aJL ONDERBEZET OP DIV-GEBIED? [De ©aak] Restauratieatelier 'De Tiendschuur' Ui Consult jfirrrmr' onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen Behandeling van brand-, roet- en waterschade calamiteitenservice Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 ~r Het vervullen van (tijdelijke) vacatures op het gebied van DIV is een arbeidsintensieve en prijzige aangelegenheid. DisConsult neemt deze zorg van u over. Wij hebben ja renlange ervaring in het detacheren, werven en selecteren van gekwalificeerd en gemo tiveerd DIV-personeel. Detachering DisConsult heeft personeel in dienst - uitvoerend, staf en management - waarover u voor kortere of langere tijd kunt beschikken. Werving en selectie DisConsult beschikt over specialistische kennis voor werving en selectie en beschikt over een uitgebreid netwerk. Hierdoor kun nen wij snel en doeltreffend een kandidaat selecteren die past in het door u geschetste profiel. Meer weten? Als u meer wilt weten over onze diensten, belt u dan met DisConsult, telefoon 079 - 342 95 09. Wij kun nen u dan van alle informatie voorzien. DOCUMENT MANAGEMENT KENNIS MANAGEMENT WORKFLOW MANAGEMENT DIOR-OPLEIDINGEN CiTyhouse, ïngelandlaan 174, 2711 DW ZOETERMEER, Telefoon 079 - 342 95 09, fax 079 - 342 59 46, www.disconsult.nl, e-mail: info@disconsult.nl KVAN nieuws KVAN Nieuws Bureau KVAN Redactie Archievenblad Over de schijn van... Vrijwel alle archiefdiensten hebben de laat ste jaren de ambitie om een groter en meer divers publiek voor archieven te interesseren. Dat vereist een actieve opstelling en het deelne men aan en organiseren van allerlei evenemen ten. Rondleidingen, tentoonstelingen, open dagen, publicaties en optredens op radio en tv, al dan niet rondom thema's uit de lokale of regionale actualiteit, worden ingezet om de bekendheid van de instellingen te vergroten. En met succes, gezien de reacties en cijfers van bezoekers, deelnemers en toeschouwers. In een dergelijke context is het natuurlijk altijd aan trekkelijk om mee te liften met activiteiten van anderen. Maar soms kan dat wel eens anders uitpakken dan de bedoeling is. Zoals in de vol gende Zaak. Enige tijd geleden legde iemand - geen archiva ris - de volgende vraag aan mij voor. In een archief wordt door iemand, op eigen initiatief, onderzoek gedaan naar een controverse uit het recente verleden. Het betreft een kwestie die in de tijd zelf nogal wat commotie heeft verwekt. Een deel van de betrokkenen is nog in leven; de stukken zijn vrij toegankelijk. Het is de bedoe ling dat de resultaten van het onderzoek wor den gepubliceerd. Als de tekst gereed is, zal de onderzoeker aan de archivaris vragen om een voorwoord bij zijn boek te schrijven. Mag die dat eigenlijk wel doen? Het ligt voor de hand om een dergelijk vraag te beantwoorden met: 'tja, dat hangt natuurlijk af van allerlei factoren'. Zoals de kwaliteit van het boek, de verwachte publiciteit ervoor, de repu tatie van de auteur en vaak ook de verhouding tussen de auteur en de archivaris. Een verstan dige archivaris zal in ieder geval een slag om de arm houden en het boek eerst willen bekijken, voordat hij een besluit neemt. En dan het vervolg. De uitgever van het bewus te boek komt met de vraag of de presentatie van het boek in het archief mag plaatsvinden. Omdat de meeste bronnen voor dat boek er bewaard worden. En misschien kunnen er wat van die stukken uitgestald worden? Op het eerste gezicht lijkt het allemaal vrij onschuldig. Waarom zou een archivaris hier niet op ingaan? Het kost niks (de uitgever betaalt) en het archief komt weer eens in de publiciteit. Maar misschien is het toch beter de zaak af te houden. Want is dit nog te verenigen met de beroepscode? De archivaris dient zich te onthouden van iedere activiteit die zijn professione le integriteit, objectiviteit en onpartijdigheid zou kunnen schaden (art. 8). Een voorwoord van de archivaris, hoe nietszeggend ook, zal door de buitenwereld gemakkelijk opgevat worden als een teken van instemming met of goedkeuring van de inhoud van het boek. Bij een presentatie in het archiefgebouw ontkomt de archivaris, als gastheer/-vrouw, er niet aan een woordje te spreken. En het tonen van de gebruikte stukken gaat voorbij aan het feit dat er in het archief ook nog documenten kunnen zijn, die mogelijk een ander licht werpen op de zaak. Kortom: de schijn van partijdigheid is zo gewekt. In zaken zoals deze lijkt het verstandig om niet te wachten tot het geval zich voordoet, maar om vooraf het beleid te formuleren. Zodat het voor iedereen duidelijk is wat het standpunt is van de dienst. Want wat vermeden moet wor den, is dat de archivaris kan worden misbruikt als een kwaliteitsstempel voor publicaties die zijn gebaseerd op de door de archiefdienst beheerde bronnen. De objectiviteit en onpartij digheid van de archivaris zijn [immers] een maat staf voor zijn vakbekwaamheid (art. 1). Nieuwe KVAN-leden Ui - Schilderij restauratie 3 Kon. Wilhelminahaven ZZ19 viuuruinycn Telefoon 0031 (0)10 - 234 02 91 Fax 0031 (0)10 - 460 34 37 Calamiteiten 0031(0)6- 38263077 f-mail info@artanddocumentconservation.com Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aanmelding voor activiteiten en wijzigingen in de ledenadministratie kunt u contact opnemen met het bureau. Kopij voor het Archievenblad, berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Cruquiusweg 31 1019 AT Amsterdam Tel. (020) 462 77 27 Fax: (020) 462 77 28 E-mail: bureau@kvan.nl Internet: www.kvan.nl Postbank Bureaurekening: 84767 De KVAN is een beroepsvereniging, die alle mensen verenigt die werk zaam zijn in het archiefveld. Het is geen vereiste dat leden het diploma archivistiek bezitten. Het archiefveld is zo divers, dat mensen met zeer ver schillende achtergrond/opleiding daarin werkzaam zijn. Allen zijn wel kom als lid van de KVAN! De Koninklijke Vereniging van Archi varissen in Nederland stelt zich ten doel de belangen van het Nederlands archiefwezen te behartigen en de deskundigheid van archivarissen te bevorderen. De vereniging organi seert onder meer studiedagen, inter nationale uitwisselingen en buiten landse oriëntatiereizen. Leden van de KVAN ontvangen kosteloos het Archievenblad en de Almanak van het Nederlands Archiefwezen. Student leden en beginnende beroeps beoefenaars kunnen tevens lid wor den van de Sectie Nieuwe en Aankomend Archivarissen en Infor matiespecialisten (SNAAI). De contri butie voor het lidmaatschap van de KVAN bedraagt €61,- per jaar (een hogere bijdrage is welkom). De contributie voor een student-lid bedraagt 18,- per jaar. Yvonne Bos-Rops De KVAN verwelkomt de volgende nieuwe leden: De heer J.P. Boersma Student media, informatie- communicatieweten schappen, Hogeschool van Amsterdam Mevrouw drs. P.F.M. de la Lande Cremer Werkzaam als kennisbeheerder informatiespecialist bij de Beyerd, Museum voor Grafische Vormgeving De heer E.H. Müller Student media, informatie- communicatieweten schappen, Hogeschool van Amsterdam, tevens werk zaam als medewerker DIV bij Stadsdeel Bos en Lommer, gemeente Amsterdam De heer drs. T.J.M. Schers Werkzaam als medewerker externe dienstverlening bij Gemeentearchief Weert De heer S. Tjaarda Werkzaam als manager bij het Historisch Centrum Overijssel juni 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 15