f! archieven en collecties archieven en collecties Van 10.00 tot 16.00 uur was er een Genealogische Markt. De regionale afde lingen van de NGV presenteerden zich in clusters van een of meer provincies samen met erfgoedinstellingen uit hun regio (archieven, bibliotheken en musea). Tevens was de NGV vertegen woordigd door standhouders namens het Verenigingscentrum, de diensten en functionele afdelingen. Ook het Centraal Bureau voor Genealogie, diverse regiona le historische centra, archieven, GenLias, de Koninklijke Bibliotheek, het Meertens Instituut, het Koninklijk Nederlands Genootschap voor Geslacht- en Wapenkunde en andere genealogische verenigingen uit Nederland, België en Duitsland waren aanwezig. Tot slot was er ook informatie over genealogische computerprogramma's. Wie waren mijn voorouders? Een vraag die iedereen zich wel eens stelt. Uit welke streek kwamen ze, welk beroep oefenden ze uit, wie waren hun verwan ten, vrienden en relaties, kwamen bepaalde familie-eigenschappen ook vroeger in de familie voor? Onderzoek naar de beantwoording van de hierboven gestelde vragen (en nog vele andere) is het zogenaamde familieonderzoek ofwel genealogie. Genealogie is een hobby die steeds meer in de belangstelling komt te staan en vele tienduizenden landgenoten bezig houdt. Via archiefonderzoek probe ren ze meer over hun voorouders te weten te komen. Dit vrijwel altijd met succes. Toch komt er bij elke genealoog wel een punt dat contact met geestver wanten nuttig kan zijn voor het oplossen van vragen of problemen die bij het genealogisch onderzoek zijn ontstaan. De NGV kan dan uitkomst bieden. De vereniging telt momenteel circa tiendui zend leden: van beginners in de genealo gie tot ver gevorderden. Het is de enige vereniging in Nederland, die op zo'n grote schaal de belangen van genealogen behartigt. De NGV ontvangt geen subsi die, is geen commerciële instelling, maar bestaat geheel uit vrijwilligers. Daarom doet de NGV ook geen genealogisch onderzoek voor derden. De NGV biedt wel ondersteuning aan haar leden door de onderlinge contacten van genealogen te versterken en praktische hulp en infor matie te verstrekken waar dit nodig is. Zij doet dit door de uitgave van het blad Gens Nostra, via het Verenigingscentrum aan de Papelaan in Weesp en via zo'n dertig afdelingen in de regio, die elk een eigen periodiek hebben en bijeenkom sten en activiteiten organiseren. De NGV heeft drie functionele afde lingen die landelijk opereren. Ten eerste de afdeling Computergenealogie, die zich bezighoudt met toepassing van de computer bij de verwerking van genealo gische gegevens. Er zijn programma's ontwikkeld die op vrijwel elke computer gebruikt kunnen worden. Deze program ma's worden via de dienst bestellingen verspreid. De leden van deze afdeling ontvangen tweemaandelijks het blad Gens Data. Ten tweede is er de afdeling Heraldiek, die leden van de NGV advi seert en begeleidt die op zoek zijn naar een familiewapen. De leden van deze afdeling ontvangen het Heraldisch Tijdschrift. Ten derde is er de afdeling Familieorganisaties, die tot doel heeft de belangen van de bestaande familieorga nisaties te behartigen, de oprichting van nieuwe organisaties te stimuleren en het goed functioneren van deze organisaties te bevorderen. In het Verenigingscentrum in Weesp zijn verschillende landelijke diensten gevestigd. De Dienst Informatie en Promotie (DIP) zorgt op zowel regionaal als landelijk niveau voor informatie over de vereniging, onder meer door de uitga ve van een folder met tips voor begin ners. De Biografische Documen tatiedienst beheert een uitgebreide col lectie biografische gegevens, foto's, bid prentjes (circa 400.000 stuks) en familie drukwerk. Deze dienst beheert tevens het unieke centraal naamregister met onge veer anderhalf miljoen verwijzingen naar familienamen. Een groot deel hiervan is digitaal ontsloten. In de bibliotheek kan men boeken en allerlei genealogische, biografische en geografische werken uit binnen- en buitenland raadplegen. De Knipseldienst beschikt over miljoenen familieadvertenties, informatie over geë migreerde landgenoten, faillissementen, jubilea en onderscheidingen, verzameld uit landelijke en regionale dagbladen. Ze zijn gesorteerd op familienaam en vor men een prachtige bron. In deze verza meling ligt het zwaartepunt op de perio de vanaf het midden van de twintigste eeuw. Toch is er ook veel materiaal uit de eerste helft van de vorige eeuw en zelfs uit de negentiende eeuw. De oudste knip sels dateren van 1795. Het materiaal uit de twintigste eeuw is een belangrijke bron voor het genealogisch onderzoek omdat de Burgerlijke Stand voor die periode beperkt openbaar is. Genealogische onderzoekers vinden zelfs na jaren speuren nog onbekende gege vens in de collectie. Het heraldisch archief is een combinatie van een biblio theek en enige heraldische kaartsyste men. Deze laatste bevatten op achter naam gerangschikte wapenbeschrijvin gen, afbeeldingen en/of verwijzingen naar niet in druk verschenen wapenboe ken en heraldische publicaties. Daarnaast verschaft het Verenigingscentrum ook informatie over huismerken, ex-librissen, oorkonden, vlaggen en medailles. De Dienst Microfiches beheert verzamelingen op microfiches die onder andere wereldwij de indexen op naam, plaats en onder werp bevatten. Ook is er een recente uit gave aanwezig van de genealogische bestanden van de Kerk van Jezus Christus en de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen). Onlangs is het Verenigingscentrum door de Mormonen gecertificeerd als (tweede) centrum voor familiegeschiedenis in Nederland. De Afdeling Informatie verschaft in het Verenigingscentrum op verzoek informa tie over de daar aanwezige collecties en de manier waarop men deze bij een onderzoek doelmatig kan gebruiken. Daarnaast verzamelt deze afdeling veel algemene informatie over genealogische en topografische bronnen, literatuur en te raadplegen specialisten in binnen- en buitenland. Deze informatie is vastgelegd in documentatiemappen. Als iemand met zijn onderzoek is vastgelopen of een specifiek onderwerp wil aanpakken, pro beert deze afdeling op een nieuwe zoek richting te wijzen. Gens Nostra is de titel van het door de NGV uitgegeven tijdschrift. Het is een maandblad en wordt gratis aan alle leden toegezonden. In de praktijk verschijnt Gens Nostra tien keer per jaar, in april/mei en in juli en augustus komt een dubbelnummer uit. Het blad bevat gene alogische artikelen en bijdragen in de ruimste zin van het woord. Dat kunnen dus complete genealogieën zijn, maar ook kwartierstaten, stamreeksen, gene alogische geschiedenissen of vertellin gen, heraldische artikelen of bronbewer kingen voor zover van genealogisch belang, evenals kleinere bijdragen zoals curieuze of toevalsvondsten; kortom alles wat de genealoog zou kunnen interesse ren. Iedere jaargang van Gens Nostra is voorzien van een inhoudsopgave en een alfabetische index op familienamen. De hoofdmoot van Gens Nostra bestaat uit bijdragen van NGV-leden. Het blad wordt voor en door de leden samenge steld. De hoofdredacteur wordt bijge staan door een redactiecommissie, die regelmatig bijeenkomt om het toegezon den materiaal te beoordelen en te toetsen aan de richtlijnen voor publicatie. Gestreefd wordt naar artikelen die in de eerste plaats beantwoorden aan de inte resse van het merendeel van de NGV- lezers. Gens Nostra is dus geen weten schappelijk tijdschrift voor genealogie, maar veeleer een blad voor de Nederlandse amateur-genealoog. Niet temin voldoen de bijdragen aan kwali teitsnormen die de genealogische weten schap eigen zijn, namelijk dat de artike len zo volledig mogelijk zijn, ter zake doende moeten zijn en voorzien zijn van bronvermelding. De redactie tracht inhoud te geven aan speciale thema's die de belangstelling van de genealoog genieten, zoals bijvoorbeeld militairen, migratie, middeleeuwen, voormalige Nederlandse koloniën enz. Hoogtepunt van de Jubileumdag van de NGV was de bekendmaking van de prijswinnaars van een verha- lenwedstrijd voor de jeugd. De wed strijd was georganiseerd om jongeren te interesseren voor het stamboomon derzoek, dat vooral voor ouderen een populaire tijdsbesteding is. Deelnemers onder de achttien jaar konden een verhaal over de eigen familie schrijven. Uit het gehele land stroomden de inzendingen binnen. Uiteindelijk werd een aantal inzenders geselecteerd om de feestelijke jubi leumdag bij te wonen. Klaas Drupsteen, presentator van onder meer 'Goedemorgen Nederland', maakte de winnaars bekend. Bij de verhalenwedstrijd wer den twee prijzen van 250 euro uitge reikt aan de winnaars van de (gedeel de) eerste prijs. Voor de derde plaats was nog een bedrag van 100 euro beschikbaar. Een speciale prijs werd uitgereikt aan het Groen College uit Goes. Docente Jolijn Hendriks bedacht haar eigen variant op de wedstrijd en liet haar VMBO-leerlingen geen verhaal schrij ven, maar een familiewapen tekenen. Meer dan honderd tekeningen werden ingeleverd. Zes leerlingen werden tot winnaar uitgeroepen. Zij kregen ieder 50 euro. De NGV is blij met het succes van de wedstrijd. Projectleidster Hendrien van Beek: "We willen hiermee door gaan. Het blijkt dat dit een goede manier is om jongeren te interesseren voor onze hobby. Als van deze prijs winnaars eentje later met genealogie doorgaat, hebben we ons doel al bereikt. We hopen dat andere scholen dit project overnemen." 23 Door Harry Strijkers* In 1946 is de Nederlandse Genealogische Vereniging (NGV) opgericht. De NGV bestaat dus zestig jaar en viert feest. De verjaardag van de NGV is op zaterdag 13 mei jl. groots gevierd met een Jubileumdag in de Beatrixhal van de Jaarbeurs in Utrecht. Ongeveer 1300 mensen bezochten de Jubileumdag. 10.000 leden Functionele afdelingen Verenigingscentrum Het Gelders Archief was een van de standhouders op de drukbezochte genealogische markt van de jubilerende NGV. De stand van het Gelders Archief bleek populair. De hand-outs, zoals folders, brochures en premiums gingen als zoete brood jes over de toonbank. Bij de stand van het Gelders Archief was onder andere een digitale presentatie over het werk en de kaartcollectie van de organisatie te zien. Foto: P.Wouters, Gelders Archief. Tijdschrift Harry Strijkers is redacteur van het Archievenblad. NGV boeit ook de jeugd 22 archievenblad juni 2006 juni 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 11