Alles loopt op rolletjes... armac oooo^üioodooo .met onze vernieuwde verrijdbare Archief oplossingen. Speurtocht naar onbekende brieven van en aan Willem Wil,sen L? FOCUS ON CUSTOMER SATISFACTION Eerste hulp bij website-archivering bruynzeel filing and storage r-*i Conservation for Future Generation Pr es er i at ion Microverfilming i - Bibliotheken en archieven met een historische en/of culturele collectie V verdienen de bijzondere conserveringsmethodiek 'Preservation Microfilming' van Karmac Microfilm Systems. Hiermee worden boek- en krantenpagina's, tekeningen, muziekbladen en andere waardevolle documenten zodanig op microfilm W; vastgelegd, dat de werken gegarandeerd nog 500 jaar raadpleegbaar zijn. Boekscanning Karmac Microfilm Systems heeft voor u geïnvesteerd in de nieuwste generatie digitale boekscanners met boekenwip, waardoor uw boeken tijdens het scannen niet beschadigen. Wij digitaliseren uw boeken, kranten of registers in zwart/wit, grijswaarden of zelfs in kleur, t/m formaat Al. De bestanden kunnen aangeleverd worden op cd-rom en in verschillende bestandsformaten. Om het e.e.a. te onsluiten verzorgen wij een index volgens uw wensen. Karmac Microfilm Systems kan u tevens van dienst zijn bij: Document- en tekeningverfilming Dupliceren van alle formaten microfilm Microfilmscanning Opslag van microfilm en documenten Levering van Canon microfilmapparatuur en opbergmiddelen Wilt u een vrijblijvende afspraak maken en/of documentatie ontvangen van onze diensten of producten. Aarzel dan niet, en bel met nummer 0320-286964 of mail naar: verkoop.kms@karmac.nl www.kms.karmac.nl nieuws uit het veld De schilder, etser en fotograaf Willem Arnold Witsen (1860-1923) liet een veel zijdig oeuvre na. Witsen studeerde aan de Rijksakademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam, waar hij bevriend raakte met schilders als Antoon Derkinderen, Willem Tholen, Jacobus van Looy, Jan Veth, Eduard Karsen en Jan Toorop. Later leerde hij George Breitner en Isaac Israels ken nen, die aan de Academie in Den Haag hadden gestudeerd. Als lid van het Letterkundig Genootschap Flanor maakte hij kennis met de literatoren Willem Kloos, Albert Verwey en Frederik van Eeden, uit wier gelederen in 1885 De Nieuwe Gids voortkwam. De correspondentie van Witsen, onder andere met zijn eerste vrouw Betsy van Vloten en met bovengenoemde schilders en literatoren, geeft een uniek beeld van het literaire en culturele leven van zijn tijd en van zijn rol daarin. Het is een zeer waardevolle bron voor onderzoek. De Stichting Willem Witsen werkt samen met de Universiteitsbibliotheek Amster dam, het Rijksbureau voor Kunsthistori sche Documentatie, het Constantijn Huygens Instituut, de Digitale Biblio theek voor de Nederlandse Letteren en de Koninklijke Bibliotheek aan een project om de omvangrijke correspondentie - meer dan 2000 brieven - te digitaliseren, transcriberen en annoteren en via het web beschikbaar te stellen, samen met ander relevant (beeld)materiaal. De grootste brievencollecties berusten bij de UB Amsterdam en de Koninklijke Bibliotheek. Verder is een aantal kleinere collecties inmiddels in kaart gebracht. Het betreft brieven (en andere documen ten) die beheerd worden door het Witsen- huis, het Rijksbureau voor Kunsthis torische Documentatie, het Rijksprenten kabinet Amsterdam, het Frans Hals Mu seum, het In ternationaal In stituut voor Sociale Ge schiedenis, het Letterkundig Museum, het Nederlands Muziek Insti tuut en het Ge meentearchief Den Haag. Daarnaast be vindt zich ma teriaal in parti culiere collec ties, zoals het archief van P. Gorter, de Stichting Martin Monnickendam en het Erens Archief. Om een zo compleet mogelijke collectie te kunnen aanbieden, zijn wij op zoek naar meer brieven van en aan Willem Witsen, en andere relevante stukken. Kent u openbare of particuliere collecties, anders dan de bovengenoemde, waar zich materiaal van en over Witsen bevindt? Dan zouden wij het bijzonder op prijs stellen wanneer u contact opneemt met Ester Wouthuysen, secretaris van de Stichting Willem Witsen (e.wouthuy- sen@hetnet.nl), of Marianne Peereboom, projectleider namens de Koninklijke Bibliotheek (marianne.peereboom@kb.nl). Bas Baaimans winnaar TTP-Talentprijs 2005 Op 15 februari heeft Bas Baaimans de TTP-Talentprijs 2005 in ontvangst geno men. Het was de eerste keer dat deze prijs voor documentaire informatievoorziening en archiefwezen werd uitgereikt. De prijs - een geldbedrag van 2005 euro en een op leidingswaardebon van 5000 euro voor de organisatie waar de winnaar werkzaam is - ging naar Baaimans omdat hij binnen het Waterbedrijf Groningen een stevige brug heeft geslagen tussen ICT en de documen taire informatievoorziening. Volgens de jury is hij daarmee een echte representant van de nieuwe DIV: op de toekomst ge richt, klantgericht en communicatief sterk. De tweede prijs ging naar Ilse Luijsterburg, adviseur DIV bij de gemeente Dordrecht. De derde prijs was voor Marcel van Dijk, projectmedewerker bij het Gemeentear chief Amsterdam. De jaarlijks terugkeren de TTP-Talentprijs is bedoeld om de ver dergaande professionalisering binnen het vakgebied van de documentaire informa tievoorziening en het archiefwezen te sti muleren. De TTP-Talentprijs wordt gedra gen door organisaties die begaan zijn met het op de voorgrond zetten van het vakge bied: Vereniging SOD, DIVA, KVAN, InterLAB en FMWEB. Zij zijn betrokken bij het formuleren van de inschrijfcriteria, de kwaliteitsborging en een objectieve jure ring. Sponsoren dragen zorg voor de finan ciering en organisatie van de prijs. Onlangs is 'Eerste Hulp bij Website Archivering' verschenen, een bibliografie over het archiveren van websites. Wereldwijd wordt onderzoek gedaan naar de vraag hoe websites gearchiveerd kunnen worden. Dit heeft geleid tot een groot aan tal archieven met websites, en publicaties en congressen. De Archiefschool heeft de publicaties over het archiveren van websites in kaart gebracht. De bibliografie is samengesteld door docent-onderzoeker Erika Hokke. U vindt de bibliografie op www.archiefschool.nl/docs/ehbw. pdf Na zes jaar bij Digitaal Erfgoed Nederland gewerkt te hebben, heeft Janneke van Kersen per 1 februari een nieuwe functie aanvaard. Zij werkt inmiddels als hoofd Publieksactiviteiten bij het Regionaal Cultuurhistorisch Centrum in Dordrecht. Zij is opgevolgd door Marco de Niet, die bij DEN in dienst is gekomen als senior medewerker. Op 1 februari jl. is Hans Zuurdeeg met pen sioen gegaan. Hij was vanaf 1972 gemeen tearchivaris van Tholen. In de afgelopen 33 jaar heeft hij veel over zijn gemeente gepu bliceerd. Bij zijn afscheid werd een boekje met de beknopte historie van alle kernen van de gemeente Tholen, alsmede een bibliografisch overzicht van zijn publica ties, gepresenteerd. Als waardering voor zijn verdiensten kreeg Zuurdeeg de ere penning van de gemeente Tholen. Een lijn met een nieuwe kijk op verrijdbare Archief oplossingen. Niet alleen dankzij het revolutionaire ontwerp. Maar ook vanwege de diverse uitvoeringsmogelijkheden. Flexibel, toegankelijk en kostenefficiënt. Iedere kubieke centimeter wordt optimaal benut. Betrouwbaar doordat onze producten voldoen aan alle belangrijke Internationale kwaliteits- en veiligheidsnormen. Laat u inspireren, vraag de nieuwste catalogus aan, kijk op www.bruynzeel.org of neem contact op met +31 (077) 306 90 00. Bruynzeel Storage Systems BV Industrieterrein 7 Postbus 7118 5980 AC Panningen - Nederland Tel.: +31 (0)77 306 90 00 Fax: +31 (0)77 307 81 33 www.bruynzeel.org Microfilm Systems Willem Witsen, ca. 1892, ontwikkel gelatine zilverdruk, collectie RKD, Den Haag. maart 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 4