uithet veld Oorlogskranten op website Archief Eemland Nieuwe naam voor Stadsarchief Heerlen: Rijckheyt Studiegids GO opleidingen verschenen DIVA naar de beurs Congres Kwaliteitszorg SOD en DIVA Nieuwe norm in de maak voor records management in bedrijfsapplicaties nieuws uit het veld nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: bureau@kvan.nl Alle kranten van Archief Eemland uit de periode 1848-1950 zijn de afgelopen maanden door Pictura in Heiloo gedigita liseerd. De eerste kranten zijn sinds begin mei op de website van het archief te bekijken (www.archiefeemland.nl). Er is voor gekozen om te beginnen met de kranten uit de oorlogsperiode. Zo valt in het 'Amersfoortsch Dagblad' van 10 mei 1940 te lezen: 'Van drie uur af hebben Duitsche troepen de grens overschreden' en 'Berlijn dreigt met totale vernietiging'. De toon is volstrekt anti-Duits. Als de krant op 20 mei opnieuw verschijnt, is dit veranderd en worden de successen van de Duitse Wehrmacht breed uitge meten. Op internet zijn de krantenpagina's over de periode mei 1940-februari 1942 nu raadpleegbaar, natuurlijk voor zover die bij het Archief bewaard zijn gebleven. De komende maanden zullen geleidelijk alle beschikbare kranten online gepresen teerd worden. De kranten zijn full-text doorzoekbaar: door het intypen van een willekeurig woord worden alle pagina's waarin dat woord voorkomt getoond. Ook kan de krant van een willekeurige dag gelezen worden. Binnenkort wordt het mogelijk om afdrukken van pagina's te bestellen. Het Stadsarchief Heerlen gaat sinds 22 mei onder een andere naam door het leven: 'Rijckheyt, centrum voor regionale geschiedenis'. Deze naam verwijst naar de aard van het materiaal dat het archief in zijn schatkamers bewaart en voor onderzoek beschikbaar stelt. Rijckheyt verwijst ook naar de ervaring die een bezoeker aan de archiefinstelling ervaart, wanneer hij of zij de historische bronnen raadpleegt en daarbij soms juweeltjes ontdekt. De naam Stadsarchief Heerlen dekte niet langer de lading, aangezien men ook archieftaken uitvoert voor de gemeenten Simpelveld, Nuth en Voerendaal. En daarmee is de groeiambi tie van deze instelling nog niet gestopt. Bij de feestelijke onthulling van de naam en de bijbehorende huisstijl op Kasteel Hoensbroek werd ook de eerste archiefin ventaris van Rijckheyt gepresenteerd. Het betrof de inventaris van het familie archief Schunck. Op donderdag 5 oktober vinden de ledenvergadering en het jaarlijkse con gres van de SOD plaats. DIVA werkt samen met de SOD aan het programma van dit congres. De dag zal in het teken staan van kwaliteitszorg in div en archief. De Sectie Kwaliteitszorg van DIVA is nauw bij de organisatie betrokken. Het congres vindt plaats in Hoog Brabant, vlakbij het Centraal Station van Utrecht. Schrijft u deze dag alvast in uw agenda. Meer informatie over het congres vindt u binnenkort op www.divakoepel.nl. Archieven Vianen, Everdingen en Hagestein naar Het Utrechts Archief Als gevolg van de overgang van de gemeente Vianen van de provincie Zuid-Holland naar de provincie Utrecht in 2002 zijn onlangs alle in het Nationaal Archief te Den Haag berustende archieven met betrekking tot Vianen, Everdingen en Hagestein overgebracht naar Het Utrechts Archief, zijnde de beheerder van alle rijksarchieven in de provincie Utrecht. Een deel van deze archieven is inmiddels bij Het Utrechts Archief weer voor publiek toegankelijk. Nog niet beschikbaar zijn alle archieven betreffende de Burgerlijke Stand, de Doop-, Trouw- en Begraafboeken en de Memories van Successie van de genoemde plaatsen. Alle indexen op deze archieven en bijbehorende reproducties zijn voorlopig nog op het Nationaal Archief ter inzage; op termijn zullen deze bij Het Utrechts Archief beschikbaar komen. De Doop-, Trouw- en Begraafboeken van Vianen, Everdingen en Hagestein en de Burgerlijke Stand van Everdingen zijn ook op microfiche raadpleegbaar bij het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag. Een overzicht van alle naar Het Utrechts Archief overgebrachte archieven, met vermel ding van het oude en het nieuwe toegangsnummer, is te vinden op de website www.hetutrechtsarchief.nl. In mei vond het jubileumcongres van de Nederlandse Genealogische Vereniging plaats in de Jaarbeurs in Utrecht (zie ook verderop in dit blad). DIVA was ook vertegenwoordigd op deze grote genealogische informatiebeurs en bemande samen met Het Utrechts Archief een stand. Om grotere bekend heid te geven aan het archiefwezen en de maatschappelijke betekenis van het archief kracht bij te zetten is DIVA van plan in de toekomst vaker bij dergelijke evenementen aanwezig te zijn. Zo hoopt DIVA bij te dragen aan de presentatie van het archiefveld aan het publiek. GO opleidingen presenteerde onlangs haar nieuwe studiegids met het opleidingsaanbod voor het komende sei zoen. Deze compacte gids omvat ruim zestig opleidingen, workshops, cursussen en bedrijfstrainingen, specifiek gericht op informatieprofessionals. Nieuw in de gids is een uitgebreide index, waarin zowel op trefwoord als op cursusnaam gezocht kan worden. Daarnaast is door het gebruik van iconen direct te zien voor welke doelgroep(en) binnen de informatiedienstverlening de betreffende activiteit is bedoeld. Nieuwe opleidingsactiviteiten in deze gids zijn: Auteursrecht in de informatiedienstverlening; Basiskennis ICT voor archivarissen; Basiskennis records management/archiefbeheer in het geneesmiddelenonderzoek; Juridische informatie in penitentiaire inrichtingen; Klassiek inventariseren van historische bestanden; Opzetten van een informatieportal; Taxonomieën in de praktijk. Voor meer informa tie en het aanvra gen van een gratis exemplaar: www.stgo.nl of (070) 351 23 80. NEN werkt ten behoeve van infor matie- en archiefmanagement aan een Nederlandse norm voor functionaliteit van records management in software- applicaties voor bedrijfsvoering. De nieuwe norm is gebaseerd op zowel ReMANO 2004 als op het Kernmodel van het interdepartementale samen werkingsverband voor de vernieuwing van de informatiehuishouding Inter- LAB. Een belangrijke reden om de twee jonge initiatieven te vervangen door een norm, NEN 2082, is de reikwijdte daar van. ReMANO en het Kernmodel zijn in beginsel gericht op de overheid. Ze gaan uit van archiefbeheer met speci fiek daarvoor ontwikkelde software, in de regel een record management-appli- catie (RMA). De nieuwe norm richt zich daarentegen op functionaliteit voor record management in applicaties die primaire bedrijfsprocessen ondersteu nen of op zichzelf staande record management-applicaties. Een organisa tie moet de eisen voor informatiebeheer in lijn brengen met de eisen voor de uitvoering van haar taken, liefst geba seerd op een risicoanalyse. De nieuwe norm sluit goed aan op de visie dat digi tale informatievoorziening integraal moet worden benaderd door de vele spelers op dit gebied. Voor NEN 2082 zijn enkele uitgangs punten geformuleerd. Zo moet de norm de uitwisselbaarheid bevorderen van record management-metagegevens en archiefbescheiden tussen verschillende applicaties en organisaties. Ook moet ze een minimumset benoemen van func tionaliteiten in bedrijfsapplicaties en RMA's en de standaard functionaliteit aangeven voor organisaties in Nederland. In de norm worden de eisen verwerkt uit NEN-ISO 15489:2001 Informatie- en archiefmanagement en NEN-ISO 23081:2006 Processen voor informatie- en archiefmanagement - Meta gegevens voor archiefbescheiden. De normontwikkeling wordt onder steund door de Stichting Certificatie ReMANO, InterLAB, het Nationaal Archief en de Archiefschool. De con ceptnorm komt waarschijnlijk aan het eind van het derde kwartaal in de exter- ne-kritiek-ronde. De normcommissie hoopt de norm eind 2006 te ratificeren en publiceren en onderzoekt voor dracht ervan als Europese of internatio nale norm. W" e:rl5:groe;p 'HVHeten is Weten' Verschillende partijen (onder andere Digitaal Erfgoed Nederland, Taskforce Archieven, DIVA, Nederlandse Museum vereniging, Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid) werken aan een samen hangend systeem van kwaliteitszorg voor ICT in het erfgoed. Binnen zo'n systeem van kwaliteitszorg is het belangrijk om de stand van zaken en de ontwikkelingen binnen de instellingen en de door hen uitgevoerde projecten goed te volgen. De partijen die betrokken zijn bij de inrich ting van het systeem van kwaliteitszorg hebben daarom een werkgroep 'Meten is Weten' opgericht. Binnen deze werk groep wordt informatie uitgewisseld over de lopende en geplande initiatieven op het gebied van monitoring, benchmar king, audits, enquêtes en evaluaties voor ICT-kwaliteitszorg. De deelnemers willen hiermee de samenhang tussen en de kwa liteit van deze intitiatieven verbeteren, zodat initiatiefnemers en instellingen optimaal kunnen leren van de bevindin gen. Voor meer info: www.den.nl. NIEUWS ca STUDIEGIDS 2

Archievenblad | 2006 | | pagina 3