Alles loopt op rolletjes... j M lM:J Paraplu overeenkomst .met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen. m S3 FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION I 25 Calamiteitenservice, zorg en beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: isotron Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com bruynzeel filing and storage KVAN-studiedagen Vervolg van pagina 23 gunste van archieven. Zo is het bijvoor beeld toegestaan om de eigen collectie te tonen via een besloten netwerk of intra net op beeldschermen ter plaatse ten behoeve van publiek. Verder mogen er conserveringskopieën gemaakt worden en is het gebruik ervan ten behoeve van onderwijs (tegen betaling van een billijke vergoeding) toegestaan. Bij overtreding van de wet wordt meestal een schadever goeding vereist die overeenkomt met de gederfde licentie-inkomsten. Uiteraard kun je als archief zelf op zoek gaan naar de rechthebbenden, maar dit is een zeer ingewikkelde en tijdrovende klus. Een andere optie als de rechten niet duidelijk zijn, is het betalen van een bedrag aan de stichting Foto Anoniem. Hier betaal je dan per foto een licentiebe drag; dit kan wel hoog oplopen. Welke werkwijze je ook kiest, het is belangrijk om bewijsstukken goed te bewaren. Wat veel mensen niet weten, is dat er ook bescherming bestaat op databanken voor een duur van vijftien jaar. Deze bescher ming bestaat uit auteursrecht op de oor spronkelijke selectie of rangschikking van de inhoud voor de maker en/of data bankrecht voor de producent, mits er sprake is van een substantiële investe ring. Hierbij is het zeer belangrijk om vast te leggen wie de producent ofwel databankrechthebbende is. Naast auteursrechten kunnen archieven ook te maken krijgen met privacy-aspec- ten, zoals portretrecht en de bescher ming persoonsgegevens. Vooral bij data bases waarin persoongegevens worden gebruikt, kun je als archief snel in de pro blemen komen. De WBP kent een soepe ler regime voor verwerking van persoons gegevens ten behoeve van journalistieke doeleinden in het belang van de infor matievrijheid. Het advies is daarom dat archivarissen zich met dit argument inzetten voor een verandering van de wet, waardoor meer gebruik gemaakt kan worden van dit type archiefmateriaal. (DO) De bijdrage van Peter van Wijngaarden was 'een verhaal van vallen en opstaan'. Wat is eigenlijk een website? Er bestaan diverse definities, zie bijvoor beeld de publicatie 'Het web gevangen' van Archipol. In 2004 startte het e-depot van het GA Rotterdam. Archiveren van websites was één van de deelprojecten. Voor en na de verkiezingen zijn websites van Rotterdamse politieke partijen gear chiveerd, dat wil zeggen gedownload. Daarbij kwamen de nodige technische problemen aan het licht. Spreker ging met name in op de technische proble men bij het downloaden: soms ging het heel snel, soms duurde het (bijvoorbeeld vanwege allerlei externe links) heel lang, soms mislukte het. Het is onmogelijk om alle Rotterdamse, laat staan alle regionale websites te archiveren. Vandaar dat er een acquisitieprofiel is opgesteld. Tip: 'Beperk je downloaddrift'. Er komt in Rotterdam een speciale e-conservator. De spreker had nog een aardigheidje: een collega van hem heeft geprobeerd het complete internet te downloaden. Dat mislukte, want de geschatte tijdsduur daarvan bedraagt meer dan 4.500 jaar! (PS) Beide sprekers zijn afkomstig van TNA - The National Archives (UK), dat tot 2004 Public Records Office heette. Ze gingen in op de nieuw ontwikkelde nationale websites voor archieven, beter gezegd van de archieven. Ze hebben de site zo ingericht dat er voor elke histo risch geïnteresseerde en voor vele vragen van internetgebruikers antwoorden op de site te vinden zijn. Bij de bouw van de site A2A - Access to Archives - zijn in de catalogus zeven niveaus aangebracht die gegevens in de context tonen. Hierbij is gebouwd op basis van ISAD(G), ISAAR (CPF) met HTML, SGML en EAD. Alle 403 archiefbewaarplaatsen van Engeland en Wales werken in de site samen en vor men één interface naar de archiefgebrui kers. In Commanet.org kunnen de afzon derlijke archieven zich presenteren. Daarbij zijn voorzieningen geregeld voor alle kleine archieven die zelf een dergelij ke operatie niet konden opbrengen. Bij vragen aan de database vind je archief stukken en antwoorden. De identiteit van de vindplaats is ondergeschikt gemaakt. Bij de bouw is - met inschake- ling van een marketingbureau - vooral gekeken naar wat archiefgebruikers wil len en vragen. Voor de periode 2002- 2006 is planmatig gewerkt aan beter beschrijven en inventariseren en het online beschikbaar maken van archief stukken. Momenteel zijn 10 miljoen catalogusitems beschikbaar. Dat kostte zo'n 750.000 per jaar. Voor de verdere ontwikkeling is in de komende jaren 2,5 miljoen beschikbaar. Het belangrijk ste is dat men 'online' is en de statistie ken gebruikt van de vragen en antwoor den. Overigens is ook per archiefbewaar plaats het aantal hits te meten. De kosten van de technische infrastructuur worden grotendeels gedragen uit de winst van de verkoop van boeken, documenten, downloads en images. Die documenten worden in de komende jaren versneld gedigitaliseerd. In 2005 waren dat 5 mil joen documenten. En het plan voorziet een groei tot 2012 tot 15 miljoen docu menten. Daarnaast wordt nog een com binatie gezocht met British Library en de musea. Met medewerking aan tv-series van de BBC als 'Who do you think you are' won de site aan bekendheid en populariteit. De geschiedenissite van de Nationale Archieven heeft nu zo'n 2,4 miljoen pageviews per maand en 200.000 visits per maand (via de online catalogus Procat). 'Have small crises' was hun devies voor 'free publicity' in kranten en op tv. Wat zijn archivarissen? De functiebe schrijvingen zijn zeer gewijzigd. Ze zijn geen dozentillers meer, maar zijn vaardig in bits en bytes. "We make history availa ble, now and in the future, onsite and online." TNA zegt: "The future is online". Wat krijg je daarvoor: "value for money, preservation of the original records, reach a wider audience, contact with the Google generation" - met name daar willen ze op focussen! De ambitie is met de site de 'Google' voor geschiedenis te worden. De financiële en commerciële risico's worden daarbij in acht genomen en gelet wordt op behoud van de goede naam. Het is in Engeland hetzelfde als bij ons: explosieve stijging (in 'millions') van de online-bezoekers en gelijkblijven of Lees verder op pagina 27 Documenten acht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. - Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoeringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.bruynzeel.org of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. ra jg) K Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen - Nederland Tel.: +31 (0)77 306 90 00 Fax: +31 (0)77 307 81 33 www.bruynzeel.org Voorgoed vastgelegd? De websites van de Rotterdamse politieke partijen - Peter van Wijngaarden Acces to archives - Louise Craven en Chris Owens juli 2006 archievenblad I

Archievenblad | 2006 | | pagina 12