kv3n KVAN nieuws koninklijke vereniging van irchivarissen in nederlarx Voor het voetlicht: Max van Essen Voormalig hoofd Beeld Geluid GAR Max van Essen is nog net in oorlogs tijd geboren op 17 maart 1945 in Schoonhoven. Hier woont hij nog altijd met zijn vrouw Jannie. Hij leerde de kneepjes van het fotovak aan de Fotovakschool in Den Haag. Later volg de hij nog diverse gespecialiseerde cur sussen op zijn vakgebied. Na de theorie en opleiding begon het echte werk bij fotografen in Schoonhoven en Gouda. Later werd het de Leger Film- en Fotodienst (LFFD) te Den Haag. Max ver anderde hierna van werkgever en werd fotograaf bij de centrale bibliotheek van de Technische Hogeschool Delft. Zijn laatste werkgever werd het Gemeente archief van Rotterdam. Hier vond hij zijn plek, getuige zijn lange dienstver band. Bij het Gemeentearchief kwam hij via een sollicitatie op een vacature als fotograaf in dienst. Hij begon met repro ductiewerkzaamheden van oude foto's en het verzorgen van bestellingen door het publiek en het maken van foto's en afdrukken voor allerlei tentoonstellin gen. Later is dit uitgebreid met het vast leggen van het stadsbeeld in fotografie. Met andere woorden: het vastleggen van onder andere situaties die wijzigden en gebouwen die gesloopt werden. Maar met vastleggen komt men tegenwoordig niet ver meer. Er dient te worden gewaakt dat wat is vastgelegd over heel veel jaren ook nog door het nageslacht te raadplegen is. Een bekend probleem anno 2006. In de loop van de tijd is een verschuiving van de middelen opgetre den; naast video en film is de nadruk ook meer op de conservering en de 'preservering' komen te liggen. De laatste jaren heeft Max ook de grote verschuiving van de analoge fotografie naar de digitale fotografie en de daarbij horende problemen van de digitale houdbaarheid en opslag aan den lijve ondervonden. Hij gaf tot aan zijn afscheid leiding aan de cluster beeld en geluid als eerste medewerker binnen de afdeling Atelier Materieel Beheer (AMB), waar met name veel onderzoek wordt gedaan naar de conservering en de restauratie van bedreigde dragers. Max heeft hierdoor een schat aan ken nis opgebouwd. Hij heeft ook buiten zijn feitelijke werk zaamheden meegedraaid in diverse werkgroepen binnen zijn vakgebied. Hij was lid van de projectgroep E-depot 2004 van het Gemeentearchief Rotterdam en speelde ook een rol bin nen de filmweekcommissie. Ter gelegenheid van zijn afscheid organiseerde het Nationaal Overleg Audiovisuele Archieven (NORAA) in samenwerking met het Gemeentearchief Rotterdam een themadag die Max werd aangeboden. Diverse problemen bij de conservering van AV-materiaal kwamen op deze dag voor het voetlicht. Max ver zorgde zelf ook een presentatie. De dagvoorzitter was Harry Romijn, adjunct-directeur Groninger Archieven en voorzitter van NORAA. Na de inloop en een welkom door Jantje Steenhuis, gemeentearchivaris en voorzitter van de DIVA-sectie Audiovisuele Archivering, verzorgde Harry Romijn een inleiding. Zoals reeds vermeld was Max ook een van de sprekers. Hij hield een verhaal over zijn onderzoek naar verzuurde films. Anouk de Haas, beheerder AV- documenten GAR, gaf een vertoning van de gerestaureerde film 'Toets'. Na de lunch was de aandacht voor Hay Janssen, van de firma Janssen uit Venlo, die een demonstratie gaf van het over zetten van verkleurde films naar zwart wit. Giovanni Fossati, conservator van Filmmuseum Amsterdam, had als onder werp van zijn lezing 'Digitale filmrestau ratie: nieuwe mogelijkheden en nieuwe problemen'. Tom Dalderop, hoofd facili teiten RTV-Rijnmond, Wilma van Giersbergen, hoofd Atlas GAR, en Max vertelden over hun praktijkervaring met het overzetten van cassettebandjes van Radio Rijnmond naar audio-cd. Ter afsluiting van de themadag volgden voor belangstellenden een rondleiding door het Gemeentearchief en een demonstratie van de Telecine. Tijdens de receptie die volgde was er gelegenheid op Max te toasten en hem de hand te schudden. Ook zijn collega's van het Gemeentearchief zetten hem tijdens deze receptie extra in het zonnetje. 34 koninklijke vereniging van archivarissen in nederland SNAAI'er in beeld: Marieke Kroonen Marieke Kroonen (27) rondde eind 2001 haar studie maatschappijgeschiede nis in Rotterdam af. Zij werkte vervol gens bij de Pasar Malam Besar in Den Haag als theaterprogrammeur van het Bibit-Theater (lezingentheater). In 2003 maakte zij de overstap naar het Haags Gemeentearchief, waar zij momenteel werkt als medewerker Team Archieven. Hierbij studeert zij archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam en hoopt haar scriptie in de herfst van 2006 af te ronden. De bijeenkomsten van SNAAI zijn goede gelegenheden om weer bij te pra ten met medestudenten, om nieuwe mensen in het vak te ontmoeten en erva ringen over studie en werk te delen. De activiteiten die SNAAI organiseert zijn leuk en leerzaam. Vorig jaar ben ik mee gegaan met een rondleiding in het Koninklijk Huisarchief en in maart heb ik de scriptiemiddag in het Nationaal Archief bijgewoond. Ga zo door SNAAI! Vanuit mijn geschiedenisachter grond, ik heb maatschappijgeschiedenis in Rotterdam gestudeerd, was ik al geïn teresseerd in een baan in het archiefwe zen. Na wat sollicitaties ben ik uiteinde lijk eerst terecht gekomen bij de Pasar Malam Besar in Den Haag. Dit was voor mij een unieke kans om de Indische cul tuur, die ook deel van mijn eigen familie achtergrond is, beter te leren kennen. Vervolgens kreeg ik de kans om bij het Haags Gemeentearchief te komen wer ken, op voorwaarde dat ik ook de master archiefwetenschap in Amsterdam ging volgen. De combinatie van werken en studeren is zwaar, maar ik vond het een leerzame combinatie om zowel theorie als praktijk tegelijk te leren kennen. Momenteel ben ik mijn scriptie aan het schrijven over het onderwerp het kopen van archieven in Nederland en Engeland. Het is interessant om de Nederlandse praktijk te vergelijken met de archief praktijken in andere landen. Als aansluiting op de studie archiefwe tenschap hoop ik in 2007 de Stage Technique International d'Archives in Parijs te kunnen doen. Dit is een stage van tweeënhalve maand waarin je kennis maakt met de Franse archiefpraktijk en de praktijk van andere landen, een geweldige kans om eens buiten het Nederlandse werkveld te kijken. Mijn werk bij het Haags Gemeentearchief is heel afwisselend. Eén dag in de week werk ik op de studiezaal van het Gemeentearchief. Hierdoor krijg ik een goed beeld van de manier waarop mensen zoeken naar bronnen en welke struikelblokken zij daarbij tegenkomen. Tegelijkertijd leer ik zelf ook veel over de collecties van het Haags Gemeen tearchief. Daarnaast inventariseer ik par ticuliere archieven. Sinds een aantal maanden is een collega mij aan het inwerken voor de taak acquisitie van par ticuliere archieven. Regelmatig hebben wij inventarisatieklussen buiten de deur. Samen met de medewerkers van een organisatie gaan wij dan op locatie een archief inventariseren. Een van de voor delen van het inventariseren met hulp van de organisatie is dat je ter plekke vra gen kunt stellen over de organisatiestruc tuur. Bovendien is het archief meteen grotendeels toegankelijk gemaakt als het overgebracht wordt naar het Gemeen tearchief. Naast deze werkzaamheden ben ik amb telijk secretaris van het Straat-, Buurt- en Stadspublicatiefonds. In de afgelopen twee jaar konden mensen bij dit fonds subsidie aanvragen voor het uitgeven van een boek over een straat of buurt in Den Haag. De boekjes moeten de trots op de straat, buurt of stad bevorderen. Voor de komende vier jaar zullen de boekjes verschijnen in een serie stadspublicaties. Hiermee worden de boekjes beter her kenbaar en zullen ze een groter publiek bereiken. Een van de doelen die ik voor mijzelf op dit moment heb gesteld is het afron den van mijn studie. Mijn werk bij het Haags Gemeentearchief biedt mij nog vele uitdagingen en bovendien werk ik hier met veel plezier. Concrete plannen voor de langere termijn heb ik nog niet. Ik hoop in mijn loopbaan allerlei aspec ten van het vak te leren kennen en wel licht eens een periode in het buitenland te kunnen werken. 35 archivarissen Na een dienstverband van ongeveer 35 jaar heeft Max van Essen op dinsdag 30 mei jl. afscheid genomen als hoofd afdeling Beeld Geluid van het Gemeentearchief Rotterdam (GAR). Hij ging niet via de ach terdeur naar zijn nieuwe levensfase. Met een themadag en in het bijzijn van vele collega's uit het audiovisuele Nederlandse archieflandschap werd hij uitbundig uitge luid. Conservering Programma Harry Strijkers archievenblad juni 2006 o/an archivarissen Wat betekent de SNAAI voor jou? Waarom heb je gekozen voor de opleiding archivistiek? Vertel eens iets over je werk? Wat hoop je in de toekomst te bereiken? juni 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 17