utilize your knowledge a I digitalisering backlogscanning ,utomatische factuurherkenning en -verwerking ,lle gewenste formaten en documentsoorten wart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans canning op locatie of extern canning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag leheer van uw digitale archief via ons ASP-model www.scanpointnl.nl of bel: 045- 5640054 Scanpoint Nederland Ganzepool 6, 6443 WZ Brunssum Email: info@scanpointnl.nl Scanpoint Nederland is een onderdeel van de en werkt internationaal ais Scanpoint Europe 'A literatuur Pim Fortuyn en Rotterdam ISBN 90-61000-588-4, 288 blz., 19,95 Burgemeester Opstelten van Rotter dam gaf na de moord op Pim Fortuyn opdracht aan het Gemeentearchief Rotterdam voor het maken van een ver slag over het fenomeen Fortuyn in de periode van zijn lijsttrekkerschap voor Leefbaar Rotterdam. Historicus en on derzoeker Albert Oosthoek, verbonden aan het gemeentearchief, nam deze taak op zich. Het resultaat is een gedegen en goed leesbaar verslag, dat Fortuyns poli tieke loopbaan vastlegt, vanaf zijn eerste stap in de landelijke politiek op 20 augustus 2001 tot aan zijn dood op 6 mei 2002. Ook de nasleep daarvan wordt beschreven, onder meer in de vorm van een terugblik van politiek en bestuurlijk direct betrokkenen, die daar toe werden geïnterviewd. Fortuyn kreeg het in korte tijd voor elkaar dat de politiek het dagelijks leven in Nederland beheerste als nooit tevo ren. Hij was het gesprek van de dag. In het boek wordt niet zijn betekenis geanalyseerd, daarvoor is het nog veel te vroeg. Het boek is geschreven in het besef dat herinneringen snel vervagen en dat die zo 'vers' mogelijk moeten worden vastgelegd. De auteur deed fei tenonderzoek en heeft daartoe naast het raadplegen van literatuur en archiefma teriaal gerichte informatie verzameld via gesprekken (oral history). Bijzondere egodocumenten waren met name Fortuyns agenda's ten tijde van de ver kiezingscampagne van Leefbaar Rotter dam en van de Lijst Pim Fortuyn. Verder bestudeerde de auteur berichten in de media: in de geschreven pers en op radio en televisie. Hierbij heeft hij het Rotterdams Dagblad zelfs integraal bestu deerd. De uit de media verzamelde gebeurtenissen en wetenswaardigheden over Fortuyn en Leefbaar Rotterdam zijn chronologisch in kroniekvorm achter in het rijkelijk geïllustreerd boek opgeno men. Bij het boek is ook een dvd bijge sloten met beeldmateriaal van voorna melijk RTV Rijnmond. De auteur is erin geslaagd een waarde volle bijdrage te leveren aan toekomsti ge analyses van de betekenis van Fortuyn voor Rotterdam en Nederland. Die betekenis was zeker dat hij de machtsverhoudingen op zijn kop zette. Fortuyn is door de moord op hem een mythische figuur geworden. De heden daagse massacultuur heeft van hem een Pim Fortuyn en Rotterdam nieuwe Willem van Oranje gemaakt. Resumerend kan worden gesteld dat het boek kan dienen als een bronnenboek voor latere wetenschappelijke studies over het verschijnsel Fortuyn in de Nederlandse samenleving. (HS) jaarboek Centraal Bureau voor Genealogie 2005 Genealogie is op dit moment verre weg de populairste historische discipline van Nederland, een discipline met een oude, eerbiedwaardige traditie en met een heel eigen, persoonlijke omgang met het verleden. De geschiedenis van de genealogiebeoefening in Nederland is tot nu toe jammer genoeg goeddeels ongeschreven gebleven. Het Centraal Bureau voor Genealogie heeft zijn zestigjarig bestaan aangegrepen om in het Jaarboek 2005 een eerste balans op te maken van de ontwikkeling van de Nederlandse genealogie vanaf de late Middeleeuwen tot het midden van de twintigste eeuw. Juist omdat genealogie zo'n persoonlijk genre is, begint het jaar boek met een persoonlijke reflectie van een genealoog op zijn zoektocht naar de vergeten levens van zijn voorouders. In de overige bijdragen wordt vanuit ver schillende perspectieven een representa tief beeld geschetst van de geschiedenis van de genealogie in Nederland, inclu sief de adellijke pretenties van sommige vooraanstaande families tijdens de Republiek en het Koninkrijk. Het Jaarboek 2005 is schriftelijk, telefonisch (070-315 05 10) of via internet (www.cbg.nl) te bestellen. (HS) 33 Sat/tpoint (a WWuligit Group Albert Oosthoek Uitgeversmaatschappij Ad Donker, Rotterdam, 2005 Albert Oosthoek CBG, Den Haag, 2005 ISBN 90-5802-0487, 281 blz., 27,25 (incl. verzendkosten) maart 2006 archievenblad

Archievenblad | 2006 | | pagina 16