kwaliteit spreekt voor zich! LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE B.V BI000 stationaire en verrijdbare archiefsystemen Wij zoeken voor projecten regelmatig ervaren archivisten, SOD'ers en VVA'ers GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES. DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Restauratie en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. 13 gr www.bomefa.nl info@bomefa.nl Adres: Hulpdepot Rijksarchiefdienst, Koningsweg 13 C, 6816 TC Schaarsbergen Telefoon: 06-26042160 (directeur) Kantoren: 026-445565 I Fax: 026-3700225 E-mail: info@lna-archivisten.com Website: www.lna-archivisten.com Archiefbewerking Archiefopslag (evt. met opvraagservice, bewerking) Tijdelijke werkplekken met archiefopslagmogelijkheid ADVIES Ook voor fotowerk, digitalisering ICT-advies en applicaties voor archief- en post registratie. Boeken, in leer en perkament Charters en zegels Prenten en tekeningen Kaarten en affiches Massaconservering Inbinden van rapporten en tijdschriften Brand- en waterschade Schimmelbestrijding Uw rechtstreekse partner voor gammastraling LET OP! Per i november 05 is het calamiteitennummer gewijzigd: 24 uut bereikbaar op+31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren+31 (0)492 - 55 39 90 Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel. +31 (0)492 55 39 90 Fax +31 (0)492 55 24 42 E-mai IinfoSrestauratie-atel ierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Vervolg van pagina 11 belang zicht te hebben op de instrumen ten: zijn ze veelzijdig of eenzijdig, name lijk gericht op één doelgroep. De eerste toepassing van de CTI is als hulpmiddel bij het beoordelen van (in strumenten van) de eigen website. Door alle aanwezige instrumenten van de web site op een uniforme wijze te beschrij ven, kan geconstateerd worden welke invalshoeken meer of minder aan bod komen en welke invloed dat heeft op de toegankelijkheid van de website. Een voorbeeld. Stel dat de website tot doel heeft als vervanger te dienen voor het gebruik van de fysieke archiefbewaar plaats, dan worden instrumenten voor gebruikersinstructie (typologie naar in strumenttype) een stuk minder belang rijk, behalve als het gaat om webetiquet- te (hoe de interactiemogelijkheden te gebruiken). Dus kunnen instrumenten die onder de categorie 'gebruikersinstruc tie' vallen een lagere prioriteit krijgen. Verder passen we de CTI toe als hulpmid del bij het inventariseren van instrumen ten op andere websites (van archieven, bibliotheken, musea), in de literatuur, en bij bezoeken aan fysieke archiefbewaar plaatsen en andere instellingen. Van deze toepassing hebben we zelf gebruik gemaakt bij het inventariseren van in strumenten ten behoeve van het Stadsarchief Breda. Een voorbeeld. Stel dat de website dient om onderzoek in (digitale) archieven te stimuleren, dan zullen instrumenten die alleen scoren op de doelgroep 'snackers' (typologie naar categorie gebruikers, naar behoefte) een lage prioriteit krijgen. Maar wel dienen alle onderzoeksstappen (typologie naar stappen in een onderzoekstraject) door de instrumenten afgedekt te worden en daar komt men achter door alle ingevul de checklisten door te nemen. De geconstateerde voordelen van de CTI zijn: men kan instrumenten identificeren waar men anders overheen zou kijken, dankzij één of meer invalshoeken; men krijgt een uniforme wijze van beschrijven van de gevonden instrumenten, ook als men de inventarisatie door meer mensen laat uitvoeren; men is al bij het inventariseren gedwongen na te denken over de mogelijke toepassing(en) van het gevonden instrument. Door de gegevens op de formulieren met elkaar te vergelijken (bijvoorbeeld door deze in te voeren in een databank) kan op elk gewenst tijdstip tijdens of na afloop van de inventarisatie snel een overzicht verkregen worden van eventu ele lacunes die nog gevuld zouden moe ten worden. In de praktijk zal het werken met 4_e checklist vaak een combinatie van beide toepassingen zijn. Conclusie Het gebruik van de CTI leidt tot een sys tematisch overzicht van invalshoeken voor instrumenten die de toegankelijk heid van een digitale (archief)werkplaats bevorderen. Onze aanbeveling voor instellingen die een digitale historische werkplaats willen ontwikkelen is om met de CTI een substantiële set van websites (van in ieder geval archieven, bibliothe ken en musea), literatuur en archiefbe waarplaatsen te bekijken, en de instru menten te identificeren, te verzamelen en te beschrijven. Tijdens deze inventari satie is het nuttig om regelmatig de opbrengst tot dan toe te analyseren, om te controleren of alle invalshoeken die voor de instelling van belang worden geacht voldoende gedekt zijn. Daan Hertogs, hoofd Documentmanagement en Archief/gemeentearchivaris Breda: "Het Stadsarchief Breda wil op het internet een zo volledig mogelijk toegeruste onder zoekswerkplaats inrichten: de virtuele variant van de studiezaal. Essentieel is onder andere de aanwezigheid van hulpmid delen om gebruikers in staat te stellen zo zelfstandig mogelijk hun onderzoek te doen. Maar hoe krijg je greep op de al bestaande hulpmiddelen? Studenten Archivistiek B hebben in de module Toegankelijkheid dit probleem getackeld en met resultaat." Beng Lai, Elena Magnée-Smimova, Herman van Dam, Marien Geelhoed en Nico Hoevenaars zijn studenten archivistiek B aan de Hogeschool van Amsterdam. Zij bedanken hun docent Erika Hokke voor haar enthousias me en ondersteuning tijdens het ontwikkelen van de CTI. Literatuur In ons onderzoek hebben we uitgebreid lite ratuuronderzoek gedaan. In het rapport Het juiste digitale gereedschap: test met de Checklist Toegankelijkheidsinstrumenten (CTI) is daarvan de neerslag te vinden. Ook is in dit rapport een uitgebreide literatuurlijst opgenomen. U kunt het rapport raadplegen via de website van de Archiefschool: http://public.rchiefschool.net/C10/Biblioth eek/Document%20- Library/digitaalgereedschap.pdf. Op deze site is ook de checklist (met toelichting) te downloaden.Voor dit artikel noemen we specifiek de volgende literatuur: Bustraan, S., Competent het archief in. Amsterdam: Hogeschool van Amsterdam, 2005. Florijn, E., De digitale onderzoeksom geving binnen het archievenveld: een functioneel model en een checklist (incl. Bijlagen). Amsterdam: Hogeschool van Amsterdam, 2004. Groot, T., Naar een digitale zoektocht: een onderzoek naar benodigde functionele eisen voor een applicatie om te kunnen zoeken in archiefbeschrijvingen. Amsterdam: Archiefschool, 2003. T. Thomassen (red), Toegang: ontwik kelingen in de ontsluiting van archieven. Jaarboek 2001. 's- Gravenhage Stichting Archiefpublicaties, 2001. T. Thomassen (red), Archiefgebruikers Consumenten van het verleden. Jaarboek 2001. 's-Gravenhage Stichting Archiefpublicaties, 02002/2003. Yakel, E., D. Torres, AI: archival intelligence and user expertise. In: American Archivist vol. 66, no. 1, Spring/Summer 2003, p.p. 51-78. De studiezaal van het Stadsarchief Breda. juni 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 6