Als kwaliteit telt! DOX ^Support L2J il kunt ons inschakelen voor: rC 0 L U M N1 i Net zoals veel mensen kijk ik graag naar het journaal van acht uur. Even spotten wat er vandaag allemaal speelde in de wereld (vaak is de krant sneller), een beetje vermaak, een zo positief mogelijke interpretatie van de weersvoorspellingen en dan is het weer voorbij. Soms blijf je even hangen om te horen wat het actu aliteitenprogramma aanslui tend te bieden heeft, wel wetend dat je niet gaat kij ken. Het item dat interessant lijkt komt immers steevast als laatste en dat duurt te lang. Een heel enkele keer is dat anders. Je hoort iets aange kondigd worden en je moet er meer van weten. Zoals over het genonderzoek van de Britse geneticus Marcus Pembrey en zijn Zweedse col lega Olov Bygren. In grijpende ervaringen van onze voorouders, bijvoor beeld een ramp of hongers nood, kunnen volgens de onderzoekers generaties lang worden meegedragen. Naast erfelijkheid hebben dus ook historische omgevingsfacto ren invloed op onze genen. Direct schoot het belang van familiegeschiedenis door mijn gedachten. Dit was vooral het Gelijk van de Genealoog! Het minutieus feiten over de familie verza melen in de archieven loont. Veel meer dan al werd gedacht heeft het voorge slacht invloed op het heden. Onze onverklaarbare voor keuren, angsten of ziekelijke neigingen kunnen wel eens voortkomen uit ervaringen van een verre voorvader of -moeder. Wie er goed mee om wil gaan, kan dus maar beter uitzoeken wie zij waren en in welke omstandigheden zij leefden. Een familiegeschiedenis op dok tersrecept! Er is vaak neergekeken op genealogen. Je hoorde niet een familielijn als leidraad voor onderzoek te nemen. Dat stond gelijk aan oppervlakkigheid, het verza melen van namen en rugnummers. Ik zie zo nog die woedende onderzoeker voor mij, die wat moeite had met het invullen van zijn bezoekerskaart bij een rijksar chief. De behulpzame medewerker vroeg daarom wat hij wilde gaan doen. Het bleek dat hij van een persoon de familie- gegevens ging opzoeken. "Oh, u bedoelt genealogisch onderzoek", klonk het van achter de balie. Fout natuurlijk. Het was immers in het kader van de invloed van partij zus-en-zo op het bestuur daar-en- daar, waar de persoon een rol in speelde. Dit waren antecedenten, hij deed toch niet aan genealogisch onderzoek! Het gezicht dat hij daarbij zette sprak boekde len. Toen ik aan de beurt was, durfde ik niet in te vullen waarvoor ik eigenlijk kwam: het nazoeken van de sporen van mijn familie in die provincie. Dat is gelukkig allang veranderd. Oppervlakkige onderzoekers heb je op allerlei terreinen, dat is niet aan genealo gen voorbehouden. Bovendien is de klant koning. Er zijn nu eenmaal veel mensen geïnteresseerd in hun familiege schiedenis. Genealogie is zo een soort speerpunt geworden, die op allerlei terreinen de histori sche informatie doorklieft. Archieven koketteren met hun genealogische informatie en verlokken de beginnende genealoog met allerlei zoek hulpen de breedte in. Het is een van de goede manieren om onze betrokkenheid bij het verleden te vergroten en de beste waarborg voor duur zame aandacht vanuit het publiek. Dat brengt mij haast vanzelf van de GG naar de GD. Steeds meer Gegevens zijn Digitaal beschikbaar. Koos van Dijken stelde het in het rapport van I.O.O. onomwonden vast: wie digitaal gaat, heeft de toe komst. Dat hebben we gewe ten. Een stortvloed van pro jecten heeft het archiefwezen voortgestuwd, steeds verder het internet op. Waar je rond het millennium nog zoet werd gehouden met wat algemeen heden en een handvol feiten, kun je nu soms al een uitvoe rig onderzoek vanuit je eigen bureaustoel doen. Wat dat betekent, merk je als je ver van je bronnen afzit. Er zijn geen drempels, of het zou de snelheid van je aansluiting moeten zijn. Namen en rug nummers zijn vaak in enkele minuten te vinden, zodat je je op de aan kleding van de kale personen kunt rich ten. De inzichten die daarmee te krijgen zijn, kunnen dus zelfs therapeutische werking hebben: het archief als GG en GD. B& PROJECTBUREAU Postbus 18 1474 ZG Oosthuizen http://www.doxsupport.nl Adviezen over - Calamiteitenplan archieven - Capaciteitsberekeningen archiefbewaarplaatsen - Documentair Structuurplan (DSP) - Formatieberekeningen afd. DIV/Interne Zaken - Informatievoorziening Archiefbewerking Informatiebeleid Interimmanagement Training en begeleiding VOOR DOCUMENTAIRE EN CONSULTANCY Tel: 0299 - 40 21 30 Fax: 0299 - 40 21 31 E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van documentaire infor matievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voor namelijk binnen de lokale en rijks-overheid alsmede non-profit organisaties. gag Door Dick Bunskoeke Dick@bijn5k0eke.nl Tekening: Peter Vlot juli 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 15