een actieplan gaat opstellen. De volgende personen gaan daarvan deel uitmaken: Maarten Schenk, Eric Ketelaar, Els van der Bent, Marianne Loef, Theo Vermeer, Jorien Weterings en Karei Engbers. Charles Noordam besluit te zeggen dat het traject dat achter hem ligt heel frustrerend was. Om het KVAN-bestuur te verwijten dat het niets heeft opgeleverd, is niet hele maal terecht. Het ministerie is niet com municatief en lijkt zelf ook niet te weten hoe ze het anders wil. Hij denkt dat het meeste te bereiken is door zich niet terug te trekken in het bestaande maar het ministerie te helpen de weg te vinden uit deze impasse. Charles Noordam meldt dat de nieu we penningmeester Simon Tjaarda niet aanwezig kan zijn op deze vergadering. Daarom geeft hij zelf een korte toelichting op het begeleidende stuk Overzicht begro ting en realisatie 2004 t/m 2006. Uit dit overzicht blijkt dat de KVAN een financieel solide positie heeft en beschikt over een belangrijke buffer, mede bedoeld om te voorzien in personeel, mocht de bestaande regeling bij DIVA, om wat voor reden dan ook, komen te vervallen. In zijn algemeenheid kan gezegd worden dat voorzichtig is begroot. Hoewel de adver tentie-inkomsten nu goed zijn, kunnen deze nogal fluctueren. Er zijn financiën beschikbaar voor activiteiten. Vervolgens nodigt hij de leden van de kascommissie uit hun bevindingen aan de aanwezigen mee te delen. Yvonne Bos-Rops vertelt dat Daan Hertogs Lees verder op pagina 38 37 Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: WWW.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer ver schillende achtergrond/opleiding daarin werkzaam zijn. Allen zijn wel kom als lid van de KVAN! De Koninklijke Vereniging van Archi varissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archiefwezen te behartigen en de deskundigheid van archivarissen te bevorderen. De vereniging organi seert onder meer studiedagen, inter nationale uitwisselingen en buiten landse oriëntatiereizen. Leden van de KVAN ontvangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student leden en beginnende beroeps beoefenaars kunnen tevens lid wor den van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Infor matiespecialisten (SNAAI). De contri butie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt €61,- per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 18,- per jaar. Yvonne Bos-Rops I archievenblad juli 2006 van archivarissen 1. Opening 2. Notulen Algemene Ledenvergadering 13 oktober 2005 3. Mededelingen 3a Archiefonderwijs 4. Financiële jaarstukken juli 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 18