Als kwaliteit telt! DOX Support t%msc Groenendijk Microfilm- en Scanservice archiefafslankers U kunt ons inschakelen voor: Etc. archieven en collecties gevraagde archief wordt wel vanuit het programma ondersteund. De zelf bij te dragen 30 procent kan ook bestaan uit ver- kapitaliseerde arbeid. Andere subsidies mogen de verstrekte 70 procent aanvullen. De technische controle van de conserve rende maatregelen gebeurt door het Bureau Metamorfoze, uitgevoerd door kwaliteitsmanagers voor microverfilming, digitalisering en conservering. De inhou delijke controle is voor de deelnemende instelling. In het in 2006 te verschijnen geactualiseerde Handboek Metamorfoze worden de voorbereiding en uitvoering van projecten toegelicht en richtlijnen voor verfilming gegeven. Het jaar 2005 was het aanloopjaar om ervaring op te doen voor het verder opzet ten en uitvoeren van het traject archieven in 2006-2008. Archieven kennen een grote diversiteit aan soorten materiaal, inkt, hechtvormen en schades. Wat dat betekent voor de voorbereiding, uitvoe ring en kosten van de projecten was onduidelijk. Bij de keuze van de pilots is zo veel moge lijk rekening gehouden met diversiteit in aard en soort archieven, eigendom (over heid, particulier), verschillende vormen van schade en behandeling, verschillende vormen van conversie ten behoeve van het behoud (microverfilming, digitalise ring vanaf de microfilm, directe digitalise ring), verschillende dragers (perkament, lompenpapier, houtpapier, oorlogspa pier), spreiding in tijdsperiode (van de Middeleeuwen tot de twintigste eeuw), regionale spreiding, soorten instellingen (Nationaal Archief, Regionale Historische Centra, gemeentearchieven en categoriale instellingen) en de verschillende thema's. In 2005 zijn vier pilots aangewezen: het archief van de KNVB (Nationaal Archief), het archief van de Admiraliteit van Zeeland (Zeeuws Archief), het onderdeel Hanze in het oud-archief van de stad Zutphen (Stads- en Streekarchief Zutphen) en de archieven van de doorgangskampen Amersfoort en Westerbork (NIOD). Bij twee pilots is sprake van verzuurd papier, de andere twee hebben te kampen met inktvraat. De bestanden worden gemicro filmd en vanaf de film gedigitaliseerd. Het archief van de Zeeuwse Admiraliteit wordt direct gedigitaliseerd. Niets is zo divers als archiefmateriaal. De eerste ervaringen van de vier pilots zijn inmiddels opgedaan. Gebleken is dat het verfilmen en het behandelen van de origi nelen veel voorbereiding kost. Dit heeft te maken met de complexiteit van archieven: verschillende soorten dragers en inkt, soort, helderheid en dikte van het schrift, variatie aan stukken in een vastgestelde volgorde binnen een omslag, te vast en te nauw ingebonden delen met tekstverlies in de kneep, opgeplakte en aanhangende zegels, omgekrulde papierranden. Het aan tal opnamen is moeilijker te bepalen door de variëteit in soorten papier: dikte, forma ten, gevouwen, gebonden, soms zelfs dak pansgewijs aaneen gelijmd etc. En voor het opstellen van een nauwkeurige begro ting is een juiste inschatting van het aantal opnamen noodzakelijk. Voor een goede voorbereiding en uitvoe ring van een project is zowel deskundig heid ten aanzien van de inhoud van het archief, als ten aanzien van de materiële zorg (archivarissen en restauratoren) noodzakelijk. De rol van restauratoren bij de uitvoering van de projecten is daardoor groot. Zij zullen in de praktijk de voorbe reidingen voor hun rekening nemen, zoals het uitvoeren van een schaderegi- stratie en het filmklaar maken (vlakken van papier, herstellen van scheurtjes, tes ten van inkt- en lijmsoorten etc.). Niet alles kan zonder meer worden gemi crofilmd. Behalve een hanteerbare mate riële staat is soms ook de inhoud van belang omdat microfilms zwart-wit zijn. De kleur van de kruisjes bijvoorbeeld ach ter de namen op de transportlijsten van Kamp Westerbork, betekenden het ver schil tussen mogen blijven of op transport worden gesteld. Ook schreven de verschil lende functionarissen in het kamp in ver schillende kleuren, waardoor de waarde van de mededelingen in een andere con text komt te staan. In die gevallen zal er (ook) moeten worden gescand. Vanaf 2006 kunnen projectaanvragen worden ingediend. In 2006 is nog een beperkt budget beschikbaar, voor 2007 en 2008 is een ruimer budget in het vooruit zicht gesteld. Op 20 april 2006 is er een voorlichtingsbijeenkomst in de Konin klijke Bibliotheek over het verdere verloop van het archieventraject Metamorfoze. 15 Gedrukte boexen I Ingebonden, Handschriften I Lësblg^p ihandschriften DTB-boeken I Registers burgerlijke stand I Prentbriefkaarten www.gmsnl.nl info@gmsnl.nl Groenendijk Microfilm- en Scanservice B.V. Edisonweg 50D 2952 AD Alblasserdam Postbus 260 2950 AG Alblasserdam Tel. 078 - 6931300 Fax 078 - 6931123 Adviezen over - Calamiteitenplan archieven - Capaciteitsberekeningen archiefbewaarplaatsen - Documentair Structuurplan (DSP) - Formatieberekeningen afd. DIV/Interne Zaken - Informatievoorziening Archiefbewerking Informatiebeleid Interimmanagement Training en begeleiding Postbus 18 1474ZG Oosthuizen http://www.doxsupport.nl VOOR DOCUMENTAIRE EN CONSULTANCY Tel: 0299 - 40 21 30 Fax: 0299 - 40 21 31 E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van documentaire infor matievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voor namelijk binnen de lokale en rijks-overheid alsmede non-profit organisaties. GMS heeft camera's in gebruik die uiterst geschikt zijn voor het digitaliseren van historisch kwetsbare originelen. Er wordt in kleur gescand en hierdoor zijn de bestanden een authentieke weergave van het origineel. Resultaat: mooier dan het was. Laat ons dit bewijzen en bel voor een gratis proef! I Notariële protocollen Tijdschriften Kranten Pilots Eerste ervaringen De pilots Metamorfoze Archieven Archief KNVB (Nationaal Archief) Ca. 6,5 meter verzuurd papier uit het archief van het hoofdbestuur van de in 1889 opgerichte Nederlandsche Voetbal Bond. Het betreft de beginperiode van het voetbal in Nederland met notulen, reglementen en ledenlijsten (1889-1924), internationale wed strijden (1908-1947) en de invoering van het betaald voetbal (1954-1965). Archief Admiraliteit van Zeeland (Zeeuws Archief) Ca. 8 meter gedeeltelijk door inktvraat aangetaste oudste deel van de Zeeuwse Admiraliteit (1586-1599). In de rekeningen en bijlagen bevindt zich een schat aan détailgegevens over de eerste fase van de Tachtigjarige Oorlog. Het is het enige bewaard gebleven admiraliteitsarchief in Nederland en bevindt zich in het archief van de Rekenkamer van Zeeland. Archief Hanze Zutphen (Stads- en Streekarchief Zutphen) Ca. 1 meter gedeeltelijk door inktvraat aangetast papier en charters betreffende de Hanze uit het oud-archief van de stad Zutphen (1206-1578). Hierbij is ook het oudste charter over tolvrijheid voor Zutphense schippers uit 1206. Met de laatmiddeleeuwse Hanzevaart op de Oostzee werd de basis gelegd voor de latere welvaart van de Republiek. Archieven doorgangskampen Amersfoort en Westerbork (NIOD) Ca. 12 meter verzuurd papier van de archieven van de twee Nederlandse doorgangs kampen (1941-1945). Ruim 100.000 Nederlanders die op transport waren gesteld naar de concentratiekampen vertrokken per trein vanuit het Polizeiliches durchgangslager Amersfoort en het judendurchgangslager Westerbork. Erik van der Doe is coördinator Archieven Metamorfoze. maart 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 7