Het Archievenblaivan charter tot chip 14 ll5 Ten Cate: koninklijk dankzij vernieuwingsdrift colofon 4 [14 lio Het juiste digitale gereedschap bepalen met de checklist toegankelijkheidsinstrumenten (CTI) Vaste rubrieken |*9 [26 [33 [36 Agenda Citaat van de maand 'Alles gaat sneller in het digitale tijdperk. Ook het verval. Terwijl menig handschrift uit de vroege middeleeuwen nog steeds helder tot ons spreekt, prijst de heden daagse schrijver zich gelukkig als zijn schrijfsels één eeuw leesbaar blijven.' II noot van de redactie «jriiTT Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende, Jac. Biemans, Patricia Böschen, Roelof Braad (hoofd redacteur), Maarten Broek (eind redactie), Mathilda van Geem,Tamara Groot, Peter Sijnke, Harry Strijkers, Hanno deVries, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Albert Boekhorst, Barbara Boender, Dick Bunskoeke, Sophie Devolder Else Laura Rademaker, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Cruquiusweg 3 I 1019 AT Amsterdam. Tel.: (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers Product- en personeelsadverten ties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04. e-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV, Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 69,50 81,50 98,00 5,00 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin juli 2006. NHOUDSIPGAVE Digitalisering: Beng Lai, Elena Magnée-Smirnova, Herman van Dam, Marien Geelhoed en Nico Hoevenaars 3 De archiefervaring Li Nieuws uit het veld En we noemen 'm: Internationale Norm voor Archivistische Geautoriseerde Beschrijvingen voor Organisaties, Personen en Families Digitalisering: Erika Hokke |l6 Digitalisering in het zuiden Digitalisering: Ingmar Koch 120 Snackers, gravers, grasduiners? Doelgroepen in het middelpunt Digitalisering: Henrieke Wubs [22 Nederlandse Genealogische Vereniging zestig jaar Archieven en collecties: Harry Strijkers Hofleverancier: Coen Heideweg Column Literatuur KVAN Nieuws Rolf Zaal, in: 'Print minstens honderd jaar leesbaar', De Automatiseringsgids van 23 maart 2006. Het juiste digitale gereedschap bepalen met de checklist toegankelijkheidsinstrumenten (CTI) Door Beng Lai, Elena Magnée-Smirnova, Herman van Dam, Marien Geelhoed en Nico Hoevenaars Enkele studenten Archivistiek B hebben in opdracht van het Stadsarchief Breda gewerkt aan het inventa riseren van de digitale gereedschappen die nodig zijn bij de virtuele variant van de studiezaal. Digitalisering in het zuiden Stand van zaken Waterschap (n=7) GR (n=38) Gemeente (n=108) 1 1 1 1 57% 29% 14% 50% 50% 18% 18% 63% m 46% 31% 22% 0% 20% 80% 100% Scanning Voorbereiding Geen plannen] Door Ingmar Koch De Samenwerkende Archiefinspecties Zuid- Nederland hebben de aard en omvang van digitalise ring en substitutie bij de lokale overheden in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg in kaart gebracht. oEn we noemen 'm: Internationale Norm voor Archivistische Geautoriseerde Beschrijvingen voor Organisaties, Personen en Families Door Erika Hokke Eind april vond in Antwerpen een studiedag plaats die was gewijd aan de nieuwe beschrijvingsnorm voor archiefvormers. Deze internationale norm is door een Vlaams-Nederlands verband in het Nederlands vertaald. Snackers, gravers, grasduiners? Doelgroepen in het middelpunt Door Henrieke Wubs In de recente publicatie 'Snuffelen en graven' van het Sociaal en Cultureel Planbureau wordt een werkwij ze geïntroduceerd om nieuwe doelgroepen te berei ken voor de digitaal toegankelijke archieven. We mogen ons gelukkig prijzen met de resultaten van de zojuist gehouden studiedagen van de KVAN. Alles in het teken van 'e' - elektronisch. We kunnen niet meer zonder. De maatschappij versnelt en het gaat ons steeds beter af en het wordt ook goedkoper. Onlangs kreeg ik bericht dat binnenkort voor hetzelfde geld mijn privé- internet nog sneller wordt. Wellicht wat minder wachten aan de pc dus. Nog meer tijd om andere din gen te ondernemen, zoals een arti kel schrijven op de pc bijvoor beeld. Ondertussen zijn archivaris sen en informatici aan het werk om de krenten uit de pap van wat we zoal bij elkaar schrijven voor de eeuwigheid veilig te stellen. Hoe en met welke kosten is nog steeds niet helemaal helder, maar er wordt vooruitgang geboekt. Ook in het op elektronische wijze berei ken van de benutters van archie ven, klanten wil ik ze niet direct noemen. Degenen die onze vooral digitale archieven raadplegen heb ben een steeds pluriformere ach tergrond. Van 'snackers' en helaas soms ook 'hackers' tot de serieuze onderzoeker. Verderop in dit num mer iets meer daarover. Evident is dat er nog veel conversiewerk nodig is en ook denkwerk om de vele informatie open en toeganke lijk beschikbaar en bruikbaar te houden en maken. Want voordat alles raadpleegbaar is vanuit één programma met een handig navi gatiesysteem en waarbij je ook nog eigen aantekeningen, foto's, video, notities en commentaren kunt toevoegen én archiveren moet er denk ik nog heel wat genormaliseerd en gestandaardi seerd worden. En geconverteerd. Dat zal wel het meest moeizame proces worden, plus ook nog eens alles weer geschikt maken voor hét operatingsysteem anno 2020 op de nieuwe denkende bubble- processoren van broekzakpe's die meer kunnen dan onze bedrijfsser- ver op dit moment en waar we overal ter wereld alle informatie veilig kunnen opvragen en genere ren die we willen. Of dan al de zeventiende-eeuwse archieven van de Staten-Generaal digitaal beschikbaar zijn? En alle e-generie- ke documenten even lang houd baar zijn als de middeleeuwse per kamenten oorkonden? De tijd zal het leren. Ik heb er echter alle ver trouwen in, want vele bezige bijen zijn aan het werk de bijenkorf met goede nectar te vullen. Roelof Braad archievenblad juni 2006 juni 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 2