Metamorfoze subsidieer conservering van archieven vai nationaal belang JkgèïÊëÊk archieven en collecties archieven en collecties in 1997 ging Metamorfoze van start als nationaal programma voor de conser vering van bibliotheekmateriaal, gecoör dineerd door de Koninklijke Bibliotheek. Het was bedoeld voor massaconservering van door verzuring bedreigd papier in bibliotheekcollecties. Sindsdien zijn boe ken, kranten en tijdschriften en literaire, cultuurhistorische en internationaal waar devolle collecties geconserveerd, gemicro filmd en in een aantal gevallen ook gedigi taliseerd (Metamorfoze fase 1 en 2). Metamorfoze gaat bij conservering niet alleen uit van het behandelen van de ori ginelen, ook van het overzetten op een andere drager. De naam verwijst naar de roman Metamorfoze (met een z) van Louis Couperus, die bij de start van het pro gramma precies honderd jaar daarvoor was verschenen. Dit autobiografisch getinte werk gaat over de overgang van een dichter naar een schrijver. Archiefdiensten kenden in de jaren negen tig het Deltaplan voor het Cultuurbehoud voor de financiering van conserverings maatregelen (luchtzuivering, micro verfilming, verpakking). Sinds 2005 is er weer geld voor behoud van archieven. In de derde fase van Metamorfoze (2005- 2008) is er daarvoor een apart traject bijge komen, al zijn er eerder particuliere archie ven in het bibliotheektraject geconser veerd. Het verschil tussen particulier archief en overheidsarchief is niet meer relevant; dat geldt nu wel voor het onder scheid archief - collectie. Archieven maken evenzeer deel uit van het papieren erfgoed en vervullen een belangrijke functie voor de analyse van de geschiedenis van Nederland. Archiefbescheiden vormen de neerslag van het handelen van personen en organisaties en ontlenen hun cultuur historische betekenis vooral aan de inhoud of aan het belang van de archiefvormer. Metamorfoze is nu een samenwerkings verband tussen Koninklijke Bibliotheek en Nationaal Archief (zie ook www.meta- morfoze.nl). Het bureau is gevestigd in de Koninklijke Bibliotheek. Driemaal per jaar verschijnt een gratis nieuwsbrief. Het pro gramma wordt gefinancierd uit het bud get van Onderzoek en Wetenschapsbeleid en uit de Cultuurnota van het Ministerie van OCW. Het onderzoek in het kader van Metamorfoze wordt ingevuld samen met het Instituut Collectie Nederland. Autonoom verval Voor het toekennen van subsidie door Metamorfoze voor conservering van (delen van) archieven moet in ieder geval aan twee voorwaarden worden voldaan. Ten eerste moet er sprake zijn van autonoom verval. Ten tweede dient het archief van nationaal belang te zijn. Uit een in 2002 in opdracht van het Ministerie van OCW door het Nationaal Archief uitgevoerde quick scan van de materiële staat van de archieven in Nederlandse openbare archiefbewaarplaat sen, is gebleken dat bij ongeveer 10 pro cent conserverende handelingen nodig zijn. Voor een deel betekent dit verpakking in zuurvrije omslagen en dozen. Ongeveer 6 procent van de circa 600 strekkende kilo meter kampt met verzuring en inktvraat. Bepalend voor subsidiëring door Meta morfoze bij conservering is of er sprake is van autonoom verval, dat wil zeggen ver val van binnenuit dat ondanks goede geklimatiseerde berging niet gestopt 8. O. CH - wordt. Omdat dit verval, veroorzaakt door onder andere verzuring, inktvraat en kopervraat, voorkomt in archiefstukken van uiteenlopende ouderdom is de tot nu toe voor het veelal gedrukte bibliotheek materiaal gehanteerde tijdsbeperking tot de jaren 1840-1950 losgelaten. Het verzuurde papier uit vooral die perio de verbruint, wordt bros en valt uiteinde lijk uit elkaar. Halverwege de negentiende eeuw zorgde mechanisering van het druk proces voor een tekort aan lompen. Voor de papiervervaardiging ging men hout- pulp gebruiken die lignine bevat. Met de chemische processen die bij de papierfa bricage werden toegepast, werd de levens duur van het papier aanmerkelijk verkort. Typisch voor archieven is dat zij ook te maken hebben met verval door inktvraat en kopervraat, omdat schrijfinkt een andere samenstelling kent dan drukinkt. Vanaf de Middeleeuwen tot in de twintig ste eeuw werden documenten geschreven met ijzergallusinkt. Deze zure inkt met een overmaat aan ijzerbestanddelen vreet zich langzaam door het papier heen. Door een chemische reactie in de inkt en oxida tie breken de papiervezels steeds verder af en ontstaat er een diepe verkleuring. De geschreven letters vallen letterlijk uit het papier en er komen gaten in de documen ten waar de inkt heeft gezeten. Voor het inkleuren van landkaarten werd vroeger kopergroen gebruikt. Deze pig menten, verkregen uit mineralen op basis van kopercarbonaat, tasten op den duur het papier zodanig aan dat er een zichtba re doorslag naar de achterkant plaats vindt. Er ontstaan verkleuringen rondom en op de plaatsen waar het kopergroen is aangebracht. Vanwege de kleur wordt kopervraat ook wel groenvraat genoemd. Net als bij inktvraat worden de cellulose- ketens afgebroken en verzwakt het papier op deze plaatsen en ontstaan er gaten. Inktvraat kan worden bestreden met een waterige behandeling waarbij de ijzerio nen als het ware worden ingekapseld (cal- cium-fytaat-behandeling). In het Europese onderzoek in het kader van het InkCor- project is een tweede, niet-waterige, me thode nader uitgewerkt, gericht op de bescherming van het papier tegen de inkt vraat. Op dit moment is op verzoek van Meta morfoze een werkgroep bezig een beslis singsmodel te maken wanneer documen ten met inktvraat te behandelen (in welke fase) en op welke wijze. In hoeverre som mige vormen van foxing, waarbij bruine spikkels in het papier verschijnen, ook tot autonoom verval gerekend kunnen wor den, is nog onduidelijk. Ter voorbereiding op het traject archieven heeft de algemene rijksarchiva ris in 2004 een begeleidingscommissie in het leven geroepen om selectiecriteria te omschrijven en het begrip 'nationaal belang' invulling te geven. De commissie heeft daarvoor overleg gevoerd met het archiefveld en met historici. Uitgangspunt is dat archieven van natio naal belang, waarbij tevens sprake is van autonoom verval, in aanmerking komen voor subsidie door Metamorfoze. In het eindrapport wordt dat als volgt omschre ven: een archief is van nationaal belang wanneer het belangrijk is voor het reconstrueren van historische gebeurte nissen, verschijnselen of ontwikkelingen die van nationale betekenis zijn. De inhoud van het archief bevat dan belang rijke informatie over bepaalde gebeurte nissen, verschijnselen of ontwikkelingen in Nederland of over de relaties tussen Nederland en andere delen van de wereld. Het gaat daarbij niet alleen om archieven van archiefvormers die op nationaal niveau hebben gefunctioneerd, ook lokale en regionale archieven kunnen vanwege hun inhoud van nationaal belang zijn. Daarnaast werd een aantal nevencriteria geformuleerd die een handvat vormen om het belang van archieven ten opzichte van elkaar te kunnen wegen: absolute uniciteit (er zijn geen andere vergelijkbare archieven); relatieve uniciteit (een grotere informatie- waarde, volledigheid of tijdsperiode dan vergelijkbare archieven); maatschappelijk belang (blijkend uit bij voorbeeld bijzondere belangstelling, raadpleegfrequentie of bronverwijzin gen); intrinsieke waarde (de waarde is gelegen in de ontstaanscontext of overleverings geschiedenis). Voor een zo gelijkmatig mogelijke verde ling van de subsidies heeft de commissie vier thema's geformuleerd om te voorko men dat sommige aspecten onevenredig veel aandacht krijgen en andere worden verwaarloosd. Deze thema's zijn: de fysieke identiteit van Nederland (bij voorbeeld ontginning, drooglegging, watersnood, winning van delfstoffen, urbanisatie, aanleg van spoor- en wegennet); de staatkundige identiteit (bijvoorbeeld staatsvorming en politieke ontwikkelin gen, gewestelijke soevereiniteit, vreem de bezetting); de sociale en culturele identiteit (bijvoor beeld kunstenaars en geleerden, religi euze stromingen, recreatie, verzuiling, emancipatie van groepen); de economische identiteit (bijvoorbeeld gil denwezen, handelsnatie, grootgrondbe zit, industrialisatie, internationals). Ten slotte is als voorwaarde gesteld dat de deelnemende instellingen dienen te beschikken over beheer- en behoudsplan- nen voor hun archieven om de effectivi teit van het programma en van de beste ding van de beschikbaar gestelde gelden zo veel mogelijk te vergroten. De archief bewaarplaats moet voldoen aan de op grond van de Archiefwet gestelde eisen. Zowel overheids- als particuliere archieven komen voor subsidie in aan merking. Ook (delen van) regionale en lokale archieven kunnen van nationaal belang zijn als zij een typerend aspect van de Nederlandse geschiedenis weerspiege len, zoals bepaalde takken van industrie, handel of scheepvaart, ontginning en inpoldering, sociale, culturele en politieke gebeurtenissen of verschijnselen, bepaal de personen, families of bevolkingsgroe pen, verenigingen, raden of comités. Een beoordelingscommissie, afkomstig uit de bibliotheek- en archiefwereld en verschil lende historisch-wetenschappelijke gebie den, beslist uiteindelijk over de project aanvragen. Het gaat bij Metamorfoze in het archie- ventraject om archieven (of bij grotere archieven om aaneengesloten onderdelen of series daaruit), niet om samengestelde collecties. Het begrip archief wordt gebruikt in de klassieke zin, namelijk het geheel van bescheiden die zijn opgemaakt of ontvangen door een persoon of instel ling. Topografische atlassen en fotocollec ties komen daardoor niet in aanmerking, beeld- en kaartmateriaal dat onderdeel uitmaakt van een archief wel, mits van papier (of perkament). Audiovisueel of digitaal materiaal en fotonegatieven val len hierbuiten. Metamorfoze subsidieert 70 procent van de totale kosten, 30 procent is voor reke ning van de beherende instelling. De gesubsidieerde kosten betreffen zowel materiële als personele posten. Het pro gramma is niet bedoeld voor inventarisa tie of restauratie van archieven. Wel subsi diabel zijn alle maatregelen die nodig zijn voor de voorbewerking (nader herorde nen, eerstelijns conservering) en de nabe werking (controle, registratie, terugplaat sen). Ook gefinancierd worden de kosten van het overzetten op een andere drager (microverfilming, digitalisering) en de behandeling van de originelen (ontzu ring, inktvraatbehandeling). Verpakking in zuurvrije omslagen en dozen wordt eveneens vergoed. Het feitelijk uitvoeren van een algemene schade-inventarisatie en het maken van een collectiebehoudsplan wordt niet gesubsidieerd. Het uitvoeren van een spe cifieke schade-inventarisatie voor het aan- 12 13 Door Erik van der Doe* Sinds 2005 is er bij Metamorfoze, het natio naal programma voor het behoud van het papieren erfgoed, een apart traject voor archieven bijgekomen. In het huidige vierja- renprogramma (2005-2008) wordt conserve ring van archieven die van nationaal belang zijn, gesubsidieerd door het Ministerie van OCW. KD De door Jan Toorop ontworpen omslag van de eerste uit gave in 1897 van Louis Couperus' roman Metamorfoze. Inktvraat. stó/i (iA.////, U7i;<dt n/n Groenvraat. Nationaal belang 70 procent subsidie archievenblad maart 2006 maart 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 6