boeiende KVAN.-studiedagen culture KVAN-studiedagen KVAN-studiedagen Prof. Paul Rutten (hoogleraar digitale mediastudies, Universiteit Leiden) gaf een algemeen overzicht van de ontwik kelingen op het gebied van digitale media. De archieven zijn volgens hem vooral nog operationeel bezig, maar niet strategisch (en daar ben ik het mee eens). Uitgeven is zijns inziens het exploiteren van toegangen tot informatie, waardoor de archieven dus uitgevers zijn, maar dat lijkt me wat te ruim geformuleerd. Hij raadde een herpositionering en nieuwe rol voor de archieven aan door het ont wikkelen van nieuwe producten en dien sten, het zoeken naar allianties en coali ties en het zich realiseren dat er meer mogelijk is en er meer verwacht wordt. Het archiefveld zal een strategische visie moeten ontwikkelen. (PS) Het IOO is bezig met het ontwikke len van een staalkaart van instrumenten om de virtuele klant te leren kennen. De staalkaart is een stroomschema waarmee na het beantwoorden van diverse vragen duidelijk wordt welke instrumenten ingezet kunnen worden om de virtuele klant te leren kennen. Enkele voorbeel den van die instrumenten zijn: webstatis tieken, webenquêtes, een virtueel bezoe kerspanel en imago-onderzoek. De ins trumenten gaan vier lagen van informa tie bevatten namelijk: basisinformatie (beschrijving instru ment, resultaten en benodigde inzet); achtergrondinformatie (methodologie, concrete toepassingen, voorbeelden etc.); dynamische informatie (kennisbron nen, mogelijke bureaus of leveranciers, benchmarkresultaten, tips tricks etc.); toepassingshandvaten (voorbeeldvra gen, standaardkenmerken bezoekers, handleiding, stappenplan etc.). Zodra de staalkaart klaar is, wordt dit onder andere gecommuniceerd via het Archievenblad. (DO) van de speerpunten van de nieuwe stich ting wordt vernieuwing, in het bijzonder op het gebied van ICT. Organisatorisch zal de stichting er als volgt uitzien: een bestuur bestaande uit zeven tot twaalf leden uit de diverse sec toren van het erfgoedveld, 23 fte mede werkers en één directeur. Elke sector krijgt één coördinator en per sector komt er een adviesraad van circa vijftien perso nen die onder meer input leveren voor het beleidsplan en het maken van pro ducten. De stichting kan bijvoorbeeld een bemid delende rol spelen in de discussie over de toekomst van de Archiefschool. De orga nisatie begeleidt de discussie, verzamelt alle standpunten en brengt hiervan ver slag uit aan bijvoorbeeld het ministerie. DEN doet niet mee aan de stichting van wege het feit dat de visie op de rol van De bestaande erfgoedkoepels voor archeologie, archieven en monumenten zorg en de stichting Erfgoed Actueel zijn bezig met onderzoek naar het oprichten van een nieuwe organisatie: de Stichting Erfgoed Nederland. De overeenkomsten tussen de verschillende koepels blijken groter te zijn dan gedacht. De nieuwe organisatie richt zich op het gehele erf goedveld. Het doel is om de expertise van de verschillende sectoren te bundelen en in te zetten in het brede erfgoedveld. Eén DEN is veranderd. DEN moet een meer onafhankelijke, toezichthoudende orga nisatie worden. Wel kunnen er enkele taken van DEN naar de nieuwe stichting worden overgeheveld. (DO) Hoe werkt een digitaal depot nu in de praktijk? Voor een digitaal depot gelden dezelfde normen als voor het traditionele depot, vindt Horsman: de primaire func tie is opnemen en veilig bewaren. Het bewaren garandeert geen duurzame toe gankelijkheid (dus is preserveren, beschrijven, beschikbaar stellen nodig) en dezelfde alternatieve businessmodel len gelden: doen we het zelf of besteden we uit? Participeren in e-culture is meer dan digitaliseren. Het is benutten van wat de administratie biedt, maar ook het herontwerp van eigen systemen omdat er één zoeksysteem nodig is. De sessie werd geïllustreerd door twee korte presentaties van archiefdiensten die aan de slag zijn gegaan met het nadenken over de vormge ving van het digitale depot (GA Gemert-Bakel en de inspectie van het Noord- Hollands Archief). Het vei ligstellen van vooral 'digital born'-archief in het digitale depot is snel nodig, Het realiseren van een digitaal depot is een kwestie van meteen (binnen vijf jaar, want dan komen de eerste archieven eraan!) aanpak ken, van op basis van de nieuwe standaards een goed plan maken voor de realisa tie ervan en van de nodige investeringen. (PS/RB) Verkenning doelgroepen archieven - Frank Huysmans en Henrieke Wubs PeterWesterveld De medewerkers van de scp-pubiicatie het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) Frank Huysmans en Henrieke Wubs presenteerden de resulta ten van hun onderzoek naar doelgroepen van archieven. Op basis van vooral Engelse literatuur verrichtten ze op ver zoek van de Taskforce Archieven onder zoek naar dit onderwerp. Dat mondde uit in een rapport onder de titel: 'Snuffelen en graven', dat al op de studiedagen kon worden meegenomen. Ook hun onder zoek 'Klik naar het verleden' (erfgoed- breed) komt binnenkort - waarschijnlijk in augustus - beschikbaar (zie: www.scp.nl). Uit het onderzoek blijkt dat veel informatie op internet niet wordt gelezen en dat één op de vijf surfers niet weet wat een archief is. Instructies op sites worden niet gelezen. De zoeksyste men en zoektermen moeten transparant en eigentijds worden, archiefjargon op de sites dient te worden vermeden en alles moet op itemniveau met Google te vinden zijn (ook informatie in de databa ses). De beloning is dan dat het gebruik van archiefsites met een factor zes zal toenemen. (PS/RB) In 2000 is het project Archipol gestart bij het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen (DNPP). Het doel van dit project is het archiveren van de websites van Nederlandse politie ke partijen. De redenen hiervoor zijn dat deze informatiebron ook voor weten schappelijk onderzoek bewaard wordt en het feit dat wat voorheen in gedrukte vorm uitkwam, nu vaak alleen op inter net beschikbaar wordt gesteld. In totaal zijn er 440 sites gearchiveerd. Dit zijn niet alleen de sites van de diverse partijen, maar ook die van specifieke par tijleden en sites over specifieke discussies (bijvoorbeeld de Afghanistan-kwestie). Er wordt in principe eenmaal per maand gearchiveerd, maar indien nodig vaker. De sites zijn toegankelijk gemaakt via de website www.archipol.nl. In verband met auteursrechten moet toestemming gevraagd wor den voor gebruik van de site. De problemen die tijdens het project naar voren kwa men, zijn de niet-archiveer- bare onderdelen, de dynami sche aspecten van een site (bijvoorbeeld de Stemwijzer), Flash, database- gestuurde sites en oneindige links. De les die uit dit pro ject getrokken kan worden, is: denk niet te lang na, maar begin gewoon. Verder kost de controle van de sites erg veel tijd. De nieuwe uitda ging voor het DNPP zijn de intranetsites van de diverse politieke partijen. (DO) De wegwijzer voor het opzetten van een beeldbank is helaas nog niet klaar. Deze wegwijzer is bedoeld voor instellingen die willen star ten met een beeldbank. Ook voor de doorontwikkeling van al bestaande beeldbanken zal de wegwijzer praktische richtlijnen bevatten. Dit project is onder deel van de landelijke Taskforce Archieven (en verschijnt dit najaar ook op hun website). (PS) Bij het beschikbaar stellen van mate riaal via internet krijg je te maken met de auteurswet. Sinds 2004 zijn er speciale beperkingen op het auteursrecht ten Lees verder op pagina 25 23 Door Roelof Braad, Tamara Groot, Oppelaar en Peter Sijnke Diana Met het onderwerp e-culture van de KVAN- studiedagen voor ogen en gewapend met een fraai programmaboekje, dat we ook nog eens in een presentatiemap bij aankomst kregen aangereikt, togen zo'n 190 collegae naar de gloednieuwe onderwijstempel van het Scheepvaart- en Transportcollege aan de Rotterdamse Lloydpier. in de 'brug' van het gebouw, op de bovenste verdieping, von den de plenaire zittingen plaats, terwijl ver spreid over deze en lagere etages in klas lokalen de themasessies over e-bestuur, e-cultuur en e-toegang plaatsvonden. Alleen al voor het uitzicht over de Nieuwe Maas bij het goede weer van de studiedagen was een bezoek aan dit instituut de moeite waard. Maar gelukkig ook vanwege de the ma's. Zelfs oude rotten in het vak konden er nog het nodige opsteken en waren soms verrast dat er ook binnen ons vakgebied grote stappen voorwaarts gezet worden op de digitale snelweg. Hieronder een impres sie van verschillende redacteuren van het Archievenblad en studiedagenbezoekers. (RB) Van archief naar uitgever: cultureel erfgoed in het digitale tijdperk - prof. Paul Rutten Ken en volg uw virtuele klant - Koos van Dijken Diana Oppelaar van de commissie studiedagen staat klaar om de bezoekers te verwelkomen. Stichting Erfgoed Nederland - Richard Hermans Digitaal depot absolute voorwaarde voor e- culture - o.l.v. Peter Horsman en Jacqueline Slats -f van het Regionaal Historisch Centrum Limburg heeft een exemplaar gescoord van 'Snuffelen en graven'. De politiek van websites - Gerrit Voerman Wegwijzer voor het opzetten van een beeldbank - Yvette Hoitink Digitale beschikbaarstelling juridisch beke ken - Annemarie Beunen en Tjeerd Schiphof juli 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 11