O Tentoonstellingen O Bijeenkomsten buitenlandse evenementen BINNEN- E 1 agenda De tentoon stelling in Mu seum Willem van Haren vertelt het verhaal van de Schoterlandse Veencompagnie in Zuidoost-Friesland, het ontstaan van Heerenveen en de bloeitijd in de zeventiende en de acht tiende eeuw - alles dankzij de turf. Oude kaarten, prenten, tekeningen, schilderij en en unieke documenten uit het archief van de Compagnie geven een beeld van de vroegste geschiedenis van Heerenveen. Modellen van turfschepen laten zien hoe de turf vanuit het veen naar Holland werd vervoerd. Uniek in de tentoonstelling zijn de archeologische voorwerpen die in 2005 zijn gevonden precies op de plaats waar Heerenveen is ontstaan. Het museum heeft bij de tentoonstelling een wandelroute gemaakt langs de spo ren van de vroegste geschiedenis van Heerenveen. De tentoonstelling is onder deel van de manifestatie Kleurrijk Anders, waarin zes musea in Zuidoost-Friesland zich presenteren rond het thema export. Museum Willem van Haren, Minckelersstraat 11, Heerenveen De Duitse bezetting betekende ook voor de inwoners van Den Haag vijf bange jaren, er vielen duizenden doden te betreuren, tienduizenden mensen wer den uit de stad verdreven en duizenden huizen en gebouwen werden verwoest. De jaren '40-'45 waren ook een les voor de toekomst. Direct na de bevrijding werd begonnen met de oprichting van gedenktekens, monumenten voor bij zondere gebeurtenissen of speciale groe pen. Het merendeel van de monumenten vormt nog jaarlijks een herdenkingsplek. In de tentoonstellingsruimte van het Haags Gemeentearchief is een expositie ingericht waarin aan deze monumenten aandacht wordt geschonken. De tentoonstelling in de Geschiedenishal van het Historisch Centrum Overijssel vertelt van 100 jaar sport in Overijssel; niet alleen van de succesvolle profes sionele sporter én de zaterdag amateur, maar ook van de sup portersvereniging en de eenzame recreant. Er is onder andere een 'stadion' met een heuse tribune nagebouwd, waar op een groot beeldscherm films te zien zijn uit het Overijsselse sportverleden. Maar ook is er gelegenheid zelf een keuze te maken uit historisch beeldmateriaal. De tentoonstelling gaat vergezeld van tal van evenementen, waaronder een quiz, lezingen en een clubliederenfestival. Historisch Centrum Overijssel, Eikenstraat 70, Zwolle De Rijwielbelastingwet werd op voorstel van minister Hendrik Colijn in 1924 inge steld. Voor de meeste mensen was de jaar lijkse fietsbelasting van fl. 2,50 erg duur. De allerarmsten en werkelozen kregen het koperen fiets- plaatje weliswaar gratis; maar helaas voorzien van de opzichtige tekst 'koste loos' en een groot gat in het midden. Zo werd hun armzalige status voor iedereen zichtbaar. Wie geen fietsplaatje had, kreeg een boete die kon oplopen tot wel vijf gulden. Bij het niet betalen van de boete werd je fiets in beslag genomen en op het belastingkantoor openbaar ver kocht. Pas in 1941 kwam een einde aan de impopulaire belasting. Foto's, docu menten en in scène gezette historische taferelen verbeelden deze periode van vlak voor de Tweede Wereldoorlog waar in de bevolking gebukt ging onder de loden last van de impopulaire fietsbelas ting. Cursussen Cursus voor ervaren gebruikers van het Gezamenlijk Geautomatiseerde Catalogiseersysteem (GGC) die docu menten voor 1850 willen interpreteren, ontlenen en invoeren. Voor het beschrij ven van werken voor 1801 gelden aparte regels en is extra materiaalkennis nodig. Tijdens deze cursus worden deze bijzon dere publicaties beschouwd en kan geoe fend worden met de invoer ervan. Informatie en aanmelding: www.ingressus.nl/maino^o^.asp Studiedag georganiseerd door de Vereniging voor Geschiedenis en Informatica. Tijdens deze middag wordt ingegaan op de vraag of moderne com municatietechnologieën ook binnen het onderwijs en de erfgoedsector gebruikt kunnen worden. Hebben deze nieuwe technologieën een innoverende impact op bijvoorbeeld het communiceren met het publiek of studenten, leiden zij tot een verbetering van de kwaliteit en welke investeringen zijn hiervoor nodig? Een veelgehoorde klacht is het gebrek aan tijd, aan middelen en aan kennis om met de mogelijkheden van de nieuwe media te experimenteren. Vier sprekers uit ver schillende sectoren zullen hierover hun mening geven, na afloop is er tijd voor 36 I y— agenda Ieder specialisme binnen de gezond heidszorg heeft eigen creatie- en verwer kingswijzen voor informatie. Daarnaast wordt in toenemende mate gebruik gemaakt van multimediale informatie en stijgt de behoefte aan integrale beschik baarheid van informatie vanuit diverse rollen en perspectieven. De patiënt, de zorgverlener, de onderzoeker en de ICT'er in de zorg liggen allen wakker van het nu en straks niet beschikbaar zijn van informatie die van levensbelang is. In twee workshops buigen experts vanuit de verschillende rollen zich over de ontsta ne situatie. Zij bieden hun ervaring, ken nis en kunde tijdens dit evenement aan om te werken aan structurele oplossin gen. Sprekers uit Nederland en Vlaanderen snijden onderwerpen aan die zich zowel richten op cultuureducatie binnen als bui ten het voortgezet onderwijs. Hoe kunnen culturele instellingen inspelen op de nieu we onderbouw en het vakgebied kunst en cultuur? Welke rol speelt culturele diversi teit in cultuureducatie? Daarnaast is er aan dacht voor onder meer community arts, cultuurprofielscholen en komt de vraag aan de orde of er nog sprake is van één wes terse canon in een hedendaagse klasgroep. Naast lezingen en discussies, is er de gele genheid om jongerenprojecten zelf te erva ren in voorstelling en museumbezoek. Zo kan er een bezoek worden gebracht aan de Wonderkamers in het Haagse Gemeentemuseum en is er een optreden van Jongeren theater 020. Deelnamekosten: 75,00 (maximaal twee personen per instelling). Bijeenkomst georganiseerd door Cultuur netwerk Nederland in opdracht van het ministerie van OCW waarin de balans wordt opgemaakt van het traject Versterking Cultuureducatie in het Primair Onderwijs en een visie op de toe komst moet worden ontwikkeld. Op basis van de aanbevelingen uit het recent verschenen advies van de Onderwijsraad en de Raad voor Cultuur, een kwantita tieve monitoring en een kwalitatief onderzoek bespreken schoolleiders, interne cultuurcoördinatoren, ambtena ren, docenten en directies van pabo's en managers van cultuur- en cultuureduca tie-instellingen verleden en toekomst van cultuureducatie. Deelname is gratis. Symposium ter gelegenheid van vijf tig jaar Regionaal Archief West-Brabant. Centraal staat de vraag welke organisatie vormen er zijn voor archiefbeheer en wat hun voor- en nadelen zijn. Daarnaast wordt de vraag gesteld of het altijd per se een overheidsorganisatie moet zijn die de archiefwettelijke taken uitvoert, of is het mogelijk om die overheidstaak te pri vatiseren? Recent is een onderzoek uitge voerd onder leiding van prof. Inge van der Vlies van de Universiteit van Amsterdam. Haar conclusie was dat de Archiefwet eigenlijk meer in de weg staat dan dat die mogelijkheden biedt. Het symposium probeert de stand van zaken weer te geven en de ontwikkelingen rond samenwerking of samengaan te in kade ren. Enerzijds tegen het licht van de Archiefwet, dus vanuit een juridische gezichtspunt, anderzijds tegen het licht van de wens van de gebruiker. Deze laat ste wordt in veel studies en onderzoeken een belangrijke rol en mening toege dicht. Wat voor voordeel heeft de klant Deelname is gratis. 37 t/m 2 juli Turf, het bruine goud Info: tel. (0513) 623 408 of www.museazuid- oostfriesland.nl t/m 15 juli Den Haag'4o-'45 in monumenten Haags Gemeentearchief, Spui 70, Den Haag Info: (070) 353 70 10 of www.eemeentear- chief.denhaag.nl t/m 27 augustus Echte helden. 100 jaar sport in Overijssel Info: tel. (038) 426 63 00 of www.historischcentrumpyerijssel.nl t/m 4 september Loden last! Fietsbelasting 1924-1941 Belasting- en Douanemuseum, Parklaan 14- 16, Rotterdam Info: tel. (010) 440 02 00 of www.belasting- dienst.nl/bdmuseum 14 september en 14 december Verwerking van oude drukken in het GGC 16 juni Toepassingen van nieuwe technologie binnen onderwijs en cultuur 1 archievenblad juni 2006 discussie. Deelname is gratis. Aanvang: 13.00 uur. Locatie: Koninklijke Bibliotheek, Den Haag Informatie en aanmelding: paula.witkamp@ bureau.knaw.nl of www.vgi-online.nl 21 juni RMC Voorjaarsevenement 'Recordsmanagement in de Zorg' Deelnamekosten: leden van de vereni ging RMC gratis, niet-leden 225,00. Locatie: Sociëteit 'De Witte' te Den Haag Informatie en aanmelding: www.rmconventie.nl I 22 juni Dag van de Cultuureducatie, jongeren en Cultuureducatie Locatie: Museon, Den Haag Informatie en aanmelding: www.dagvandecultuureducatie.nl I 29 juni Koers cultuureducatie primair onderwijs Locatie: Muziekcentrum Vredenburg, Utrecht Informatie: www.cultuprnetwerk.org I 28 september Organisatie van archiefbeheer. 'Samenwerking en samengaan in relatie tot wet en klant' Tijd: 13.00-16.30 uur (aansluitend borrel) Locatie: Moerdijkzaal, gemeentehuis van de gemeente Moerdijk, Pastoor van Kessellaan 15 te Zevenbergen Informatie en aanmelding: h.ianssen@regio- naalarchiefwestbrabant.nl juni 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 18