l/NI£K£i6££iD£N UMBlRG$lMI/NV£RL£D£N'H£RL£V£N archieven en collecties archieven en collecties Het Centraal Archief DSM heeft naast de kilometers papieren archiefma teriaal ook een keur aan audiovisuele archiefschatten onder zijn hoede. Het resultaat van bijna zestig jaar georgani seerd archiefbeheer, want in 1947 werd het besluit genomen om een eigen en zelfstandig 'archivariaat' op te richten met gediplomeerde bedrijfsarchivisten. Dit was uniek in het bedrijvig Nederland van die tijd. Hiermee werd de grondslag gelegd voor een degelijk en verantwoord archiefbeleid. Het beschikbare archiefma teriaal is tegenwoordig een unieke bron voor de geschiedenis van het bedrijf en de provincie, zeker nadat vele honderden meters geïnventariseerde archieven zijn overgebracht naar het Regionaal Historisch Centrum Limburg te Maastricht. Het audiovisuele archiefma teriaal, met name de unieke bedrijfsfilms, heeft het Centraal Archief DSM reeds vele jaren geleden in bruikleen afgestaan aan het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid in Hilversum. Daar wordt het authentieke filmmateriaal bewaard en beheerd. Jo Linden, afkomstig uit Kerkrade en woonachtig in het Limburgse Einighausen, is hoofd van het Centraal Archief DSM. Als zoon van een mijnwer ker heeft hij altijd iets bijzonders gehad met het mijnbouwverleden van deze regio. Hij is de drijvende kracht achter de komst van de dvd-serie. Linden: "We hadden steèds mensen aan de telefoon met de vraag of wij bepaald beeldmateri aal hadden. Kennelijk was er dus behoef te aan. En zeg nu zelf, als je een paar old timers hebt, laat je die toch ook niet in je garage wegroesten. Dan zet je ze aan de straatkant zodat ook anderen er plezier aan kunnen beleven. Dat is met foto's en films net zo. We hebben hier een archief vol-met prachtig beeldmateriaal. Het zou toch zonde zijn als daar niets mee gedaan werd. De mijnen zijn immers de wortels van dit florerende concern. Daar zijn we ons terdege van bewust." Hoe is het idee van de dvd-serie eigenlijk ontstaan? Linden: "Het zal zo'n drie jaar geleden zijn dat ik vanuit een gevoel het idee had dat de mijnperiode nog steeds leeft onder de Limburgse bevolking en met name onder oud-medewerkers of nazaten van hen. We hadden toen net de grootscheepse viering van het eeuwfeest van DSM achter de rug, waarbij destijds vanzelfsprekend een beroep werd gedaan op het Centraal Archief om allerlei wetenswaardigheden uit het verleden boven water te krijgen. Bovendien is in die tijd ook een start gemaakt met het digitaliseren, van film- en fotomateriaal, waardoor verspreiding van dit materiaal ook mogelijk is geworden." Ook persoonlijke motieven van Jo Linden lig gen aan de dvd-serie ten grondslag: "Het is ook een soort van hommage aan mijn vader, die mijnwerker was en helaas is overleden. Het was toch mooi geweest als ik samen met hem naar die dvd's had kunnen kijken en hij mij zijn verhalen bij de beelden had kunnen vertellen. Helaas. Maar er zijn vast genoeg ande re vaders en zonen die dit nu wel kunnen doen en dat is leuk!" Na de geboorte van het idee was het zaak dit om te zetten in daden. Een financier werd snel gevonden: DSM Limburg BV. Hierna kon het project beginnen. "We hebben bij het samenstellen van de dvd ontzettend veel hulp gehad van uitgeverij 'Tijdsbeeld Media in Hilver sum, en wel in de persoon van Heieen Scheurwater," aldus Linden. "Met haar heb ik in Hilversum alle archieven doorgeplozen, allerlei beeld materiaal bekeken en de te volgen strategie bepaald. We hebben ervoor gekozen de meest recente beelden als eerste uit te brengen. De vol gende twee delen gaan steeds verder terug in de tijd. De oudste beelden stam men uit 1918." Het eerste deel heeft als titel 'Het einde van een tijdperk 1956-1975'. Op deze (dubbel)dvd staat onder andere de film 'Mijnwerkers van Morgen' uit 1956, die gaat over de opleiding van jonge mijn werkers op de Ondergronds Vakschool (OVS). Daarnaast is de kleurenfilm 'De mannen van de 546' op de dvd opgeno men. Een documentaire over het onder grondse bedrijf, die in 1973 is opgeno men op de Staatsmijn Emma. Verder bevat de dvd films over de opkomst van de chemische activiteiten, Polygoon materiaal met onder meer het bezoek van koningin Juliana aan de Staatsmijn Beatrix en foto's. De selectie van deze foto's is gebeurd door medewerkers van het Centraal Archief DSM. Als bonusmateriaal bevat de dvd unieke fragmenten over het dagelijks leven in Limburg door de jaren heen. Dit prachti ge materiaal, afkomstig uit de archieven van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid, geeft een fantastisch beeld van typisch Limburgse plaatsen en gebruiken in vroeger jaren, zoals beelden van het eerste Wereld Muziek Concours Kerkrade in 1954, de processie in Eijsden en het koningsvogelschieten in Brunssum. Het tweede deel verschijnt omstreeks oktober van dit jaar onder de titel 'De hoogtijdagen van de Staatsmijnen 1950-1955'. Deel drie ten slotte heeft als titel 'De Staatsmijnen in opkomst 1902-1949' en volgt medio april 2007. "Ik heb zo ontzettend veel positieve reacties ontvangen de laatste tijd, waar onder één wel heel bijzondere," zegt Linden terwijl hij een ingelijst chrono gram, een zogenaamd 'jaartalvers' toont, dat hem is aangeboden door D.W. Jacobs, een oud-medewerker van de Staats mijnen en DSM. "Geweldig zoiets, dan weet je dat mensen het echt waarderen wat je doet!" Een laatste vraag aan Jo Linden: is er nog materiaal ontdekt waarvan hij het bestaan niet wist? "Dat is niet geval voor wat betreft de films van de Staatsmijnen. Die zijn in het verleden in kaart gebracht en beschreven. Bij het Polygoon materiaal zaten wel beelden die ik nooit eerder had gezien." Bestellen Ter verduidelijking: DSM verdient in principe geen geld aan dit project. Mocht er uiteindelijk toch geld overblijven, dan schenkt DSM dit aan een goed doel. De dvd's worden tegen kostprijs aan mede werkers en oud-medewerkers geleverd. Andere belangstellenden kunnen deel 1 van de serie bestellen voor de prijs van 16,95 via de website van de uitgever (www.winkelvandenostalgie.nl), via de webshop van de regionale televisiezender LI of via de boekhandels in Parkstad en omgeving. Overigens, de beelden op de dvd mogen niet vrij worden gebruikt. Het materiaal is auteursrechtelijk beschermd en mag alleen vertoond worden in de huiselijke kring. Iedere andere vertoning of verdere verspreiding is niet toegestaan. Of DSM in de toekomst nog meer dvd's gaat uit geven, bijvoorbeeld met oude foto's, hangt af van het succes van dit project en de in de toekomst hiervoor beschikbare tijd. Wellicht toch nog: wordt vervolgd! 29 Door Harry Strijkers* Het recent uitgekomen eerste deel van de dvd-serie 'De staatsmijnen in beeld' veroor zaakte een heuse stormloop van geïnteres seerden op de diverse verkooppunten. Een tweede persing moest eraan te pas komen om aan de vraag te kunnen voldoen. De dvd's worden uitgegeven op initiatief van )o Linden, hoofd van het Centraal Archief DSM in Heerlen. Oldtimers Uitvoering Jo Linden, hoofd van het Centraal Archief DSM. Positieve reacties Harry Strijkers is redacteur van het Archievenblad. Het depot van het Centraal Archief DSM. juli 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 14