Vervolg van pagina 23 daling van de 'on site visitors' (studie zaalbezoekers). Ze hebben volgens ons alleen beter nagedacht dan de Nederlandse archieven en hun strategi sche doelen al bepaald en hun operatio nele doelen daarop aangepast. Zeker als het gaat om behoud van ook 'digital born' documenten. De leidersrol van TNA moet toenemen in open informa tion management en technologie en met name voor de doorontwikkeling van een ambitieus toegangsprogramma voor de digitale erfgoeddocumenten. Daarbij is wereldwijde samenwerking geboden. Info over programma en ambities kunt u inwinnen bij chris.owens@national- .archives.uk.org. (PS/RB) Onno Zaman van Pictura liet allerlei fraaie voorbeelden zien, zoals websites van het Fotomuseum, het (virtuele) Circusmuseum.nl, Regionaal Archief Tilburg, en vertelde wat en hoe er online te bestellen is. Er worden vaak kaarten en foto's (van huizen) besteld. Zo'n webwin kel loont al vanaf honderd bestellingen per jaar. Een firma als Pictura kan dat geheel regelen en de archiefdienst (zoals het Gelders Archief) vangt het geld. Een digitale webwinkel (al dan niet via Pictura) kan dus aantrekkelijk zijn. Een 'rechtenwinkel' (in verband met betaling van de eigendomsrechten) is in deze online-winkel inbegrepen. Ook aan die rechten zouden musea en archieven in principe kunnen verdienen. Mare Holtman van het GA Amsterdam sprak over scanning on demand bij het GA Amsterdam - de Archiefbank en toonde (kort) de mogelijkheden. Sinds alle inventarisbeschrijvingen op internet doorzoekbaar zijn, kwam meteen de vraag van de klant: 'waar zit de knop om de stukken te bekijken?'. Voor het bekij ken van archiefstukken en downloaden geldt de legesverordening. De klant bepaalt dus mede de prioritering van de digitalisering. Meer info is te vinden op de website van het GA Amsterdam (dat overigens Stadsarchief Amsterdam gaat heten). Na beide sprekers gaf Paul Versteeve van Senter Novem (een instan tie die subsidieregelingen uitvoert) een korte ingelaste presentatie over de subsi dieregeling 'Digitaliseren met beleid'. De regeling behelst het vervaardigen van (vernieuwende) informatieplannen en ontwikkelingsprojecten, die respectieve lijk tot maximaal 25.000 (50 procent) en 65.000 (65 procent) gesubsidieerd kunnen worden. Voor 1 september moe ten aanvragen binnen zijn. Zie de websi te www.digitaliserenmetbeleid.nl. (PS/RB) Daan Hertogs vertelde hoe het Stadsarchief Breda met collega-archief- diensten een virtuele studiezaal maakt. De zogeheten Digitale Historische Werkplaats, onderdeel van het landelijke project Virtuele Studiezaal van de Taskforce Archieven. Uitgangspunt is het document 'Naar een nieuw Archiefbestel'. Er worden drie onder scheiden ruimtes gecreëerd: een ruimte met bronnen, hulpmidde len en metadata; een etalage: een thematische presentatie van divers materiaal; een 'koffiehoek': een onderzoeksplaats met communities en een onderdeel 'mijn archief'. Het geheel is niet gericht op het snel aan bieden van antwoorden, maar op actieve participatie van de gebruiker. Alle func tionaliteiten worden zodanig opgeno men dat de bezoeker zelfstandig onder zoek kan doen. Op diverse plekken kan de gebruiker zelf items toevoegen, dit wordt wel zodanig gekenmerkt dat de bron duidelijk is. (DO) In deze sessie onder leiding van drie docenten van de Archiefschool werd vooral getoond wat er allemaal al online is (van de overheid) en werd een klein kennistestje bij de deelnemers afgeno men. (PS) Tijdens een intieme discussie met SNAAI stonden de gevolgen van e-cul- tuur centraal. Aan de hand van vijf stel lingen over e-toegang en -gebruik en e- waardering en -selectie werd er heftig gediscussieerd. De SNAAI'ers zijn van mening dat de traditionele archivaris niet meer bestaat. Er zijn vele specialisa ties waarvoor specifieke kennis, onder andere over ICT, nodig is om de Google- generatie goed van dienst te zijn. Ook werd er gediscussieerd over de toe komstige rol van de analoge studiezaal. SNAAI'ers verwachten dat de studiezaal niet komt te vervallen, alhoewel de functie wel zal veranderen. Zo zal de gebruiker naar verwachting meer onder zoek thuis gaan voorbereiden en uitvoe ren, maar mensen zullen nog steeds naar een archief toe moeten om de stukken die niet gedigitaliseerd zijn, te bekijken. (TG) De Stichting ICTU werkt in opdracht van de overheid aan ICT- vraagstukken. De sessie van Paul Zeef ging in op de voorziening die burgers en bedrijven een op maat toegesneden dienstverlening van de overheid gaat bieden: de Persoonlijke Internet Pagina (PIP). Met behulp van de PIP wordt de overheid transparanter omdat de schotten tussen de verschillende over heidsdiensten grotendeels wegvallen. Tijdens een film konden de aanwezigen een impressie krijgen van de PIP. De burger kan op zijn Persoonlijke Internet Pagina informatie vinden, die voor hem op dat moment van belang kan zijn. Ook kan hij op de PIP allerlei diensten van de overheid aanvragen en zien wat de status is van een aanvraag. Veel formulieren zijn vooraf al inge vuld met behulp van gegevens uit de GBA en andere databases. Daarnaast kan de overheid informatie op maat geven. Omdat verschillende systemen op elkaar aangesloten zijn, kan de over heid haar burgers beter van dienst zijn. Meer informatie over de Persoonlijke Internet Pagina is te vinden op www.advies.overheid.nl (kies projec ten). (TG) Met op de achtergrond een inspire rende powerpointpresentatie werd de nieuwe naam van het landelijke project virtuele studiezaal gepresenteerd: Archief4all. De start van het project werd nog even kort toegelicht. Daarna werd het publiek gestimuleerd om mee te denken over de virtuele studiezaal. Er zijn drie deelprojecten geformu leerd: Inventarisatie instrumenten digitale dienstverlening; Digitaal bestellen en betalen; Zoekmethoden en zoekmachines: inventarisatie, vergelijking en mogelijke normering. Ook kregen de deelnemers een aantal stellingen voorgelegd. De projecten zijn nog niet volledig uitgewerkt en com mentaar wordt op prijs gesteld. Meer informatie is te vinden op de site van de Taskforce Archieven. (DO/PS) Ton Kappelhof lichtte kort toe hoe het Rapport Persoonsdossiers tot stand is gekomen. Studiedagen als 'Mensen ach ter het beleid' in 2003 gaven daartoe de aanzet, omdat wetenschappers steeds meer kijken naar wie het beleid maken. Bij de samenstelling van het Nieuw Biografisch Woordenboek blijkt dat er nau welijks biografieën te maken zijn van hoge ambtenaren. Het rapport is de moeite waard en zal de basis vormen voor een hoofdstuk in Archiefbeheer in de praktijk over selectie, waarin tien weeg momenten voor het veiligstellen van historische handelingen van personen - ook regionaal - zullen worden beschre ven. Het rapport is te downloaden op de website van het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis. (RB) Omdat het CBS geen statistiek meer maakt van bibliotheek- en archiefwezen, ze deden dat overigens slechts op hoofdlijnen, hebben de gezamenlijke bibliothek in MS Excel een eenvoudige en bruikbare statistiekmodule ontwik keld om de eigen cijfers te kunnen afzetten tegen de landelijke. Sinds 1995 zijn er ook van de archieven geen cijfers meer gebundeld. DIVA wil met de opzet van een nieuw, eenvoudig bij te houden statistiekprogramma weer landelijke gegevens in statistieken vangen om - met hulp en inbreng van de afzonderlij ke archiefinstellingen - (landelijke) kengetallen te ontwikkelen. Ook voor het eigen jaarverslag biedt de module soelaas: minder zoekwerk naar de cijfers en eenvoudige presentatie van grafie ken e.d. (RB) Wilma Mossink presenteerde een zesstappentoets met betrekking tot het nagaan of er rechten op beeld berusten en hoe tegemoetgekomen kan worden aan wettelijke beperkingen voor presen tatie van beeld. Meer hierover is te vin den op www.bibliotheekonderzoek.nl. (RB) Tot besluit kregen alle deelnemers die hun badge inleverden de brochure van de Ketelaarlezing van vorig jaar. Mooi meegenomen. Alle lof voor de commissie studiedagen, die weer een voortreffelijk programma heeft neergezet! Anette de Lange van het Gemeentearchief Gemert-Bakel in gesprek met Chris Owens en Louise Craven van The National Archives uit Londen. De archief-web-winkel, keuzes en techniek - Onno Zaman en Mare Holtman Behoud je karakter! Juist in de virtuele stu diezaal - Daan Hertogs SMS, MSN, PDA, Weblog... nieuwe ontwikke lingen, moeten we er iets mee? E-culture: Tijd voor een nieuwe lichting?! - SNAAI archievenblad juli 2006 Wat is de Persoonlijke Internet Pagina? - Paul Zeef Denkend aan een virtuele studiezaal, zie ik... - Cathy Jager en Ma Oeh Pe Rapport Persoonsdossiers - Ton Kappelhof Presentatie Kengetallen Archieven - Menno Stein en Aline Knip Auteursrecht en beeldbanken - Wilma Mossink juli 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 13