O BINNEN E f BUITENLANDSE EVENEMENTEN HHD2I iHMMiifiMmr8! agenda Tentoonstellingen Cursussen 40 Bijeenkomsten 41 GENDA t/m 19 maart Vlissingse topstukken op papier. Schatten uit het Gemeentearchief Het MuZEEum wil er een traditie van maken om elk jaar te beginnen met een expositie die wordt ingericht met materi aal uit de rijke collectie van de historisch- topografische atlas, die beheerd wordt door het Gemeentearchief Vlissingen. Deze atlas bevat niet alleen topografische kaarten, maar is ook een omvangrijke col lectie van prenten, plattegronden en teke ningen. De expositie laat niet alleen werk zien van grote kunstenaars als J.C. Schotel, J.H. Koekoek, J. Arends en Elias van Bommel, maar ook topstukken van topo grafische aard. Op de aquarellen en teke ningen staan gebouwen die er niet meer zijn of enorm zijn veranderd. Zo zijn ze een belangrijke bron van informatie over het verleden van Vlissingen. Zeeuws Maritiem MuZEEum, Nieuwendijk 15, Vlissingen Info: tel. (0118) 412 498 of www.muzeeum.nl t/m 2 april LÉÉS DIE KRANT! Dagbladaffiches 1905-2005 Het Persmuseum toont in samenwerking met het IISG en het ReclameArsenaal een bijzondere keuze uit de collectie persaffiches; ontwerpen uit de afgelopen honderd jaar van tientallen landelijke en regionale dagbladen. Beroem de tekenaars en ontwerpers als Albert Hahn, Jan Rot, Arthur Goldsteen en Opland ver vaardigden schitterende affiches waarmee de kranten meer lezers hoopten te trekken. Met leuzen als 'Het Parool, léés die krant' en 'NRC Handelsblad voor wie de nuance zoekt' en beelden zoals kraaiende hanen en de krant die zich presenteert als huisvriend, volgt elk dagblad zo zijn eigen weg waar het gaat om het verleiden van de lezer. Ruim dertig posters sieren de museumwanden, daarnaast wordt een zestigtal affiches via een beamerpresentatie geprojecteerd. Persmuseum, Zeeburgerkade 10, Amsterdam Info: tel. (020) 692 88 10 of www.persmuseum.nl :4.-wq ozmmliil ÏS£!km?m»-*M*rruau t/m 2 april Voor Napoleon. Hollanders in oorlogstijd, 1792-1815 Behalve korte perioden van vrede was Europa van 1792 tot 1815 in oorlog. In Frankrijk was de revolutie uitgebroken. Napoleon Bonaparte, sinds 1804 keizer van Frankrijk, beheerste tot 1812 het vas teland. Voor vele soldaten betekende deze periode een leven lang oorlog voeren. Ook tienduizenden Nederlandse soldaten vochten voor Napoleon; in Nederland en daarbuiten. Op deze expositie zijn enkele van die Nederlanders te ontmoeten, elk met zijn eigen verhaal. Individuele kabi netten vormen mini-exposities met uni formen, prenten, egodocumenten en eigendommen, aan de hand waarvan hun ervaringen in deze Franse tijd worden ver teld. Eén van de topstukken is de uniform jas van Napoleon, die hij in 1815 droeg, het jaar van de Slag bij Waterloo. De histo rische context van de tentoonstelling wordt geschetst in afbeeldingen en schil derijen. Legermuseum, Korte Geer 1, Delft Info: tel. (015) 215 05 00 of www.legermuseum.nl t/m 13 april AT ZIEN "KOMT DAT ZIEN!", circusaffiches uit de collectie van Jaap Best Voor deze tentoonstel ling van zestig historische circusaffiches is een selectie gemaakt uit de ruim 8000 circusaffiches omvattende collectie van de Alkmaarse circuskenner en -verzame laar Jaap Best. Na zijn dood in 2002 is de collectie ondergebracht bij Teylers Museum in Haarlem. Daar heeft men de collectie geconserveerd en gearchiveerd. De verzameling van Jaap Best kreeg inter nationale allure toen hij in 1964 het rijke archief van de Duitse acrobaat en circus collectioneur Erdwin Schirmer kon over nemen, voornamelijk bestaande uit de schitterende affiches van Adolph Friedlander. De Affiche Galerij, station Spui in de Tramtunnel, Den Haag Info: tel. (070) 353 70 20/353 70 42 t/m 13 april Gedenkboeken uit de archief bibliotheek Wie van kleur houdt komt aan zijn trekken, want de geëxposeerde al bums vormen zonder uitzondering een lust voor het oog. Bij gedenkboeken uit de periode rond het einde van de negen tiende en het begin van de twintigste eeuw is vaak veel aandacht besteed aan de uitvoering. Het gaat meestal om unica, die op de eerste pagina prachtig gekalli grafeerd en beschilderd zijn. Ook bij de verdere uitvoering van dergelijke albums zijn vaak dure en fraaie materialen toege past; enkele van de mooiste exemplaren uit de collectie van het Regionaal Archief Leiden zijn voor deze tentoonstelling geselecteerd. Daarnaast is er een kleine selectie te zien van gedrukte gedenkboe ken, die werden uitgegeven ter gelegen heid van jubilea van verenigingen en instellingen. Hoewel deze minder specta culair zijn qua uiterlijk, verbergt de inhoud het boeiende en waardevolle ver haal van de bestaansgeschiedenis. Regionaal Archief Leiden, Boisotkade 2A, Leiden Info: tel. (071) 516 53 55 of www.leidenarchief.nl 23 maart Depot- en verpakkingsmaterialen Eendaagse basiscursus, bedoeld voor depotmedewerkers en -beheerders, waar in algemene regels voor verantwoord depotbeheer worden behandeld met aan dacht voor depotsystemen, depotsteu- nen, depot- en verpakkingsmaterialen. In het praktijkonderdeel wordt geleerd een ethafoam-steun maken. Deelnamekosten: 240,00 Locatie: Instituut Collectie Nederland, Amsterdam Informatie en aanmelding: tel. (020) 305 46 62 of www.icn.nl archievenblad maart 2006 sssm Aanvangsdata 29 maart, 18 mei, 18 september en 13 november Basiskennis ICT voor archivarissen In de dagelijkse werkzaamheden van archiefdiensten en erfgoedinstellingen zijn digitale bestanden inmiddels aardig inge burgerd. Van medewerkers van deze organi saties wordt verwacht dat zij over dit onder werp kunnen meepraten en meedenken. GO opleidingen heeft in opdracht van DIVA een korte driedaagse cursus ontwikkeld over de algemene begrippen en toepassingen van ICT binnen het kader van het vakgebied. Deelnamekosten: 500,00. DIVA verleent subsidie aan medewerkers van archiefbehe- rende instellingen. Zij ontvangen 20 pro cent korting op het cursusgeld. Informatie en aanmelding: tel. (070) 351 23 80 of www.stgo.nl en www.divakoepel.nl 10 en 11 april Depotmanagement 2006 Verdiepingscursus waarin alternatie ven worden gegeven om de depotopstel ling van een museale instelling te verbete ren. Er wordt theorie behandeld over depotinrichting met aandacht voor stel- lingkasten, materialen, kwetsbaarheid van objecten, microklimaat, de wisselwerking tussen stellingbouw en licht en lucht, regi stratie, toegankelijkheid, veiligheid, ver antwoordelijkheid en sleutelbeheer. In de depots van het Tropenmuseum Amster dam worden praktijkoefeningen gehou den. De cursus is bedoeld voor depotbe heerders en -medewerkers in museale instellingen, bibliotheken en archieven. Deelnamekosten: 425,00 Locatie: Instituut Collectie Nederland, Amsterdam Informatie en aanmelding: tel. (020) 305 46 62 of www.icn.nl 11 mei Klassiek inventariseren van archiefbestanden Regelmatig krijgen archiefbeherende instellingen historisch materiaal aangebo den dat niet of nauwelijks toegankelijk is gemaakt. Deze instellingen beschikken ook vaak nog over erfenissen uit het verle den in de vorm van grote hoeveelheden ontoegankelijk materiaal. Tussen dergelij ke stukken zitten vaak cultuurhistorische schatten die alleen waardevol zijn als toe gankelijkheid en beheersbaarheid zijn gewaarborgd. Het is niet altijd een vanzelf sprekendheid om deze archieven te ont sluiten door middel van een klassieke inventaris. Vaak wordt volstaan met een plaatsingslijst waar eigenlijk, ook door de archiefbeherende instantie zelf, een beschrijvende inventaris gewenst zou zijn. Doxis Informatiemanagers organiseert in samenwerking met GO opleidingen een praktische vijfdaagse cursus over klassiek inventariseren van archiefbestanden. Tijdens deze cursus krijgen de deelnemers de benodigde kennis aangereikt en doen zij voldoende vaardigheden op om zelf standig een historisch archief te inventari seren. Deelnamekosten: 1495,00 Informatie en aanmelding: tel. (070) 351 23 80 of www.stgo.nl en www.divakoepel.nl 15 en 29 maart, 12 april Groningers in de clinch Lezingenserie over onrust, opstandig heid en gehoorzaamheid in Groningen van de zestiende tot en met de twintigste eeuw. De lezingen worden georganiseerd door het RHC Groninger Archieven in samen werking met Vereniging Stad Lande en NGV afd. Groningen. De lezingen zijn los van elkaar te volgen. Aanvang: 20.00 uur. Locatie: RHC Groninger Archieven, Cascadeplein 4, Groningen Info: tel. (050) 599 20 00 of www.groningerarchieven.nl 1 21, 23 en 27 maart Cultuurconferenties 2006 Scholen weten dikwijls niet goed hoe zij hun lessen op het gebied van cultuure ducatie zelf moeten invullen. Culturele instellingen hebben vaak moeite hun edu catieve programma's goed af te stemmen op de wensen van de docenten en leerlin gen. Samenwerking en uitwisseling komen vaak moeilijk tot stand. Onderbouw-VO heeft het initiatief genomen om bijeen komsten te organiseren met als doel het contact tussen docenten en erfgoedinstel lingen tot stand te brengen en/of te inten siveren. De cultuurconferenties zijn dan ook bedoeld voor medewerkers van cultu rele instellingen en docenten uit de onder bouw van het voortgezet onderwijs. Zo krijgen zij de kans hun ideeën en wensen op elkaar af te stemmen. De bijeenkomsten vinden plaats in de regio, op drie verschil lende locaties, maar met globaal hetzelfde programma. Deelnamekosten: 50,00 Locatie: Vught, Olst en Driebergen Informatie en aanmelding: tel. (038) 425 47 50 of www.onderbouw-vo.nl 31 maart Game over. Games en geschiedenis Studiedag georganiseerd door de Vereniging voor Geschiedenis en Infor matica (VGI) en de Stichting voor de Nederlandse Archeologie (SNA) met als thema computergames en geschiedenis. Gedurende de workshop 's ochtends kan een kleine groep geïnteresseerden verschil lende computergames uitproberen en eva lueren op historische context. Het middag programma van de studiedag staat in het teken van een verdere uitdieping van het thema in een aantal lezingen. Daarin zul len de geschiedenis en ontwikkeling van het computerspel aan de orde komen, de conclusies uit de ochtendworkshop wor den belicht en de representatie van de geschiedenis in computergames verder worden uitgediept. Ten slotte wordt stilge staan bij de educatieve waarde van compu terspellen. Aanvang workshop: 9.30 uur; aanvang studiemiddag: 14.00 uur. Deelname aan deze dag is gratis. Informatie en aanmelding: Paula Witkamp, e mail: pauta.witkamp@bureau.knaw.nl 6 en 7 juni KVAN Studiedagen 2006 Thema: E-cultuur De nieuwste ontwikkelingen op digi taal gebied staan centraal op de KVAN Studiedagen, waar archiefvormers en erf goedbeheerders inspiratie voor de toe komst zullen vinden. De KVAN Studie dagen worden georganiseerd in samenwer king met DIVA en de Archiefschool. Locatie: Scheepvaart- en Transportcollege, Lloydpier, Rotterdam Informatie en aanmelding: bureau@kvan.nl of www.kvan.nl maart 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 20