Differs Jbzwipoint PreservationTechnologies Bookkeec Steppin? Stonei 2006 ten mentorproject voor de erf?oedsector OOOO^OQOOOOO @llBidigit Group L? Mr 'Ji** A*"' JJ2 I -y - J - utilize your knowledge Digitalisering I backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model www.scanpointnl.nl of bel: 045- 5640054 Scanpoint Nederland Ganzepool 6, 6443 WZ Brunssum Email: info@scanpointnl.nl Scanpoint Nederland is een onderdeel van de A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 E-mail: johnvandorsten@ptbv.nl Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 nieuws uit het veld Waar zijn de zwarte archivarissen, de Arabische monumentenbeheerders, de Oost-Europese archeologen en de muse umdirecteuren met een Turkse of Afrikaanse achtergrond? Anno 2006 moeten deze nog met een kaarsje wor den gezocht in Nederland. Het is een feit dat een museum nog steeds een 'wit bol werk' is. Hetzelfde is ook te zien in de overige erfgoedsectoren; geen onbekend gegeven. Tijd voor verandering dus. In opdracht van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) start Netwerk CS de pilot Stepping Stones, een 'mentoringtraject' voor de erfgoedsector. Netwerk CS beoogt met Stepping Stones - een Nederlands uitdrukking verzinnen kan blijkbaar niet meer - het hoger kader van de personeelsbestanden in de erf goedsector te 'kleuren'. In deze sector, die bestaat uit archieven, musea en organisa ties die zich bezig houden met archeolo gie en monumenten, liggen enorme kan sen voor talenten en professionals met een dubbele culturele achtergrond. Na succesvolle mentorprojecten in de kunst en cultuursector, slaan Netwerk CS en het project 'Carrières of Barrières' in de kunsten voor de pilot Stepping Stones opnieuw de handen ineen. Het programma richt zich enerzijds op de 'mentoren': beslissers uit de erf goedsector zoals directieleden, stafleden, archivarissen en conservatoren die bereid zijn hun netwerken open te stellen en uit te breiden, en die graag hun kennis willen delen met een nieuwe generatie erfgoed professionals. Anderzijds is het project gericht op de zogenaamde 'mentees': de talenten en de (jonge) professionals met een dubbele culturele achtergrond die de ambitie én de mogelijkheid hebben om binnen enkele jaren een invloedrijke positie te bereiken in de erfgoedsector. De verwachting is dat de deelnemers mini maal twee jaar professioneel in de cultu rele sector werkzaam zijn en minimaal HBO-niveau hebben. Ook niet-inhoude- lijke professionals buiten de erfgoedsector zoals (zakelijk) directeuren, managers, personeelsfunctionarissen en projectlei ders met aantoonbare ambitie om binnen nu en twee tot drie jaar een topfunctie in te nemen binnen de erfgoedsector, kun nen passende kandidaten zijn voor Stepping Stones. Het streven is om een divers samengestelde groep van in totaal twaalf mentees en twaalf mentoren te vormen. De vertegenwoordiging in de diverse erfgoedsectoren zal nauwlettend in de gaten worden gehouden, evenals de etnische achtergrond en de leeftijd. De inhoudelijke begeleiding is voor een belangrijk deel in handen van ervaren trainers. Er zijn geen kosten verbonden aan dit project, wel zijn binding, inzet en tijd vereist, van zowel de mentee als de mentor. De kern van het traject draait om mini maal zes afspraken van ongeveer ander half uur die de mentee en de mentor samen zelf plannen. Deze afspraken staan in het teken van uitwisseling met extra focus op de loopbaanvragen van de men tee. Daar omheen is een aantal verplichte bijeenkomsten georganiseerd om de deel nemers te begeleiden, terugkoppeling te ontvangen en om te netwerken. Het tota le tijdsbeslag is circa negen dagdelen in een looptijd van ruim zeven maanden. Naar verwachting zullen begin 2007 twaalf mentees beter zijn toegerust op een carrière in de erfgoedsector en twaalf mentoren verrijkt zijn met interculturele kennis en competenties. Bovendien zul len de netwerken van zowel de mentees als de mentoren met elkaar worden ver bonden, naar andere sectoren, collega instellingen binnen de erfgoedsector, mensen uit allochtone bevolkingsgroe pen en naar mensen op beslissende posi ties binnen en buiten de sector. Als laat ste zullen in de evaluatie van Stepping Stones de kansen en belemmeringen die mentees in hun loopbaan in de erfgoed sector tegenkomen zorgvuldig in kaart worden gebracht. Op termijn zal dit bij dragen aan de interculturele ontwikke ling in de organisaties van musea, archie ven en monumenten. Voor meer infor matie: www.netwerkcs.nl/steppingstones. ARCHIEFPROJECTEN U heeft geen tijd om uw archieven te bewerken? Wij wel! Differs is een jong bedrijf en heeft zich gespecialiseerd in: de inventarisatie, selectie en vernietiging van (semi-)statische archieven; het opstellen van beschrijvende inventarissen; het opstellen van selectielijsten; het opstellen van beheersregels en Quick scans; het tijdelijk vervullen van archieffuncties. Differs heeft vakkundige en gedreven mede werkers in huis met Archivistiek B en WA. Zij zijn in staat om zelfstandig uw archieven met zorg te bewerken en een mooi project resultaat af te leveren. Bovendien geldt voor onze medewerkers dat ze ook veel kennis hebben van de hedendaagse digitale manieren van archiveren. Differs archiefprojecten info@differs.nl www.differs.nl Janny Sietses 070 - 314 36 26 Di ff'ers, een Dd Groep onderneming. en werkt internationaal ais Scanpoint Europe Programma Harry Strijkers Sinds 1 juni is Maaike Lulofs werkzaam als docent-onderzoeker bij de Archiefschool. Lulofs was reeds verbonden aan de Archiefschool als cursusdocent archiefbewer king. Sinds 1993 was zij verbonden aan het Regionaal Archief Leiden, van 1996-2002 als coördinator studiezaal en de laatste jaren als coördinator ontsluiting archieven. Prof.dr. Frank Keverling Buisman, oud-direc teur van het Gelders Archief, is op woensdag 31 mei benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Hij ontving de koninklijke onderscheiding na afloop van een symposi um over wetenschap en archieven, dat was georganiseerd naar aanleiding van het eindi gen van zijn loopbaan bij het Gelders Archief. Keverling Buisman is per 1 juni met prepensioen gegaan. Zijn opvolger is dr. Fred van Kan. Die wordt per 1 september 2006 de nieuwe directeur van het Gelders Archief. Van Kan is thans directeur van Archief Eemland, waar het voormalige gemeentearchief Amersfoort deel van uitmaakt. Bij het Gelders Archief zal Van Kan zich onder ande re gaan bezig houden met de voorgenomen verhuizing en herhuisvesting op het KEMA- terrein in Arnhem en de verdere professiona lisering van het collectiebeheer en de archiefinspectie. juni 2006 a—aaamwimiBiiiwiiITOWWW archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 4